Este destul de interesant sa fiti urmariri . Intodeauna am spus ca arbitri nu ar trebui sa fie si antrenori .
Vedeti voi... procesul de a compune un integral(rutina ) unei gimaste este exact invers . NU pui elemente ca sa scoti un scor cat mai mare si dupa incerci sa pui gimnasta sa le invete , ci iei elementele pe care le poate gimnasta si le combini pana iti da un scor cat mai mare .
Procesul de invatare al unui element nu e asa usor si scurt cum poate cred unii . Pe langa etapa de invatare , mai e una de fixare , de intrare in automatism si apoi de integrare intr-o rutina si la sfarsit executiile de concurs . Cine sare cat de putin peste asta sfarseste accidentat sau uzat prematur .
Sunt gimnaste care invata foarte repede elementul ,corect din prima dar mai apoi are perioade de recadere .UN antrenor slab se va bucura prematur , o va trece rapid peste niste etape de pregatire si o va pierde curand .
Sunt alte gimnaste care prind greu un element greu dar si cand il fixeaza ...Un antrenor slab o va marginaliza prematur ....
Eu m-as lupta in Romania pentru deschiderea cursurilor de arbitri si catre cei ce nu sunt antrenori . Una din marile probleme este subiectivismul inevitabil al arbitrilor in competitiile interne ...de aici si bisericutele si tot restul.