Page 2 of 19 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 385

Thread: Ana Porgras

  1. #22
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Daca tot ati asemanat-o cu Liukin si cu Khorkina, noi am mai avut o gimnasta de genul asta Oana Petrovschi. Nu stiu exact la ce v-ati referit cand ati asemanat-o, eu am inteles ca va referiti la faptul ca e subtirica (?). Daca am calcat total in strachini va rog sa-mi spuneti.

    Oana la paralele: argint CM 2002 http://www.youtube.com/watch?v=hs6Cy1E_vaQ

    Sunt multe lucruri care se pot intampla pana la mondiale. Eu ii doresc sa fie ferita de ghinioane, accidentari si sa aiba o zi buna de concurs. Restul o sa vina de la sine.

  2. #23
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Stau si ma intreb ce ar putea adauga incat sa creasca atat de mult nota..ca din combinatii nu se castiga ff mult la barna din ce am vazut...tre sa fie vorba de ceva elemente noi..poate o coborare...sunt tare curioasa...

  3. #24
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuizaBon View Post
    Daca tot ati asemanat-o cu Liukin si cu Khorkina, noi am mai avut o gimnasta de genul asta Oana Petrovschi. Nu stiu exact la ce v-ati referit cand ati asemanat-o, eu am inteles ca va referiti la faptul ca e subtirica (?). Daca am calcat total in strachini va rog sa-mi spuneti.
    Cred ca se refereau mai degraba la amplitudinea miscarilor coregrafice , la la un anume fel de a face miscarile care intradevar aduce cu cel al lui Liukin sau Khorkina . Nu se potriveste oricui dar aduce un mare plus din punct de vedere artistic si vizual .Si, ce este mai important , da cu plus la judge , nu?
    Last edited by mikeyy; 17th June 2009 at 21:09.

  4. #25
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    poate o fi acea serie pe care a avut-o si la Europenele de juniori...a la Shawn Jhonson
    http://www.youtube.com/watch?v=WjrSh-Bb5No

  5. #26
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    O coborare mai grea nu cred....si-ar forta piciorul prea mult.

    Cris..ai dreptate s-ar putea sa-si readuca in exercitiu cateva dintre elementele de anul trecut.
    Ar fi faina seria a la Johnson...imi place dar nu stiu daca e suficient.
    Eu mizez si pe faptul ca va mai face ceva legari...pt ca daca isi mai baga elemente va depasi limita celor 8 elemente si le face degeaba ca nu i le mai ia in calcul.

    Sper sa NU vina cu vreun salt cu 360...asa ceva i-ar aduce ft multe zecimi la plecare...dar sper sa NU

    Deni spunea ca la Ploiesti..Ana i-a zis ca pregateste 2 elemente la barna....

    @Niagara: da, eu cel putin la asta ma refeream.
    www.fangymnastics.com

  6. #27
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Ce frumos a facut Danilova in cumpana... Parca au trecut cativa ani de cand vedeam elementul peste tot, nu cateva luni
    Stiu ca i-a fost modificat statutul prin noul cod, dar mi-ar placea totusi sa-l mai vad.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  7. #28
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cine ma ajuta sa vedem din ce e compusa actuala nota de plecare a Anei (6.1)????
    http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E

    - urcare (?)
    - danilova + flic + salt = D+B+C (bonus de 0.2)
    - closh la cap = E
    - danilova laterala = D (parca ?)
    - seria de 2 sarituri artistice combinate = A +C (vreun bonus?)
    - pirueta simpla = A
    - salt lateral = D
    - cuib la cap = D
    - coborare (flic - flic - dublu echer) = B+B+E (bonus 0.2)

    Nu imi ies bonusurile.....

    EDIT:
    Cred ca mi-a iesit...la combinatia de 2 sarituri artistice cred ca nu primeste bonus si atunci..cele mai grele 8 elemente sunt:
    2 de E = 2 x 0.5 = 1 punct
    4 de D = 4 x 0.4 = 1.6 puncte
    2 de C = 2 x 0.3 = 0.6
    TOTAL = 3.2 pct
    Punctaj cerinte obligatorii = 2.5 pct
    Bonusuri = 0.4 pct

    Nota finala: 6.1
    Last edited by mikeyy; 17th June 2009 at 21:47.
    www.fangymnastics.com

  8. #29
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cine ma ajuta sa vedem din ce e compusa actuala nota de plecare a Anei (6.1)????
    http://www.youtube.com/watch?v=-vItl0Jh01E

    - urcare (?)
    - danilova + flic + salt = D+B+C (bonus de 0.2)
    - closh la cap = E
    - danilova laterala = D (parca ?)
    - seria de 2 sarituri artistice combinate = A +C (vreun bonus?)
    - pirueta simpla = A
    - salt lateral = D
    - cuib la cap = D
    - coborare (flic - flic - dublu echer) = B+B+E (bonus 0.2)

    Nu imi ies bonusurile.....

    EDIT:
    Cred ca mi-a iesit...la combinatia de 2 sarituri artistice cred ca nu primeste bonus si atunci..cele mai grele 8 elemente sunt:
    2 de E = 2 x 0.5 = 1 punct
    4 de D = 4 x 0.4 = 1.6 puncte
    2 de C = 2 x 0.3 = 0.6
    TOTAL = 3.2 pct
    Punctaj cerinte obligatorii = 2.5 pct
    Bonusuri = 0.4 pct

    Nota finala: 6.1
    Da e f bine...chiar asta faceam si eu acum
    Dc isi intoduce seria de anul trecut flic +salt intins ar mai castiga 0.3 (ar conta un E in loc de un C acum + bonusul B+E=0.1), dc ar incerca 2 flick-uri +salt intins ar mai castiga 0.1 din bonus, de asemenea dc ar lega Danilova laterala de saltul lateral cred ca ar mai primi 0.2..deci s-ar aduna vreo 0.5 sau chiar 0.6 in plus...ar mai fi de imbunatatit C-ul de la saritura artistica dar nu stiu cum..cu ce...tre sa fie tot un element artistic....Ne apropiem de nota vehiculata?
    Last edited by anna.09; 17th June 2009 at 22:10.

  9. #30
    sport legend deni's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    790
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    O coborare mai grea nu cred....si-ar forta piciorul prea mult.

    Cris..ai dreptate s-ar putea sa-si readuca in exercitiu cateva dintre elementele de anul trecut.
    Ar fi faina seria a la Johnson...imi place dar nu stiu daca e suficient.
    Eu mizez si pe faptul ca va mai face ceva legari...pt ca daca isi mai baga elemente va depasi limita celor 8 elemente si le face degeaba ca nu i le mai ia in calcul.

    Sper sa NU vina cu vreun salt cu 360...asa ceva i-ar aduce ft multe zecimi la plecare...dar sper sa NU

    Deni spunea ca la Ploiesti..Ana i-a zis ca pregateste 2 elemente la barna....

    @Niagara: da, eu cel putin la asta ma refeream.
    Ana nu mi a spus nr elementelor pe care vrea sa le pregateasca,doar ca mai are de adaugat.Dar a zis- o cu asa o atitudine si ambitie ca m a uimit.Cu siguranta va avea o barna speciala,si dupa mine va fi cea de aur.
    Oricum ,dupa parerea mea,Ana este nascuta sa fie campioana.

  10. #31
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by oana_27g View Post
    Da e f bine...chiar asta faceam si eu acum
    Dc isi intoduce seria de anul trecut flic +salt intins ar mai castiga 0.3 (ar conta un E in loc de un C acum + bonusul B+E=0.1), dc ar incerca 2 flick-uri +salt intins ar mai castiga 0.1 din bonus, de asemenea dc ar lega Danilova laterala de saltul lateral cred ca ar mai primi 0.2..deci s-ar aduna vreo 0.5 sau chiar 0.6 in plus...ar mai fi de imbunatatit C-ul de la saritura artistica dar nu stiu cum..cu ce...tre sa fie tot un element artistic....Ne apropiem de nota vehiculata?
    Super..mersi ca m-ai verificat.
    E prima data cand fac analiza unei note de plecare....asa mult imi place exercitiul Anei incat am facut si pasul acesta...desi nu credeam ca o sa-mi iasa vreodata

    Eu sper ca noile elemente sa nu-i puna probleme mari la executie...sper sa fie bine si sa vedem in curand exercitiul....sa-l repete de cat mai multe ori in concursuri.
    www.fangymnastics.com

  11. #32
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Coincidenta e ca si eu doar ce terminasem de facut acelasi lucru cand am vazut postul tau..nici eu n-am mai incercat pana acum...dar acum eram tare curioasa sa-mi dau seama cam pe unde ar putea imbunatati...

  12. #33
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    Ana Porgras - cu siguaranta va fi o noua campioana ! Un timp,cred ca,cam un an inainte de a fi selectata ptr Onesti,a fost si Angy colega cu ea.Imi amintesc ce spunea dna antrenoare de Ana:"munceste enorm si continuu.Daca ies din sala si o las muncind la un aparat,cand ma intorc inapoi(peste un anumit timp)o gasesc tot acolo,facand acelasi lucru,muncind!Ba ii mai zic eu sa se opreasca!O fata f.ascultatoare si muncitoare!".
    Pentru un antrenor conteaza foarte mult sa aibe si "materialul"cu care sa lucreze(asta mi.a spus.o tot dna antrenoare,dna Gilea Agripina)
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  13. #34
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Multumim, Mary pentru ceea ce ne-ai povestit despre ce spunea antrenoarea ei despre Ana! Frumos, cred ca ai amintiri frumoase tu, dar Angy, nu mai zic! Frumos...

  14. #35
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1
    am si foto,de unde a inceput Ana,pe care o sa le scanez,dar ma invata cineva sa le pun aici,am incercat eu dar nu prea.mi iese.
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  15. #36
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    MAry, vino pe mess, te invat eu!

  16. #37
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1

    Poze cu Ana(scanate)din decembrie 2006

    gata,am reusit
    Attached Images Attached Images
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  17. #38
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Foarte frumos, multumim, Mary!

  18. #39
    sport legend busumary's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Galati
    Posts
    350
    Reputatie
    1

    POze scanate cu Ana din decembrie 2006

    Din pacate,doar atat.Ana se deosebeste de celelalte fete,e micuta de statura,si cu costumas diferit .si eu m.am mirat cand am vazut pozele,de cat de mica de statura e !De fapt aceste poze sunt facute cand era deja la Onesti si venise de Craciun in vizita.
    Attached Images Attached Images
    Daca unii oameni nu vor ajunge niciodata in Paradis, dragostea noastra sa fi fost singurul Paradis pe care ei l-au gustat!

  19. 18th June 2009, 02:06

    Reason
    m.am repetat

  20. #40
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim muuult pentru poze, Mary Frumos din partea ta

  21. #41
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Ca tot s-au incercat pe aici comparatii si asemanari ale Anei cu alte gimnaste....am vazut ca pe gymblog cativa o aseamana cu...Produnova. Eu gasesc ca nu puteau fi mai diametral opuse..adica e Ana agresiva pe barna dar nu in sensul in care era Produnova...

  22. #42
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, am vazut si eu pe gymblog ca o aseamana cu Produnova si chiar cu Sacramone.
    Eu nu vad nici un element comun....Ana e agresiva oarecum, ataca elementele fara teama....dar nu o putem compara cu agresivitatea Produnovei....e o diferenta mare...as putea folosi o vorba care le place mult americanilor...Ana e mult mai "polished" decat Produnova.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •