Results 1 to 17 of 17

Thread: Arbitru batut in Divizia D

  1. #1
    sport legend Mishumacher's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,244
    Reputatie
    1

    Arbitru batut in Divizia D

    Un arbitru din Slatina a fost bătut de fotbalişti în timpul unui meci din Divizia D, jucat în comuna Berindei din Olt, a declarat preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Olt, Constantin Constantinescu.

    În timpul meciului de fotbal din Divizia D, seria I, din etapa a VI-a, între echipele Viitorul Berindei şi Voinţa Jitaru, arbitrul Bogdan Ghiţă a fost bătut de jucătorii din Berindei deoarece a arătat un cartonaş roşu unuia dintre fotbaliştii echipei gazdă.
    După incident, petrecut în minutul 79 al meciului, arbitrul bătut a decis încheierea partidei. Asociaţia Judeţeană de Fotbal Olt a sancţionat echipa din Berindei cu suspendarea dreptului de a desfăşura meciuri pe teren propriu timp de 10 etape iar doi dintre fotbaliştii de la Viitorul Berindei au fost suspendaţi timp de un an şi au primit o amendă de 100 de lei fiecare.
    Conform preşedintelui Asociaţiei Judeţene de Fotbal Olt, Constantin Constantinescu, asemenea incidente, în care arbitrii sunt agresaţi de jucători, de antrenori sau chiar de public, sunt frecvente în Divizia D, în judeţ.
    Rompres

    OLS

  2. #2
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Numai la olteni se poate intimpla asa ceva !

  3. #3
    sport legend Mishumacher's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,244
    Reputatie
    1
    Eu am auzit de incidente de acest gen si in Muntenia si in Oltenia si in Moldova!
    Nu cred ca numai la olteni se intampla lucruri din astea.

  4. #4
    1921 Bogdann's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Timișoara
    Posts
    534
    Reputatie
    1
    E strigator la cer. Eu nu as mai lasa asemenea echipe in competitie. Cine nu e in stare sa pastreze minimul de disciplina sa fie eliminat.
    "In Europa totul este diferit: mananci fotbal, respiri fotbal, bei fotbal. Totul este despre fotbal." Thomas Dooley

  5. #5
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    Cred ca niciodata nu se va termina in Romania cu obiceiul de a bate arbitrii, in diviziile C si D. Dar adevarul ca si multi dintre ei sunt corupti si asta le da apa la moara celor care abia asteapta sa le aplice o corectie!

  6. #6
    Skywalker micutzu's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Arad
    Posts
    2,098
    Reputatie
    1
    In liga III mai rar dar in divizia D frecvent se intampla astfel de cazuri. Vb de judetul nostru, dar sa stea lumea linistita ca treaba asta se intampla in toate judetele.
    Mai jos de divizia D e mai grav, stiu caz in care arbitru a dat 3 penaltiuri intr-un meci, a anulat 2 goluri oaspetilor pe motiv de ... (puneti voi ce vreti ) iar din cauza ca meciul s-a terminat la egalitate (1-1) jucatorii gazda l-au batut dupa meci in vestiar. Masuri disciplinare ... ... ... nexam.
    La sate ciobanii fac legea.
    [B]Pentru noi doar [COLOR="Red"][I][SIZE="4"]UTA[/SIZE][/I][/COLOR] conteaza !!![/B]

  7. #7
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Quittaro View Post
    Cred ca niciodata nu se va termina in Romania cu obiceiul de a bate arbitrii, in diviziile C si D. Dar adevarul ca si multi dintre ei sunt corupti si asta le da apa la moara celor care abia asteapta sa le aplice o corectie!
    Bine zis!

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Caras-Severinul a avut doua etape la rand, cand echipele din Anina, apoi Oravita si partial Otelu Rosu (un antrenor veteran l-a luat de guler pe arbitru!) au agresat arbitrii. La meciul Arsenal Resita - Minerul Anina, scor 3-2 centralul divizionar C, Dan Miholcea a fost batut de catre jucatorii de la Anina, dupa marcarea celui de al treilia gol de catre gazde!) Vorbim de arbitrii corupti (la partidele mai sus-amintite nu a fost cazul!) , dar uitam usor ca oamenii in negru nu mai au valoarea de altadata, cand Romania avea fluierasi la Campionate Mondiale si Europene, in Cupe Europene, astea toate la nivel inalt!
    La Arsenal -Anina stiti ce sanctiuni s-au dat? patru etape la un jucator, iara terenul Arsenalului suspendat doua etape, ca si cel din Anina!!1Gazdele au incercat sa-i calmeze pe oaspeti, au chemat si un echipaj d ejandarmi, dar faptul era consumat!
    Etapa urmatoare la Gloria Resita-AS Oravita , culmea tot 3-2, inminutul 90, gazdele au avut penalti, corect acordat, iar centralul Radu Cristian, tot diviyionar C, a fost lovit de jucatorii din Oravita! Iarasi sanctiuni de doi lei, culmea, cei care au lovit cu palma sau pumnul, nefiind eliminati! A fost eliminat in schimb un jucator,care a injurat, in conditiile , in care cel putin trei jucatori l-au altotit!
    Dupa disputatrea etapei de sambata, in drumul spre casa, la 6 km de Moldova Noua, in autocarul Aninei, dupa deplasarea de la meciul cu Minerul Moldova Noua, scor 5-1, pentru gazde, din padure a fost aruncat un bolovan, care aspart un geam si l-a taiat la mana pe un junior! Si asta , pentru ca la un meci din etapa de inceput de campionat, la partida Anina-Dunarea Moldova Noua 2-1, doi spectatori de la Anina, l-au batut pe soferul celor de la Dunarea, care injura in tribuna!
    Toata lumea oficiala din fotbal a spus ca n-a fost nimic! Iarasi, portarul de la Dunarea este eliminat pentru presupuse injurii, in timp ce un jucator de la Anina, ii pune gheata-n cap altuia dela Dunarea, este eliminat si ia o etapa de suspendare!!
    Cine-i vinovat pentru toate astea! Stiu ca la un moment dat , daca era scandal in teren, jandarmii interveneau pe teren! Acum numai au voie, chiar daca arbitrul sau jucatorii se "rup" pe teren! Cica se asteapata sanctiunile pe linie sportiva! La un meci Resita-Poli, oasetii au mers la asistent si l-au impins pentru ca nu aridicta un presupus ofasid! Au intrat jandarmii si-n cateva secunde toate lumea isi vedea in continuare de fotbal! Pacat ca nu este maturitate in gandire si dupa decenii de dictatura se stie tot
    Si arbitrii sunt lasi, ca ar trebui sa-si faca sindicat si la fiecare bataie sa actioneze agresorii in judecata! Agresorii sa plateasca 10 generatii! Numai asa ar disparea vilolenta! Prin pedepse imense de natura financiara! Fluierasii, insa se iau dupa forurile lor, ca sunt entitati sportive , etc. Aici este problema lor, deja!
    La nivelul de jos este multa violenta si pentru ca delagtii si oficialii echipelor nu cunosc regulamentele, iar arbitrii nu au un stil comun de a arbitra! Unul este permisis, altul dictator, iar atunci apara comparatiile si ..reprosurile!!
    L adiviyia C, totusi violentele nu sunt atat d efrecvanete! Frecventa mare apare cu cat cobori mai mult, in ligiile inferioare diviyiei C

  9. #9
    sport legend CHITU's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    PH-PLOIESCI
    Posts
    422
    Reputatie
    1
    pai numai tarani fac asta...numai la tara se intampla chestii de genul asta...mai ales la oltenii aia gospodari.....

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Chitule, dupa cum vezi nu numai la tarani s e-ntampla. Cunosc cazuri si din Valcea, din Arges, de peste tot! Apopo, stiam de Luca si Bercea ca ua distrus Petrolul Ploiesti, dar nu prea am avut date! Stiam ca Luca este implicat si-n mass-medida, poate de aia nu se cunosc detalii. Mai ales ca Petrolul a avut jucatori-beton, ca si Orlando, Costescu, Lacusta, Todoran, etc. Pacat! Mare pacat!

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Ion Crăciunescu povestea odată că a păţit-o şi el odată la un meci , la începutul carierei , pe la o echipă din zona minieră , cu un nume ce începea cu "Minerul" , când refuzase un penalty sau nu mai ştiu ce pentru gazde . Povestea că ştia înainte să fluiere finalul că va fi bătut şi înainte să fluiere , mai întâi a "scanat" zona , să vadă pe unde poate fugi mai repede ... Mai greu era că terenul era înconjurat de un gard ... Până la urmă , Nelu a observat o gaură în acel gard şi a fluierat finalul tocmai când era în dreptul acelei găuri şi...p-aci ţi-e drumul ! A luat-o la fugă , fără să se uite în urmă , lăsându-i baltă pe tuşieri , care şi-au luat-o bine ... Asta spunea el acum un an , poate a mai înflorit povestea . Dar cert e că astfel de fenomene au existat , există şi vor mai exista . Aici e de fapt vorba de violenţa din societate . De oameni certaţi cu legea , care nu au ce să caute pe un teren de fotbal sau cu spectatori care înainte de meci , trec mai întâi să-şi facă plinul .
    Meseria grea cea de arbitru şi nu mă mir de ce odată ajunşi în Liga 1 , încep să-şi scoată pârleala ...

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Mister Liviu,
    Nu stiu despre ce meci facea referire, dar la meciul Minerul Anina -FC Bihor, prin anii 80, Nelu Craciunescu a fost pe fata cu Bihorul! Anina a marcat un gol superb, de la 35 de metri, gol in vinclu! Craciunescu s-a uitat la asistentul Tabarca, care i-a semnalizat pe codul lor ca nu are ce sa-i faca, nu poate sa faca nimic! Atunci Craciunescu a fluierat peste tusier ..ofsaid, cand toti jucatorii Minerului erau la mare distanta de paoarta FC Bihorului1 Cum arbitrajul era tendentios, se stia ca Bihorul trebuie sa promoveze, iar lumea stia acest lucru, au fortat gardul si au intrat minerii pe teren! L-au prins, pentru ca in disperarea de cauza Craciunescu a fugit unde nu a vazut lume, adica drept in plasa unei porti! Cam asta era marele descurcaret arbitru Craciunescu!!L-au impuns cu sule, i-au sfasiat camasa, era plin de sange! Norocul lui Craciunescu a fost ca soldatii de la Bradet era si ei spectatori la meci si au intrat in teren si l-au salvat! Iar un tanatr locotenent Strain se numea si peste ani avea sa devina comandantul politiei din Caras, a intrat cu masina militiei, cu alarma activata, pe teren, l-a luat din mainile minerilor si l-a dus la spital!! La Anina nu avea pe unde sa fuga, ca tot terenul este imprejmuit la "sange" ca sa nu poate sa intre lumea pe teren! Atunci fotbalist la Minerul era si tatal lui Florin şi Mircea Batranu, actualul antrenor al Aninei , Viorel Schiopu! Asta este adevarul cu ce a fost la Anina! Daca la Anina te referi1 Sa stii ca Craciunescu, la inceput era cam pe stilul lui fiu-su abia mai tarziu s-a dezyghetat si el la minte! Iar apoi au mai fost probleme la Corvinul -FC Bihor! Niciodata nu a recunoscut marsavia, dar zambea de fiecare data. cand i se aducea aminte! Au venit la ancheta ulterioara si generali de militie, dar farra nici un reyultat concret! Nici pana-n ziua de azi nui-a multumit lui Strain, cu toat eca i-a promis ca o vaface, cand l-a apelat odat ala telefon in legatura cuo problema de arbitraj, cred ca un accident a unei brigazi de arbitri,(cred ca era si Teo pe acolo!) dar nu sunt sigur! Sau sa urgenteze iesirea din tara a unor fluierasi, parca asta era motivul!!Numai stiu sigur, am undeva in arhiva personala notat!

  13. #13
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Meciul de la Hunedoara l-am vazut,Corvinul au ratat cat pt 3 campionate si la sfarsitul meciului(in prelungiri mai exact) a fost un corner la care a venit si portarul Papp si oradenii au egalat...Pur si simplu ala era stilul bihorenilor in campionatul ala la meciurile din deplasare....lasau adversarii sa-i domine si abia dupa pauza(uneori chiar mai tarziu,prin min 70) ieseau la atac.Dupa gol, cei de la Corvinul nu stiu ce au avut de reclamat si l-au imbrancit si lovit pe Craciunescu care a fluierat intreruperea meciului(Bihoru' a castigat cu 3-0 la masa verde).Hehehe,daca as avea timp sa povestesc ce era pe la Sighet,Cavnic,Brad,Cugir,Calan,Sarmasag(brrr,aia te rupeau sub ochii arbitrului)...
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Romania
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Pentru apparte,
    Da, asa era Sighet,Cavnic,Brad,Cugir,Calan,Sarmasag! Si acum mai sunt ramasite de asemenea comportament!

  15. #15
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Pentru cei care nu cunosc fenomenul arbitrajului la nivelul judetean ..... va asigur ca in fiecare judet , cel putin 1 data pe luna un arbitru este agresat ( de la o palma la bataie serioasa )

    Eu de ex in 6 ani nu am avut decat de 2 ori probleme mai serioase ( si asta chiar anul trecut ) ... insa am colegi ce si-au "futat-o" si in 2 etape consecutive
    [url]www.warriors.ro[/url]

  16. #16
    junior Wily_B.L.U's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Lugoj
    Posts
    108
    Reputatie
    1
    acu catziva ani si la Lugoj a fost batut un arbitru rau de tot atunci era Coprest Lugoj in divizia D !!! Arbitrul a anulat un gol si tribunele au facut ravagi Salvarea l-a luat pe arbitru mai mult lesinat decat pe picioarele lui
    [SIZE="5"][COLOR="DarkOrange"]Blue LINX Ultra'[/COLOR] [/SIZE] [SIZE="4"][COLOR="Blue"]MEMBER [/COLOR][/SIZE]

  17. 16th June 2011, 17:03

  18. 16th June 2011, 17:07

  19. #17
    incepator
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10
    Reputatie
    1

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •