Results 1 to 21 of 21

Thread: Jucătorul de tenis luptând cu demonii interiori

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post Jucătorul de tenis luptând cu demonii interiori

    Jucătorul de tenis luptând cu demonii interiori

    Nu de puține ori remarcăm anumite ciudățenii la jucătorii de tenis. Aceste ciudățenii sunt diferite superstiții, obiceiuri sau nevoia de a vorbi singur.

    Aproape la fiecare meci se întâmplă ca un jucător să vină cu foarte mare încredere la fileu și să lovească mingea cu forță maximă pentru ca aceasta să ajungă într-un loc nedorit. Imediat dupa acel moment jucătorul se ceartă pe sine pentru greșeala făcută, cu voce tare. Acest lucru se întâmplă cel mai adesea la fete. Manifestări precum actul de a vorbi “singur” pot părea neobișnuite dar au devenit familiare și sunt acceptate ca necesare. Practic prin verbalizare se consumă greșeala și asta ajută la uitarea ei. Este practic cum spunea Jung necesitatea de a afișa în vitrină numai ceea ce dorim să vadă cei din jur și ascunderea în “umbră” a lucrurilor pe care nu dorim ca cei din jur să le vadă. Este acea persona care trebuie să funcționeze în jocul si personalitatea unui sportiv. Mai exact este necesar ca trăirile sa fie astfel controlate încat loviturile proaste să fie cenzurate spre binele jocului. Există momente în care jucătorul de tenis se lasă cuprins de o euforie copilărească de a lovi mingea cu plăcerea nevinovată și dezinteresată caracteristică jocului copilăriei. Evident asta e o accepțiune freudiană a situației respective și totuși undeva în ochii jucătorului poate fi zărită o privire, o uitătura copilărească reprimată de regulile impuse de joc și mai ales de miza jocului. Jucătorul trebuie să-și manipuleze conștientul pentru a realiza un obiectiv. Astfel intră într-o luptă cu sine. De-a lungul carierei se poate constata o transformare a personalității jucătorului. Jucătorul sufera cele mai mari transformări la nivel psihic acolo unde învață să facă față unei situații dificile chiar și atunci când nu are cele mai bune lovituri la el. Învață să-și controleze trăirile interioare și să le țină în frâu. Multă lume îl privește pe Roger Federer cu impresia că el e un jucator care este calmul imperturbabil in carne și oase asemeni unui zeu. De multe ori problemele interioare ale lui Federer au ieșit la suprafață chiar dacă acest lucru nu s-a întâmplat într-un mod exagerat care să fie bătător la ochi. Federer are marele merit de a fi capabil să-și refuleze foarte bine trăirile, să le înăbușe vocea și să le arunce într-un abis întunecat al uitării. Cel mai întunecat moment din istoria recentă a lui Federer a fost cel de la Wimbledon de anul trecut când a pierdut în fața lui Nadal. Atunci Federer s-a retras pe o insula din apropiere și s-a închis complet față de lumea exterioară. Federer a fost devastat după acel moment. Deși își controlează și își cenzurează foarte bine trăirile, tensiunile interioare ale lui Federer izbucnesc însă de multe ori la finalul turneului atunci când indiferent dacă el caștigă sau pierde el nu se mai poate opri din plâns. Am văzut asta la Australian Open când a pierdut în fața lui Nadal, am văzut asta la Roland Garros când a câștigat și din nou nu se mai putea opri din plâns. El își refulează undeva în subconștient toate trăirile, le cenzurează foarte bine pentru ca ele să izbucnească la final. Atunci când ele izbucnesc însă Federer nu mai poate să le controleze sub nici o formă. Spre deosebire de Federer alți jucători aleg să-și consume trăirile din timpul meciului pe teren și nu să le refuleze. Spre exemplu Dinara și Marat Safin sunt două persoane care consumă toată energia negativă pe teren într-un mod de multe ori violent. Este binecunoscut “talentul” lui Marat de a rupe rachete aproape la fiecare meci. Izbucnirile Dinarei cu strigăte și țipete, aruncarea rachetei și alte gesturi care aduc o descărcare nervoasă sunt binecunoscute și ele. Dintre toate însă cel mai intrigant gest este felul în care Nadal își trage pantalonii. Foarte multă lume se întreabă de ce face acest lucru și de ce nu renunță la acest gest. Deasemenea superstiția lui legată de aranjarea sticlelor cu apă este un alt aspect interesat, urmărit adesea de camerele de filmat. În ce privește modul de a-și trage pantalonii tind să cred că explicația poate fi găsită în zona tabu-ului lui Freud. În lucrarea Totem și tabu Freud dezvoltă o teorie asupra tabu-ului. Concluzia lui este aceea că tabu-ul este ceva dezirabil. Totodata tabu-ul este oarecum o nevroza, un conflict psihic pentru că a impune un tabu înseamnă a renunța la ceva dezirabil. Atitudinea ambivalentă (conflictul dintre dorinta de a incalca tabu-ul si frica de a-l încălca) este cea care poate fi folosită pentru a explica acel gest atât de controversat al lui Nadal. Nadal este tipul băiatului de la țară, al băiatului din provincie care înfruntă mulțimea societății educate de la oraș. Gestul de a trage pantalonii așa cum o face el este un gest tabu. Este un gest pe care un copil educat nu îl face. Făcând acest gest Nadal își înfruntă inhibițiile pe care publicul i le poate induce. Trecând de bariera acestui tabu el nu mai are nimic de pierdut față de public și a eliminat orice inhibiție care ar putea fi transmisă de public. Își învinge atât teama de tabu și își împlinește în același timp dorința de a încălca acest tabu, atinge împlinirea atitudinii ambivalente. Astfel el se poate concentra la joc, poate uita de glasul mulțimii și poate depăși complexul de inferioritate care ar putea exista în cazul băiatului de la țară care se află în fața societății pretențioase de la oraș. Practic în acest mod sfidează mulțimea și reușește astfel să-și înfrunte propriile complexe. Aceasta este însă doar o teorie. Evident ar fi interesant un interviu cu Nadal pe această tema în cazul în care el ar accepta să vorbească despre asta și să dezvăluie adevărata semnificație a gestului său. Tiparul superstiției de a nu călca pe linie este unul mai vechi și care de altfel se regăsește și în alte sporturi și înclin să cred că are de-a face cu subconștientul colectiv al lui Jung. Modul cel mai des întâlnit însă de a regla conflictul interior este discuția cu sine. Se pare că este și cel mai eficient și mai universal mod din perspectiva faptului că este dealtfel și cel mai folosit. Acest mod în care de multe ori jucătorul execută o lovitură imaginară pentru a-și arăta sieși cum trebuie executată o anumită lovitură aduce de multe ori liniște în mintea jucătorului și ajută la alungare energiilor negative. Aduce o descărcare necesară care altfel ar inhiba tot jocul ulterior al jucătorului. Sunt câțiva jucători care ar fi interesant de urmărit în evoluția gesturilor lor. Mai interesante decat gesturile în sine ar fi evoluția acestor gesturi în timp, modul în care acestea evoluează și se maturizează în vocabularul de gesturi ale unui jucător. Este interesant de observat faptul că unele gesturi dispar sau se modifică semnificativ după un anumit timp iar altele se accentuează. Sunt detalii care pot ilustra cel mai bine maturizarea jucătorului de tenis. Practic cel mai dificil adversar al unui jucător de tenis este el însuși. Cheia succesului în cazul unui jucător de tenis rămâne dictonul: “Cunoaște-te pe tine însuți”.

    Un exemplu în ce privește demonii interiori îl avem și în interviurile oferite de Svetlana Kuznetsova după cucerirea titlului la Roland Garros. În unele interviuri ea mărturisea că a avut momente în care se gândea să renunțe la tenis și a cerut sfaturi lui Roger Federer și lui Marat Safin. Când a decis să se întoarcă în Rusia, Svetlana a traversat o perioadă dificilă în care nu știa dacă întoarcerea în Rusia va fi o decizie corectă sau greșită. Avea nevoie de un sfat și după cum spune ea, a cerut acel sfat lui Roger Federer. Se pare că Roger a știut să-i dea sfatul potrivit în cadrul conversației pe care cei doi au avut-o în Beijing și Svetlana ii este recunoscătoare. Să nu uităm că atunci când lui Roger i s-a cerut să aleagă o jucătoare preferată din circuitul feminin el a ales-o pe Svetlana. Apoi Svetlana a mai vorbit despre un moment în care se gandea să renunțe la tenis și a vorbit despre acest lucru cu Marat Safin care i-a dat și el un sfat foarte bun . Se pare că demonii interiori ai unui jucător de tenis sunt foarte puternici și într-adevăr cine se învinge pe sine este cu adevărat un om puternic. În acest moment cred că Safina este jucătoarea care duce cea mai grea luptă cu demonii interiori. Toată lumea contestă poziția ei de lideră mondială și vorbește despre incapacitatea ei de a cuceri un trofeu de Grand Slam. Pentru cariera ei este foarte important modul în care va reuși să-și controleze trăirile la următorul turneu de Grand Slam. În cazul în care va cristaliza un complex ea ar putea intra pe o panta descendentă care i-ar putea ruina întreaga carieră.

    Evident ar fi foarte multe de scris despre vocabularul de gesturi si despre demonii interiori ai unui jucător de tenis și ai unui sportiv în general dar nu cred că acesta este locul potrivit să desfășurăm un text de o asemenea întindere. Avem deja un text enorm care pune la încercare răbdarea oricărui cititor. Chiar mă întreb dacă cineva va citi acest text în întregime

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Baga-i edit si mai sparge-l in paragrafe, cel din centru are 25 de randuri si e extrem de greu de citit.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #3
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Citit tot cap coada!Bunicel,dar asa cum ti-am mai zis mai ai de lucrat pe la exprimare(nu mult)!Mie personal mi-a placut!

  4. #4
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Orochimaru View Post
    Chiar mă întreb dacă cineva va citi acest text în întregime
    In forma in care il prezinti cu siguranta nu

  5. #5
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Am crezut ca scrii si tu despre mai multi jucatori...dar doar despre Federer si faza cu scosul chilotilor a lui Nadal.

    Aaa...si te-am inteles, ai vrut sa arati ca i-ai citit pe Jung si Freud, asa-i?
    .

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Orochimaru View Post
    Dintre toate însă cel mai intrigant gest este felul în care Nadal își trage pantalonii. Foarte multă lume se întreabă de ce face acest lucru și de ce nu renunță la acest gest. Deasemenea superstiția lui legată de aranjarea sticlelor cu apă este un alt aspect interesat, urmărit adesea de camerele de filmat. În ce privește modul de a-și trage pantalonii tind să cred că explicația poate fi găsită în zona tabu-ului lui Freud. În lucrarea Totem și tabu Freud dezvoltă o teorie asupra tabu-ului. Concluzia lui este aceea că tabu-ul este ceva dezirabil. Totodata tabu-ul este oarecum o nevroza, un conflict psihic pentru că a impune un tabu înseamnă a renunța la ceva dezirabil. Atitudinea ambivalentă (conflictul dintre dorinta de a incalca tabu-ul si frica de a-l încălca) este cea care poate fi folosită pentru a explica acel gest atât de controversat al lui Nadal. Nadal este tipul băiatului de la țară, al băiatului din provincie care înfruntă mulțimea societății educate de la oraș. Gestul de a trage pantalonii așa cum o face el este un gest tabu. Este un gest pe care un copil educat nu îl face. Făcând acest gest Nadal își înfruntă inhibițiile pe care publicul i le poate induce. Trecând de bariera acestui tabu el nu mai are nimic de pierdut față de public și a eliminat orice inhibiție care ar putea fi transmisă de public. Își învinge atât teama de tabu și își împlinește în același timp dorința de a încălca acest tabu, atinge împlinirea atitudinii ambivalente.
    Sau mai pe scurt, transpira in timpul meciului si incepe sa il manance in fund.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    App de gesturi si faptul ca jucatorii isi vorbesc pe teren!Murray e tare simpatic cand isi da cu racheta in cap!

  8. #8
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Ca sa fie ceva decent am nevoie de un spatiu mult mai mare. Toate ideile sunt complet inghesuite, exprimate pe jumatate ba chiar unele sunt abia sugerate. Atitudinea ambivalenta apare asa ca o chestie pasagera nu explicat nimic. M-am gandit ca nici Dracu nu citeste atatea randuri.

    Nu e la moda sa citesti multe randuri in ziua de azi.

    Daca il sparg in paragrafe ocupa poate 2 pagini. As putea sa-l exprim mai bine dar am nevoie de mai multe cuvinte.

    Pentru domnu Iuli, da am citit cel mai mult Jung si Freud dar fara Kant, Aristotel sau Platon e ca mancarea fara sare. Daca nu intelegi "aprioricitatea" lui Kant nu pricepi nimic din Jung. Deci daca vrei sa treci la scriitori cu care ma laud: mai intregeste lista.

    OK!

    Intrebare:

    Crede cineva ca ar fi fost OK un articol mai larg cu detalii si explicatii mai ample, mai complete?

    Adica citeste cineva carnati asa lungi?

    Deja am un carnat de un kilometru asa condensat si ingramadit cum e. Daca il desfasor...

  9. #9
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Am crezut ca scrii si tu despre mai multi jucatori...dar doar despre Federer si faza cu scosul chilotilor a lui Nadal.

    Aaa...si te-am inteles, ai vrut sa arati ca i-ai citit pe Jung si Freud, asa-i?
    Am o lista mare cu explicatii despre gesturile multor jucatori dar nu cred ca am loc sa o desfasor. Daca ai timp sa citesti si nu te deranjeaza un carnat lung ti-o desfasor oricand.

    In plus si chilotii lui Nadal si fazele lui Federer sunt redate foarte pe scurt in termeni foarte saraci.

    Daca cineva are timp sa citeasca romane e ok. Eu am de unde sa desfasor o poveste mult mai ampla si mai detailata.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Baga-i edit si mai sparge-l in paragrafe, cel din centru are 25 de randuri si e extrem de greu de citit.
    Dupa ce l-am postat am plecat de acasa si nu am mai avut timp de edit. Poate trebuia sa-l mai tin un pic si sa-l mai corectez un pic.

    Ideea ta era foarte buna si ti-as fi urmat sfatul daca eram acasa. Acuma nu mai pot edita, din pacate.

  11. #11
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Orochimaru View Post

    Pentru domnu Iuli, da am citit cel mai mult Jung si Freud dar fara Kant, Aristotel sau Platon e ca mancarea fara sare. Daca nu intelegi "aprioricitatea" lui Kant nu pricepi nimic din Jung. Deci daca vrei sa treci la scriitori cu care ma laud: mai intregeste lista.
    Hai c-ai dat cu mucii in fasole
    Vezi-ti omule de tenisul tau si nu te mai da marele filozof pe aici
    PS: Mai poti baga 3-4 nume "grele" sa ne dai pe spate definitiv!

  12. #12
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Eu zic sa bagi si niste Kierkegaard, Wittgenstein sau Heidegger ca suna bine.

  13. #13
    Killin Nazis Q-Djyni's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    4,877
    Reputatie
    1
    ce danezi,nemti domne,luati domne un Cioran si gata ce va tot spargeti in figuri cu ce ati citit daca nu profitati de cunostiinte as si eu pot sa zic ce mirabolant e cand il citesc pe Jean-Jacques cu Emile-ul lui,etc etc da nea Jean nu-mi da de mancare.
    I hate Nazis.I kill Nazis.

    [B]Ho ho,Merry Christmas motherf..ers and a Happy New Year.[/B]

  14. #14
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Des Esseintes View Post
    Eu zic sa bagi si niste Kierkegaard, Wittgenstein sau Heidegger ca suna bine.
    OK ideea nu era de bagat nume. Cineva spunea ca vreau sa bag nume de autori in fata ca castig autoritate sau nush ce as vrea sa castig. Autori enumerati de tine sunt foarte ok dar nu se prea regasesc la Jung sau la Freud. Jung are foarte multe chestii in special vorbeste de o "aprioricitate" si trimite la Kant. Evident e o "aprioricitate" diferita. In lucrarile lui se regaseste si Aristotel si Platon. Arhetipurile lui impart unele aseamanari cu lumea ideilor lui Platon.

    Banuiesc ca ai citit filosofie si psihologie si mi-ar placea o discutie cu tine despre asemenea subiecte. Banuiesc ca ai observat si unele greseli precum paranteza care urmeaza dupa "atitudinea ambivalenta" unde am comis o mica mare greseala.

    Cand urmaream un meci de tenis am facut o legatura intre tabu-ul lui Freud si gestul lui Nadal si m-am gandit ca in lucrarile lui Freud sau Jung pot gasi unele explicatii la anumite gesturi oarecum bizare ale jucatorilor de tenis, cam asta era ideea.

    Poate fi o idee gresita sau corecta fiecare poate sa judece pentru sine.

  15. #15
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Prome View Post
    Hai c-ai dat cu mucii in fasole
    Vezi-ti omule de tenisul tau si nu te mai da marele filozof pe aici
    PS: Mai poti baga 3-4 nume "grele" sa ne dai pe spate definitiv!
    Da am dat cu mucii in fasole. Si ghici ce, nici macar nu mi-e rusine.

    Asa e moda sa-l ataci pe Orochimaru ca se da mare?

    Chiar nu ma deranjeaza.

    Daca chiar vreau sa bag nume mari il bag pe Reagan sau pe Hendrix.

    Ei si?

  16. #16
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Dar atunci ce este la moda?
    Introducerea in discutie fara rost a 2-3 nume de filozofi si a unui concept relativ banal?

  17. #17
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Prome View Post
    Dar atunci ce este la moda?
    Introducerea in discutie fara rost a 2-3 nume de filozofi si a unui concept relativ banal?
    Mi se parea ca acele concepte dezvoltate de ei sunt relevante in anumite cazuri.

    Eh daca nu sunt relevante greseala mea.

    Si care e acel concept banal? Cred ca in articol apar mai multe concepte. In plus am dat numele lui Freud pentru ca ideile respective nu imi apartineau si am invatat ca atunci cand ceea ce expui nu-ti apartine trebuie sa indici sursa.

    In cazul meu Jung si Freud erau sursa. Ei la randul lor au avut niste surse care i-au inspirat. Cineva vazand numele a spus ca ma dau mare cu numele lor.

    Normal ca m-am simtit calcat pe coada cand am fost atacat pentru ceva ce era absolut necesar. Adica trebuia sa nu indic sursa? Trebuia sa vorbesc ca si cum eu as fi dezvoltat un concept in acel mod? Trebuia sa-mi asum munca altcuiva?

    OK conceptul de tabu e ceva banal dar nu in forma in care il expune Freud. Sau vrei sa zici ca tu intotdeauna ai vazut tabu-ul din perspectiva aia fara sa citesti vreodata Freud?

    Nu ma prea prind care-i poanta. Daca trebuia ca intr-o atitudine de smerenie sa evit numele lor, atunci cum ar fi trebuit sa expun ideile respective?

    Am impresia ca vorbesc cu Gigi Contra, asa cum e si mister Iuli.

    Daca mergi la dreapta nu e bine ca e la dreapta si nu la stanga, daca e la stanga de ce nu e la dreapta si tot asa.

  18. #18
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    TU esti Gigi Contra
    Postul initial a fost de bun simt si nu am ce sa-ti reprosez, poate incadrarea nu a fost cea mai inspirata.
    Dar in raspunsul acordat lui Iuli i-ai bagat in discutiei total gratuit pe Kant, Aristotel si Platon si "aprioricitatea" lui Kant.Aceasta din urma mi se pare un lucru banal, nicidecum ceva ce se "intelege" cu greu.
    Doar atat aveam sa-ti spun, se pare ca nu m-ai inteles.

  19. #19
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Prome View Post
    TU esti Gigi Contra
    Postul initial a fost de bun simt si nu am ce sa-ti reprosez, poate incadrarea nu a fost cea mai inspirata.
    Dar in raspunsul acordat lui Iuli i-ai bagat in discutiei total gratuit pe Kant, Aristotel si Platon si "aprioricitatea" lui Kant.Aceasta din urma mi se pare un lucru banal, nicidecum ceva ce se "intelege" cu greu.
    Doar atat aveam sa-ti spun, se pare ca nu m-ai inteles.
    aham deci "aprioricitatea" e ceva banal.
    Acum sunt lamurit.

    pot sa dorm linistit la noapte.

    Deci:

    Nu am zis ca aprioricitatea se intelege greu. Am zis ca ai nevoie sa o intelegi la kant ca sa o intelegi mai apoi la Jung. OK?

    In plus Iuli ma cam calca pe nervi. Mai ales ca de cele mai multe ori posteaza fara rost si doar ca sa gaseasca noduri in papura.

    Nu in ultimul rand iti dau dreptate pentru ca i-am bagat gratuit in discutie pe Kant si Aristotel. Asa e, ai dreptate. Dar greseala era facuta la un pic de enervare. Adica omu asta (Iuli) nu mai poate termina cu "te dai mare"?

    OK. Ma dau mare. Si?

    Eh am facut o greseala. Altadata o sa fiu atent sa fiu mai calm putin.

    Deci am inteles ca am gresit, am inteles ce ai zis. E ok. Imi pare rau ca ma prind mai greu. Multumesc de atentionare si imi pare rau de reactia teribilista sau adolescentina sau cum vrei sa o numesti.

    Ma gandesc ca Iuli nu mai poate de bucurie acuma. Ii transmit felicitari.

  20. #20
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Da nu mai fi omule asa protocolar
    Nu te dai mare cand folosesti intr-un articol aceste cunostiinte...
    Articolul tau este interesant si chiar imi doresc sa mai postezi unele asemanatoare.

  21. #21
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Prome View Post
    Da nu mai fi omule asa protocolar
    Nu te dai mare cand folosesti intr-un articol aceste cunostiinte...
    Articolul tau este interesant si chiar imi doresc sa mai postezi unele asemanatoare.
    Acuma scriu un alt articol dar mai am de dus la capat ceva munca de documentare.

    Mi-au mai zis cativa prieteni ca ma exprim prea "intepat". O sa incerc sa schimb asta. Merci de sugestii.

    Io ma gandesc sa exersez si sper ca pana anul viitor pe vremea asta sa scriu la un nivel care sa ma multumeasca si pe mine. In plus vreau sa imbunatatesc "relatile cu publicul".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •