Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 322

Thread: Nationale SUA 2009

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Aia-i "pulled muscle".
    Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

    http://orthopedics.about.com/cs/spra.../hamstring.htm

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Pe blogul revistei Inside Gymnastics va fi live-ticker pentru Nationalele SUA: http://blog.insidegymnastics.com/ ....au anuntat in aceasta seara pe twitter.
    www.fangymnastics.com

  3. #24
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

    http://orthopedics.about.com/cs/spra.../hamstring.htm

    Dragul meu , genul acesta de injury este chiar mai prost de tratat decat crezi . Este o intindere care implica ligamentele masei musculare din spatele piciorului .DE la genunchi si la cel care prinde in articulatia soldului . Recuperarea dureaza mult , este limitativa ca miscarea si recidivanta .Uneori te tratezi mai usor dupa o fracrura sau o ruptura de ligamente ale genunchiului decat de asta .
    Este poate dintre cele mai naspa ptr ca toate tratamentele sunt strict pe repaus (extrem de lung ) si pe simptomatologie . Ptr un gimnast sunt aiurea de tot .

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Nu contest talentul lui Shawn si nici nu spun ca Nastia nu poate ajunge pana la 2012 (personal nu cred nici ca Shawn va reveni la gimnastica de performanta si nici ca Nastia va continua pana in 2012, dar mai stii?!?)

    Ceea ce stiu e ca Martha e diplomata (de aia ea a ramas la conducerea lotului national cand l-au inlaturat pe Bela dupa JO2000).

    Eu o tin insa pe a mea ca are gimnaste pe care le place mai mult (Bridget, Nastia, Sam P.) si pe care nu le place. Pe langa Shawn care nu cred nici eu ca era placuta de Martha as mai adauga-o pe Jana, Chelsie. Si lista poate continua si la "albe" si la "negre". Pe Shawn a bagat-o in echipa pentru ca da, e omul momentului, adica isi stie interesul. Si valoarea lui Johnson era prea mare, se vedea din avion... dar cand e pe muchie de cutit...
    Dar coincidenta face ca cele care nu-i plac prea tare Marthei sa nu fie placute nici arbitrelor... asa ca s-ar putea sa zici si tu Niagara o chestie... pana acu nu m-am gandit la asta.
    Last edited by Tess_AN; 9th August 2009 at 10:28.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Inseamna acelasi lucru. In accidentarile la sportivi cel mai des se foloseste termenul "hamstring injury" sau "pulled hamstring"

    http://orthopedics.about.com/cs/spra.../hamstring.htm
    Daca citesti cu atentie vezi ca hamstring injuries sint de diverse grade - de la intindere pina la ruptura. Apoi hamstring este zona aia descrisa din spatele piciorului, deci nu se refera la oricare muschi din organism.

  6. #27
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Olivia Courtney nu va mai participa la Nationale...la antrenamentul oficial si-a rupt glezna si urmeaza sa fie operata.
    www.fangymnastics.com

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Cate accidentari se intampla la antrenamentele oficiale! De ce oare? Imi pare rau de Olivia... castigase Classic-ul. Bross participa la 4 aparate? Sper ca da si sper sa si castige la seniori si Vega la juniori.

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Nu la antrenamentul oficial s-a intimplat, ci la ultimul antrenament dinainte de plecare spre Dallas. Ce ghinion!

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumesc Tsupi... Intr-adevar, ghinionul ei!
    Aici sunt filmulete scurte de la antrenamente (in coloana din stanga):
    http://www.gymnastike.org/videos/cov...-championships

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru filmulete. Interesanta ideea cu Nastia Liukin Cup.

  11. #32
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nemilos mai este sportul asta...muncesti atat de mult si intr-o secunda se duce totul....!
    Multumesc pt filmulete! Bross pare sa fie in forma! Sper sa castige, m-as bucura pt ea...chiar nu as vrea sa castige Sloan!
    Pezshek face dublu intins la sol, ceea ce nu facea anul trecut..o fi renuntat la double double?
    In rest: Memmel nu pare sa aiba o barna spectaculoasa, ca pana acum..doar "Ilusion"-ul mai ramane element original in exercitiul ei...iar Sloan arata binisor, la paralele am vazut ca a coborat cu Tsukahara intins ca anul trecut (anul asta din ce am vazut pana acum facuse doar dublu intins). De abia astept sa vad cine va castiga!

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Oana, dupa ce se termina filmuletele, tot acolo sunt si interviuri. Unul cu Memmel... Zice ca inca se mai gandeste daca sa continue cu gimnastica sau nu... ca a fost dezamagita ca nu a putut concura individual compus la JO, ca a avut o operatie dupa JO, ca nu e in forma... ca vede ce si cum pentru la anul, ca doar dragostea pentru gimnastica a tinut-o in sala... Deci e constienta si ea ca nu e la varf...
    Aici e link-ul direct la interviul ei: http://www.gymnastike.org/videos/cov...hellsie-memmel
    Last edited by Tess_AN; 12th August 2009 at 18:26.

  13. #34
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu prea imi place mie Memmel ca gimnasta, insa e un exemplu de ambitie...e o luptatoare. Cred ca in fiecare an (incepand cu 2003) a avut probleme de sanatate...nu zic de operatii..si tot nu se lasa! Inseamna ca intr-adevar face totul din pasiune pt acest sport! Bravo ei...eu sper sa continue!
    www.fangymnastics.com

  14. #35
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O poza cu Sabrina Vega si antrenorii de la antrenamentul oficial.
    http://www.insidegymnastics.com/cont...es/572-7tn.jpg

    Mai multe poze :http://www.insidegymnastics.com/cont...d=572&zoneid=1
    Last edited by mikeyy; 12th August 2009 at 21:44.
    www.fangymnastics.com

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1

  16. #37
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Nici nu ma asteptam sa treaca neobservate in SUA...sunt convinsa ca va fi sala plina!
    In Romania, e alta poveste.....

  17. #38
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Competitia de azi poate fi urmarita aici: http://www.usa-gymnastics.org/events...ps/webcast.php incepand cu ora 8 PM ET.

    Cat inseamna ora asta la noi? Am cautat pe net, dar nu sunt sigur ca ceea ce am gasit e corect.
    Sper sa nu fie ft tarziu...ca as vrea sa vad
    www.fangymnastics.com

  18. #39
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    E ora 3 dimineata la noi, Mihai! Din socotelile mele, asa cred, ora 3 maine dimineata!

  19. #40
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    da, 3 dimineata...cam trist!

  20. #41
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Uffff ce tarziu este
    In 2007 si 2008 au fost ore mai accesibile...ca le-am vazut. Dar acum e ft tarziu.....
    www.fangymnastics.com

  21. #42
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Vreti sa inregistrez? Daca o sa am atunci internet si curent electric, incerc sa inregistrez, nu promit, ca zilele astea a fost rau cu electricitatea la noi, ca acum un an in timpul olimpiadei, dar daca se poate, inregistrez!
    Last edited by cineva_cineva; 13th August 2009 at 14:27.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •