Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 52

Thread: Tocilarii prosti care se uita la tenis

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile Tocilarii prosti care se uita la tenis

    Tocilarii prosti care se uita le tenis

    Faptul ca in Romania nu avem comentatori care sa fie capabili de un comentariu decent la un meci de tenis este o banalitate. Problema este ca acesti comentatori demonstreaza acest lucru mult mai evident atunci cand vorbesc despre mesajele de nemultumire pe care le primesc de la nenumarati telespectatori. Dupa atatea injuraturi transmise pe forumuri si in alte locuri nimeni nu se gandeste sa inlocuiasca acei comentatori care fac viata telespectatorului de tenis un infern.De ce sa-si bata capul cineva cu amatorii de tenis? Cei care se uita la tenis sunt doar niste tocilari prosti pentru ei. Televiziunea nu are loc pentru ei.

    La urma urmei de ce ar trebui schimbat un comentator care nu e in stare sa citeasca corect numele jucatorilor de tenis? Numai un tocilar prost ar fi atent la numele unui jucator de tenis, nu-i asa? La meciul dintre Alexandra Dulgheru si Alona BoNdarenko un comentator citea mereu BoDnarenko in loc de BoNdarenko. La inceput toata lumea a crezut ca este o greseala si omul o sa se scuze. Dar individul respectiv continua in aceeasi nota, recidivand la fiecare 30 de secunde. Banuiesc ca el credea ca o jigneste astfel pe Alona BoNDarenko si o va enerva, astfel o va ajuta pe Alexandra Dulgheru aducandu-si contributia si el la “o mare victorie a tenisului romanesc”. Altfel nu-mi explic cum atunci cand vezi pe ecran prescurtarile DUL – BON tu continui obsesiv cu BoDnarenko. Apoi apar pe ecran statisticile la primul set si numele e scris mare pe jumatate de ecran si tu continui sa rostesti BoDnarenko.

    Mai stiu un comentator care era un mare fan al lui Nadal si tot timpul tinea sa le aminteasca telespectatorilor ca lovitura cea mai buna a lui Nadal este reverul. “NU il ataci niciodata pe Nadal pe rever” spunea el. Asta in conditiile in care Nadal alerga kilometri in dreapta sa pentru a putea lovi cu forehandul. Cred ca si acel comentator credea ca ii pacaleste pe adversarii lui Nadal. Daca asta ar fi singurul episod in care comentatorii “au scapat vaca-n trifoi” nu as comenta absolut nimic. Din pacate insa ei au facut-o lata si la finalele de la Roland Garros. Doua fosile ale sistemului comunist au comentat finalele de la Roland Garros.

    Erau doi comentatorila finalele de la Roland Garros, un domn (tovaras) si o doamna (tovarasa).
    Doamna respectiva avea un vocabular care-mi aduce aminte de limbajul din perioada comunismului sovietic. Daca a fost cineva atent cum vorbea ea, se observa cu usurinta ca folosea un termen cel putin ciudat cand unul din jucatori avea o minge de break. Acea doamna (tovarasa) spunea mereu ca jucatorul “si-a procurat” o minge de break. "Procurorii" sunt o specie a comunismului tarziu. In acea perioada nu mai gaseai aproape nimic in magazine. Si daca reuseai sa mananci salam trebuia “sa il procuri”. “A procura” insemna “a face rost” prin intermediul unor “cunostinte”. Portocalele, ciocolata sau alte delicatese “se procurau” foarte greu.

    Revenind la subiectul comentatorilor TV si la “procurorii” din tenis care “procura” mingi de break, trebuie sa amintim ca acesta nu este singurul termen de limbaj “preistoric” folosit de ei. In debutul finalei masculine de la Roland Garros cei doi comentatori ilustri au hotarat sa rezolve o mare problema care macina tenisul mondial de cateva decenii. Problema majora pe care de altfel au si rezolvat-o este o problema ligvistica legata de termenul “tenisman”. O problema foarte importanta de altfel si pentru finala turneului de la Roland Garros. Cred ca toti telespectatorii erau foarte preocupati de acest subiect. Uite ca in aproximatv 6 minute ei s-au ocupat numai de aceasta problema si au rezolvat-o. Asta mai ales in conditiile in care mai nou s-a renuntat la acest termen aproape definitiv. Chiar si acesti comentatori foloseau termenul de JUCATOR de tenis si nu cel de tenisman. In plus colegul doamnei isi facuse un alt obicei pe care l-a remarcat si el insusi. Avea obiceiul prost sa remarce la fiecare punct ca este un punct foarte important. Deh, in tenis fiecare punct e important. Asta insa nu inseamna ca trebuie sa repeti la infinit acest lucru.

    Problema e ca mai nou comentatorii de tenis de la noi din tara se ocupa de orice alt subiect decat de meciul de tenis care se desfasoara pe ecran. Spun povesti si povestioare si fac orice altceva decat sa comenteze decent meciul in sine. De obicei ii pune cate doi ca sa nu se plictiseasca, sa aiba cu cine povesti.

    Problema limbajului nu e singura care reflecta tarele trecutului comunist. Comentatorii de la noi din tara mai au si alte obiceiuri tovarasesti aduse din “epoca de aur”. In “epoca de aur” lumea era impartita intre comunisti si capitalisti. Astfel intotdeauna era vorba despre “ai nostri” si “ai lor”. Orice succes al unui sportiv era un succes al comunismului insusi.

    Acum acesti comentatori de cele mai multe ori nu stiu sa comenteze despre doi oameni care joaca tenis. Ei stiu ca comenteze doar despre lupta dintre natiuni. Spre exemplu daca joaca Roddick cu Monfils atunci jocul se desfasoara intre un american si un francez. “O lovitura foarte buna a francezului dar americanul returneaza foarte bine”. Oamenii astia au ramas intepeniti undeva intr-o societate comunista si nu mai reusesc sa iasa de acolo. Asta se vede si in faptul ca de multe ori ei comenteaza despre un singur jucator de pe teren. Spre exemplu la un meci Safina contra Venus Williams, tot comentariul era doar despre “tenismana sovietica” respectiv Safina si antrenorul ei. “Antrenorul ei este unul foarte bun, un magician. El o sfatuieste foarte bine, si Safina asculta”. Bine, nu mai vreau sa-mi amintesc pentru ca nu vreau sa vomez dar cam asa se desfasura comentariul lor. Acesti oameni au nevoie sa aiba un jucator favorit pentru ca altfel nu sunt in stare sa comenteze un meci de tenis. Chiar in timpul finalei feminine de la Roland Garros, ei recunosteau ca au primit mai multe reclamatii ca isi aleg prea des favoriti. Si nu este pentru prima data cand le este blocat e-mailul din cauza numarului incredibil de reclamatii pe care le primesc.

    O alta problema de exprimare este “dreapta” lui X sau Y. Pana acum am crezut ca “dreapta” e un termen ce se refera la forehand. Mai nou am auzit termenul de “dreapta” de rever si chiar de “dreapta inside-out”. Chiar ma intreb ce insemana pentru ei “dreapta”? Jucatorii de tenis dreptaci, au cumva obiceiul sa loveasca si cu stanga?

    Pana acum am vorbit de comentatori “profesionisti”. Ce ne facem insa cu amatorii? Imi aduc aminte de un meci comentat de Mihai Mironica. Acest comentator a ajuns in ultima vreme sa se priceapa la absolut toate sporturile. El a avut oarecum inspiratia sa aduca langa el un tip care avea o oarecare educatie in tennis. La un momenta dat Mihai Mironica il intreaba de unde vine efectele, din tehnica sau din forta? Pur si simplu ma intreb cat de cretin trebuie sa fii ca sa pui asemnea intrebari. Cred ca nici macar aia de la terapie intensiva la care le curge scuipatul din gura nu pun asemenea intrebari, sau poate ei ar reusi sa le puna daca cineva ar reusi vreodata. Sa nu uitam ca aici vorbim despre comentatori platiti cu zeci de mii de euro pe luna si nu despre oameni de pe strada care isi dau cu parerea despre un meci de tenis. Cine isi poate imagina ca efectele vin din forta?

    Nu vreau sa imi amintesc ce fac cei de la sport.ro atunci cand transmit meciuri de la Wimbledon. Le dau amatorilor de tenis o educatie sinistra. Imi amintesc rubrica “Cele mai frumoase funduri la Wimbledon”. Cei de la sport.ro ii invata pe amatorii de tenis ce conteaza la un meci de tenis. Ce cros, ce lung de linie? Fundurile, tata, alea conteaza. Apoi mai avem si stirile sport.ro sau meciurile din liga a doua sau a treia care se difuzeaza in locul unui meci de tenis. Daca joaca Dinamo un amical ei intrerup orice meci de tenis si difuzeaza amicalul acela atat de important al “echipei din groapa”.

    Tampeniile facute de comentatorii romani de tenis sunt mult mai numeroase. Cred ca s-ar putea scrie o carte despre felul in care inteleg ei competitia sportiva. Nu sunt primul care scrie despre incompententa lor. Ceea ce ii intriga insa pe toti telespectatori avizati, este faptul ca nimeni nu s-a gandit sa-i scoata la pensie pe acesti comentatori. Nici macar atunci cand toate ziarele sunt pline de articole despre incompententa lor cum a fost cazul lui “Miki” si “Viki” de la TVR 1 care dealtfel comenteaza Formula 1 la fel de prost cum au facut-o dintotdeauna.

    La urma urmei suntem o natiune condusa de cocalari. Politicienii sunt cocalari, conducatorii cluburilor de fotbal sunt tot cocalari, comentatorii sportivi sunt tot cocalari, conducatorii canalelor TV tot cocalari. Cred ca urmeaza sa puna si manele in timpul unui meci de tenis live. Pentru ei amatorii de tenis sunt doar niste tocilari prosti. Nu exista nici o forma de respect pentru telespectatorul care urmareste un meci de tenis.

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Din nou titlul n-are nici o legatura cu subiectul articolului...
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #3
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Din nou titlul n-are nici o legatura cu subiectul articolului...
    Ma gandeam ca reflecta modul in care sunt tratati fanii jocului de tenis.
    Adica despre asta e tot continutul articolului.

    Dupa tone de mail-uri nimeni nu ii baga in seama pe cei care protesteaza.

    Am avut de ales intre doua titluri, poate celalat se potrivea mai bine.

    L-am ales pe acesta pentru ca am fost de parere ca va atrage mai multi cititori. Trebuie sa mai lucrez la problema titlurilor.
    Last edited by Orochimaru; 10th June 2009 at 15:27.

  4. #4
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Dupa titlu, ma asteptam sa fie cu jigniri la adresa unei parti a privitorilor de tenis.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #5
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Dupa titlu, ma asteptam sa fie cu jigniri la adresa unei parti a privitorilor de tenis.
    Sper ca articolul in sine sa merite a fi citit.

    Multumesc mult pentru sugestii.

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Am citit articolul, insa eu nu fac parte din grupul-tinta: nu am programul sport.ro ca sa pot sa imi dau cu parerea de cat de stresanti sunt respectivii sau nu.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #7
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Am citit articolul, insa eu nu fac parte din grupul-tinta: nu am programul sport.ro ca sa pot sa imi dau cu parerea de cat de stresanti sunt respectivii sau nu.
    Pai in prima parte este vorba de cei de la eurosport. Mai ales cand e vorba de discutiile sterile pe care le dezvolta in timpul turneelor de Grand Slam cum a fost in cazul unor meciuri de la Roland Garros.

    Momentan situatia este mai buna. Spun asta pentru ca in trecut era si mai rau. Dar majoritatea problemelor semnalate sunt recente sau foarte recente.
    Cei de la eurosport mai raspund uneori la e-mail-uri prin scuze. Dar in rest distractia continua.

  8. #8
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,459
    Reputatie
    1
    E evident ca iti place tenisul Orochimaru. Se vede din postarile tale ca ai fost dezamagit de finala. Mie mi-au ajuns insa semifinalele. Era evident cine urma sa castige. Comentatorii n-au cum sa fie 100% obiectivi. Termenul de "tenismena" e gresit intr-adevar. Cine ai vrea tu sa comenteze un meci de tenis? CTP-ul? Titlul n-are nicio legatura cu subiectu...
    Last edited by dardar_3; 10th June 2009 at 16:30.

  9. #9
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Orochimaru,asa ii in Romania,la fotbal e tot asa ,poate mai rau ....cand ma uit la meciurile lui Arsenal de pe Eurosport 2 am televizorul dat pe `mute` .Nu ai cu cine...

    p.s `Manolo`(de la sport.ro) ala ii cel mai cretin dintre toti

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Mr. Eko View Post
    Orochimaru,asa ii in Romania,la fotbal e tot asa ,poate mai rau ....cand ma uit la meciurile lui Arsenal de pe Eurosport 2 am televizorul dat pe `mute` .Nu ai cu cine...

    p.s `Manolo`(de la sport.ro) ala ii cel mai cretin dintre toti
    Nu esti singurul care are televizorul dat pe mute cand se uita la meciuri.

    La fotbal nu ma pra pricep dar cand ma uit la meciuri de tenis si eu ma uit cu televisorul pe "mute". Totusi e cam nasol sa te uit la meci cu sonorul oprit. E mult mai fain cand auzi publicul si sunetul mingii.
    Last edited by Orochimaru; 10th June 2009 at 17:58.

  11. #11
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by dardar_3 View Post
    E evident ca iti place tenisul Orochimaru. Se vede din postarile tale ca ai fost dezamagit de finala. Mie mi-au ajuns insa semifinalele. Era evident cine urma sa castige. Comentatorii n-au cum sa fie 100% obiectivi. Termenul de "tenismena" e gresit intr-adevar. Cine ai vrea tu sa comenteze un meci de tenis? CTP-ul? Titlul n-are nicio legatura cu subiectu...
    Termenul de "tenismana" nu se mai foloseste. Nu stiu daca te uit la tenis dar aproape toata lumea le spune jucatori si jucatoare.

    In situatia asta nu mai inteleg la ce foloseste faptul de a stii cum se foloseste corect termenul de tenisman, tenismana cand nu mai avem nevoie de el demult. Chiar si in limab engleza daca mergi pe un site de specialitate sau daca din intamplare citesti revista "Tennis Magazine" sau "Deuce". Iti garantez ca nu vei gasi NICIUNDE termenul "tenisman".

    Si atunci care e miza unei dezbateri despre acel termen? Mai ales in timpul unei finale de Grand Slam.

    Singurul loc unde am auzit acel termen folsoit a fost cand a fos tinvitat Ilie Nastase in studioul eurosport la emisiunea "Game, Set, Mats". In acea emisiune Nastase a folosit termenul de tenisman. asta se intampla totusi in cazul unei conversatii in limba engleza. Si surprinzator Mats Wilander a preluat acel termen si l-a folosit pe parcursul discutiei sale cu Ilie. Acest fapt mi s-a parut unul deosebit. Mats Wilander a aratat un tact deosebit si o mare abilitate de a-si adapta vocabularul si intreaga conversatie la stilul lui Nastase.

    In plus nu e normal sa folosim un termen din alta limba cand avem la dispozitie alte posibilitati mult mai romanesti de a denumi o persoana care joaca tennis.

    In definitv, cui si la ce a folosit acea dezbatere atat de pasionala a celor doi comentatori?

    Apoi daca ma intrebi cine as vrea sa comenteze meciurile as prefera niste tineri care au o mare pasiune pentru acest sport. Stiu ca exista multi astfel de tineri capabili sa faca o astfel de treaba. As vrea sa fie ceva in genul lui Mats Wilander. Cineva care pune pasiune si cineva care are o preocupare constanta pentru acest sport.

    In nici un caz nu as vrea sa fie niste jurnalisti vechi. Asta pentru ca jurnalistii mai vechi au unele obiceiuri care vin din trecutul lor si care nu se mai regasesc in lumea zilelor noastre.

    Si despre titlu el trebuia sa fie:

    Comentatorii TV si tenisul pe Marte

    M-am gandit insa ca un astfel de titlu nu ar atrage prea multi cititori. Drept urmare l-am schimbat pentru titlul actual al articolului.
    Last edited by Orochimaru; 10th June 2009 at 17:58.

  12. #12
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Prietene...buy a brain!
    Muzzwrinka

  13. #13
    sport legend gabi94's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,917
    Reputatie
    1
    Nu sunt un impatimit al tenisului...insa din cand in cand ,la marile turnee mai urmaresc meciurile de interes
    Am remarcat insa lipsa de profesionalism de care dau dovada comentatorii nostri in ale tenisului....
    Ma intreb insa daca ei sunt de vina ,sau sistemul de selectie care permite unor amatori sa ajunga sa streseze pe telespectatori cu comentariile lor de prost gust

  14. #14
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Saptamana trecuta am primit vizita unui prieten din Ukraina si din intamplare ma uitam la un meci de dublu, surorile Bondarenko vs. Kleybanova/Niculescu.
    Comentatorul ala cretin pronunta incontinuu Aliona si prietenul meu incepea sa se enerveze de idiotenia comentatorului. La fel se intampla si cu numele domnisoarei Sabine Lisicki.
    Toti magarii pronunta Lisiþchi ceea ce e o tampenie. Lisicki e o jucatoare germana. Din intamplare am studiat limba germana destul de mult si cel putin stiu foarte foarte foarte bine sa citesc in germana si niciodata nu se pronunta Lisiþchi. NICIODATA. In pus am auyit de cateva ori comentarii in germana realizate de comentatori germani.

    INTOTDEAUNA

    Lizichi.

    Partea enervanta e ca toti comentatorii pronunta cum le vine. Ar putea sa faca un minim de efort sa invete sa pronunte corect numele jucatorilor si jucatoarelor.

    @Luis Garcia10, ori esti ruda cu Mihai Mironica cel pe care eu il numesc Muica Muica, ori citesti numai titlurile, copertile si pozele. Eventual nu pricepi mai multe decat iti spun comentatorii si nu as vrea sa te jignesc crezand asta despre tine.

  15. #15
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    da pe telesport i-ai auzit vreodata pe comentatori?

    mi-e mi se pare ca unii comenteaza pe la vreo 4 posturi...
    nu-i retin numele,dar i-am auzit vocea pe la sport.ro,telesport,sport 1
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  16. #16
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Amice...nu am chef sa ma intind in discutii ( iti zic asta din start...ca sa nu astepti un eventual alt reply ). Parerea mea dupa ce ti-am citit postul este ca esti o persoana care nu poate sa treaca peste detaliile de ambalaj, ca sa vada fondul. Ori...fondul e esenta! E bine ca ai in limbaj comparatii gen :"titlurile,copertile, pozele"...ca se potrivesc cazului. Cat despre faptul ca nu reusesti sa adaptezi un titlu..stii ce arata asta? Ca de fapt n-ai nimic de spus! Daca ai avea ceva de spus, ar fi floare la ureche sa pui un titlu. Hai mai gandeste-te Sa zici mersi de sfat...in ziua de azi nu se opreste nimeni sa se uite si la cei din jur si sa le dea o mana de ajutor
    Muzzwrinka

  17. #17
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Luis Garcia10 View Post
    Amice...nu am chef sa ma intind in discutii ( iti zic asta din start...ca sa nu astepti un eventual alt reply ). Parerea mea dupa ce ti-am citit postul este ca esti o persoana care nu poate sa treaca peste detaliile de ambalaj, ca sa vada fondul. Ori...fondul e esenta! E bine ca ai in limbaj comparatii gen :"titlurile,copertile, pozele"...ca se potrivesc cazului. Cat despre faptul ca nu reusesti sa adaptezi un titlu..stii ce arata asta? Ca de fapt n-ai nimic de spus! Daca ai avea ceva de spus, ar fi floare la ureche sa pui un titlu. Hai mai gandeste-te Sa zici mersi de sfat...in ziua de azi nu se opreste nimeni sa se uite si la cei din jur si sa le dea o mana de ajutor
    Titlul e exceptional. Toata lumea sare la titlu pt ca am acceptat asta o data asa ca sa nu ma cert cu toti magarii.

    Ce nu e bine la titlu?

    Fii serios, tu stii ca nu e bine titlul. Vezi sa nu.

    Am luat lectii de la altii care scriu la alte publicati mai importante si titlurile mele sunt exceptionale. Ai copiat cliseul de la cei dinaintea ta.

    Last edited by Orochimaru; 14th July 2009 at 15:04.

  18. #18
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Titlul e ca unul din libertatea,no offense!Nu prea are legatura cu continutul!In prima instanta,asa cum a zis si JJ am crezut ca ii faci pe oamenii care se uita la tenis,tocilari,dar tu in articol te refereai la cu totul altceva,si anume la comentatorii meciurilor de tenis!Ideea ta e buna,pt ca in felul asta atragi atentia asupra a ceea ce ai scris,pt ca in titlul frapeaza,dar incearca sa oferi si un continut mai atractiv!Tu in mare parte ai dreptate in ceea ce spui,dar articolului ii lipseste "sclipirea" ca sa zic asa!

  19. #19
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Criss88 View Post
    Titlul e ca unul din libertatea,no offense!Nu prea are legatura cu continutul!In prima instanta,asa cum a zis si JJ am crezut ca ii faci pe oamenii care se uita la tenis,tocilari,dar tu in articol te refereai la cu totul altceva,si anume la comentatorii meciurilor de tenis!Ideea ta e buna,pt ca in felul asta atragi atentia asupra a ceea ce ai scris,pt ca in titlul frapeaza,dar incearca sa oferi si un continut mai atractiv!Tu in mare parte ai dreptate in ceea ce spui,dar articolului ii lipseste "sclipirea" ca sa zic asa!
    Scuza-ma dar acuma iau lectii de la jurnalisti care chiar lucreaza in domeniu si nu am nevoie de pareri amatoricesti. PUNCT.

    Era suficient sa schimb cateva fraze la inceput, o introducere, pentru ca titlul sa se potriveasca perfect.

    Stiu exact ce si unde am gresit. Am gasit profesori buni si foarte buni.

    Merci oricum.
    Last edited by Orochimaru; 14th July 2009 at 16:23.

  20. #20
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Hai ca esti praf, degeaba iei lectii...
    .

  21. #21
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iuli View Post
    Hai ca esti praf, degeaba iei lectii...
    Tu stii.

    Cum imi zicea cineva pe PM, aici dupa doua trei replici totul degenereaza.

    IULI cu educatia de pe ols sa ma lasi ca stiu cine esti. Daca scrie junior nu inseamna ca am 5 ani si nici ca nu as mai fi avut in trecut cont pe aici, si nici ca ma uit la tenis de 3 zile. Si sa nu uitam nu sunt din Oradea, asta ca sa nu ma confunzi cu un amic de al tau mai vechi de aici de pe forum.

    Sapa mai incolo Iuli ca aici ii beton.
    Last edited by Orochimaru; 14th July 2009 at 18:17.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •