Results 1 to 5 of 5

Thread: Finalã în familie

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post Finalã în familie

    Finala în familie

    Dacã semifinalele de la Wimbledon puteau fi vazute ca un “rãzboi rece”, ca o luptã între ruºi ºi americani finala poate fi vazutã ca o afacere de familie. Este pentru a patra oarã când surorile Williams îºi disputã o finalã ºi e a cincea confruntare directã între ele la Wimbledon. Nu de puþine ori s-a speculat faptul cã cele douã jucatoare s-ar putea conforma unei înþelegeri de comun acord stabilitã de tatãl celor douã înainte de meci, în ce privinþa câºtigãtoarei partidei. Acuma eu ma întreb cum o sã stabileascã cine caºtigã finala? Dau cu banu sau o zic pe aia cu “Ini, mini, miny, moe ...”. Sau poate stabilesc cã dacã Serena a câºtigat deja de douã ori în faþa lui Venus ar fi acum rândul lui Venus sã câºtige în faþa Serenei ca sã fie chit. La interviu Serena declara cã are senzaþia cã nu are nimic de pierdut. Este clar cã nu are nimic de pierdut pentru cã trofeul nu poate sã ajungã altundeva decât în posesia familiei Williams. Sunt sigur cã dacã Venus va câºtiga trofeul o va lãsa ºi pe Serena sã îl admire, aºadar Serena nu are nimic de pierdut.

    Dacã e sã analizãm jocul celor douã, trebuie sã admit cã jocul lui Venus din semifinale nu a spus prea multe pentru cã nu am vãzut-o jucând contra unei adversare în semifinalã. Am avut impresia cã juca singurã, poate cu reclamele. Safina nu i-a pus probleme aproape deloc. Despre Serena pot sã spun cã a avut probleme serioase. Adversara ei din semifinale, Elena Dementieva, a fost o jucãtoare superbã. A fost superbã nu doar datoritã alurii ei de fotomodel dar ºi prin loviturile incredibile pe care a arãtat cã este capabilã sã le punã în valoare. Din pãcate însa Dementieva este o jucãtoare care are obiceiul sã ne fiarbã la foc mic. Ea vine mai mereu cu una caldã alta rece. Dementieva este o jucãtoare care poate caºtiga douã game-uri consecutive la zero pentru ca imediat dupã aceea sã piardã alte douã game-uri consecutive cu o seninãtate incredibilã. În partida din semfinale contra Serenei Williams a reuºit multe lovituri incredibile pentru ca atunci cand a avut ºanse uriaºe de break, sã le rateze cu seninãtate. Acest lucru a fost mult mai evident în setul al doilea în care de cateva ori Serena era batutã iar Dementieva, având ºi tot terenul în faþã, alegea sã trimitã în out spre disperarea fanilor. E blonda, ce sã-i faci, draga de ea. Dementieva se comporta de multe ori ca o bicicletã care are lanþul prea larg ºi mai scapã cateodatã în gol. Nu puþine au fost momentele în care se putea citi disperare pe chipul Serenei ºi privea în spre cer fãrã speranþã parcã cerând ajutor divinitãþii pentru ca nu avea ce sa faca in faþa unei Dementieve extraordinare.

    Pe de altã parte ºi Serena a avut o problema despre care a vorbit ºi ea la sfârºitul partidei. Ea spunea cã forehandul ei a fost în vacanþã ºi asta s-a vãzut în jocul ei. Serena spunea cã forehandul ei e în vacanþã în Hawai ºi cã o sã-l sune. Nu ºtiu dacã forehand-ul ei se va întoarce din vacanþã dar cred cã în finalã Venus e favoritã aºa cum recunoºtea de altfel ºi Serena. Dacã Venus se va gandi sã-i lase un set ºi surorii ei, s-ar putea ca Serena sã-i facã o surprizã. Cred cã va fi un meci frumos.

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Vezi ca e a opta finala de GS intre cele doua, nu doar a patra. Si Serena are 5-2 pana acum. Iar surorile joaca maine si finala de dublu.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Vezi ca e a opta finala de GS intre cele doua, nu doar a patra. Si Serena are 5-2 pana acum. Iar surorile joaca maine si finala de dublu.
    La Wimbledon e a patra.

    Ma refeream doar la Wimbledon. Nu mai pot edita. Nu am scris de GS. trebuia sa scriu de Wimbledon. Am crezut ca se subintelege din faptu ca fac referire la Wimbledon atunci cand zic ca e a cincea confruntare la Wimbledon era in aceeasi fraza.

    despre dublu am gasit multe chesti interesante da am fost de parere ca lumea nu e asa interesata de dublu.

    Greseala mea. trebuia sa specific mai exact.

    Merci pt atentionare.
    Last edited by Orochimaru; 4th July 2009 at 00:15.

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Si ce zici, se cearta in finala la simplu asa incat s-o piarda pe cea de dublu?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #5
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Si ce zici, se cearta in finala la simplu asa incat s-o piarda pe cea de dublu?
    La dublu au meci greu. Stosur ma impresioneaza cum arata. Are un corp, numa muschi si fibra. Absolut fantastic arata femeia aia.

    La dublu nu-mi place Venus ca uneori are obiceiu sa dea dupa adversare si o face cu rautate. Am vazut asta in multe meciuri de dublu.

    Despre conflict intre ele nu cred ca o sa fie. De obicei jucatoarele de dublu se inteleg foarte bine. Am vazut si la Makarova/Kleybanova. Anul acesta la FES in Maroc cele doua au avut meci direct la simplu si a castigat MAkarova dar asta nu le-a afectat jocul la dublu. La dublu au castigat turneul din cate imi aduc aminte. Atunci am fost un pic curios ce vor face cele doua. de obicei cuplurile vechi de dublu sunt bine sudate si in ce priveste relatia de prietenie.

    In ce le priveste pe surorile Williams am vazut-o pe Serena foarte resemnata in ce priveste finala la simplu. Cel putin din interviuri asa mi-a facut impresia. Si a afisat o atitudine din care reiesea ca e gata sa piarda finala. Era un pic de resemnare si in privire si in voce. Poate au stabilit deja cine va castiga.

    Si Venus si Serena s-au laudat una pe alta dar Serena se referea mai mult la resemnare daca va pierde. In plus faza in care spunea ca nu are la ea forehand-ul ei pe care il va suna in Hawai etc.

    Eu nu cred ca se vor certa surorile. Exista o legatura intre ele care nu cred ca se va rupe datorita unei finale. Au jucat multe finale impreuna si cred ca stiu cu ce se manaca o situatie din asta. Au experienta.
    Last edited by Orochimaru; 4th July 2009 at 00:50.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •