Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 37

Thread: Oltchim Rm. Valcea - Rulmentul Brasov: derby-ul Ligii Nationale de handbal feminin.

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Oltchim Rm. Valcea - Rulmentul Brasov: derby-ul Ligii Nationale de handbal feminin.

    Astazi se disputa derby-ul Ligii Nationale de Handbal feminin dintre Oltchim Rm. Valcea si Rulmentul Brasov. Meciul este transmis in direct de TV Sport.

    Debut furtunos si echilibrat. Se merge cap la cap.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    10 - 10, in minutul 24.

    La Rulmentul Brasov, cel mai bune jucatoare sunt: portarita Mihaela Cracana si extrema dreapta Elena Avadanei.
    De la Oltchim Rm. Valcea, cea mai buna este Valentina Ardean Elisei.

    15 - 14, la pauza, pentru Oltchim Rm. Valcea.

    Joc echilibrat si spectaculos. Neasteptat de bine joaca Rulmentul. De la Oltchim mi s-a parut foarte slaba Narcisa Lecusanu.
    Last edited by Sorin Blaj; 28th September 2006 at 19:44.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #3
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    meci slabut! faze de joc frumoasa dar greseli individuale mulete la ambele echipe!

  4. #4
    ardelean DIXX's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    EU
    Posts
    1,228
    Reputatie
    1
    HAI RULMENTUL
    HAI BRASOVUL
    HAI FETELE
    [B]Forza Steagu!!! [/B]

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M1BEST2 View Post
    meci slabut! faze de joc frumoase dar greseli individuale multe la ambele echipe!
    Au fost cateva faze spectaculoase, dar mai este de lucru la omogenitate.
    Inca nu s-au creat relatiile de joc, dar sunt perspective. Eu sunt surprins placut de jocul Brasovului. Toata lumea spunea ca Oltchimul va defila in campionat, dar se pare ca Brasovul sta bine in teren si poate realiza surpriza.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    press..someting Cosmin Salajan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    cluj napoca
    Posts
    1,058
    Reputatie
    1
    meci echilibrat, parerea mea ca va trece oltchimu la 3 goluri de bv
    Semnatura

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    21 - 17 pentru Oltchim, in minutul 40.

    24 - 17 pentru Oltchim, in minutul 43. Cred ca este greu sa se revina de la scorul asta.

    25 - 20 pentru Oltchim, in minutul 48.

    28 - 20 pentru Oltchim, in minutul 50.
    Last edited by Sorin Blaj; 28th September 2006 at 20:22.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    totusi oltchim face legea
    caci brasovul a cazut mental

  9. #9
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M1BEST2 View Post
    totusi oltchim face legea
    caci brasovul a cazut mental
    Adevarul este ca nu le mai iese nimic brasovencelor.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #10
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1
    A Batut Clar Valcea...e Clar Acum Titlul Il Va Lua Oltchim... Oricum E Mult Peste Rulmentul ... Vor Castiga Si La Brasov In Retur... Forzza Hcm Constanta

  11. #11
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Am ramas dator cu scorul final:

    Oltchim Rm. Valcea - Rulmentul Brasov 37-26

    Pentru Oltchim au inscris Elisei Ardean 9 goluri, Meirosu 7, Luca 5, Lecusanu 4, Manea, Gheorghe si Gilca, cite 3, Maier 2, Bese 1.
    Pentru Rulmentul a punctat prin Avadanei 10, Yilmaz 5, Maerean si Barcan, cite 3, Raceala 2, Braniste, Spiridon si Vintila, cite unul.

    Cu victoria obtinuta pe teren propriu, Oltchim a trecut pe prima pozitie a Ligii Nationale, cu 8 puncte, la fel ca si "U" Jolidon Cluj, dar cu golaveraj superior. Pe locul trei se afla Rulmentul Brasov, cu 6 puncte.

    In acest moment este clar, Oltchimul este mult mai buna decat Rulmentul, dar campionatul e lung.
    Last edited by Sorin Blaj; 29th September 2006 at 00:06.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #12
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    37-26 ce sever dar meritat..Oltchim e in amre forma si creste mult in omogenitate...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  13. #13
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    De la Rulmentul ma impresionat doar Elena Avadanei si portarita in prima repriza.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #14
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Sa Vedem Daca Oltchimul Nu Va Pati La Fel Ca Echipa Nationala Dupa Un Succes Major Sa Urmeze O Pasa Proasta! Mai Vedem Si In Meciurile Viitoare E Posibil Ca Oltchimul Sa Reduca Turatia Si Sa Capoteze Cu Unele Adversare Mai Slab Cotate!

  15. #15
    junior Selene-Celesta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Roman
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Imi pare rau pentru Brasov ca au pierdut la asa mare diferenta de scor. Prima repriza a fost echilibrata, cu ratari si greseli de ambele parti, iar portarita Rulmentului, Mihaela Cracana si-a facut datoria excelent. Dar in a doua repriza Oltchimul si-a demonstrat valoarea, iar in ultimele minute de joc, Rulmentul nu era mai mult decat o echipa oarecare. In primul rand, au cedat psihic. Oricum, a fost un meci frumos si, spre deosebire de altele din campionat, chiar a tinut publicul in priza.
    "The Road goes ever on and on"

  16. #16
    sport legend dragosh_vl's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,209
    Reputatie
    1
    Oltchim, la putere

    HANDBAL Gruparea din Zavoi a câstigat cu 37-26 (15-14) derby-ul cu Rulmentul si a luat o optiune serioasa pentru titlu, desi s-au scurs doar patru etape.

    Oltchim Rm. Vâlcea - Rulmentul si-a respectat statutul de mare derby al Ligii Nationale, cele doua grupari oferind celor peste 2.500 de spectatori un joc cu mult peste nivelul campionatului.
    Gazdele, cu opt vicecampioane mondiale trecute pe foaia de joc, au transat net disputa, cu precadere în repriza secunda, când au avut un sprint caruia campioana României nu i-a putut face fata. Primele 30 de minute nu anuntau nici pe departe o diferenta atât de categorica la finalul jocului. Ambele combatante au început tare, precum doi boxeri care au luptat cu garda jos, încercând sa-si dea lovitura de gratie înca din start. Astfel, golurile au curs cu nemiluita în primele cinci minute. Cu trecerea timpului, Vâlcea si Brasovul s-au organizat tot mai bine, acest lucru fiind demonstrat si de o seceta de opt minute. Rulmentul a reusit sa anihileze perfect unul dintre punctele tari ale Vâlcei, pe pivotul Ionela Gâlca, dar a gasit tot mai greu drum spre poarta adversa “din vina” portarului Luminita Dinu, care a dat siguranta defensivei oltene. Cu câteva exceptii, echilibrul s-a mentinut pe parcursul întregii prime reprize, cea mai mare diferenta de scor fiind de trei goluri, în dreptul gazdelor, scor 13-10 (min. 26). La pauza, superechipa Vâlcei conducea însa doar cu un gol: 15-14.

    La reluare, Oltchim si-a început recitalul, înfigând pumnal dupa pumnal în orgoliul campioanei. In numai 13 minute, gazdele s-au desprins la sapte goluri, 24-17, transând practic disputa în favoarea lor. Vâlcea nu a oprit însa motoarele, dorind sa-si ridiculizeze practic adversarul. Astfel, finalul a gasit Brasovul la pamânt, Oltchim impunându-se cu 37-26.

    Am jucat sapte contra noua si e normal ca echipa mea s-a rupt la începutul reprizei a doua, când am evoluat numai în inferioritate. Imi pare rau de munca fetelor mele. S-au adeverit vorbele domnului Tadici, care a spus ca trebuie sa câstige cu orice pret.
    Mariana Târca, antrenor Rulmentul

    E usor sa acuzi, însa evidentele sunt clare. Oltchim a înscris 15 goluri de la linia de 9m, în timp ce Rulmentul doar trei. Am fost superiori la toate capitolele. In aparare, adversarele noastre au avut lectia bine învatata, jucatoarele mele iesind cele mai sifonate.
    Gheorghe Tadici, antrenor Oltchim

    A fost un meci între doua echipe la fel de bune, în care a decis în cele din urma experienta noastra. Nu am vrut sa le umilim pe final, ci doar ne-am respectat pe noi însene si pe spectatorii nostri.
    Steluta Luca, capitan Oltchim



    Forza OLTCHIM
    Forza Csm Rm.Valcea

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    13
    Reputatie
    1

    FoRtZa OlTcHiM !!!!

    Nu am cuvinte c..Fortza Oltchim...Fortza Valcea...Nu cred ca o sa avem probleme cu cineva din campionat..Iubesc echipa Oltchim..

    O sa le batem pe Brasovence si acasa la ele !!! Cu 4 - 5 goluri diferenta !!!
    Last edited by Cosmin Salajan; 7th October 2006 at 06:51. Reason: consecutiv

  18. 7th October 2006, 02:05

  19. #18
    junior Colo-Colo's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Romania
    Posts
    118
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DIXX View Post
    HAI RULMENTUL
    HAI BRASOVUL
    HAI FETELE




    Au avut efect incurajarile tale....fetele au mai "plusat" cu -10 a doua repriza

  20. #19
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    personal pun banii pe oltchim. si nu cred ca ma voi insela

  21. #20
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Astazi este revansa. Returul este transmis in direct tot de TV Sport, de la ora 19:00.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  22. #21
    sport legend best_lazialul's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    645
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Rulmentul poate sa faca fata fetelor de la Oltchim. Eu cred ca oaspetele vor castiga la o diferenta de cel putin 5 goluri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •