View Poll Results: Cine va termina pe locul 3 la Constructori in 2009?

Voters
9. You may not vote on this poll
  • Toyota

    2 22.22%
  • Ferrari

    6 66.67%
  • Williams

    1 11.11%
  • Alta echipa (care?)

    0 0%
Results 1 to 15 of 15

Thread: 'The Best Of The Rest' in 2009?

  1. #1
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1

    'The Best Of The Rest' in 2009?

    S-a tot vorbit pana acum de cine va fi campion mondial anul asta, daca va fi Button sau Vettel, Red Bull sau Brawn. Dar suntem in vacanta de la jumatatea sezonului si cele doua echipe nu pare ca mai pot fi batute de cineva.

    Asa ca mai coboram putin in clasament unde lupta e destul de stransa pentru locul 3 la Constructori. In momentul asta Toyota e acolo cu 34,5 puncte. DAR, Ferrari mi se pare ca sunt din ce in ce mai puternici, si se afla la opt puncte si jumatate in urma japonezilor. In cursa trecuta si Williams au fost foarte rapizi, pana si Nakajima s-a calificat pe 5 (parca) dar strategia a lasat de dorit. In orice caz, Nico e mai tot timpul in lupta pentru primele sapte locuri. Distanta in puncte fata de Ferrari e cam maricica, dar nu irecuperabila. Williams are 15,5 puncte acum.

    La piloti, Massa si Rosberg l-au depasit deja pe Glock si mai au 5,5 respectiv 6 puncte pana la Trulli.

    Mclaren, Renault si BMW pur si simplu nu arata semne ca pot lupta in puncte constant, asa ca eu cred ca lupta pentru a treia echipa din clasament ramane intre cele trei echipe de mai sus.

    Deci, cine va fi 'the best of the rest'?

    PS: am facut si poll

  2. #2
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,638
    Reputatie
    0
    Ferrari , cu siguranțã ...spre final se vor apropia chiar și de locul 2
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Ferrari e favorita,dar nu exclud Toyota.

  4. #4
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    Ferrari, pentru ca Toyota nu progreseaza, iar Williams are un singur pilot

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Rossberg ar merita o masina de top,mi se pare suficient de capabil ca sa castige un titlu.Il vad de nivelul lui Raikkonen.

  6. #6
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ferrari au anunta deja ca se concentreaza pe masina din 2010.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #7
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Rossberg ar merita o masina de top,mi se pare suficient de capabil ca sa castige un titlu.Il vad de nivelul lui Raikkonen.
    Oh nu!

  8. #8
    sport legend fakeru's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    705
    Reputatie
    1
    nivelul lui Raikkonen deloc nu e bun, daca nici cu Massa nu s-a descurcat...
    Last edited by fakeru; 1st July 2009 at 08:20.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Omul asta s-a luptat cap la cap cu Schumacher pentru un titlu,a castigat un titlu si a mai pierdut unul de putin.Poate ca s-a plictisit,nu stiu ce-ar mai trebui sa faca ca sa va demonstreze voua valoarea.
    Last edited by mihai_alex; 1st July 2009 at 10:42.

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Din acest motiv, probabil va fi inlocuit cu Alonso din 2010.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    Ex - Eye Kyu Jacob's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    823
    Reputatie
    1
    Desi sunt fan Kimi trebuie sa recunosc, ca nu mai are ce cauta in F1, pare plictisit, satul, scarbit si cum mai vreti de F1. Nu e vb ca nu are valoare dar cand nu mai ai motivatie e greu...de aici si prestatile jenante. Eu inca il mai consider cel mai RAPID pilot din F1(nu neaparat cel mai bun, atentie!!!)

  12. #12
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eye_Kyu View Post
    Desi sunt fan Kimi trebuie sa recunosc, ca nu mai are ce cauta in F1, pare plictisit, satul, scarbit si cum mai vreti de F1. Nu e vb ca nu are valoare dar cand nu mai ai motivatie e greu...de aici si prestatile jenante. Eu inca il mai consider cel mai RAPID pilot din F1(nu neaparat cel mai bun, atentie!!!)

    "plictisit, satul, scarbit...." ...., sincer Raikkonen tot timpul a fost asa, ma refer la faptul ca este acelasi din 2001 ....in interviurile si evenimentele de PR are aceeasi fata si ton al vocii .... Iceman Nu se conformeaza el "politicii" din Formula1.

    Eu nu cred ca nu mai vrea sa fie in F1, pare genul care atunci cand se satura de F1 pleaca, nu il obliga nimeni sa stea...


    Ideea este ca spre deosebire de ceilalti piloti (poate doar Hamilton il mai egaleaza) si "beneficiaza" de foarte multa "bad press", probabil ptr. ca ii iubeste pe ziaristi "foarte mult" cu raspunsurile lui scurte si seci.

  13. #13
    Ex - Eye Kyu Jacob's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    823
    Reputatie
    1
    Ai tu dreptate in legatura cu presa si cu felul lui de a fi, dar eu ma refer STRICT la ce arata in cele 80-120 min de cursa, adica mai nimic. Nu se poate sa te bata Massa(nu te supara Sorin ) ... nu mai este pilotul pe care-l stiam(de la McLaren si partial din primul an de la Ferrari), asta e clar...si cum calitatile(in special viteza) nu le putea pierde(logic ) e clar ca motivatia e baiul.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Massa e un pilot slabut pe langa Kimi dupa mine,poate ca si-a pierdut pasiunea pentru sportul asta,dar eu cred ca nu-i mai place la Ferrari.

  15. #15
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eye_Kyu View Post
    Ai tu dreptate in legatura cu presa si cu felul lui de a fi, dar eu ma refer STRICT la ce arata in cele 80-120 min de cursa, adica mai nimic. Nu se poate sa te bata Massa(nu te supara Sorin ) ... nu mai este pilotul pe care-l stiam(de la McLaren si partial din primul an de la Ferrari), asta e clar...si cum calitatile(in special viteza) nu le putea pierde(logic ) e clar ca motivatia e baiul.
    Uite, eu tocmai cu teoria "motivatia" nu sunt de acord.
    Argumente:
    1. Massa a evoluat din 2006 incoace, e un pilot bun
    2. Din 2007 incoace Ferrari are 2 piloti care sunt lasati sa concureze unul cu altul, nu e ca in 2006 cand Massa era declarat nr.2 ptr Schumacher . Raikkonen nu a cerut si nu cere statut de nr.1
    3. 2007 - aici nu dicutam ca a castigat titlul
    4. 2008 - inceputul a fost bun, conducea in clasamentul pilotilor in timp ce Massa avea "spins" in toate cursele. Asa ca masina a inceput sa fie dezvoltata un pic catre felul de a conduce al lui Massa(oversteer/understeer).
    Problema principala in 2008 a fost cea a incalzirii pneurilor (diferenta fata de anii McClaren cu Michellin), de aceea in calificari Raikkonen avea probleme, iar in curse, la inceput. Catre sfarsitul curselor stabilea fastest laps. Viteza era acolo (a egalat recordul lui Schumacher de 10 fastest laps intr-un sezon).
    A avut si ghinion(vezi Canada, Franta...) si a si gresit mail mult decat in oricare alt sezon, asta nu se discuta.
    5. 2009 - masina nu e destlul de rapida, asa ca amandoi se cam chinuie cu ea. Strategiile de la inceputul anului au fost dezastru...Si-au mai revenit, dar sezonul este deja dus ptr ca nu exista posibilitatea testarii.

    Cam lunga postare, dar asta e parerea mea, pe cat s-a putut de obiectiva

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •