View Poll Results: Cine e cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile?

Voters
140. You may not vote on this poll
  • Pete Sampras

    29 20.71%
  • Rod Laver

    1 0.71%
  • Bjorn Borg

    6 4.29%
  • Roger Federer

    71 50.71%
  • Jimmy Connors

    0 0%
  • Ivan Lendl

    1 0.71%
  • Andre Agassi

    3 2.14%
  • John McEnroe

    0 0%
  • Stefan Edberg

    0 0%
  • Bill Tilden

    1 0.71%
  • Rafael Nadal

    17 12.14%
  • Roy Emerson

    0 0%
  • Boris Becker

    2 1.43%
  • Ilie Nastase

    7 5.00%
  • Mats Wilander

    0 0%
  • Artur Ashe

    0 0%
  • Alt jucator

    2 1.43%
Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 148 to 168 of 190

Thread: Cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile

  1. #148
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kooler View Post
    Singurul lucru care il face pe Nadal sa nu fie cel mai bun din istorie, stilul de joc agresiv pentru corpul sau. Talent are destul, sunt putini care pot lua la tinta linile terenului si anticipa loviturile asa cum face el.
    Sa fie Nadal cel mai bun din istorie are nevoie de foarte multe:mult mai mult talent, performante mult mai multe(sa mai stea vreo 4-5 ani nr 1 si sa castige multe gs-uri).
    E o blasfemie sa aduci doar in discutie despre Nadal de a fi cel mai mare din istorie.
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  2. #149
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Normal ca nici nu intra in discutie ca Nadal sa fie considerat cel mai mare din istorie....oricat de fan infocat ai fi
    Insa mi se pare o lipsa de respect sa zici ca e lipsit de talent.Ok,nu are talentul lui Fed....dar ceva talent are
    Si in plus ara 13-7 H2H cu cel mai mare din istorie.....5-2 finale de GS
    Doar atat
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  3. #150
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Fara sa va suparati pe mine, eu cred ca Nadal nu va mai castiga vreodata alt turneu de Mare Slem decat Roland Garros, desi recunosc, e un pronostic cam hazardat pentru varsta pe care o are spaniolul si pentru ce vine din spate. La Nadal deplasarea senzationala in teren e lucrul cel mai important. Si deja a inceput sa aiba probleme serioase la acest capitol. Ori cand Nadal nu va reusi sa mai ajunga toate mingile trimise la linie de adversar, cand nu va mai ajunge in cea mai comoda pozitie de lovire a mingii si doar o va trimite scurt peste fileu inapoi altor jucatori le va fi mult mai usor sa il invinga. Si ma refer in principal la jucatori de profil Djokovic sa zicem : Del Potro, Tsonga, Verdasco, Gonzalez sa mai dau alte exemple. Mai pe romaneste pana acum astia dadeau 4-5 mingi care cu 80% din alti jucatori erau "winnersuri", Nadal le returna fara mari probleme ... apoi ori urma o greseala oarecum fireasca, ori o lovitura mai modesta care ii permitea spaniolului sa transforme apararea in atac ... ori daca Nadal va ceda punctul dupa 2-3 lovituri foarte bune ale adversarului, in loc sa-l oblige sa joace alte si alte mingi va fi mult mai usor de invins..

  4. #151
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Eu cred cu tarie ca Nadal se pregateste sa elaboreze un meci mai temporat, (a renuntat la look-ul de killer, si joaca mai la limita meciurile mai putin importante) cu care sa le faca fata 5-6 ani lui Murray Djoko si Delpotro, si cu care sa-i permita sa fie retinut in istorie ca unul dintre cei mai bun, cel putin daca nu la fel de bun ca Federer, al doilea dupa el. Deocamdata, da, are prea putine trofee. Are nevoie de un joc care sa nu-l mai epuizeze fizic si sa-l faca sa castige turnee consecutive. E greu.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  5. #152
    sport legend
    Join Date
    May 2008
    Posts
    608
    Reputatie
    1
    Are ceva logica ce zici tu .. insa de prin optimi/sferturi va trebui sa dea 100% la fiecare turneu si tot nu e mare economie..

  6. #153
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    cica daca nu primu', poate al doilea dupa federer frate, cand nu cunosti un sport, nu te pronunta...doamne, dar tu iti dai seama ce aberatii spui? nadal e deocamdata destul de departe de a fi printre marii campioni ai acestui sport. nu e imposibil sa ajunga cat mai sus si sa faca parte din cercul marilor jucatori, al legendelor, dar stati sa asteptam...mai are mult de muncit si nu stiu cat ii va mai permite fizicul sa mai castige atatea grand slamuri
    nu pot sa cred cum cineva care nu stie mare lucru din tenis si care urmareste doar meciurile lui nadal isi da cu parerea asa aiurea. adica e normal ca speri pt favoritul tau, dar da`o`ncolo de treaba, nu realizezi ca nu e asa usor si ca sunt multe trepte de urcat ?
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  7. #154
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    nadal e deocamdata destul de departe de a fi printre marii campioni ai acestui sport.

    cred ca glumesti?

  8. #155
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    nu glumeste.Zice adevarul.Daca o tine in ritmul asta poate deveni, dar eu zic ca nu va rezista fizic
    Repet ce am mai spus.Nadal nu apuca varsta de acum a lui Federer jucand tenis

  9. #156
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raul2008 View Post

    cred ca glumesti?
    adica nu poate intra in randul legendelor...deocamdata

    poate m`am exprimat gresit...campion este, fara indoiala
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #157
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,362
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by IS CINEVA View Post
    nu glumeste.Zice adevarul.Daca o tine in ritmul asta poate deveni, dar eu zic ca nu va rezista fizic
    Repet ce am mai spus.Nadal nu apuca varsta de acum a lui Federer jucand tenis
    s-ar putea sa nu apuce varsta lui Federer,da si daca se retrage maine cu siguranta va ramane in istoria ca un mare campion a acestui sport.In primul rand este cel mai bun jucator all-time pe zgura,are 6 GS(la fel ca Becker si Edberg), pe 3 suprafete diferite,are aproape un an lider mondial,vreo 14 Masters-uri,40 de titluri,etc.

  11. #158
    incepator nic's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    NYS, SUA
    Posts
    30
    Reputatie
    1
    Compasratiile acestea sunt intotdeuana greu de obiectivizat; nu doar ca tenisul a evoluat foarte mult, dar pe unii jucatori nu cred ca am avut sansa sa-i vedem.
    Cine de aici a vazuty jucand pe Bill Tilden sau pancho Gonzales (absenta importanta din lista optiunilor)...
    Dac e sa consideram palmaresul cred ca doar federere si laver au reusit sa castige toater cele 4 turnee de mare slem... nastase ar fi avut potential, dar a ratat doua finale la Wimblendon (plus una la Rolland Garros), iar la Australian Open nu prea ajucat, pe atunci era u n turnea cumva mai putin relevant ca astazi..
    lendl nu a reusit sa castige Wimblendon-ul, becker nu s-a putut impune la RG, ca si Sampras de altfel, nadal inca nu s-a apropiat de finala la US Open, iar bporg a amjuns in finala acolo, fara sa castige insa.


    Palmaresul lui Wilander, altfel un jucator fantastic, este chiar modest in comparatie cu al altora.

  12. #159
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by utd4ever View Post
    Fara sa va suparati pe mine, eu cred ca Nadal nu va mai castiga vreodata alt turneu de Mare Slem decat Roland Garros, desi recunosc, e un pronostic cam hazardat pentru varsta pe care o are spaniolul si pentru ce vine din spate. La Nadal deplasarea senzationala in teren e lucrul cel mai important. Si deja a inceput sa aiba probleme serioase la acest capitol. Ori cand Nadal nu va reusi sa mai ajunga toate mingile trimise la linie de adversar, cand nu va mai ajunge in cea mai comoda pozitie de lovire a mingii si doar o va trimite scurt peste fileu inapoi altor jucatori le va fi mult mai usor sa il invinga. Si ma refer in principal la jucatori de profil Djokovic sa zicem: Del Potro, Tsonga, Verdasco, Gonzalez sa mai dau alte exemple. Mai pe romaneste pana acum astia dadeau 4-5 mingi care cu 80% din alti jucatori erau "winnersuri", Nadal le returna fara mari probleme ... apoi ori urma o greseala oarecum fireasca, ori o lovitura mai modesta care ii permitea spaniolului sa transforme apararea in atac ... ori daca Nadal va ceda punctul dupa 2-3 lovituri foarte bune ale adversarului, in loc sa-l oblige sa joace alte si alte mingi va fi mult mai usor de invins..
    Ai avut dreptate.

    In ce priveste jucatorii ofensivi enumerati de tine, toti s-au comportat foarte bine in ultimul timp.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  13. #160
    junior
    Join Date
    May 2008
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    e foarte greu sa compari, totusi pete sampras si federer sunt in opinia mea cei mai buni

  14. #161
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    253
    Reputatie
    1
    McEnroe

  15. #162
    junior ANGELA 68's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    146
    Reputatie
    1
    Roger Federer
    Sunt fan Nadal.
    Cand Rafa va castiga si el tot atatea GS o sa-mi schimb parerea,are mult de munca.

  16. #163
    incepator
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    In opinia mea,Ivan Lendl este cel mai mare jucator de tenis al tuturor timpurilor!A revolutionat tenisul,fiind primul mare jucator care a pus in prim plan conditia fizica!De altfel e singurul din istorie care a terminat in primii 2 timp de 8 sezoane la rand(1982-1989)

  17. #164
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Federe,sampras...si-n 5 ani nadal ii va depasi pe toti.

  18. #165
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Federe,sampras...si-n 5 ani nadal ii va depasi pe toti.
    Imi place cum gandesti..
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  19. #166
    senior clau21's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    nu stiu daca Agassi a fost cel mai bun dar cu siguranta pentru mine este deoarece este,a fost, si va fi idolul meu

  20. #167
    incepator Bonqfter's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    Re

    Unde'i Novak ? :-w

  21. #168
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Din punctul meu de vedere nu prea au ce sa caute pe lista jucatorii din '80 incoace care nu au castigat macar cate un turneu de GS pe fiecare suprafata.
    Ori asta cred ca au reusit doar Connors, Wilander, Agassi, Federer si Nadal.

    Djokovic e inca la ani lumina distanta de cei enumerati mai sus.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •