Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 83

Thread: Mircea Rednic - antrenor de valoare!?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    26
    Reputatie
    1

    Thumbs up Mircea Rednic - antrenor de valoare!?

    "Este cel mai bun antrenor pe care l-a avut Universitatea de cind sint eu finanţator la clubul alb-albastru".......declara Staicu sezonul trecut.
    Dupa inceputul dezastruos de campionat parerile sunt impartite. Va invit aici sa va spuneti parerea despre antrenorul si omul Mircea Rednic....
    Eu, unul, cu toate greselile pe care le-a facut, pe care le-a admis si el, cred in continuare in Rednic si in declaratia lui Staicu. Cred ca vom vedea o alta fata a Craiovei in meciul cu CFR Cluj pe care nu am avut sansa sa o vedem in inceputul de campionat.

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    parerea mea este ca trebuie sa continuam cu Rednic!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    44
    Reputatie
    1
    In ceea ce-l priveste pe Rednic eu zic ca putem sa ii dam credit inca cel putin pana in vara anului viitor. Raman la parerea ca obiectivul care a fost propus - clasarea in vederea participarii intr-o cupa europeana - mai este inca realizabil. Nu cred ca un antrenor ar trebui judecat pana cand sansele acestuia de asi realiza obiectivul nu sunt fff mici.

    E adevarat ca dupa returul anului trecut noi speram ceva mai mult, dar nu e mai putin adevarat ca tot Rednic ne-a dat aceste sperante cu ajutorul rezultatelor obtinute.

    "Eroarea este umana" spune un dicton vechi si nu cred ca oricare dintre noi nu a recunoscut pana acum ca a facut cateva erori. , deci de ce sa nu il credem si pe el.

    Mi-as dori ca revirimentul anuntat al echipei sa se realizeze cat mai curand ptr binele nostru si al echipei in general.

    Parerea mea este ca din antrenorii perindati in ultimii 8-9 ani Rednic ramane pana acum cel care a facut tot posibilul pentru a readuce Stiinta in elita fotbalului romanesc (si aici nu vorbesc numai de echipa mare ci si de propuneri si actiuni concrete: terenuri noi de antrenament, propuneri de sponsori, sala de forta bine dotata, etc...).

    E adevarat ca si el cred ca are si un interes material, DAR SA MI-l ARATATI VOI PE ALA CARE NU S-A VISAT CU CATEVA SUTE DE MII SAU MILIOANE DE DOLARI IN CONT. Nu cred ca il putem acuza din aceasta cauza.

    In concluzie opinia mea: Rednic trebuie sa ne arate in urmatoarele 5-6 etape de ce e in stare (vor fi decisive).

  4. #4
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    In mod cert Rednic are o valoare incontestabila. Un antrenor care cistiga un campionat are o anumita tinuta. Faptul ca la Craiova lucrurile nu merg bine nu se datoreaza in primul rind valorii antrenorului. Mai sunt multe alte cauze care influenteaza traseul unei echipe. S-a tot scris despre aceste cauze si nu intru in detalii. Eu nu pot decit sa mai adaug una: asa a fost scris ca Universitatea sa nu cistige primele 5 meciuri din campionatul 2004-2005 si sa le cistige pe celelalte 5 in serie!

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    Dupa cum ai spus Kfty, Rednic se implica nu numai la echipa ci si in afara ei (in Anglia, spre exemplu antrenorul e manager general si se implica si in lucrurile care tin de club)....printre ultimele declaratii ale lui Rednic, este dispus sa sprijine financiar echipa, (nu ar fi pentru prima oara)........dar de data asta e vorba de o posibila preluare:“Nu ştiu cui īi va vinde echipa, dar există posibilitatea să o iau eu. Eu aş cumpăra-o, aş putea face rost de banii ceruţi de domnul Staicu. Problema este cum plătesc jucătorii după tranzacţie. Preţul domnului Staicu este cam mare, dar cine ştie? Am discutat cu dīnsul la popasul Cerbu şi mi-a lăsat impresia că se va răzgīndi īn ceea ce priveşte retragerea, deoarece a făcut multe pentru această echipă, şi īn doi-trei ani Ştiinţa poate deveni un club profitabil, cum sīnt Dinamo şi Rapid”.
    Putin probabil insa ca Rednic sa preia clubul, insa e de apreciat, pentru ca Rednic nu este genul de persoana care sa stea deoparte sa se uite cum se bat echipele din Bucuresti pentru titlu.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rinso
    "Este cel mai bun antrenor pe care l-a avut Universitatea de cind sint eu finanţator la clubul alb-albastru".......declara Staicu sezonul trecut.
    Dupa inceputul dezastruos de campionat parerile sunt impartite. Va invit aici sa va spuneti parerea despre antrenorul si omul Mircea Rednic....
    Eu, unul, cu toate greselile pe care le-a facut, pe care le-a admis si el, cred in continuare in Rednic si in declaratia lui Staicu. Cred ca vom vedea o alta fata a Craiovei in meciul cu CFR Cluj pe care nu am avut sansa sa o vedem in inceputul de campionat.

    rinso...care sunt greselile pe care le-a facut ? Si care sunt cele pe care le-a admis? Sunt curios sa-ti cunosc opinia.....

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    26
    Reputatie
    1
    stii ce greseli a facut........faptul ca si-a asumat greselile nu il face mai putin vinovat, e adevarat, insa important este sa invete din ele.........

  8. #8
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    normal ca e antrenor bun, daca nu era antrenor bun nu mai castiga divizia a cu rapidul, nu?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  9. #9
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    Tema topicului este valoarea lui Rednic si eu cred ca el a facut masura valorii lui castigand campionatul cu Rapid. Pe de alta parte asta e viata de antrenor, ai rezultate - esti iubit, n-ai rezultate, esti dat afara. De exemplu nu cred ca neaga cineva valoarea lui Bobby Robson, care a fost dat afara recent de la Newcastle pentru ca nu a avut rezultate.
    Totusi eu il sustin in continuare pe Rednic, nu pentru ca mi-ar fi simpatic in mod deosebit, ci pentru ca s-a vazut ca atatia antrenori s-au perindat pe la Craiova (unii au confirmat valoarea in alte parti - Cartu, Balaci) si echipa tot nu a mers.
    De aceea inclin sa ii dau dreptate cand spune ca sunt grupuri de interese in jurul echipei care vor sa isi impuna propriile interese si nu doresc performanta.
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  10. #10
    Brimi2004
    Guest
    Mi se pare curios ca in discutiile despre Rednic raportam totul la perioada " Rapid" si perioada "Craiova". Cred ca ar trebui sa extindem la toata perioada in care a antrenat Rednic , la toate echipele antrenate de acesta. O astfel de analiza ar duce la o imagine aproape de adevar... eu nu stiu prea multe. Stiu doar ca in afara de Rapid si Craiova a antrenat la Bacau si undeva la arabi, de la ambele echipe fiind practic dat afara ( nu cunosc motivele ). Cine stie mai multe poate intra si scrie aici, pentru a putea discuta avand mai multe aspecte de analizat.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    La arabi a mers la o echipa care si-a propus sa castige campionatul`...Rednic a obtinut , daca nu ma insel, trei victorii si cinci infrangeri...ultima 1-6 cu principala pretendenta la titlu ', a fost cea care i-a facut pe arabi sa-i rezilieze contractul... la noi nu s-a intamplat asa , Staicu are rabdare si dupa un 0-5 cu Steaua ...personal, dupa un astfel de rezultat , l-as fi inlaturat pe antrenor fara sa stau pe ganduri...

  12. #12
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    parca ai spus ca te abtii pana la meciul cu Clujul sa mai comentezi despre Rednic, da vad ca te mananca degetele
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #13
    Brimi2004
    Guest
    Fara indoiala ca Rednic are o mare parte din vina, a avut anul trecut o echipa care mergea bine , era foarte greu de invins. Totul a mers bine pana a inceput sa faca schimbari ( care de care mai neinspirate ) si a inceput sa-si aduca oamenii lui ...Felul in care a stabilit contractele celor care au venit a avut cea mai mare importanta in conflictele care au urmat...Sa-i dai lui Mongu Filston un contract egal cu a lui Bundea,
    lui Bastina , Mutica si Dobre contracte aprox. egale cu ale lui Plesan , iar lui Rubinelson mai mult decat Papura si Guso, mi se pare de neconceput. In primul rand aici trebuie cautate cauza jocului slab al echipei si conflictele dintre jucatori....
    La fel si declaratiile in presa la adresa unor jucatori, cearta in emisiuni televizate cu altii... nu cred ca un antrenor serios trebuie sa procedeze astfel.
    Eu cred ca Badea a fost inlaturat de Rednic din cauza ca exista tot timpul o tendinta de a face o comparatie ce rezultatele obtinute de Badea , cam cu acelasi lot.
    Daca mergem pe ideea ca Rednic este un antrenor foarte capabil atunci trebuie sa acceptam ca nu vrea sa obtina rezultatea , intentionat, pentru a-l face pe Staicu sa vanda echipa..... Este o ipoteza ....

  14. #14
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    twin peaks , numai la noi se "nasc" astfel de ipoteze!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #15
    Brimi2004
    Guest
    pai spune tu atunci...dar m-am saturat de unica scuza: " Nu vor jucatorii".

  16. #16
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    ete ca eu prin evolutiile din cele 5 meciuri de pana acum consider ca jucatorii sunt principalii vinovati!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #17
    Brimi2004
    Guest
    mda , dar Rednic are la dispozitie un lot de jucatori adusi de el in vara... am scris pe subiectul legat de meciul cu CFR ..poate folosi un 3 - 4- 3 promitator cu ei si nu-l mai lucreaza nimeni.... de ce nu intra cu ei pe teren...?

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    parca ai spus ca te abtii pana la meciul cu Clujul sa mai comentezi despre Rednic, da vad ca te mananca degetele

    Presupun ca privesti mai multe filme in acelasi timp... vezi ca discutia era pe alt forum , nu aici.

  19. #19
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,069
    Reputatie
    1
    sorry .. ai dreptate!
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #20
    Brimi2004
    Guest
    Eu consider ca nu este intreaga vina a lui Rednic , dar cea mai mare parte da.
    Faptul ca nu a putut sa-si arate valoarea la Bacau si la echipa araba ma face sa fiu retinut in ceea ce-l priveste..... Cred ca si Titi Dumitriu ( de ex. ) are o performanta cu Steaua (parca) si traieste din ea...nu mai este in stare de nimic! Asta nu ma face sa-l consider un antrenor de valoare!

  21. #21
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Sint adeptul parerii lui INTER : jucatorii poarta vina principala !
    Undeva, cindva, am enumerat si ceilalti factori care au dus la situatia actuala a echipei. Printre care si atitudinea suporterilor care se vor controlori de calitate !
    Partea de vina a lui REDNIC este ca ar fi avut timp sa puna la punc bazele unui SCHELET de echipa , deoarece a antrenat lotul si in campionatul trecut.
    Nu stiu citi jucatori a "cules" Craiova dar DACA REDNIC i-a dorit inseamna ca a avut in cap un "mecanis" : cum va juca echipa in actualul sezon !
    Chiar si asa ii trebuie timp sa-si puna la punct strategia de abordare a partidelor !
    Si-apoi, cred ca fiecare partida trebui pregatita in functie de adversar !

    Dupa parerea mea, REDNIC a gresit atunci cind (am mai spus-o) s-a luat la...trinta cu jucatorii : i-a criticat EXTERN, aruncind intreaga vina asupra lor !
    AICI a dovedit ca EL si JUCATORII nu sint NICI PE DEPARTE o ECHIPA, un TEAM !
    "CARUTA" care s-a afundat in rahat ar fi trebuit scoasa IMPREUNA : antrenor, jucatori, etc (suporteri) !
    In ce priveste suporterii : oltenii au dovedit ca sint ADEVARATI suporteri DOAR cind echipa cistiga !
    Pina la...TIMISOARA...e cale lunga !

    Cum am mai spus, CU sau FARA REDNIC, CRAIOVA va iesi din rahat deoarece sint alte echipe cu loturi mai slabe !
    Si asta am mai spus-o...pe undeva : ceea ce face REDNIC este munca de...ingrijitor si nicidecum de...antrenor !

    P.S. Parerea mea (inca una ! ) este ca jucatorii au vrut sa i-o...traga lui REDNIC ! ACUM, deoarece acesta n-a fost schimbat e... pentru ei !
    Din pacate, inca o dovada ca jucatorul roman joaca fotbal doar cu...picioarele !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •