Intrebare:

nu vi se pare oarecum anormal sa existe sporturi reprezentate la Olimpiada de catre sportivi/echipe care nu se afla nici pe departe in topul mondial al valorii? Ma refer in principal la tenis de cimp si la fotbal, dar s-ar putea sa fie si cazul altor sporturi (box, ciclism).

Nici unul dintre marii jucatori de tenis nu participa la Olimpiada, iar echipele nationale de fotbal de asemenea nu au cum sa participe. Prin urmare, inca din start se "accepta" o forma de "mediocritate" in aceste sporturi, ceea ce cred ca degradeaza ideea olimpica... cred ca Olimpiada ar trebui sa fie o "culme" pentru sporturile reprezentate, iar acceptarea unei mascarade de inalta performanta in tenis sau in fotbal mi se pare cam nepotrivita... As zice ca fie ar trebui incurajata participarea celor mai buni sportivi/echipe nationale, sau daca asta nu se poate (logistic sau ca bani ceruti de respectivii sportivi) aceste sporturi ar trebui eliminate din grila... Poate ca intr-adevar, fotbalul nu ar trebui sa fie un sport olimpic.

Pina la urma, la fotbal exista trei feluri de echipe: nationala, de tineret si olimpica. Daca pot intelege rostul unei echipe de tineret, nu prea vad sensul existentei unei echipe nationale, competitive si a unei alte echipe, olimpice, oarecum "de consolare"...