Results 1 to 13 of 13

Thread: 15 ani de la "MECIUL VIEŢII"

  1. #1
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1

    Arrow 15 ani de la "MECIUL VIEŢII"

    Am zis sa redeschid unul dintre cele mai interesante subiecte care n-a mai fost abordat de multa vreme cu prilejul acestui interviu luat de ProSport lui Ilie Dumitrescu. Discutati aici despre acea partida de neuitat: ROMANIA 3-2 Argentina.



    Pe 3 iulie 1994, la World Cup, Ilie Dumitrescu marca două goluri superbe împotriva vicecampioanei mondiale, Argentina. Fostul tricolor a povestit pentru ProSport ce au însemnat acele momente pentru el.

    Ilie, simţi că au trecut 15 ani de atunci?
    Sincer, parcă nu. Adevărul este că au trecut cam repede...
    Cum a fost atmosfera la acel meci?
    Mi-aduc aminte perfect, că aveam toţi o stare de spirit extraordinară. Eram jucători cu personalitate, maturi deja la acea vreme, majoritatea peste 25-28 ani şi omogeni ca valoare...
    Care era atuul vostru atunci?
    Pai tocmai asta, valoarea tuturor compartimentelor. În spate, Petrescu a dat gol, la mijloc eram noi, atacul puternic, practic nu scârţâia nimic.
    Dar nu v-a fost frică? Era, totuşi, Argentina...
    Nu, deloc, n-am avut deloc complexe!Ne-am şi bucurat când am aflat că am picat cu Argentina. A fost un meci de care pe care, practic cel mai bun meci al nostru...
    Şi pentru tine?
    Mai ales, îţi dai seama...Pentru mine a fost, clar, meciul vieţii...
    Ţi-a marcat acest meci cariera?
    Da, chiar dacă jucasem bine şi până atunci, evoluţia cu Argentina a fost determinantă pentru viitorul meu.
    Golurile?
    Unele le-am uitat, dar pe acelea două n-o să le pot uita niciodată! Au fost importante şi pentru mine, şi pentru echipă, şi pentru ţară.
    A contat absenţa lui Maradona?
    Fireşte. Chiar dacă nu juca poate la nivel maxim, prezenţa lui ar fi schimbat multe probabil.
    Condiţii grele, atunci?
    Da, şi fusul orar, şi căldura, dar eu zic că deja ne adaptasem.
    Aţi sărbătorit mult?
    Îţi dai seama, jucasem cu vicecampioana lumii... Apoi am aflat ce era şi-n ţară, că la Bucureşti fusese practic a doua revoluţie...
    Naţionala de azi, e departe, Ilie, de ce eraţi voi atunci?
    Noi am ajuns atunci la două minute de semifinala Cupei Mondiale. Eram la un alt nivel, la care nu cred că vom mai ajunge prea curând...

    http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...299&height=392

    3 iulie 1994

    1. Cutremur la Dallas: Maradona era exclus din fotbal pentru dopaj. La meciul Argentina – Nigeria, din 24 iunie 1994 el a fost descoperit pozitiv la controlul antidoping.
    2. Al caz celebru de excludere. Patinatoarea americană Tonya Harding era scoasă pe uşa din dos a sportului după ce aranjase să-i fie rupte picioarele rivalei sale, Nancy Kerrigan.
    3. Ziarele se cutremură de drama de la Medellin, petrecut pe 2 iulie. Fotbalistul columbian Andres Escobar fusese împuşcat mortal în faţa unui bar din cauza autogolului marcat în meciul cu SUA
    4. Preşedinte al FRF, Mircea Sandu îşi făcea deja calcule câţi bani va lua federaţia după participarea la CM

    -ProSport
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  2. #2
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Chiar ca a fost meciul vietii pt Ilie....daca nu era el nu cred ca aveam vreo sansa, mai ales ca am avut o echipa ultradefensiva, Ilie a fost practic singurul atacant ajutat din cand in cand de Hagi si Dorinel. In ultimele minute, dupa ce tata puiu a facut schimbarile si aveam o echipa formata din 5 fundasi, 4 mijlocasi la inchidere si un mijlocas(hai sa-l numim ofensiv pe Dorinel), ma gandeam ca o egalare argentiniana si eventualele prelungiri ar fi insemnat un veritabil cosmar pt noi.
    Culmea e ca dupa meci tot Hagi a fost desemnat jucatorul partidei, desi Ilie daduse doua goluri si o pasa de gol.
    Iar interesant e ca pana atunci, in primele doua meciuri, Ilie fusese invizibil pe teren.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #3
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    superb meci, la acele mondiale stateam singur de nebun la televizor (noaptea) si injuram coumbieni, americani, elvetieni ...

    ce vremuri

  4. #4
    non-ultras Vladek's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bruxelles ... deocamdata
    Posts
    5,050
    Reputatie
    1
    Da .. ce vremuri.

    Hagi, Popescu, Petrescu (cei trei muschetari ) Stelea, Dorinel, Galca, Selymes, Raducioiu, Ilie Dumitrescu ... Astia erau jucatori nu gluma. Calificarea a parut ceva normal, iesirea din grupe a fost ceva bun ... Dar victoria asupra Argentinei a fost ceva incredibil. Romania sa bata Argentina lui Battistuta.

  5. #5
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Aveam 6 ani si era pentru prima oara cand am urmarit un meci de fotbal, si de-atunci m-am indragostit de acest sport. Era tata, unchiu, bunicu, si eu pe piciorul bunicului meu, si-mi amintesc clar cum m-am speriat de ficare data cand au strigat GOL!!! Asta este ce-a mai veche amintire care o am eu despre acest sport, dar poate mai sunt si altele de care nu-mi amintesc.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Culmea e ca ii dominasem categoric in '90 in Italia cu tot cu Maradona.Am avut ghinion atunci si am facut doar 1-1,ei au jucat finala,iar noi am fost eliminati in optimi de Irlanda la penaltiuri.

  7. #7
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Un lucru e cert: cat timp a fost Hagi in teren, lumea vedea Romania in topul celor mai bune 10 echipe nationale din lume.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  8. #8
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    la acel turneu final norocul a fost cu ai nostri.
    la meciul cu Columbia pana in minutul 16 sudamericanii au avut 3 mari ocazii de gol,una sau doua mingi scoase de pe linia portii.
    in acel minut romanii au iesit pentru prima data din propria jumatate de teren si au dat gol.
    la al doilea gol tot cam asa sau petrecut lucrurile,Hagi marcand un mondo-gol din tusa.
    la meciul cu argentina am jucat mai bine ,dar am si avut ocaziide gol,cu toate ca neam aparat din nou supranumeric in majoritatea timpului.
    la meciul cu suedia am dat doua goluri din doua intamplari,de fiecare data mingea ricosand la Raducioiu.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Un antrenor bun ne-a lipsit atunci ca sa jucam o semifinala sau finala.
    N-am inteles de ce jucam asa de defensiv cu jucatori ce aveau mari calitati ofensive,si nici de ce schimba portarii de la un meci la altul.

  10. #10
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    nu aveai cum s-ai ataci pe columbia si pe argentina,ca erau net superiori la tehnica si viteza.
    la noi in afara de Hagi cine mai dribla?IlieDumitrescu a fost epava in toate meciurile cu exceptia celui cu Argentina.
    ceilalti erau defensivi sau de travaliu,la categoria ultima fiind Dorinel Munteanu.
    eu cred ca Iordanescu a pregatit foarte bine acel turneu final.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristy1110 View Post
    nu aveai cum s-ai ataci pe columbia si pe argentina,ca erau net superiori la tehnica si viteza.
    Tu n-ai vazut meciul din '90 cand i-am atacat tot meciul,si una-i sa ai profil defensiv,si alta-i sa ai calitati ofensive,ca Popescu si Petrescu.Raducioiu mai dribla f bine daca ai uitat,iar Munteanu era foarte rapid,si mai uiti ca noi pasam f bine la faza ofensiva.
    Echipa era bine construita,insa a gresit tactica.

  12. #12
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    noi am vorbit despre `94.
    nici eu nu cred ca Iordanescu a fost mare antrenor,dar raman la parerea ca a ales tactica cea mai buna pentru turneul ala.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristy1110 View Post
    noi am vorbit despre `94.
    Si ce?Argentina era mai prejos?in '90 au jucat finala.
    A avut noroc in cateva meciuri,dar cu Suedia i s-a terminat.

  14. 14th July 2009, 11:20

    Reason
    spam

  15. 14th July 2009, 12:36

    Reason
    spam

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •