Results 1 to 4 of 4

Thread: Fotbalul la pușcărie

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Post Fotbalul la pușcărie

    Fotbalul la pușcărie
    În ziua de azi nu poți scăpa de dezvaluirile “zguduitoare” din fotbal. Corupție, dosare de securitate, arestări, descoperiri senzaționale făcute de justiția noastră, asta găsești în toate ziarele. Îl arestăm pe Penescu și îl ținem “preventiv” o sută de ani. Îi luăm lui Becali valiza cu banii, îl arestăm și nu îl lăsăm să iasă din țară. Nu știu dacă a observat cineva dar toată tărășenia asta este doar un spectacol bine gândit pentru un anumit scop. De ce nu sunt arestați politicienii despre care știe multș că sunt dovezi mult mai elocvente decat despre “fotbalisti”, în ce privește corupția și colaborările cu securitatea. Este absolut evident că cineva vrea să construiască o imagine. “Ia uite domle’justiția își face datoria. În timpul guvernarii noastre au loc arestări, dosare de corupție, DNA muncește pe brânci”. Cel mai recent scandal este cel care îi privește pe “fotbaliștii turnători”. Se vehiculează peste tot o grămadă de “dovezi” cum că vezi Doamne au fost niște fotbaliști care dădeau cu subsemnatu la securitate.

    Oricât de evidente ar fi aceste dovezi ele sunt irelevante din moment ce acești fotbaliști nu au o implicare în viața politică. Dacă prin reducere la absurd, presupunem că ei chiar ar fi dat cu subsemnatu’ ce ar trebui să facem acum? Să-i băgăm la închisoare? Ce relevanță are faptul ca ei au dat cu subsemnatu’? Dacă se descoperea acest lucru despre un politician, atunci acel politician trebuia să se retragă din viața politică. Așadar prin consecințte o astfel de dezvăluire era relevantă. Dar așa ...? Așa ce? Să zicem că Boloni a dat cu subsemnatu’. Și? Ce-i cu asta? De ce nu se cautș dosarele actualilor politicieni? Despre mulți dintre ei se știe foarte bine ce au facut și cine sunt ei și nimeni nu are nimic de zis despre trecutul lor. Pot bine mersi să-și facă treaba mai departe.

    Să presupunem că niște patroni de club au mituit un arbitru. Păi nu au mituit un arbitru cu banii poporului. Au mituit acel arbitru cu banii lor. În schimb politicienii când fură, prin actele lor de corupție, ei fură direct din banii oamenilor care muncesc și plătesc impozite. Este evident că cineva vrea să devieze atenția publicului de la corupția din politică spre un alt domeniu. Dacă toată lumea se pricepe la două lucruri, (fotbal și politică) atunci e simplu de găsit locul în care trebuie aruncată pisica moartă.

    Prin toate aceste “dezvaluiri” se incearcă doar distragerea atenției de la adevaratele scandaluri de corupție. Toate aceste scandaluri au început imediat după ce fiica mai mare a președintelui Băsescu a fost luată în vizor de presă în ce priveste originea banilor cu care a plătit o locuință foarte scumpă. Întrebarea presei era “De unde a avut ea atația bani?” Cei vizați au găsit o strategie strălucită în clipa imediat următoare. Spun asta pentru că uite, presa nu mai are nimik de scris despre fiica lui Basescu.

    Sunt sigur și pot să fac un pariu cu oricine că imediat după alegeri toate aceste scandaluri vor disparea ca și cum nici nu ar fi fost vreodată.

    Țin să cred că am scris o banalitate și un lucru știut de toată lumea. Cel puțin sper ca numarul celor care mușcă gogoașa futurată prin presă să fie foarte mic.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Am postat acest articol aici pentru ca nu am stiut unde altundeva ar trebui postat.

    Articolele despre tenis am fost invitat sa le postez la sectiunea de tenis la discutii generale sile postez acolo.

    Acest articol insa nu am stiut unde sa-l pun.

    Daca am gresit cu ceva va rog sa-mi spuneti.

  3. #3
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    E foarte bine aici
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  4. #4
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Si Penescu cum se mai simte? Are de gand sa-si faca echipa?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •