View Poll Results: Care este raul cel mai mare dintre toate?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • Mitica conduce liga ca un secretar de partid

    2 6.67%
  • noi suporterii, poate disputele s-au radicalizat in ultimii ani,poate sintem mai intolerantzi

    0 0%
  • tot situatzia politica dezastruasa este de vina si se rasfrange si creeaza monstrii in toate domeniile de activitate

    4 13.33%
  • mentalitatea noastra a romanilor indiferent de meserie si ca niciodata ,romanii nu au jucat un rol important la scara mondiala,poate avem noi toti ceva in genom care ne impiedica sa facem treaba

    2 6.67%
  • familia becali profita de aceasta perioada tulbure si incearca sa-si intinda tentaculele peste

    1 3.33%
  • s-a creeat un adevarat clan mafiot intre conducatorii echipelor din prima liga, in ultimii ani

    1 3.33%
  • arbitrii au creeat o adevarata patura a hotziei si profita de ticalosia presedintilor

    2 6.67%
  • Nasu a creeat un adevarat clan mafiot la federatzie

    0 0%
  • pur si simplu,in toate echipele apar generatzii de aur, a noastra s-a dus

    6 20.00%
  • altul,precizari

    12 40.00%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 31

Thread: 10 "negri" mititei :)

  1. #1
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0

    10 "negri" mititei :)

    Practic s-a cam incheiat sezonul,mai sint doar barajele.Deci e timpul pentru un bilant.PROPUN UN CHESTIONAR,DAR CAND ALEGETZI VARIANTA ARGUMENTATZI-O DINCOLO DE PASIUNILE PENTRU O ECHIPA SAU ALTA.toate mi se par valabile. ideea este, care dintre astéa este raul cel mai mare si de ce?Merge si un clasament

  2. #2
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Cred ca pe toate le votam daca aveam cum...dar am ales-o pe aia cu mentalitea noastra de romani si de pup-n-curisti ce suntem mai ales la nivel inalt!
    De ce pentru ca asta se rasfrange si in mentalitatea echipelor,nu am mai vazut de mult o echipa romaneasca intr-un meci international sa revina de la un rezultat dezastros sau sa se bata pana in ultimul minut.. :ce_carnati:
    AFC Red member

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Foarte interesanta tema gandita si aleasa de tine . Bate si pe Letterman cu al lui top 10 ! Eu am bifat pentru mentalitatea romaneasca ....! Dorin

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu zic ca cel mai mare rau e mafia Nasului, ca pestele de la cap se-mpute, si deci pana nu vor pleca coruptii de Sandu, Dragomir, Kassai, Alexandru, Piscanu, etc, nu vom mai pupa noi vreun turneu final...

  5. #5
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    merg tot pe mentalitatea romaneasca
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #6
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    "Mentalitate româneasca" it is...

  7. #7
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    eu cred ca momentul actual politic si social determina si restul ,acum toti fura.Nu avem o mentalitate nemaipomenita dar sa nu uitam ca Steaua a razbit totusi in conditii "speciale" dar cu toti jucatorii in tara la 2,3 echipe se facea performanta. Sa nu ma intelegeti gresit ca regret lagarul comunist ,dar din punct de vedere fotbalistic.....
    Iar intr-o Romanie aliniata la standardele UE sau macar pe aproape,nu cred ca mafiotii astia de la liga,cluburi si federatie ar fi la fel de puternici.Pana la urma ei sint cei care au creeat aceasta situatie si pentru ca se fac numai blaturi si se vinde totul aiurea,nici nu apar jucatori sa inlocuiasca pe cei din generatia de aur
    Principiul dominoului

    :sun:

  8. #8
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Eu nu am votat nici una din variante, deoarece sint de parere ca toate aceste variante au condus impreuna la acest impas al fotbalului romanesc si nu numai.
    Poate ne meritam soarta, avem mentalitatea asta de kkt, fiecare se gindeste cum poate sa ciupeasca mai mult, cinstea si onoarea - virtuti pe care le stim doar din dictionare.
    Pai vedem cine conduce fotbalul romanesc, mai trebuie adaugat ceva?
    Oricum afara avem o imagine de genul rumaenen = tzigoiner. De ce oare ???

  9. #9
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    merg si eu tot pe "mentalitatea romaneasca.." cu toate ca eu cred ca nu e singura care ne-a adus acolo unde suntem acuma adica "sus la putere"
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  10. #10
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    Situatia Politica !

    Eu zic ca mentalitatea romanului de rand este cel putin egala cu a altor natii mai avansate economic si nu poate conduce la lucruri negative. Din pacate clasa politica, cei care si-au asumat rolul de a conduce, de a lua decizii in numele maselor, merg pe o linie gresita care genereaza situatia actuala in Romania, in toate domeniile: social, administrativ, economic si bineinteles si in SPORT. Nu putem avea pretentii la rezultate pozitive cata vreme nu exista mijloacele de a le obtine ! Cand cei care conduc s-au obisnuit sa vada in orice, un mijloc de a mai stoarce cate ceva, fara sa se gandeasca la ce ramane in urma, pentru omul de rand nu poate fi nimic bun ! De aceea, in fotbal de exemplu, cei care conduc sunt implicati in politic, au afaceri personale in diverse domenii, castiga bani din vanzarea jucatorilor si din aranjarea meciurilor ! Oamenii de rand isi cheltuie banii sa cumpere bilete la pret de specula (prin grija organizatorilor !) pentru a incuraja Echipa Nationala, sau se multumesc sa o vada la antrenament ! Asta e diferenta intre mentalitatea romanului de rand si mentalitatea adunaturii care ii conduce destinele impotriva intereselor sale ! Din pacate nu vad cum s-ar putea schimba ceva in viitorul apropiat (din moment ce nu s-a schimbat nimic de atata amar de vreme...). De aceea, ca omul de rand, voi continua sa tin cu echipa favorita desi stiu ca rezultatele sale sunt viciate, voi continua sa sper ca Nationala ne va aduce bucurii (prin cei care muncesc intr-adevar acolo!) in ciuda celor care vor doar sa profite de pe urma ei ! :x
    (A)

  11. #11
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    As fi vrut sa fiu original si sa aleg alta varianta decit majoritatea.Din pacate,trebuie sa recunosc faptul ca dintre cele 10 propuneri 9 deriva din cea de a zecea care este MENTALITATEA TIPIC ROMANEASCA!.
    Multi vor spune ca oamenii de rind de la noi gindesc la fel ca altii de pe alte meleaguri.Poate ca e adevarat in oarecare masura. Insa noi, romanii avem niste particularitati pe care nu le mai gasesti in alte parti.Si asta fiindca avem noi un mare talent de a invata doar ce e mai rau pe la altii.Din vremea cind boierii nostri fugeau la Inalta Poarta sa mai "dea in git" vreun domnitor si pina in zilele noastre cind din tot ce ne ofera occidentul alegem doar partile cele mai proaste,nu am facut altceva decit sa invatam "prostii'.Rezultatul e un amalgam de: tupeu nesimtit,smecherii ieftine,aroganta, ignoranta,duplicitate,etc. Sistemele de valori se prabusesc in fata unui cont in dolari,idiferent de unde provine acesta.
    In aceasta societate e firesc sa aiba succes indivizi precum Becali,Dragomir,Sandu,etc.Daca ne vom referi si la alte domenii,vom gasi o gramada de ciocoi de acelasi calibru.si cu asemenea conducatori,restul vine de la sine.

  12. #12
    Banned Hoffa's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    375
    Reputatie
    0
    initial am vrut sa pun situatia generala din Romania care nu are cum sa lase un sector imaculat, citind mesajele voastre mi-am dat seama ca aveti dreptate desi este vorba de mentalitatea romaneasca ,aceasta mentalitate creeata probabil in cei aproape o mie de ani cand peste romani s-au revarsat un potop de popoare migratoare incepand cu gotii ca l-au facut pe Aurelian sa-si retrada administratia si pana la Litovoi cel din Craiova mea care a inceput sa construiasca un stat si sa zica ca el e roman. Ce s-a intamplat in acesti o mie de ani este doar un lung sir de compromisuri pe care po****tia rurala trebuie sa le faca cu popoarele migratoare ,nimic durabil n-au putut construi pentru ca totul era ars. A fost arsa Roma si Constantinopolul dar aminte micile cetatui din Romania. Am uitat de unitate pe care o tot sarbatorim la 1 decembrie dar pe care n-o respectam niciodata. Saracia rezultata de aici a facut restul. Pe oamenii saraci ii conduci si minti mai usor probabil si am vazut asta in mineriade. Citind mesajele voastre am incercat sa ma imaginez ce as face daca as fi in situatia lor si mi s-ar oferi cineva o suma mare de bani. Eu zic ca n-as accepta dar stiti ceva? nu sint sigur de mine ce as face daca mi s-ar intinde aceasta suma.
    Alte popoare au fost mai ferite, am vazut ca ce-au cladit nu se distruge chiar imediat si au avut curajul sa construiasca mai departe. Viata organizata in orase a permis dezvoltarea unor manufacturi care a dus in timp la creearea unei industrii si totdeauna cei industrializati au dominat lumea. Noi am fost si am ramas o tara agrara ,doar nebunul de Ceausescu a incercat ceva dar fiind un incult cu 4 clase si fiind inconjurat numai de *******i a facut-o gresit ,tot timpul trebuia sa ne interesam de noile tehnologi pe cand noi am ramas cu niste colosi industriali cu tehnologie de la jumatatea secolului. Peste toate a fost aceasta situare a noastra in drumul marilor imperii.Sint multe de spus si nu stiu daca este locul potrivit.Oricum felicitari celor care intretin acest forum si celor care scriu pe el, cred ca isi merita titulatura vad pareri mult mai temperate,ironii fine si analize despre fotbalul nostru,nationala,antrenori,jucatori , mult peste celebrul proces al etapei.V-am citit, de scris nu prea am scris, dar devine placut.
    Va multumesc!


    Hai Craiova!

  13. #13
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    in primul rand , vreau sa subliniez lipsa de directie din intrebare.
    adica cel mai rau pentru ce ??

    da , inteligenti si subtili , baietii s-au prins.

    Quote Originally Posted by Hoffa
    initial am vrut sa pun situatia generala din Romania care nu are cum sa lase un sector imaculat, citind mesajele voastre mi-am dat seama ca aveti dreptate desi este vorba de mentalitatea romaneasca ,aceasta mentalitate creeata probabil in cei aproape o mie de ani cand peste romani s-au revarsat un potop de popoare migratoare incepand cu gotii ca l-au facut pe Aurelian sa-si retrada administratia si pana la Litovoi cel din Craiova mea care a inceput sa construiasca un stat si sa zica ca el e roman. !
    cat despe mentalitate .........da , mentalitatea a facut posibila instaurarea comunismului . ridicarea la rang de sport national a hotiei , lenei si a urarilor de bine vizavi de capra vecinului.

    dar responsabila cu adevarat de starea de fapt e clica de ********i si peceristi din randul doi care au acaparat puterea , fie ea politica sau economica.
    nu faptul ca stam noi "blegi" pune piedici reasezarii fotbalului romanesc pe inaltele piscuri , ci acei oameni care au invatat si invata de la conducatorii lor cum se fura din pozitii privilegiate. si cum singurul interes care primeaza e cel propriu. cat despre datoriile ocupantilor acelor functii , ele sunt sterse usor usoe cu buretele . raman doar privilegiile.
    Schumi? the only one!

  14. #14
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by oaspetele
    in primul rand , vreau sa subliniez lipsa de directie din intrebare.
    adica cel mai rau pentru ce ??
    da , inteligenti si subtili , baietii s-au prins.
    Ei da, recunosc ca nici nu mi-a trecut prin cap sa precizez ca e vorba de cel mai mare rau pentru...SITUATZIA ACTUALA DIN FOTBALUL ROMANESC

    Se pare ca, asa cum cum era si de asteptat, toata lumea a subintzeles tema discutziei Ma mira cand vad pe cineva care are nevoie de precizari suplimentare

    Revenind la subiect, eu cred ca de vina este mentalitatea noastra dintotdeauna, situatzia politica si sociala este doar un alt efect devastator al mentalitatzii noastre. La fel si mitici,nashii, unchii si alte lighioane din lumea fotbalului. Un nene are se chema Napoleon zicea ca "fiecare popor are conducatorii pe care si-i merita". E valabil in fotbal ca si in alte domenii.
    Daca nu existau Mitica,Sandu sau cei 3 Becali "ii scoteam si din pamant" ....apareau altzii la fel de banditzi daca nu si mai rau :x
    Pacat

    Am deschis acest subiect si nu am postat eu primul raspuns tocmai pentru ca eram curios sa vad daca macar ne dam seama de lipsurile noastre.Daca le recunoastem macar la adapostul anonimatului unui nick.
    mai avem totusi o sperantza la fel ca si trupa lui Puiu de a ne califica in lumea buna.

    Ideea mi-a venit dupa ce am vazut cate controverse si replici a iscat mesajul meu cu tenta optimista(ala cu visul si vara dar in care am evidentziat un aspect negativ legat de o parte(mai rosie)a galeriei :oops:

    DECI SA FIM OPTIMISTI ,INCA NU E TOTUL PIERDUT /nope/

    Poate o iesi soarele si pe strada noastra pana la urma.

  15. #15
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Toate de mai sus sint cauza prin care trece Romania in general si nu e vina noastra si a Englezilor si Rusilor......Englezii neau condamnat sa fim pe mina rusilor....iar rusii asta e politica lor sa fure si sa cotropeasca ca nu au fost instare sa isi faca singuri, pina si aici in State au ciuda pe noi ca sintem mai destepti ca iei......atita timp cit mentalitatea ruseasca traieste vie in tara noastra nu vom vedea schimbare.......sa vrut schimbare lenta asta e numai inceputul.......
    anti Dinamo, anti oier

  16. #16
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Ajungem la eterna poveste: oul sau gaina !?! Adica mentalitatea romanului a generat situatia politica sau invers ? Eu am la indemana numai exemple in care romanii au o mentalitate sanatoasa, ca dovada: iata fotbalistii care reusesc sa evolueze afara, la cluburi adevarate ( ce le schimba cineva mentalitatea romaneasca acolo, sau o imprumuta pe a localnicilor ?). Nu stiu de ce tot se pune placa cu mentalitatea, adica daca te-ai nascut roman ai stampila cu "mentalitate paguboasa" !?! Am trait vremuri in care civilizatia era la ea acasa in Romania, am vazut romani peste hotare cu mult peste nivelul occidentalilor ! Omul se adapteaza timpurilor si conditiilor ! Nu e vina unei natii ca istoria ne joaca feste si scoate in fata nemernicii ! Numai situatia creata de haita care s-a instalat in frunte si nu mai pridideste de infulecat, fara sa-i pese de nimic, ne-a adus in faza sa ne consideram condamnati din nastere ! Dar hai sa ne aducem aminte, sa ne uitam putin in jur... :x
    P.S.: Poate nu mai vad eu bine, dar nu gasesc articolul cu sabotarea nationalei de catre federatie...
    (A)

  17. #17
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Raman la parerea ca daca nu erau alde Mitica ,fratzii Becali, Sandu si ceilaltzi apareau altzii dar oameni seriosi nu prea gaseai pentru simplul motiv ca aproape totzi conducatorii din lumea fotbalului au o gramada de bube inca de pe vremea lui pengelica. Politic e acelasi lucru,conduc tot fostii secretari de partid cu neamurile lor si ********ii.Decat sa faci un lucru doar pe jumatate ,mai bine nu-l mai faci.Bine a zis Hoffa, dupa nesansa istorica am capatat anumite istincte in codul genetic, in adancul fiintzei noastre.

    Chiar stilurile de joc ale echipelor natzionale de fotbal reprezinta foarte bine mentalitatea si calitatzile cele mai apreciate la acel popor.Noi am ales temporizarea,jocul la mica ciupeala si fentele,asa am jucat intotdeauna si nu poate nici un antrenor sa schimbe acest stil.Romania va avea acelasi stil indiferent de asezarea in teren si tactica aleasa.La fel este si in cazul germanilor,englezilor,brazilienilor,italienilor si a celorlaltzi.

    Iar apropo de mentalitatzi si de romanii de afara. Noi am fost nevoitzi sa ne adaptam la stilul strainilor ca n-aveam incotro dar folosindu-ne atuurile noastre. Eu sint aici de catziva ani dar am intzeles ca nu voi avea niciodata mentalitatea lor

  18. #18
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Albastreata
    P.S.: Poate nu mai vad eu bine, dar nu gasesc articolul cu sabotarea nationalei de catre federatie...
    este mai jos la Omor pe bilete... e si federatzia vinovata dar nu in primul rand.Aia sint rezultatul...

  19. #19
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    albastreato mentalitatea respectiva nu am aleso sau nea fost stampilata in frunte a fost fortat bagata pe git......iar la ora respectiva romanul de rind alta nu stie speranta e in noua generatie ca deja incepe sa isi deschida ochii.......e numai vorba de timp.
    anti Dinamo, anti oier

  20. #20
    sport legend Azur89's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Daca ar fi sa raspund de ce fenomenul fotbal nu mai e in Romania unde a fost acum 15-20 ani, atunci raspunsul ar fi o combinatie a acelor variante oferite la inceput.

    Referitor insa la lipsa performantelor, e chestia de mentalitate a (unor) romanilor. De ani buni de zile jucam cu Bosnii si Slovenii si Azerbadjenii si ne spunem in barba ca fotbalul s-a nivelat ca valoare, ca nu mai exista tari mici, etc. Dar cind sarim gardul si prindem o Anglie, Italie(pazea drace ) sau mai nou Danemarca, vorbim de tari cu fotbal dezvoltat ( ) si in fata carora "vom incerca sa obtinem un rezultat bun" dar, ptr. ca e intotdeauna un dar, daca nu ne iese, atunci invocam terenuri, arbitrii, blesteme, Dumnezei, UEFA, FIFA, becali, sandu, FRF,liga, americanii, rusii si alte coreence.

    Ptr. cei care au apucat sa vada un Corvinul format de Lucescu, vor intelege ca nu e ceva obligatoriu la romani sa ai mentalitate de asuprit. Din pacate Il Luce o face pe alte tarimuri...
    Exista apoi spiritul Craiovei... dar si acela e vechi de 20 de ani, si mai e prezent doar in inima unor suporteri, dar nu si la nivelul actualei echipe.
    As mai aminti aici spiritul Lacatus...sa recunoastem Steaua 86 n-a fost nici la genunchii Stelei 89 ca valoare... E practic varianta romaneasca a turcilor de acum. Talentul e limitat, dar increderea in ei e mare. La nivel de nationala in prezent avem un iepuras ce se teme si de propria-i umbra (si nu incerc sa fiu rautacios cind afirm asta), cu un caracter cel putin indoielnic (vezi dramatica intrare a sa in prelungirile de la Sevilla :? ), si care se bazeaza pe Biserica in primul rind, si mai apoi pe faptul ca noi n-am pierdut la Oslo, ca aia sint inca o tara de pescari, ca nimeni in Europa care iubeste fotbalul nu poate spune la repezeala 3 nume de norvegieni celebrii...
    Imi amintesc cu placere de un meci disputat prin 92, in Spania, un 2-0 ptr. noi, cu spaniolii care au trecut jumatatea terenului doar la schimbarea terenului de joc intre reprize. Concret, jucam altceva... Firesc, performanta din SUA a venit pe merit. Veti spune ca am avut acelasi antrenor de acum....Da, dar echipa juca la vremea aceea partitura lui Lucescu si Jenei.
    Revin doar la ce spuneam la inceput. Problema mare eu o vad in stadioanele pustii pe care se desfasoara meciurile din prima divizie. Lipsa de interes e o reflectare a valorii produsului. Timisoara aduna intr-o etapa un nr egal cu suma celorlalte stadioane din tara. Si se zbate sa nu cada. Nationalul traieste din derbyuri interbucurestene, atunci mai vind si ei bilete ptr, spectatorii echipei adverse. In schimb se bat ptr. titlu. Nu e normal, nu e firesc.
    Intr-un campionat in care 14 echipe din 16 abordeaza competitia cu intentia declarata de a evita retrogradarea este echivalentul unei intreprinderi care produce 16 autoturisme cu speranta sa aiba macar 2 care sa functioneze. :?
    Smile, its good for you!

  21. #21
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    E ceva curios si cu mentalitatea asta pe care unii o si apara . Problema este acasa . In tara toti se conformeaza sistemului si devin corupti , negativi, hoti ,obraznici , increzuti si multe alte negative desi in suflet se simte gresala si rusinea . In afara tarii majoritatea iau sansa de a trai si muncii cinstit si trebuie sa recunosc faptul ca majoritatea reuseste peste media tarii respective atit profesional cit si financiar.Asa si cu fotbalistii ! Vorba romaneasca "branza buna in burduf de caine " Dorin

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •