Results 1 to 13 of 13

Thread: Trofeele individuale in NHL

  1. #1
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Trofeele individuale in NHL

    Azi se aleg jucatorii care au dominat sezonul in NHL.Sanse mari pentru jucatori europeni mai ales suedezi. Dorin

  2. #2
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Trofeele sunt urmatoarele:

    1.Jack Adams Award - pentru cel mai bun antrenor:

    -Jaques Lemaire (Minnesota)*
    -Jaques Martin (Ottawa)
    -John Tortorella (Tampa Bay)

    2.Calder Memorial Trophy - pentru cel mai bun jucator care a jucat in primul lui an in NHL:

    -Barret Jackman (St Louis)
    -Rick Nash (Columbus)
    -Henrik Zetteberg (Detroit)*

    3.King Clancy Memorial Trophy - pentru jucatorul care a dat dovada exemplara de leader si care a contribuit in comunitate:

    -Ron Francis (Carolina) a castigat anul trecut.

    Nu sunt jucatori nominalizati pt trofeul acesta, ci liga si presa aleg direct.

    4.Hart Memorial Trophy - jucatorul care a contribuit cel mai bine pentru echipa sa:

    -Martin Brodeur (NJ)
    -Peter Forsberg (Colorado)*
    -Marcus Naslund (Vancouver)

    5.William M. Jennings Trophy - pentru echipa(echipele) care au primit cele mai putine goluri:

    NJ - Martin Brodeur (166)
    Philadelphia - Roman Checkmanek & Robert Eshe (166)

    6.Lady Bing Trophy - pentru jucatorul cu comportament exemplar

    -Nicklas Lidstrom (Detroit)
    -Mike Modano (Dallas)*
    -Alexander Mogilny (Toronto)

    7.Bill Masterton Trophy - pentru perseverenta

    -Saku Koivu (Montreal) a castigat in 2002.

    Castigatorul se va anunta direct la ceremonie.

    8.James Norris Memorial Trophy - pentru cel mai bun aparator:

    -Derian Hatcher (Dallas)
    -Nicklas Lidstrom (Detroit)*
    -Al MacInnis (St Louis)

    9.Lester Patrick Trophy - pentru jucatorul/echipa care a contribuit exceptional pentru hockey in SUA

    Se poate da la oricine, nu e neaparat un jucator din NHL. Orice persoana care a contribuit la dezvoltarea hockeyului.

    10.Lester B. Pearson Award - MVP votat de jucatori:

    -Jarome Iginla (Calgary) a castigat anul trecut.

    11.Maurice Richard Trophy - cele mai multe goluri:

    -Milan Hejduk (Colorado) - 50 goluri 48 pase - 98p

    12.Art Ross Trophy - cele mai multe puncte

    -Peter Forsberg (Colorado) - 29 goluri 77 pase - 106p

    13.Frank J. Selke Trophy - pentru atacantul care a jucat cel mai bine in defensiva:

    -Jere Lethinen (Dallas)
    -John Madden (NJ)
    -Wes Walz (Minnesota)*

    14.Conn Smythe Trophy - MVP in playoffs

    J. S. Giguere (Anaheim)

    15.Vezina Trophy - cel mai bun portar

    -Ed Belfour (Toronto)
    -Martin Brodeur (NJ)*
    -Marty Turco (Dallas)

    16.Bud Light Plus Minus Award - jucatorul care are cel mai bun +/-

    Peter Forsberg (Colorado) +52

    17.President's Trophy - echipa cu cele mai multe puncte:

    Ottawa (113p)


    Sper ca le-am numit pe toate

    Unde am pus * inseamnca ca eu cred ca acest jucator va castiga.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Mai ce pasiune si angajament sa scrii tot .Altfel e simplu sa scrii linkul de Nhl si sa citesti in engleza .Felicitari pentru munca ta ! Dorin
    PS Eu sint mare fan al lui Forsberg si sper mult pe el in trofeul cel mai important . Ar fii trist ca un portar sa castige asa ceva . Dorin

  4. #4
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Eh si asa pa plictisesc uneori la munca deci nu ma deranjeaza sa scriu

    Numa ce au anuntat ca Marcus Naslund a castigat Lester B Pearson Award.

    Apropo, ghici unde se dau premiile deseara? In Toronto! La hockey hall of fame
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  5. #5
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    Parerea mea despre cistigatorii trofeelor:


    Calder Memorial Trophy--Barret Jackman (St Louis) a avut un an foarte bun inlocuindu-l cu succes pe accidentatul Pronger;fundas tipic Nord-American-dur si bun si cind isi apara coechipierii(a avut 10 fights)

    Hart Memorial Trophy--Peter Forsberg(Colorado) a avut o mai mare influenta asupra echipei sale decit ceilalti candidati,desi preferatul meu este Naslund!

    James Norris Memorial Trophy--Nicklas Lidstrom(Detroit) cel mai bun fundas care nu prea da bodycheck-uri,dar joaca foarte bine pozitional si exceleaza in Power Play

    Frank J. Selke Trophy--cred ca o sa cistige Jere Lethinen (Dallas) care a vut cel mai bun an ca puncte realizate si in clasamentul '+/-' ;preferatul meu este John Madden(NJ) pentru ca este un jucator mai complet(vezi play-offul din 2001 cin l-a anihilat pe M.Lemieux)

    Vezina Trophy--favorit este Marty Turco (Dallas),iar preferatul meu este Ed Belfour(Toronto) care a avut un sezon bun dupa citiva ani mai slabi
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ziua cea mare a Suediei in NHL !!! Cele mai grele (mari ) trofeee au fost castigate de Forsberg , Naslund si Lidstrom ! La link-ul urmator sint amanunte http://www.nhl.com/ . Surprinzator pentru mine este ca desi Zetterberg a castigat la puncte si goluri pentru rockies nu a castigat si trofeul pentru rokies of the year si un fundas a fost ales ....Dar oricum felicitari celor mai buni si mai ales lui Forsberg(favoritul meu absolut ) Dorin

  7. #7
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Bravo antrenorului Jaques Lemaire de la Minnesota care a castigat trofeul pt cel mai bun antrenor. A reusit sa-i invinga pe Colorado si pe Vancouver dupa ce erau condusi cu 3-1 in ambele serii.

    Lidstrom, 3 trofee Norris in 3 ani.

    Brodeur, cel mai bun portar.

    Si eu credeam ca Zetteberg o sa castige pt ca a jucat superb pt Detroit dar si Jackman a jucat foarte bine.

    Felicitari lui Forsberg pt Hart, l-a luat pe merit.

    Mogilny de la Toronto a luat trofeul pt comportamentu cel mai bun.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  8. #8
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Interesant ca Naslund a fost ales de jucatori ca cel mai bun din NHL. Gretzki ar fii dorit ca trofeul Hart sa se imparta altfel intre cei doi prieteni si colegi din copilarie ,Forsberg si Naslund . Apropos , duminica este mare ceremonie in orasul natal al celor doi si amindoi vor deveni cetateni de onoare la Ornskoldsvik(cam greu nume dar se traduce in" golful vulturului cu scut "). Tatal lui Forsberg a fost si antrenorul lor la inceput si lumea mai zicea ca fiul este favorizat .De cite ori am auzit asta pe la noi ???!! Dar iata ca raspunsul a venit pentru toti care s-au indoit... Dorin

  9. #9
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    De cand esti in Suedia? I-ai vazut pe Naslund si pe Forsberg jucand inainte sa vina in NHL? Da pe fratii Sedin?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  10. #10
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Pentru dj_jaxxx Din 88 si ii stiu pe toti de cind au jucat si au cucerit trofeul national la intrecere de juniori mici . Naslund era ales cel mai bun si a dat 4 goluri in finala ! Eu nu am jucat hochei dar am mers la meciuri la Bucuresti din cind in cind . Aici am un prieten al carui fiu este in divizia nationala si pe care il cunosc f . bine .El a jucat cu Zetterberg si asa l-am cunoscut si pe el deoarece merg adesea la meciuri aici(Goteborg ) si am avut posibilitatea de a merge in back stage de multe ori Dorin

  11. #11
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ieri a fost mare show in orasul natal al lui Naslund si Forsberg cind micul oras a multumit celor doi .Se vehiculeaza zvonuri ca Forsberg se retrage din NHL si va juca in clubul local .Din palmares ii lipseste un titlu national !
    Speranta ca ramine in NHL se pune in prietena lui americanca . In orice caz un an . Colorado nu a oferit inca un contract ! Dorin

  12. #12
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Da Forsberg nu mai are contract? Adica e free agent? sau e Restricted Free Agent?
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  13. #13
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Free agent si fara contract !! In 2 -3 saptamini avem raspusul conform ultimului interviu cu Forsberg duminica 15 iunie Dorin

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •