View Poll Results: Steaua - Ujpest

Voters
138. You may not vote on this poll
  • Se califica Steaua

    103 74.64%
  • Se califica Ujpest

    35 25.36%
Page 59 of 59 FirstFirst ... 949575859
Results 1,219 to 1,235 of 1235

Thread: Steaua - Ujpest

  1. #1219
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Des Esseintes View Post
    Pai clar ca nu e genetic, dar sa ne-ntelegm in legatura cu stapanii. Nemtii n-au fost deloc stapanii lor, ba dimpotriva, prin sec13-14 nemtii dardaiau de teama lor. Daca te referi la Imperiul Austro-ungar ei bine austriecii nu erau deloc stapanii ungurilor, ci impreuna austriecii si ungurii erau popoare dominatoare fata de celelalte popoare ale imperiului (austriecii aveau doar privilegiul ca seful imperiului era mereu un Habsburg). Ungurii spre deosebire de romani, care au fost mai mereu iobagi (inclusiv boierimea romaneasca e f.vaga, majoritatea de stirpe bizantino-greaca) au fost un neam de stapani. Asta s-a probat si-n '56 cand au avut cojones sa se dea la ocupantul numit URSS, caci cand esti obisnuit sa fii dominator, e greu sa te multumesti cu ipostaza de dominat.
    Sovinismul maghiar este un fapt care nu poate fi trecut cu vederea, insa civilizatia maghiara se vede la Budapesta, a nostra se vede doar in Ardeal, adica acolo unde romanii n-au avut niciun amestec in contruirea de orase.
    si uite ca ardeleanul stie sa si convietuiasca cu cel pe care olteanul si munteanul il vede ca pe un dusman perfid care vrea sa fure Ardealul!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  2. #1220
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Aici gresesti rapidistule,minoritati sunt si in sudul tarii,chiar si maghiari....ai impresia ca-i beleste cineva?

  3. #1221
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Io am un ungur pe scara si pot sa spun ca ma inteleg excelent cu el. Il cheama Gyula

    Da' pe aia de la Budapesta tot i-as trecut putin prin carbuni incinsi daca as fi putut
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  4. #1222
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    Aici gresesti rapidistule,minoritati sunt si in sudul tarii,chiar si maghiari....ai impresia ca-i beleste cineva?
    sa ne intelegem, eu nu vorbeam la general,ci vorbeam de acea specie acefala care pare mai numeroasa in sud,cand vine vorba de pseudo-problema Ardeal!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  5. #1223
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    La fel Marius,lucrez cu 2 unguri,sunt oameni deosebiti,caracter si bun simt.
    De multe ori se-ntreaba si ei de unde atata ura intre popoarele noastre.

  6. #1224
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cioclu View Post
    sa ne intelegem, eu nu vorbeam la general,ci vorbeam de acea specie acefala care pare mai numeroasa in sud,cand vine vorba de pseudo-problema Ardeal!
    om fi mai sensibili,sau poate ca nu cunoastem realitatea din teren.
    app,aveti si voi destui idioti..de fapt tara e plina.

  7. #1225
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    La fel Marius,lucrez cu 2 unguri,sunt oameni deosebiti,caracter si bun simt.
    De multe ori se-ntreaba si ei de unde atata ura intre popoarele noastre.
    pai cum de unde,fiecare tare isi are propria gradina zoologica,care se straduieste sa intretina acest conflict fantomatic!
    nu i-ai vazut in tribune in aceasta dubla mansa?
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  8. #1226
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Normal ca toata povestea trebuie privita cu echilibru si ca in ambele tabere e plin de pitecantropi......
    La nivel global, resentimentele astea ungur-roman, aproape ca nu exista. La Budapesta se poarta cu tine peste tot(gari, banci, hoteluri, restaurante) la fel cum s-ar purta cu un englez, portorican sau zambian, adica civilizat.
    In Ardeal depinde unde te duci: in Tg Mures e ok, nu prea se simt diferentele, la Cluj la fel, in secuime insa e parca putin mai rau.

    Dar, si aici e toata diferenta dintre romani si ei....ungurii(cei de la noi, din ardeal), chiar si cei mai civilizati si mai scoliti, inca mai pastreaza ....o nostalgie daca vreti, dupa vremurile de mult apuse(pe care majoritatea nici nu le-au trait) inca se mai considera putin mai cu mot. E adevarat insa ca in comunism au fost fututi destul de tare, mai ales de Ceausescu care a mutat in orasele cu po****tie preponderent maghiara tarani din oltenia si moldova.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #1227
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Ce ziceti, ne mutam pe diverse cu un thread romano-unguresc?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  10. #1228
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    La fel Marius,lucrez cu 2 unguri,sunt oameni deosebiti,caracter si bun simt.
    De multe ori se-ntreaba si ei de unde atata ura intre popoarele noastre.
    De la politic, in primul rand.....bine, nici istoria nu este greu de uitat, dar cand mai ai si niste politicieni (unguri) cretini care rascolesc rahatul....
    Eu in armata cel mai bine m-am inteles cu ungurii, erau foarte uniti si tenace chiar daca isi luau bataie de la moldoveni de le suna apa in cap. Pur si simplu nu le simteai prezenta, erau foarte respectuosi si te ajutau fara rezerve. Cea mai mare bucurie a lor era sa vada ca stiam sa vorbesc putin in maghiara...si sa ma ajute sa invat mai mult.... Totusi erau cativa unguri care abia in armata au rostit primele cuvinte in romaneste, desi erau nascuti, crescuti aici....

    Ce mai, eu la cati unguri am cunoscut, nu am nimic sa reprosez nici unuia dintre ei.....
    Last edited by Aurel.D; 24th July 2009 at 16:32.

  11. #1229
    Registered User
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    566
    Reputatie
    0
    Eu cred ca e lipsa de educatie. Daca se bateau doar ungurii cu romanii mai ziceam, dar astia se bat si intre ei.

  12. #1230
    înțepător Titi B.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    București
    Posts
    57
    Reputatie
    1
    Szekely a facut o chestie nostima dupa ce a marcat, a salutat militareste si, apoi, s-a prefacut ca lesina !!! Stie cineva care e tilcul ? N-am mai vazut asa ceva.

  13. #1231
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    Un gest teribilist il costa pe un tanar suporter al Stelei 25 de mii de euro. Conducerea Stelei il va actiona in instanta pe Ciprian Morar, poreclit Salupa, dupa ce acesta a intrat pe teren la meciul tur cu Ujpest.
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  14. #1232
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Titi B. View Post
    Szekely a facut o chestie nostima dupa ce a marcat, a salutat militareste si, apoi, s-a prefacut ca lesina !!! Stie cineva care e tilcul ? N-am mai vazut asa ceva.
    Nu a salutat, a mimat ca isi trage un glont in cap.....dupa care a cazut "mort"..

    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Sunt convins ca va suntem indiferenti, doar asa spune si borcea:......
    Daca tu crezi ca eu m-am gandit la borcea cand am zis asta.....

    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Suntem cu gandul la dinamo de fiecare data cand vedem prostie furibunda si "penibilism" cronic....
    Pai atunci uitati-va mai rar in oglinda..
    Last edited by Aurel.D; 24th July 2009 at 17:59.

  15. #1233
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Aurel.D View Post

    Daca tu crezi ca eu m-am gandit la borcea cand am zis asta.....

    Sincer sa fiu, cred ca erai in starea ta naturala, adica nu gandeai.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #1234
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    iubesc steauaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....
    da...da.... felicitari pt rezultat
    https://t.me/pump_upp

  17. #1235
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    Acum, ca s-a terminat cu bine, merge si un banc:

    Un ungur la magazin:
    -Biscuiti este?
    -Nu ,,este', ,,sunt'.
    -Da rahat sunt?
    -Da, esti!

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  18. 3rd September 2009, 11:38
    Reason
    reclama

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •