Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 90

Thread: Revista presei

  1. #22
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Nu cred ca transferurile intr Steaua si Poli sint dorinta exclusiva a lui Oli.

  2. #23
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Gigi Becali: "Steaua dezlănțuită"

    Finanțatorul echipei Steaua, Gigi Becali, s-a declarat foarte mulțumit de evoluția echipei antrenate de Cosmin Olăroiu în meciul cu Poli Timișoara, câștigat, astăzi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în etapa a XVIII-a a Ligii I.

    "Super meci, Steaua adevărată. Asta înseamnă Steaua dezlănțuită. Arbitrajul a fost numai contra Stelei. Nu pot spune că au fost decizii grave, dar ciupeală, mici faulturi... Nu mi-e teamă că putem pierde locul doi, la cum joacă Steaua", a spus Becali.

    Întrebat dacă pentru Steaua ar fi fost mai bine să nu se ia pauză în Liga I, pentru a specula forma bună pe care o traversează, Gigi Becali a răspuns: "Atunci să nu se ia pauză nici în timpul meciurilor".

    Gigi Becali a menționat că Ifeani Emeghara nu va fi transferat la Steaua, deși au fost o serie de discuții în acest sens, și a subliniat că portarul bielorus Vasili Hamutovski nu va reveni la formația din Bulevardul Ghencea, deși acesta a asistat la partida de sâmbătă și se va antrena în perioada următoare cu Steaua.

    Hamutovski se va pregăti alături de lotul campioanei României în zilele următoare, după ce în Rusia, unde evoluează pentru Tom Tomsk, campionatul s-a încheiat.

    "Bine că am bătut. Atmosferă foarte frumoasă. Suporterii sunt al 12-lea jucător pentru Steaua. Steaua rămâne în inima mea, la fel ca România și Bucureștiul. Mai am un an de contract în Rusia. Cine știe ce se va întâmpla peste un an. Cernea este un portar foarte bun. Am stat cu el în cantonamente, ne-am ajutat și o să fac antrenamente cu el", a afirmat Hamutovski, la plecarea de la stadion.

    Partida Steaua - Poli Timișoara a fost urmărită din tribună și de președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dagomir. "Victorie meritată pentru Steaua. Arbitrajul a fost foarte bun. Timișoarei îi mai trebuie jucători", a spus Dragomir.

    Întrebat dacă Steaua mai poate pierde locul doi, șeful LPF, care a plecat de la stadion la scorul de 2-1, a răspuns chiar în momentul în care Valentin Badea a înscris al treilea gol al "roș-albaștrilor": "După cum joacă... cred că au mai dat un gol".
    Prosport

  3. #24
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Cernea, Ghionea, Goian, Nicoliță, Oprița și Ov.Petre, pasibili de suspendare

    Inaintea ultimului meci din Grupa E a Ligii Campionilor, miercuri, ora 21.45, impotriva campioanei Frantei, Olympique Lyon, 6 jucatori de la Steaua sunt pasibili de suspendare in cazul in care vor fi sanctionati cu un cartonas galben in meciul de pe "Stade Gerland".

    Astfel, Cornel Cernea, Sorin Ghionea, Dorin Goian, Banel Nicolita, Daniel Oprita si Ovidiu Petre nu vor putea juca in primul meci din 16-imile Cupei UEFA daca vor primi un cartonas galben in partida cu Lyon.

    De la francezi, in aceeasi situatie se afla Anthony Reveillere si Jeremy Toulalan, fiind de asteptat ca acesti 2 jucatori sa fie menajati de catre antrenorul Gerard Houllier. In schimb, tehnicianul francez nu se va putea baza cu siguranta pe mijlocasul Florent Malouda, suspendat o etapa.
    Prosport

  4. #25
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Victoras Iacob a facut deplasarea la Lyon

    Victoras Iacob
    Victoras Iacob
    Atacantul Victoras Iacob, care nu a mai jucat de peste trei luni din cauza unei accidentari, a fost inclus în delegatia FC Steaua care a facut deplasarea la Lyon pentru meciul cu Olympique, din grupa E a Ligii Campionilor.

    Victoras Iacob a facut deplasarea la LyonComponentii echipei Steaua Bucuresti au plecat, marti dimineata, spre Lyon, pentru meciul cu Olympique, programat miercuri, de la ora 21.45, pe stadionul Gerland, în ultima etapa a grupei E a Ligii Campionilor.

    Daca la deplasarile spre Kiev si Madrid stelistii au purtat costume de prezentare, de aceasta data jucatorii au fost îmbracati în treninguri. Fotbalistii campioanei României au venit la aeroport cu autocarul, în timp ce managerul general Mihai Stoica, directorul executiv Valeriu Argaseala si antrenorul Cosmin Olaroiu au venit împreuna.

    Cei mai solicitati pentru autografe în aeroport au fost Nicolae Dica si Banel Nicolita.

    Din lotul deplasat în Franta face parte si atacantul Victoras Iacob, care nu a mai jucat de la meciul cu Universitatea Craiova, scor 3-0, din etapa a doua a Ligii I, disputat la 5 august, când s-a accidentat. Iacob a fost supus unei interventii chirurgicale la genunchiul drept, ratând 24 de partide în toate competitiile în cele peste trei luni de indisponibilitate.

    Fundasul israelian Klemi Saban nu a facut deplasarea la Lyon.

    Managerul general al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat ca locul presedintelui gruparii Poli Timisoara, Marian Iancu, este în închisoare. "O precizare pentru baiatul de la Timisoara. Când am spus ca locul unora e la puscarie, la el m-am referit, la Iancu Marian. El încearca sa strice relatia mea cu patronul. Sa fie clar, ca a zis ca n-am curaj sa spun: în opinia mea, locul lui Iancu Marian e la puscarie", a spus Stoica.

    Mihai Stoica si Marian Iancu s-au acuzat reciproc în ultimele zile, ultimul sustinând ca atunci când oficialul stelist a vorbit de puscarie, s-a referit la finantatorul FC Steaua, Gigi Becali.

    Dupa ce directorul executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea, a afirmat ca Mihai Stoica a fost dinamovist când era mic, iar acum sufera ca nu mai poate fi alaturi de echipa din Soseaua Stefan cel Mare, managerul stelist a replicat: "O gluma proasta. Daca atâta stie Borcea, sa faca glume proaste...".
    Prosport

  5. #26
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Le Progres: "Steaua putea sa spere la mai mult"
    Cotidianul lyonez a scris ca echipa lui Cosmin Olaroiu putea sa spere la mai mult, dupa rezultatul de egalitate, 1-1, inregistrat, miercuri, in meciul cu cei de la Olympique Lyon.
    "Steaua putea sa spere la mai mult. Cu siguranta, absenta jocului a fost un parametru determinant. Insa calitatea acestei echipe din Romania a fost evidenta. Dispusa in sistemul 4-4-1-1, cu Dica in fata, abilitatea sa tactica si presingul sau au incurcat considerabil opozitia din Lyon. Aceasta a suferit, mai ales la mijlocul terenului, si chiar daca cuplul de fundasi centrali Goian-Ghionea ar fi avut acelasi ritm scazut ca la meciul tur, Steaua a stiut sa ramina in bloc si sa dea o replica consistenta", noteaza Le Progres.

    Sursa citata mentioneaza ca, pe linga Dica, s-au remarcat Nicolita si Cristocea. "La rindul sau, Cyril Thereau visa sa isi puna amprenta la revenirea in Franta. El s-a aratat disponibil, dar a avut prea putin ocazia de a-l ingrijora pe Coupet. Este curios de vazut parcursul Stelei in Cupa UEFA", adauga Le Progres.

    Jurnalul francez precizeaza ca Steaua a fost curajoasa la partida de miercuri, mai putin complexata decit la meciul tur.

    Alou Diarra, marcatorul golului lui Olympique Lyon in meciul de miercuri, a declarat ca aceasta reusita a sa este importanta deoarece i-a permis formatiei sale sa ramina neinvinsa. "Steaua a inscris foarte devreme, astfel ca trebuia sa reactionam. Este primul meu gol in Liga Campionilor. Steaua a facut un adevarat meci de cupe europene", a precizat Diarra.

    Atacantul John Carew considera ca meciul a fost dificil. "Steaua venise pentru a obtine un egal si a inchis jocul", a spus Carew.

    SPT

  6. 11th December 2006, 19:58

    Reason
    repetare

  7. #27
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Mihai Stoica: "Suntem în discuții cu doi jucători străini"


    Managerul echipei Steaua, Mihai Stoica, a declarat, marți, în emisiunea "Om la om", de la TV Sport, că în prezent clubul poartă discuții pentru aducerea a doi jucători din străinătate: "Deocamdată suntem în discuții cu doi jucători străini, iar unul dintre ei este aproape rezolvat. De asemenea, este posibil să plece jucători. Nu există jucători bătuți în cuie la nicio echipă. Pentru Dică și Neșu există interes, dar în prezent nu avem nicio ofertă concretă"

    Oficialul Stelei este sceptic în ceea ce privește șansele echipei sale la titlu : "Vom caștiga campionatul doar dacă se va produce o nenorocire la Dinamo"

    Stoica a vorbit și despre accidentarea jucătorului Daniel Oprița: "Se pare că Oprița va ajunge la operație. E cumplit ce i se întâmplă. Nu a fost intenție. Mâine va efectua o rezonanță și vom afla mai multe (...) Sunt foarte bucuros că m-am opus plecării acestuia la Timișoara"

    Din nou, Mihai Stoica i-a luat apărarea portarului Carlos: "A fost un transfer reușit până la meciul cu Lyon. Faptul că i-am retras sprijinul necondiționat ține de alte motive pe care nu le voi discuta niciodată. Cert este că nu mai contăm pe Carlos. El este în lotul Stelei, dar... nu mai este. Carlos nu a fost o mare eroare. El nu s-a acomodat aici"

    Oficialul Stelei a atacat și problema postului de portar: "Hamutovski nu a plecat de la Steaua din cauza lui Rădoi. Astea sunt legende. A plecat pentru ca a primit o ofertă foarte bună. Eu nu sunt adeptul revenirilor. Lobonț nu reprezintă interes pentru Steaua. Cernea vorbește poate cam mult, dar eu sunt foarte mulțumit de cum s-a antrenat și s-a prezentat la meciuri"

    Mihai Stoica a făcut dezvăluiri și în privința transefrului lui Ovidiu Petre: "Ovidu Petre este preferatul patronului. Gigi Becali și l-a dorit foarte mult. Eu și Olăroiu am vrut să mai așteptăm până la terminarea contractului acestuia cu Poli Timișoara. Sunt convins că Petre va evolua foarte bine la Steaua pentru că se simte foarte bine aici"
    Prosport

  8. #28
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Oprița va fi operat și va lipsi 5 luni

    Mijlocașul stelist Daniel Oprița a efectuat azi o rezonanță magnetică, în urma căreia a fost descoperită o leziune a ligamentului, astfel că jucătorul va fi supus unei intervenții chirurgicale la Bologna, informează site-ul oficial al grupării din Bulevardul Ghencea.

    Daniel Oprița a fost supus miercuri unui control amănunțit la Spitalul Militar Central și i-a fost descoperită o leziune la nivelul ligamentului încrucișat anterior al genunchiului drept. Oprița va pleca joi la Bologna însoțit de doctorul Radu Paligora pentru o evaluare la clinica Isokinetic, acolo unde va fi ales și momentul optim pentru operație. Astfel, jucătorul FC Steaua va fi indisponibil patru-cinci luni.

    În cazul în care diagnosticul ar fi rămas doar ruptură de rotulă, Oprița ar fi stat cu piciorul imobilizat aproximativ o lună, fără să fi fost nevoie de intervenție chirurgicală.
    Prosport
    http://www.prosport.ro/usr/imagini/0...21opritafc.jpg

  9. #29
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Neșu a început programul de recuperare la Bologna și va reveni în februarie!!

    Mihaita Nesu a inceput, de cateva zile, antrenamentele usoare, dupa ce a avut piciorul imobilizat. Fundasul Stelei se afla la clinica Isokinetic din Bologna si a intrat in perioada de recuperare dupa operatia suferita. Se preconizeaza ca stelistul sa ramana sub supravegherea cadrelor medicale din Italia pana in luna februarie, Isokinetic fiind recunoscuta pentru faptul ca le permite fotbalistilor sa paraseasca clinica doar daca sunt 100% recuperati din punct de vedere fizic.
    GSP

  10. #30
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Cotidianul spaniol AS: "Nicoliță revine la Sevilla"

    "Nicoliță revine la Sevilla", a titrat, sâmbătă, cotidianul AS, comentând rezultatul tragerii la sorți a șaisprezecimilor de finală ale Cupei UEFA, în care s-a stabilit că Steaua va întâlni formația FC Sevilla în această fază a competiției.

    "Mulți își amintesc de mijlocașul Stelei, Bănel Nicoliță, pentru autogolul cel mai stupid al sezonului, cel înscris pe Bernabeu și care a dus la înfrângerea, cu scorul de 1-0, a echipei române în fața formației Real Madrid, în Liga Campionilor. S-a întâmplat la 1 noiembrie. Însă puțini își amintesc că internaționalul român a trecut pe la Sevilla la 16 martie pentru a spulbera pe Betis pe Heliopolis într-un meci senzațional și a-i elimina pe spanioli din ediția trecută a Cupei UEFA", scrie AS.

    Jurnalul amintește că Nicoliță a marcat două din cele trei goluri ale Stelei în acest meci, câștigat cu scorul de 3-0 și în urma căruia formația bucureșteană s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA. "Steaua sa revine la Sevilla, în acest caz pentru a înfrunta pe FC Sevilla. Dublă manșă interesantă, deoarece campioana UEFA întâlnește una din semifinalistele ediției trecute, care a fost eliminată de Middlesbrough", adaugă AS.
    Prosport

  11. #31
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Dică: ”Dacă vom pleca de la început cu gîndul că nu vom avea nici o șansă in fața spaniolilor, mai bine nu ne mai prezentăm”


    Nicolae Dică spune că FC Sevilla este o echipă puternică, dar că Steaua trebuie să-și joace șansele. ”În fotbal nu se știe niciodată. Nu există o echipă de neînvins. Depinde de ziua pe care o vom prinde. Dacă vom pleca de la început cu gîndul că nu vom avea nici o șansa în fața spaniolilor, mai bine nu ne mai prezentăm. Vom juca și vom vedea la final ce a ieșit”, a declarat Dică, în Libertatea, despre "dubla" cu FC Sevilla.

    Stelistul crede că spaniolii se remarcă prin forța grupului. ”Nu au un fotbalist anume. Ei formează în sine un nucleu extrem de puternic și de valoros. I-ați văzut doar ce au făcut cu Barcelona în Supercupa Europei sau cu Real Madrid, în urma cu puțină vreme în campionat”, a declarat Dică.
    stelisti.ro

  12. #32
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Vine un campion mondial?

    Roș-albaștrii sînt foarte aproape de a transfera un fundaș de la campioana lumii, Internacional Porto Alegre. După ce, la începutul săptămînii trecute, echipa campioană a reușit să-l transfere pe portarul brazilian Andrey Nazario, roș-albaștrii sînt foarte aproape de a obține semnătura unui alt jucător din Țara Cafelei, de astă dată un fundaș. Managerul general Mihai Stoica a fost plecat în luna noiembrie pentru cîteva săptămîni în Brazilia, unde a urmărit mai multe jocuri.

    Sursele Gazetei susțin că fundașul anunțat de managerul echipei campioane este de la Internacional Porto Alegre, echipă care ieri i-a bătut în finala Campionatului Mondial al Cluburilor pe cei de la FC Barcelona (1-0)! Internacional are în lot nu mai puțin de 14 fundași, dintre care trei pot evolua pe partea dreaptă, 4 pe partea stîngă și 7 în centrul defensivei.

    După plecarea lui Ogăraru, Oli nu a avut prea multe soluții pe partea dreaptă și este de așteptat ca Steaua să mai achiziționeze un jucător de acest profil. Mai ales că Saban nu a confirmat, iar Stancu, după un început bun, a avut o serie de evoluții sub așteptări. Din lotul lui Internacional, dintre fundașii dreapta varianta cea mai accesibilă pentru Steaua este Marcos Camozzato, iar dintre apărătorii centrali Moares și Wilson.

    După ce Internacional a ieșit campioana lumii, este puțin probabil ca Steaua să poată achiziționa unul dintre titularii din linia de fund a brazilienilor, mai ales că ambii fundași centrali sînt trecuți de 30 de ani, iar cei laterali au evoluat foarte bine și sînt vizați de alte cluburi mari din Europa.
    GSP

  13. #33
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Oprița a fost operat la Bologna

    Mijlocașul stelist Daniel Oprița a fost operat, astăzi, la Bologna, la ligamentul încrucișat anterior al genunchiului drept, după accidentarea suferită în meciul cu Universitatea Craiova din etapa a XIX-a a Ligii I.

    După meciul cu Universitatea Craiova, primul verdict al medicilor în cazul lui Oprița a fost ruptură de rotulă. El a fost supus ulterior unui control amănunțit la Spitalul Militar Central și i-a fost descoperită o leziune la nivelul ligamentului încrucișat anterior al genunchiului drept, nu și la menisc. Oprița a plecat săptămâna trecută la Bologna, însoțit de doctorul Radu Paligora, pentru o evaluare la clinica Isokinetic și pentru operație.

    Oprița va lipsi de pe gazon minimum trei luni. El este al patrulea jucător stelist care suferă o accidentare la genunchiul drept în sezonul 2006/2007, după Mirel Rădoi, Victoraș Iacob și Mihai Neșu, toți aceștia suferind intervenții chirurgicale. Rădoi a revenit în etapa a XV-a, la 12 noiembrie, după o operație suferită în luna iulie, iar Victoraș Iacob nu a apucat încă să evolueze într-un meci oficial, după intervenția chirurgicală de la începutul lunii august. Iacob s-a accidentat tot într-un meci cu Universitatea Craiova, disputat în turul de campionat, leziunea la ligamente suferită de atacantul stelist survenind tot în urma unei contre a unui adversar. Neșu a fost operat în noiembrie, el aflându-se, în prezent, la recuperare, la Bologna.
    Prosport

  14. #34
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    TRU, TOLO SI ELITA VS GIGI BECALI
    21 Decembrie 2006, 08:04

    Ascensiunea lui Becali a devenit extrem de deranjanta pentru actuala Putere, care o vreme l-a ignorat pe latifundiar. Prin urmare, au intrat in actiune mecanismele de discreditare, cel mai la indemana fiind vocea asa zisei “elite”, destul de usor de mani****t la noi. Numai ca, in ochii romanilor, criticile tuturor Manolestilor, Cartarestilor, Plesilor si Patapievicilor la un loc nu fac doi bani. Oameni cu averi, dar care n-au facut nimic, niciodata pentru poporul roman, inveninand in schimb tot ce nu le convine si mai ales pe cineva care salveaza vieti, da oamenilor case si le alina foamea, fara sa ceara nimic in schimb. Este scandalos sa-i vezi pe acesti elitisti cum sar la gatul unui om, intr-un “delirium tremens” care n-are nici o noima, doar pentru ca nu pot accepta ceva ce nu le convine. Conform lor, un om nu are voie sa fie iubit, nu are voie sa fie po****r, daca lor nu le place. Si nu sunt numai ei.

    Dar pina sa trec la subiect, ca sa nu apara interpretari, tin sa precizez, din capul loclui, ca nu m-am intalnit cu Gigi Becali in viata mea, iar la telefon abia daca am vorbit de cateva ori, pentru interviuri. Deci, practic, pot spune ca nu ne cunoastem. N-am luat niciodata vreun ban de la el si nici nu mi-a facut favoruri.

    Dar asta nu ma face sa nu remarc niste afirmatii care chiar il nedreptatesc pe patronul Stelei si, mai mult, ne implica pe noi, ca romani.Unii vor fi mirati pentru ca scriu despre colegi de breasla. Stati linistit, n-am mai facut-o niciodata, si nici n-o s-o mai fac. Dar m-am gandit ca daca doi jurnalisti care scriu sport isi permit cu atata dezinvoltura sa abordeze alte domenii, de ce mi-as face probleme ca fac si eu acelasi lucru?

    Acum ceva timp, colegul meu Tolontan se ratoia pe buna dreptate, impotriva cuiva care isi permisese sa-l catalogheze bun, sau rau roman, nu mai tin minte, spunand ca nimeni nu are autoritatea asta, de a da verdicte, in numele unui popor.Dar iata ca zilele trecute, acelasi Tolontan, pe care, altfel, il consider poate chiar cel mai bun ziarist din bransa, isi permitea sa se erijeze in purtator de cuvant al romanilor si sa traga concluzii, personale, in numele a zeci, sau poate sute de mii de romani. Citez: „Cetatenii NU VOR ACCEPTA ca Becali sa capete putere de decizie”... sau „Romanii IL VOR REFUZA pe Becali”, sau chiar „suporterii Stelei, indemnati sa-l voteze in masa, CA NISTE OI...”. Daca ultima afirmatie chiar ii jigneste pe romanii care-l au pe Becali optiune politica, celelalte sunt de-a dreptul obraznice, facandu-ma sa ma intreb daca Tolontan, pe care eu il stiam un om echilibrat, nu si-o fi pierdut luciditatea?

    Pai Cataline, draga, nu-ti placea deloc ca cineva sa te catalogheze mai mult sau mai putin roman, dar oare romanilor care-l iubesc sau care si-l doresc pe acel om sa-i reprezinte in Parlament, le-or pica bine afirmatiile tale? Stii tu mai bine decit democraticul exercitiu al alegerilor, daca il vor accepta sau nu romanii pe Gigi? Ti-a zis tie Dumnezeu, in lift, dimineata, ca-l vor refuza romanii?

    Ma intreb atunci ce se vor face institutii precum IRSOP sau INSOMAR in acest caz? Practic, Tolontan le ia painea de la gura, daca stie deja dinainte ce se va intimpla la alegeri...

    Cit despre Traian Ungureanu, zis si TRU, aici chiar ca este ridicol sa-i comentezi veninul din scriitura. Cand numesti „pleava”, o masa de oameni care poate avea o optiune libera, in numele unei libertati castigate cu sange in 89 , sau cand jignesti un om numindu-l „sculptura de deseuri”, te descalifici singur.

    Traiane, e usor sa fugi in Occident cand lumea se chinuia aici cu un regim totalitar, iar de acolo, pe mii de dolari sau de sterline, sa-ti dai cu parerea si sa jignesti poporul de acasa. Cat despre Vadim Tudor, pe care-l faci sulfuros (adica inteleg ca pute), mi-a fost suficient sa vad o imagine cu tine la o emisiune, descheiat pana la brau si cu parul de pe piept invadandu-l aproape pe moderator, ca sa realizez care-i realitatea si din acest punct de vedere.

    Iar referitor la afirmatia lui TRU, „daca mai vrem sa fim romani trebuie sa oprim mersul rotit al democratiei prin manejul lui Becali”, l-as ruga pe marele opinionist de pe Tamisa, care scrie si prost si este si macinat de o frustrare maligna, ce-l face sa emane numai ura, sa ne mai lase pe noi cu sfaturile si cu lectiile de viata. Astea mergeau de acolo, de la Londra, cand romanii erau mai usor de impresionat...

    Oricum, retineti numele despre care am scris mai sus. Sub nici o forma nu trebuie sa uitam sa le cerem sfatul inainte de alegeri, sa aflam ce avem de facut. Ca doar n-om vota, asa, de capul nostru, nu? Se supara "elita", "societatea civila", opinionistii...

    PS – Doua completari:

    1. Nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu sprijin aici nici ideea ca romanii ar trebui sa-l sustina pe Gigi Becali si nici ca ar fi bine sau ca ar trebui sa-l voteze. Pentru ca nu fac politica si nici nu ma pricep. Dar nu pot agreea ideea ca niste oameni, inchipuiti superiori noua, sa vina sa ne invete ce avem de facut sau sa ne dea lectii. Atit.

    2. Cat despre fanatismul lui Tolontan pentru TRU, (vezi aprecierea „articol de hotar” referitoare la mitocania scrisa de semidoctul londonez, despre care am scris mai sus), continuu sa cred ca redatorul sef al GS traverseaza o perioada de ratacire, si-si va reveni... Inteligent cum il cunosc, stie si el foarte bine ca am dreptate... Nu poti propovadui democratia, cand tu insuti ii incalci esenta...
    Andrei Nourescu
    Prosport



    exceptional articol

  15. #35
    edited:trolling Toshiro's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    troll-eybus
    Posts
    895
    Reputatie
    1
    Jurnalism a la OLS...

    Cel mai vechi mijlocas din lotul lui Cosmin Olaroiu, Sorin Paraschiv, a afirmat ca si-ar dori sa evolueze din retur la un club din strainatate.
    "E normal sa imi doresc sa plec. Dupa 8 ani mi-as dori sa plec, dar daca voi ramane aici nu este un capat de tara. Stiu ca unele echipe s-au interesat de mine, dar pana acum nu am primit nicio oferta", a declarat Paraschiv.
    Si care-i titlul gasit de OLS?
    Paraschiv s-a cam plictisit la Steaua
    [COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="1"][FONT="Arial Black"]...de o falsitate rară, rod al școlii comuniste. Copos a colaborat foarte bine cu Dinamo. La un meci împotriva lor... „nea Nae, stai liniștit, Dinamo trebuie să cîștige azi”. Ne-au bătut cu 2-0, ...după meci Copos le-a dat prime dinamoviștilor! [/FONT][/SIZE]- [SIZE="1"]Nae Manea, fosta vedeta a Rapidului[/SIZE]

  16. #36
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Transferabil!
    Răzvan Rotaru, Dan Udrea

    Steaua a informat în scris clubul Aston Villa că Dică este de vînzare, dar așteaptă o ofertă clară pînă cel tîrziu miercuri, 10 ianuarie. Jucătorii Stelei se află încă în vacanță, însă nu și conducerea clubului. Aflînd de interesul pe care Aston Villa îl are pentru atacantul Nicolae Dică, oficialii campioanei au decis să ofere o primă replică. Au înaintat clubului din Albion, prin intermediul impresarilor, o adresă în care este specificat faptul că Steaua este deschisă tratativelor.

    Totuși, gruparea condusă de Gigi Becali a informat echipa din Birmingham că așteaptă o propunere în scris pînă cel tîrziu pe 10 ianuarie, adică miercurea viitoare, zi în care Olăroiu va începe pregătirile în noul an în cantonamentul din Italia. "Dacă oferta va sosi după această dată, nu o vom mai lua în considerare", a adăugat Steaua.

    Becali: "Costă șase milioane"
    În plus, ieri, pentru prima dată, și patronul roș-albaștrilor, Gigi Becali, a anunțat că Dică este transferabil. "Dică este un jucător important pentru Steaua în acest moment, însă îl voi lăsa să plece dacă oferta va fi cea dorită de mine. Eu vreau în schimbul lui șase milioane de euro. N-am acum această sumă pe masă propusă de un club anume, însă dacă o voi avea, Dică se va transfera de la Steaua", a declarat ieri Gigi Becali.

    Omul numărul 1 din Ghencea a explicat și de ce ar fi de acord cu transferul: "Dacă Dică pleacă, o face doar ca să-i fie lui mai bine. Poate că a venit momentul să facă și el pasul spre un campionat mai puternic. Oricum, nu pleacă pentru că Steaua ar avea nevoie de bani".

    Englezii se decid mîine
    Conducerea clubului Aston Villa se va reuni mîine dimineață într-o ședință a Consiliului de Administrație în urma căreia se va decide și cum va arăta oferta finală care va fi înaintată Stelei. Aceasta va cuprinde minimum 4,5 milioane de euro pentru Steaua și un salariu de 700.000 de euro anual pentru jucător.
    GSP



    Ar fi cea mai mare tampenie sa-l lase acum pe Dica sa plece.... Fara el suntem pe spate. Sau se gandesc astia din conducere ca oricum n-avem nici o sansa in UEFA si ca in campionat ne descurcam cu ce avem

  17. #37
    no.7
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Militari
    Posts
    295
    Reputatie
    1
    yo, in cupa uefa sansele sunt mici, si eu sunt din fire optimist cand vine vorba de steaua. si in campionat sincer ne descurcam pt locul doi si fara dica. oricum, eu zic ca e bine pt el sa plece, mai ales ca in anglia se joaca cel mai frumos fotbal. Avem atacanti buni, si zic ca exista steaua si dupa dica, la fel cum a existat si dupa hagi, tudorel stoica, lacatus, trica, neaga(ultimii doi au fost cei mai importanti din generatia lor), va exista viata si dupa dica la steaua. si se vor castiga si campionate si vom juca si in cupele europene.

  18. #38
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Renunță Ogăraru?



    Uitat iar de selecționer, jucătorul lui Ajax poate exclude "naționala" din planurile sale. Ieri, selecționerul echipei României a anunțat stranierii convocați pentru amicalul cu Italia, din 7 februarie: Contra (Getafe), Tamaș (Celta), Chivu (AS Roma), Raț, Marica (Șahtior), Petre (ȚSKA Sofia), Codrea (Siena), Cociș (Sheriff), Mutu (Fiorentina), Roșu (Huelva). Tehnicianul a adăugat că își rezervă dreptul ca, în funcție de forma sportivă, de starea de sănătate sau de statutul de la club, să renunțe la unul sau altul dintre cei 10.

    Deși titular la Ajax în 7 din ultimele 9 partide oficiale, George Ogăraru (foto) n-a fost convocat nici în acest lot lărgit. Era trist, evident supărat, dar s-a abținut: "Știu de ce m-ați sunat. Dar nu vreau să declar nimic, deocamdată. Mă gîndesc și voi lua o decizie importantă foarte curînd. Văd că acum, cînd joc, probabil s-au schimbat criteriile". După tonul vocii sale, nu este exclus ca Ogăraru să renunțe la echipa națională, fie și numai pe perioada mandatului actualului selecționer.

    GSP

    Acum ce scuze mai are Piti? Devine din ce in ce mai penibil.

  19. #39
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Comisia de Disciplină a FRF a amânat verdictul în cazul incidentelor petrecute la meciurile Steaua-Politehnica și Universitatea-Steaua


    Intrunita astazi, Comisia de Disciplina a Federatiei Române de Fotbal a decis sa amane pentru luni verdictul in cazul incidentelor de la partida Steaua - Poli Timisoara si Universitatea Craiova - Steaua din lipsa de procedura. La meciul Steaua-Politehnica, din etapa a XVIII-a a Ligii I, fanii campioanei au aruncat cu torte spre galeria oaspetilor, iar la partida sustinuta in "Banie", in cadrul etapei a XIX-a, suporterii ambelor echipe au aruncat cu petarde si fumigene in incinta suprafetei de joc. Pana la pronuntarea verdictului, se vor analiza si probele video.

    GSP


    Cred ca se va lasa cu o suspendare a terenului...

  20. #40
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Steaua dezminte orice conflict
    ProSport îsi exprima regretul fata de persoanele care s-au simtit lezate de articolul “Oli, certat de Radoi”, aparut în numarul de marti al ziarului, preluat dintr-un alt cotidian. In respectivul material era prezentat un presupus conflict între antrenorul si capitanul ros-albastrilor, lucru dezmintit de ofiterul de presa al Stelei, Paul Andone.
    Prosport


    Foarte tare aceasta faza. A ajuns Prosportul sa-si ceara scuze

  21. #41
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Fiorentina insista pentru Rădoi prin intermediul lui Lacatus

    Gruparea AC Fiorentina, unde este legitimat atacantul Adrian Mutu, insista pentru transferul capitanului echipei Steaua, Mirel Radoi, si, potrivit violanews.com, fostul jucator al formatiei italiene si al "ros-albastrilor", Marius Lacatus, ar putea fi o piesa "esentiala" în realizarea tranzactiei.

    "Fostul «viola» Lacatus ar fi o «piesa» esentiala în achizitionarea fundasului central de la Steaua, Mirel Radoi (nascut 1981), pe care Fiorentina îl urmareste cu mare atentie. De Radoi s-a mai vorbit, însa în ultimele ore de mercato insistenta clubului viola se pare ca a crescut", scrie violanews.com. Totusi, sursa citata noteaza ca Fiorentina ar urma sa reia discutiile pentru transferul lui Radoi dupa încheierea sezonului, "desi cota sa este una foarte ridicata: 12 milioane de euro".



    Zvonistica merge mai departe

  22. #42
    incepator anonymus_girl's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Echipa lui Oli (GSP)!
    Aseară, la penultimul antrenament înaintea confruntării cu Sevilla, Olăroiu a lăsat să se întrevadă echipa de start, folosind din nou sistemul cu 3 atacanți.

    Cu 48 de ore înaintea marii confruntări de joi, Olăroiu a programat aseară una dintre ultimele ședințe de pregătire. Aceasta s-a efectuat pe terenul principal și a fost un antrenament desfășurat cu porțile închise.

    După obișnuitele exerciții de încălzire, Oli a împărțit lotul și a făcut două echipe, pe care le-a pus să joace între ele.

    Din formulele pe care le-a alcătuit a lăsat clar să se înțeleagă care ar putea fi primul "11" pe care îl va trimite în teren împotriva spaniolilor.

    Linia de bază din apărare, Stancu -Goian - Ghionea - Petre Marin, a jucat într-o parte, iar la adversari Oli a folosit în ofensivă 6 fotbaliști, 3 la mijloc, Rădoi - Ovidiu Petre - Paraschiv, și 3 în atac, Nicoliță - Thereau - Boștină.

    Deși se întrevede formula de bază, Olăroiu este totuși un antrenor care nu obișnuiește să folosească la ședințele de pregătire echipa pe care urmează să o trimită din primul minut contra Sevillei.

    Portarii celor două formații au fost Cernea și Andrey, întîlnirea fiind arbitrată chiar de Olăroiu, care a oprit în dese rînduri partida pentru a le explica elevilor săi ce trebuie să facă.

    Tehnicianul a stat mai mult în preajma lui Thereau, căruia îi spunea mereu unde trebuie să se miște în teren.

    Echipa probabilă: Cernea - Stancu, Goian, Ghionea, Petre Marin - Rădoi, Ovidiu Petre, Paraschiv - Nicoliță, Thereau, Boștină

    Ultima dilemă: atacantul stînga

    Olăroiu a mai risipit din semnele de întrebare pe care le avea cu privire la cei 11 titulari. Dacă la mijloc pare mai hotărît ca oricînd să meargă pe mîna trioului Rădoi - Ovidiu Petre - Paraschiv, singura mare dilemă o are în privința celui de-al treilea jucător din avanposturi.

    Pentru acel loc se bat nu mai puțin de 4 candidați: Vali Badea, Boștină, Gigel Coman și Cristocea. Cele mai mari șanse le au primii doi, ei avînd evoluții foarte bune în meciurile de pregătire.

    Andrey va fi rezerva

    Brazilianul s-a comportat foarte bine la antrenamente în ultimele 3 zile și aproape sigur va fi reținut în lot de Cosmin Olăroiu. "Eu mă simt excelent și, dacă ar fi după mine, aș intra la joc chiar și cu Sevilla", spunea brazilianul Andrey la finalul săptămînii trecute, la revenirea de la clinica de la Bologna.

    Cum sud-americanul a participat cot la cot cu colegii săi la antrenamentele din ultimele 3 zile, Olăroiu este decis să-l oprească în lotul lărgit pentru meciul cu spaniolii.

    Tehnicianul Stelei a fost foarte mulțumit de modul în care Andrey s-a pregătit, brazilianul acuzînd chiar de la atîta efort puțină febră musculară la începutul săptămînii.

    "Cînd va putea juca din nou? El este apt și în acest moment. Poate juca fără probleme", a spus Olăroiu luni, după care, întrebat dacă Andrey ar putea apărea pe foaia de joc împotriva Sevillei, a replicat: "Eu am spus că el e apt de joc acum".

    Andrey a jucat și aseară, la penultimul antrenament, la fel ca și Cernea, în meciul-școală solicitat de Oli, și a avut cîteva intervenții foarte reușite.

    Chiar dacă el este apt de joc, totuși nu va fi titularizat joi seară din două motive: primul că Olăroiu a fost cel care a spus la reluarea pregătirilor că "Cernea este titularul Stelei la startul sezonului" și al doilea pentru că încă nu a jucat în nici un meci oficial în poarta roș-albaștrilor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •