Results 1 to 3 of 3

Thread: Thriller în Finala de la Wimbledon

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post Thriller în Finala de la Wimbledon

    Thriller în finală la Wimbledon

    Finala de la Wimbledon este exact opusul finalei de la Roland Garros.Dacă în finala de la Roland Garros, Federer nu a avut adversar și acolo nu au fost dubii asupra învingătorului de la primul până la ultimul game; În finala de la Wimbledon Federer a beneficiat de un partener excepțional care l-a facut mare. După un asemenea meci toată lumea a dat drumul unor adevărate râuri de complimente asupra lui Federer. Roddick chiar a jucat foarte bine și l-a obligat pe Federer să arate cel mai bun tenis de care este capabil. Cel mai important lucru a fost faptul că Roddick a câștigat primul set și din acel moment toată lumea a realizat că absolut orice se poate întâmpla. Setul doi a fost un set dramatic mai ales în tie-break când Roddick a condus cu scorul de 5-1. Federer ar trebui să-i plătească o bere lui Roddick pentru că l-a obligat să arate cel mai bun tenis al lui. Un mare merit îl are aici și Larry Stepanki care a imbunătățit mult jocul lui Roddick în ultimul an. L-a îndemnat pe Roddick să slăbeasca, i-a arata avantajele unor pași mai mici și l-a ajutat să-și îmbunătățească returul pe al doilea serviciu al adversarului. Asta s-a vazut cel mai mult la Wimbledon unde Roddick a reușit să treaca de eroul local, Andy Murray. Federer a redevenit numarul unu mondial dar a facut-o în absența lui Nadal cel care era numarul unu mondial înaintea acestui turneu. Absența lui Nadal a ridicat unele probleme. Toată lumea își pune întrebarea cum ar fi aratat turneul dacă Nadal era prezent la Wimbledon și dacă era în formă. Am auzit comentatori care și-au dat cu părerea spunând că Nadal nu ar fi făcut față jocului etalat de Federer în aceasta finală. Nu cred că putem să știm cum s-ar fi descurcat Nadal în fața lui Federer. Absența lui Nadal lasă o umbră de îndoială și asupra poziției lui Federer în ierarhia ATP. Diferența de puncte între Nadal și Federer nu e foarte mare și nu poate fi exclusă posibilitatea ca Nadal să revină în fruntea ierarhiei mondiale în următoarele luni. Nu poate contesta nimeni calitățile lui Federer care își merită titlul de “numărul unu mondial”. Tenisul etalat de el în această finală a fost unul de excepție și e unul din cele mai relevante argumente în favoarea supremației lui Federer la fel ca palmaresul său. Cu toate astea sezonul de tenis 2009 este departe de a fi încheiat și ierarhiile încă se mai pot schimba.
    Last edited by Orochimaru; 5th July 2009 at 22:48.

  2. #2
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,459
    Reputatie
    1
    Putin cam ambiguu. Scorul dintre cei doi nici macar nu l-am vazut. Se vor articole sportive, nu eseuri sau "meditatii fotbalistice". Ai folosit de 12 ori numele Federer si de 7 ori numele Roddick, ceea ce da dovada de subiectivism.


    Ai insa o bila alba pentru titlul articolului.

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    Putin cam ambiguu. Scorul dintre cei doi nici macar nu l-am vazut. Se vor articole sportive, nu eseuri sau "meditatii fotbalistice". Ai folosit de 12 ori numele Federer si de 7 ori numele Roddick, ceea ce da dovada de subiectivism.


    Ai insa o bila alba pentru titlul articolului.
    Merci pt comentariu. Te rog fii putin mai specific. Ce mai lipsea in afara de scor? Incerc sa invat sa fac treaba asa cum trebuie.

    Oricum multumesc mult pentru comentariu.

    Astept comentarii si la urmatoarele posturi ale mele. Multumesc.
    Last edited by Orochimaru; 6th July 2009 at 15:22.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •