Page 5 of 19 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 385

Thread: Ana Porgras

  1. #85
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Pe de altă parte, deși știu că mai toată lumea o compară pe Ana cu Khorkina (ai cărei mari fani nu suntem tocmai noi), mie mi se pare că aduce foarte mult cu Simona Păuca. Mai ales dacă mă gândesc la bârna de aur din '84 a Simonei: extensie, flexibilitate, fluență... toate sunt și la Ana.
    Oricat de putin am accepta este o gimnasta in stilul Khorkina .Longilinie , eleganta ... va trebui sa invatam sa apreciem aceste calitati .
    Pauca? pai ea nu prea excela la sarituri artistice in sfoara (daca la asta te refereai la extensie ). Era o gimnasta puternica , de forta ...

  2. #86
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Corect - mi se pare că aduce a Păuca prin determinare și prin fluență. Bârnele lor nu sunt colecții de elemente, sunt exerciții care au cap și coadă. Apreciez multe dintre calitățile Khorkinei, dar mi s-a părut întotdeauna lipsită de sportivitate și ambițioasă la limita obsesiei. În 2000, după ce Lobazniuk căzuse de pe bârnă în finala olimpică a echipelor, s-a purtat foarte urât cu ea. Parcă mai avea puțin și o lua la palme. E doar un exemplu, mă mai pot gândi la vreo câteva. Dar nu spune nimeni că Khorkina nu a fost o gimnastă extraordinară, dimpotrivă. Cred însă că, pe lângă calitățile - multe! - de care are nevoie un atlet de top, caracterul e esențial. Cel mai proaspăt exemplu: Florin Zalomir în finala mondială la sabie. S-a bătut cu doi dinți lipsă și cu buza sfâșiată. Sau biata Oana Ban în 2004, care și-a anulat individualul în ultima diagonală de la sol, la echipe. Svetlana avea toată ambiția din lume, dar nu cred c-a înțeles vreodată ce înseamnă o echipă. M-am înfierbântat puțin, iertare, și am și ieșit din discuția propriu-zisă: da, Ana seamănă cu Khorkina și bine face!

  3. #87
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Corect - mi se pare că aduce a Păuca prin determinare și prin fluență. Bârnele lor nu sunt colecții de elemente, sunt exerciții care au cap și coadă. Apreciez multe dintre calitățile Khorkinei, dar mi s-a părut întotdeauna lipsită de sportivitate și ambițioasă la limita obsesiei. În 2000, după ce Lobazniuk căzuse de pe bârnă în finala olimpică a echipelor, s-a purtat foarte urât cu ea. Parcă mai avea puțin și o lua la palme. E doar un exemplu, mă mai pot gândi la vreo câteva. Dar nu spune nimeni că Khorkina nu a fost o gimnastă extraordinară, dimpotrivă. Cred însă că, pe lângă calitățile - multe! - de care are nevoie un atlet de top, caracterul e esențial. Cel mai proaspăt exemplu: Florin Zalomir în finala mondială la sabie. S-a bătut cu doi dinți lipsă și cu buza sfâșiată. Sau biata Oana Ban în 2004, care și-a anulat individualul în ultima diagonală de la sol, la echipe. Svetlana avea toată ambiția din lume, dar nu cred c-a înțeles vreodată ce înseamnă o echipă. M-am înfierbântat puțin, iertare, și am și ieșit din discuția propriu-zisă: da, Ana seamănă cu Khorkina și bine face!
    Pai noi vorbeam de caracterul sau de calitatile fizice?!
    Caracterul este greu de vazut doar de la televizor sau din informatiile fanilor . Ceea ce la televizor se vede poate fi exact opusul realitatii de multe ori .
    Timpul da valoare lucrurilor ...

  4. #88
    sport legend gym08's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    433
    Reputatie
    1
    Da..bine...mie nu mi se pare deloc sa semene cu khorkina...mult mai mult aduce cu alexandra eremia...de la atitudine pana la executie ( inclusiv calitati fizice)
    http://www.youtube.com/watch?v=DzLnq6i2H8E
    http://www.youtube.com/watch?v=kfJ3E0UzyOY

  5. #89
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    E adevarat ca Ana Porgras aduce cu Khorkhina, cu Liukin si cu genul acesta de gimnasta. Dar sunt sigur ca in curand vom vorbi de propriul stil al Anei Porgras!!!! Nu mai dureaza mult...maxim o saptamana

    Referitor la Alex Eremia..mi-ar placea o urcare la barna pt Ana ca cea a Alexandrei.
    www.fangymnastics.com

  6. #90
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    E adevarat ca Ana Porgras aduce cu Khorkhina, cu Liukin si cu genul acesta de gimnasta. Dar sunt sigur ca in curand vom vorbi de propriul stil al Anei Porgras!!!! Nu mai dureaza mult...maxim o saptamana

    Referitor la Alex Eremia..mi-ar placea o urcare la barna pt Ana ca cea a Alexandrei.
    As prefera sa nu se vorbeasca atat despre ea acum ci peste inca 3 ani tot la Londra ! Nu este inca pregatita si daca e fortata se va pierde ca mai toate in ultimul timp ...

  7. #91
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Vorbim si acum si peste 3 ani....nu ai cum sa nu vorbesti de ea.
    Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca toti o simpatizam...ne-a cucerit, asta e adevarul!
    www.fangymnastics.com

  8. #92
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Vorbim si acum si peste 3 ani....nu ai cum sa nu vorbesti de ea.
    Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca toti o simpatizam...ne-a cucerit, asta e adevarul!
    nu de asta vorbeam cu de faptul ca de ajuns la varf mai e de asteptat la ea un pic .Si bine ar fi sa n-o grabeasca nimeni !

  9. #93
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Au cam grabit-o pentru CM, faptul e deja consumat. De-acum urmeaza o iarna lunga, nu cred ca o sa mai fie vorba de graba.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  10. #94
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, bineinteles. Este clar ca inca nu e in forma maxima...are potential mult mai mare!
    Eu sunt sigur ca va avea un viitor frumos, daca ramane sanatoasa.
    www.fangymnastics.com

  11. #95
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Au cam grabit-o pentru CM, faptul e deja consumat. De-acum urmeaza o iarna lunga, nu cred ca o sa mai fie vorba de graba.
    pai cam asta au facut si acum un an cred : au hibernat peste iarna si in primavara le-au presat ... Munca in salturi nu ajuta la nimic .
    Eu tot ma rog la Doamne-Doamne ( am vazut eu ca unii merge si ajuta ) sa se intample o minune dupa campionatele astea si sa plece cineva de la lot !!!

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Mie-mi place Ana Porgras, dar Khorkina nu prea mi-a placut, asa ca nu mi se pare cea mai fericita comparatie. In schimb ii urez sa aiba palmares mai bogat decit al Khorkinei, acolo sa se asemene!
    Nu stiu cum va fi cind mai creste, mai degraba as compara-o cu Liukin. Dar si Liukin mi-a placut mai mult in "tinerete".

  13. #97
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    si mie imi place Ana, dar nu am incercat pina acum sa ma gindesc cu cine seamana.... pt. mine Ana este Ana, ea are felul ei personal de executie/interpretare care o evidentiaza de restul....
    Khorkina mia placut datorita puterii de lucru, este de admirat faptul ca a practicat gimnastica la nivel inalt o perioada asa de lunga, mai ales ca au fost si cite-va momente neplacute in care toata lumea se astepta sa renunte

  14. #98
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Multumim, Ramona!
    O sa intind si eu coarda un pic : tot la barna, despre combinatia de 2 piruete stii ceva? Am vazut-o la incalzire facand-o de vreo 3 ori si i-a iesit foarte bine de fiecare data, dar in concurs nu a prezentat-o.
    imi pare rau dar nu stiu nimic sigur

  15. #99
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca si cu integralul de baza, cel de 6.5 pe care l-a prezentat in afara concursului (adica fara Yang Bo, fara combinatia de piruete, fara a doua legare la kloke?[asa se scrie?] cu saltul grupat inapoi) Ana Porgras nu poate fi invinsa la barna decat de....Ana Porgras. Daca isi face treaba fara greseala va fi sigur pe podium!

  16. #100
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Uite ca dupa Catalina Ponor si Sandra Izbasa ma temeam ca nu vom mai avea o gimnasta atipica pt lotul nostu.

    Se pare ca Ana le va lua locul

  17. #101
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    http://i281.photobucket.com/albums/k...ras_cloche.jpg


    Pe blog, eu am numit-o "poza zilei"...dar daca stau bine sa ma gandesc..poate fi numita "poza CM 2009"
    www.fangymnastics.com

  18. #102
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Agilitate extraordinara a Anei, cu siguranta, cu ajutorul lui Dumnezeu va fi o foarte mare gimnasta. Pacat de ratare, cat e depunctarea pentru ratare?

  19. #103
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Felicitari Ana pentru ziua de azi! Asa a fost sa fie..azi a fost randul lor...dar va veni si randul tau! Suntem mandri de tine!
    Multa bafta maine si poimaine! Iti multumim ca ne-ai readus speranta..iti multumim ca ne pastrezi increderea in acest sport!
    Multumim Ana!

  20. #104
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mihai Cinpoeru View Post
    Agilitate extraordinara a Anei, cu siguranta, cu ajutorul lui Dumnezeu va fi o foarte mare gimnasta. Pacat de ratare, cat e depunctarea pentru ratare?
    1 punct

    Pur si simplu: iti multumim, Ana, pentru ca faci gimnastica! Incantarea de a te vedea, de a-ti admira eleganta, talentul si puterea de a transmite emotii nu poate fi exprimata in cuvinte.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  21. #105
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim Ana Porgras pentru tot ceea ce faci. Esti o gimnasta foarte talentata si sunt convins ca vei ajunge o mare campioana! Pur si simplu e o adevarata placere sa te urmarim.
    Mult succes si sanatate!
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •