Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 52 of 52

Thread: Amanunte de la meciul de la Timisoara...

  1. #43
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    Eu sunt totusi curios citi din soldati ar mai fi fost bucurosi sa mearga la meci daca-i obligatoriu sa cumperi bilet cu 50-75 lei (sau cit o fi fost UEFA in anii '80, habar n-am ca la Poli-Glasgow n-a vrut sa ma duca tata )
    Cred ca asa e, la meciurile de interes mai scazut prezenta soldatilor era mai mare. Daca ar fi trebuit sa plateasca bilet, cine stie cati ar mai fi venit...

    Quote Originally Posted by GoPens
    in anii '80 s-a format o generatie de exceptie, pe vremea cind se mai juca fotbal pe strada si nu prindeai loc in teren, ca nu era inca BUG Mafia. furindu-i (ca altfel nu-i pot spune) pe toti jucatorii talentati s-a diluat campionatu' de au ramas numai 2 echipe. sa ia careva in Anglia,Italia,Germania sau Spania pe toti jucatorii buni si sa-i concentreze la 2-3 echipe si rezultatele-s la fel. short-term ai echipe de exceptie dar generatia urmatoare n-are de la cine invata. Steaua ia campionatu, Dinamo ia cupa si Camataru gheata de aur cind da 5 goluri in ultima etapa cu Jiul. asa se face praf totul. si uite, am ajuns sa ne-o traga 17 Nentori si echipe din Cipru, respectiv din tari care in anii '80 nici nu existau.
    Concentrarea valorilor la 2-3 echipe va duce la scaderea nivelului competitiei interne, dar performantele internationale pot aparea si pe termen mai lung. Aici as da exemplul Scotiei, unde Celtic si Rangers domina competitia (ultimul titlu castigat de o alta echipa: Aberdeen 1985), sau al Portugaliei, unde titlul e aproape intotdeauna o afacere intre Benfica - Sporting - Porto (doar doua exceptii din 1938 incoace: 1946 - Belenenses si 2001 - Boavista).
    Ca jucatorii de valoare erau concentrati la doar doua echipe era rau deoarece, asa cum spuneam, aceasta duce la diluarea competitiei interne.
    Cel mai rau lucru este insa modul in care acestia erau racolati si adusi la Steaua si la Dinamo. Daca echipa de la care ei plecau ar fi primit bani sau jucatori la schimb, totul ar fi fost in regula. Doar ca asta nu se prea intampla... Despre rezultatele trucate si despre "ghetele de aur" am mai vorbit pe forum...

    A, si sa mai adaugam in topul rusinii si acea victorie a Scornicestiului cu 18-0...

  2. #44
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Special pentru Azur si altii mi-am facut ieir timp si am verificat colectia ziarelor din perioada 1975-1985 pentru a gasi meciurile pe care Dinamo le-a jucat pe fostul 23 August:

    (inainte de 1975 Dinamo a mai jucat pe acel stadion cu echipe mari precum Feynoord Roterdam sau FC Liverpool, dar nu am mai gasit si statistica acelor meciuri).

    Deci iata cateva exemple:

    1.10.1975, CCE, Dinamo Bucuresti - Real Madrid 1-0, 50.000 de spectatori.

    15.09.1977, CCE, Dinamo Bucuresti - Atletico Madrid 2-1, 50.000 de spectatori.

    In 4.11.1981, Dinamo a eliminat in Cupa Uefa pe Internationale Milano (cu Bergomi, Altobelli, Orialli, Prohaska in echipa) in Stefan cel Mare cu 20.000 de spectatori si inca de doua ori pe atat ramasi afara, asa ca s-a luat decizia ca sezonul urmator toate meciurile din cupele europene sa le jucam pe 23 August, deci:

    25.08.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Valerengen Oslo 3-1, 70.000 de spectatori.
    15.09.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Dukla Praga 2-0, 70.000 de spectatori.
    20.10.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Aston Villa 0-2, 80.000 de spectatori.

    19.10.1983, CCE, Dinamo Bucuresti - Hamburger SV (campioana en-titre a Europei!) 3-0, 75.000 de spectatori.
    21.03.1984, CCE, Dinamo Bucuresti - Dinamo Minsk 1-0, 70.000 de spectatori.
    25.04.1984, semifinale CCE, Dinamo Bucuresti - FC Liverpool 1-2, 80.000 de spectatori.

    7.11.1984, CCE, Dinamo Bucuresti - Girondens Bordeaux 1-1, 65.000 de spectatori.

    PS: si nu erau oameni veniti la ordin, ci spectatori romani, dinamovisti (si posibil si a altor echipe romanesti, n-am de unde sa stiu acum, dar atunci ERAU DINAMOVISTI!), dornici sa vada mari jucatori ai lumii pe viu.

  3. #45
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ayrton, am spus si eu pe forum ca interesul pentru aceste partide era real. Iar Dinamo reprezenta in acele meciuri in primul rand Romania.

    Quote Originally Posted by ayrton
    Special pentru Azur si altii mi-am facut ieir timp si am verificat colectia ziarelor din perioada 1975-1985 pentru a gasi meciurile pe care Dinamo le-a jucat pe fostul 23 August:

    (inainte de 1975 Dinamo a mai jucat pe acel stadion cu echipe mari precum Feynoord Roterdam sau FC Liverpool, dar nu am mai gasit si statistica acelor meciuri).

    Deci iata cateva exemple:

    1.10.1975, CCE, Dinamo Bucuresti - Real Madrid 1-0, 50.000 de spectatori.

    15.09.1977, CCE, Dinamo Bucuresti - Atletico Madrid 2-1, 50.000 de spectatori.

    In 4.11.1981, Dinamo a eliminat in Cupa Uefa pe Internationale Milano (cu Bergomi, Altobelli, Orialli, Prohaska in echipa) in Stefan cel Mare cu 20.000 de spectatori si inca de doua ori pe atat ramasi afara, asa ca s-a luat decizia ca sezonul urmator toate meciurile din cupele europene sa le jucam pe 23 August, deci:

    25.08.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Valerengen Oslo 3-1, 70.000 de spectatori.
    15.09.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Dukla Praga 2-0, 70.000 de spectatori.
    20.10.1982, CCE, Dinamo Bucuresti - Aston Villa 0-2, 80.000 de spectatori.

    19.10.1983, CCE, Dinamo Bucuresti - Hamburger SV (campioana en-titre a Europei!) 3-0, 75.000 de spectatori.
    21.03.1984, CCE, Dinamo Bucuresti - Dinamo Minsk 1-0, 70.000 de spectatori.
    25.04.1984, semifinale CCE, Dinamo Bucuresti - FC Liverpool 1-2, 80.000 de spectatori.

    7.11.1984, CCE, Dinamo Bucuresti - Girondens Bordeaux 1-1, 65.000 de spectatori.

    PS: si nu erau oameni veniti la ordin, ci spectatori romani, dinamovisti (si posibil si a altor echipe romanesti, n-am de unde sa stiu acum, dar atunci ERAU DINAMOVISTI!), dornici sa vada mari jucatori ai lumii pe viu.

  4. #46
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    cred sie eu ca-ti vin 70-80K cind vine Aston Villa
    sau Inter. incearca tu sa prinzi loc la meciuri de genu' Real-Manchester. De venea Sligo Rovers, Willem Tilburg sau Maccabi Haifa ...


    ca erau dinamovisti...well... asa cum 99% din RO erau stelisti la finala cu Barcelona. majoritatea oameniilor (cei ce nu sunt suporteri inraiti, nu ca ar fi ceva rau in asta) tin cu mai multe echipe. de regula cu echipa locala, din patriotism local, cu echipe romanesti in europene din patriotism national si cu campioana din anul anterior ca le place sa se bucure si sa fie de partea cistigatorilor. astia-s cei ce-ti vin la finala cupei sau la steaua-dinamo dar nu ti-ar veni la FC Arges nici batuti. nu-i de condamnat, ca nu intereseaza pe toata lumea toate meciurile, dar astia-s oameni la care le place fotbalul in general si nu o echipa anume in mod special. nu prea le poti spune stelisti, dinamovisti, rapidisti etc. ca-i insulti pe cei care fac sacrificii sa mearga cu echipa in deplasare sa-i sustina.

    doar nu te asteptai sa tina 50% din tara cu Barcelona in loc de Steaua ca in campionat tineau cu Dinamo. fenomenul asta il intilnesti, cum am zis, numai la suporterii inraiti care urasc o anumita echipa. inca o data spun, ca si asta e o parte care face fotbalul interesant si eu nu-i condamn.

  5. #47
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,067
    Reputatie
    1
    ayrton, la meciul cu Inter aia ramasi pe afara au fost suporterii italienilor
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #48
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Pinguine, deci cu alte cuvinte imi dai dreptate, doar ca accentuezi ceea ce eu deja am spus. Multumesc.

    Inter, sa stii ca tata mi-a povestit de vreo 10 ori cat de fericit era ca a discutat cu unii jucatori interisti dupa meci (apropo, pentru el, in afara de Dinamo doar Internazionale Milano mai exista ca echipa favorita, nici o alta echipa, din nici o alta tara).

  7. #49
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Si eu am fost la meciurile Stelei din Liga Campionilor (pe vremea cand Romania inca mai avea reprezentanta in aceasta competitie ) sau ale lui Dinamo cu Marseille sau cu Benfica, si nu sunt nici stelist, nici dinamovist. Asta confirma ceea ce s-a discutat pana aici.
    Cred ca si Ayrton sau GoPens ar tine cu Steaua, Rapid, Craiova, Dinamo sau Poli daca ar juca in Cupele Europene.

  8. #50
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    Pinguine, deci cu alte cuvinte imi dai dreptate, doar ca accentuezi ceea ce eu deja am spus. Multumesc.

    Inter, sa stii ca tata mi-a povestit de vreo 10 ori cat de fericit era ca a discutat cu unii jucatori interisti dupa meci (apropo, pentru el, in afara de Dinamo doar Internazionale Milano mai exista ca echipa favorita, nici o alta echipa, din nici o alta tara).
    eu contest numai ca cei 70-80K erau toti dinamovisti. de ce la meciul respectiv tineau cu Dinamo s-a explicat deja pe larg in cursul threadului.

    pentru multi Steaua si Dinamo erau reprezentantele regimului si de aceea nu sufereau nici una din echipe (la Steaua efectul era poate ceva mai redus, ca nu armata te batea ci militia). nu zic sa nu fie nimeni dinamovist, ca la urma urmei e treaba fiecaruia ce preferinte are, dar daca discutam in mod public despre realizarile unei echipe atunci, eu cel putin, nu pot sa trec cu vederea toate avantajarile si jongleriile din anii '80, campionatele cumparate etc.
    nu mi se pare corect ca aceste echipe sa numere anii respectivi in palmaresul lor, ca n-a fost cistigat pe teren. un grupul de jucatori adunati intr-o echipa, de fapt o seminationala a Romaniei, s-a calificat cu Hamburger SV. Well done. echipa a jucat bine si cu o daruire care in anii '90 n-ai mai prea vazut pe teren. dar are drept clubul Dinamo sa fie mindru de asta? n-au facut decit sa adune jucatorii cei mai buni din Romania fara sa nu ofere nimic in schimb. la fel Steaua in '86. m-am bucurat cind a cistigat (desi nu eram stelist) pentru ca, uite, fotbalul romanesc a aratat ca se poate ceva. Mi-a pierit bucuria cind comentatorul a inceput sa multumeasca partidului comunist pentru minunatele conditii de trai, viata si antrenament gindindu-ma ca tata se trezeste a doua zi la 5 sa mearga la coada la carne (care la Timisoara totusi se mai gasea la liber, in ciuda incercariilor de a "uniformiza" si aceasta problema). Dar si aici a cistigat un fel de nationala a Romaniei, mai putin Steaua. uita-te la Manchester United sau Bayern München, echipe care joaca constant la nivel ridicat in conditii de economie de piata, fara sponzorizari obligatorii (orice militian din RO contribuia cu 35 de lei(?) din salariul lunar la fondul echipelor Dinamo si Victoria, presupun ca era la fel la Steaua).

  9. #51
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timiºoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Nu vad ce leagtura au toate astea cu topicul de fata,la fel cum discutiile interminabile pe teme extrasportive nu-si au rostul pe topicul Rapidului

    Daca facem un topic,hai sa incercam sa ne limitam cu discutiile la tema acestuia si sa nu uitam de unde a plecat totul.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  10. #52
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Sergio are dreptate, dar asa e cand firul discutiei te duce...
    Oricum, eu pun punct aici discutiilor off-topic.
    Quote Originally Posted by Sergio
    Nu vad ce leagtura au toate astea cu topicul de fata,la fel cum discutiile interminabile pe teme extrasportive nu-si au rostul pe topicul Rapidului

    Daca facem un topic,hai sa incercam sa ne limitam cu discutiile la tema acestuia si sa nu uitam de unde a plecat totul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •