Page 5 of 39 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 819

Thread: Micile gimnaste din Romania

  1. #85
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by shagya View Post
    beautiful girlīs :-)
    yes, and not only...

  2. #86
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Multumesc. Deci un fel de "in afara de concurs", dar se dau note si se face si clasament. Stie cineva de unde vin initialele HC?
    Felicitari Silvana pentru articol.
    multumesc

  3. #87
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1

    Grupa mare C.S.S 2 Bucuresti

    101_0653.jpg - neacsu laura
    101_0695.jpg - butuc roberta
    101_0741.jpg - dan florina
    101_0834.jpg - tudose cristiana
    101_0822.jpg - sulugiuc georgiana
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Liuta, de "grupa mare" cum o numesti auzisem din anii trecuti de pe la concursuri (cel putin de Florina si Georgiana). Stii ce mai fac, cum mai sunt fetele din "grupa mare" cum o numesti?

  5. #89
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Liuta, de "grupa mare" cum o numesti auzisem din anii trecuti de pe la concursuri (cel putin de Florina si Georgiana). Stii ce mai fac, cum mai sunt fetele din "grupa mare" cum o numesti?
    Fetele sunt foarte bine.
    Se antreneaza, pentru concursurile urmatoare.
    Le ajuta pe cele mici sa le "calce pe urme"
    101_0838.jpg- Cristiana, Georgiana, Florina + Alexxa si Tania
    101_0836.jpg - Andreea + Alexxa si Tania
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  6. #90
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Va place poza?
    Attached Images Attached Images

  7. #91
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Ce fetite dragute pe aici... Eu le doresc sa fie sanatoase si norocoase!!

  8. #92
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce faina e poza!
    Multumim Silvana!
    www.fangymnastics.com

  9. #93
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Da super.
    Abia astept concursurile urmatoare, sa le vad pe toate.
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  10. #94
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by silvana peng View Post
    Va place poza?
    Foarte tare,multumesc!

  11. #95
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1

    Cine sunt celelalte fetite????????

    Pe Laura si pe Asiana le-am recunoscut.
    Cine sunt colegele lor?
    IMG_0666.JPG
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  12. #96
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Liuta View Post
    101_0653.jpg - neacsu laura
    101_0695.jpg - butuc roberta
    101_0741.jpg - dan florina
    101_0834.jpg - tudose cristiana
    101_0822.jpg - sulugiuc georgiana
    Liuta , roaga pe doamna Liliana sa-ti dea reteta cu care reuseste sa arate "atat de indecent de bine " . Este incredibil cum o femeie care are 50 de ani poate sa arate asa ...

  13. #97
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Avan multa grija de dansa.
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #98
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Liuta View Post
    Avan multa grija de dansa.
    Nu mai ca asa e de cand o stiu ((91 ?! ). Prb ca inca mai face aerobic( ) , este o persoana cu mult stil si bun gust ...Care a stiut a avut ce invata de la ea ... Cred ca e una din putinele persoane care se cearta cu eleganta ...chiar si atunci cand nervi sunt intinsi la maximum.
    Da , imi lipseste ...Iar fiica-mea a ainvatat multe de la ea ....
    De curand a trebuit sa argumenteze ceva(in engleza ) in bordul salii unde lucra si ma uitam la ea ca luase exacta stilul Lilianei in a-si sustine ideile . Parca o vedeam pe Liliana acu cativa ani ...
    A fi antrenor nu se termina la a invata un copil tehnica de sport , inseamna mai mult , inseamna sa-l inveti sa reuseasca in viata . Bine, cu conditia ca si copilul sa fie suficient de inteligent si receptiv sa preia de la tine ce poti da .

  15. #99
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Problema e una singura si nu inteleg de ce nu face nimeni cunoascute micile gimnaste cu amanunte din viata lor, pentru a nu fi pusi parintii in imposibilitatea de a le sustine. Chiar nu am sa pot pricepe, de ce nu li se acorda chiar nimic de la nimeni. Daca nu ai de unde plati cantonamentul, echipamentul, masa,casa, ... se pierd valori...dar cui ii pasa? Chiar pacat...

    Ma refer la selectii dure, ma refer la fetite care atesta calitatile si dovedesc ca pot, adica pana la urma la 6 gimnaste ( componenta echipei) care nu e nimeni in stare sa le ofere minimul de decenta. Maine ,poimaine, atunci cand sunt in varful piramidei se aminteste vag si scurt de ele, se uita faptul ca duc numele Romaniei in lume. Oare ce sa inteleg: se face gimnastica in Romania doar daca ai conditie financiara?

    Daca vorbesc prea mult, risc sa atrag negativul si copilul meu sa sufere, dar cineva va trebui sa se sacrifice si sa traga semnalul de alarma...
    Last edited by mikeyy; 26th October 2009 at 12:12.

  16. #100
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Ai perfecta dreptate.
    Dar atat timp cat competiile nu sunt televizate, nimeni nu o sa le bage in seama.
    Singurul concurs televizat a fost prin 2001 de catre prima tv.


    DSCF3821.jpg - MICA MEA FETITA
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  17. #101
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by silvana peng View Post
    Problema e una singura si nu inteleg de ce nu face nimeni cunoascute micile gimnaste cu amanunte din viata lor, pentru a nu fi pusi parintii in imposibilitatea de a le sustine. Chiar nu am sa pot pricepe, de ce nu li se acorda chiar nimic de la nimeni. Daca nu ai de unde plati cantonamentul, echipamentul, masa,casa, ... se pierd valori...dar cui ii pasa? Chiar pacat...
    Silvana , adevarul este ca oriunde in lume acest sport este sustinut de catre parinti . Ca parinte in Romania stiu ca posibilitatile sunt limitate . Ce trebuie sa intelegi este ca nu trebuie sa te astepti ca statul sa te sustina . Nu este datoria lui . Ce puteti face voi ca parinti este sa va adunati si sa va luptati ptr sponsorizari , sa va puneti mintea la contributie sa faceti rost de bani ptr echipa .
    Vorbesc serios ! Aveti de ales intre a va plange si a face ceva .De dat statul nu va va da mai nimic ,crede-ma! Cum ti-am mai spus, asa e in toata lumea .
    Ca in Romania este saracie , asta nu schimba datele problemei . Adunati-va , fiti inventivi , cautati sponsori si convingeti ca aceste fete merita suportul lor .
    Incercati sa va uitati la serialul american "Make it or break it" .O sa intelegeti ca nici la ei nu-i usor sa ti un copil la sport si o sa vedeti cate le trec prin cap sa faca rost de bani.
    In Canada ai sa vezi frecvent copii si parinti la intrarea in marile magazine cum fac colecta ca sa faca rost de bani ptr deplasarile la concursuri . Pur si simplu , se imbraca in echipamentul clubului , isi creeaza pancarde prin care explica care e scopul colectei si o zi doua cu randul stau acolo sa stranga bani de la cei care vor sa doneze . Sau vand prostioare in al carui pret este inclusa si o donatie ptr X club.Sau organizeaza "garage sale-uri" in beneficiul echipei.Sau spala masini ! Sau organizeaza vanzare de prajituri de casa facute de parinti si rude . Si sti ceva ? Reusesc !
    Cand aveam copilul ca al tau , era poate si mai greu .Banii erau si mai putini iar un costum de gimnastica era un vis .Nu aveai de unde cumpara in tara crede-ma .Nu ca nu aveai cu ce nu aveai de unde .
    Copii nostri nu aveau magneziu !!! Fiecare antrenor care mai iesea pe afara cumpara cu bani grei magneziu ptr fete la CSS2 . Mi-aduc aminte de Cristian Moldovan cum dupa un turneu in state cu lotul de aerobica , a venit la club cu magneziu si fetele se uitau la el si il foloseau cu zgarcenie sa tina ...in rest ...var de pe perete .Ajunsesera sa isi frece mainile de pereti ca sa le incarce cu ceva ...
    Liliana facea rost de vitamine de la firmele de medicamente( cum stateau fetele insirate dupa antrenament iar ea le supraveghea sa le ia ... ) ...acum cred ca e mai usor toate firmele mari de medicamente au la dispozitie produse pe care le pot oferi gratuit ca reclama . Important este sa te duci la ei sa-i convingi .( asta o stiu , am lucrat cu ele )
    Cantonamentele erau nu costisitoare ci foarte .Eu si sotul meu nu am fost intr-un concediu in Romania de cand aveau copii 5 ani .In rest , anul se impartea in doua mari cheltuieli :vara si iarna .
    Strangeam bani ptr cantonamente , echipament sau alte cheltuieli care mai erau .Apoi au venit si meditatiile de scoala -nu am admis niciodata ca daca era sportiva nu trebuie sa invete !
    Ce stiu este ca ne-am adunat parintii si am facut tot ce ne statea in putinta sa facem treaba sa mearga .Liliana ne-a ajutat enorm .Umbla pe la sponsori sa faca rost de bani. Erau fetite care nu-si premiteau nici mancarea de zi cu zi .Copilul meu pleca in fiecare zi cu ceva in plus la el pentru ele . Fara gluma ! Erau copii care nu ar fi plecat niciodata in cantonamente . Se facea in asa fel incat sa se acopere si partea lor ...Erau o echipa !
    Si sti ceva ? Au trecut ani si chiar si acum sunt o echipa . Se cauta , tin legatura si se ajuta cat pot . Asta au invat pe atunci si suntem mandri ca au invatat asta in acele vremuri cand era extrem de greu .
    Stiu ca nu e incurajator ce spun .Poate nu era ce vrei sa auzi dar...repet : Ai doua alternative rezonabile sa astepti inutil ajutor de la un stat care nu e obligat sa te ajute si nici nu o va face sau sa lupti pe alte cai pentru copil .

  18. #102
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Sti ce regret: ca nu ai cu cine face echipa pentru atingerea telului: gasirea de surse financiare. Fiecare o face individual. Mutandu-ma in Deva,pentru a putea continua fetita mea sta acasa, mananca acasa si nu de putine ori, sunandu-si colegele in legatura cu ora antrenamentului, nu au vrut sa-i spuna. Asta e colegialitatea... Eu am sa ma lupt pentru copilul meu, am sa aduc televiziuni, am sa fac public tot ceea ce e necesar. In legatura cu ceea ce e in afara Romaniei da-mi voie sa te contrazic. Ex.: Italia, Franta - sustinerea e de la club, federatie etc. nicidecum a parintelui...

  19. #103
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Daca nu am sa reusesc sa-mi gasesc servici decent platit la nivelul Devei ,ma vad nevoita sa-mi duc copilul in China, sa fie antrenat acolo si sa-i reprezinte pe ei. Nu stiu daca pentru romani e varianta optima...

  20. #104
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by silvana peng View Post
    Sti ce regret: ca nu ai cu cine face echipa pentru atingerea telului: gasirea de surse financiare. Fiecare o face individual. Mutandu-ma in Deva,pentru a putea continua fetita mea sta acasa, mananca acasa si nu de putine ori, sunandu-si colegele in legatura cu ora antrenamentului, nu au vrut sa-i spuna. Asta e colegialitatea... Eu am sa ma lupt pentru copilul meu, am sa aduc televiziuni, am sa fac public tot ceea ce e necesar. In legatura cu ceea ce e in afara Romaniei da-mi voie sa te contrazic. Ex.: Italia, Franta - sustinerea e de la club, federatie etc. nicidecum a parintelui...
    Nu este adevarat ce spui .Cel putin in Franta stiu sigur ca copilul isi plateste clubul . Probabil si in Italia este la fel ...Ca atunci cand senioare cstiga din campionate in Italia... asta e alta poveste ...Si se aplica doar la Italia si Germania cred .In State sau in Canada sau in Anglia nu e nici macar atat.CEi care ajung celebri vor castiga din publicitate si sponsorizari (desi astea sunt bine cotrolate sa fie folosite strict pt performanta .Ideea este ca nu trebuie sa astepti de la stat nimic.Sti cat plateste un parinte in State sa tina copilul la antrenament? Intreaba pe Tsupi . Ea are fetita acolo .
    Ideea este ca sentimentul de colegialitate il vor invata de la voi . Vorbiti intre voi parinti .Adunati-va .Nu va lasati invinsi de greutati sau inertie. Nu te poti lupta doar pentru copilul tau .Ati fi mult mai credibili daca ati face-o pentru echipa !Faceti sedinta cu parinti , stabilitiva prioritatile ,nevoile . Gasiti soluti .Crede-ma ca se poate discuta cu multi oameni care altfel par refractari .Sau tu crezi ca acum 15 ani oamenii erau mai comunicativi? Dar daca vrei gasesti cai de a ajunge la o intelegere comuna a situatiei .
    Sunt doar sfaturi ! Le urmezi sau nu , e alegerea ta ...dar sunt unii care au batut drumul tau si crede-ma ca cei care aleg sa lupte individual nu au sanse de castig .
    Crede-ma ca personal as dona mai repede bani unei echipe , organizate care stie ce cere , decat unei singure persoane . Chestie de marketing ...

  21. 23rd July 2009, 17:02

  22. 23rd July 2009, 17:30

  23. 23rd July 2009, 17:37

  24. 23rd July 2009, 17:38

  25. #105
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Ai idee macar cat e camin+masa lunar la camin?
    Sti cat costa un copil ca sa-l poti tine / luna?
    Daca vei face calculul vei intelege de ce nu-s multi care pot face gimnastica, nu fiindca nu-s innascuti pentru asta sau nu vor - nu au de unde.
    Si uite asa ...

  26. 23rd July 2009, 17:57

  27. 23rd July 2009, 18:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •