Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 97

Thread: Ce se intampla cu Fernando "Fagaldo"? :)))

  1. #1
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1

    Ce se intampla cu Fernando "Fagaldo"? :)))

    imi aduc aminte cat de increzator pe sansele lui era "Fiernando" in prima parte a sezonului cand nu lua altceva mai putin decat locul 2.... si acu... ciudat.... nu mai tine pasul cu Schumi am avut boala tot timpul pe rivalii lui Michael... Villeneuve, Hill, Montoya, chiar si pe Hakkinen, desi mai putin.... dar pe niciunul asa de rau ca pe ratatul asta de Alonso.... deci omul asta n-are valoare..... il ajuta doar masina..... ca daca e s-o luam asa..... aduceti-va aminte anul trecut partea a doua a campionatului cand Raikkonen in ciuda faptului ca a fost retrogradat pe grila de start de o gramada de ori ca a schimbat motorul.. mai avea un pic si-l ajungea din urma.... da... bine, am inteles ca se multumea cu putin cat sa-i asigure campionatul..... dar tacticile astea nu prea sunt binevenite intr-un sport care are pretentia de a fi printre cele mai spectaculoase..... si mai nou dupa faza cu Schumi la Monaco acum oricand ii ia fatza Schumi incepe sa tipe prin radio.... UITE CE A FACUT SCHUMACHER!!!! ca azi in calificari la Hockenheim cand Michael i-a taiat calea la boxe ca sa iasa in fatza lui.... nu pot sa va zic ce bucuros am fost cand Fernando a terminat ultimul tur de calificare abia pe locul 7... cand l-am vazut trecand linia de sosire si am vazut scris 7... am tipat "HAAAA" si am ridicat ambele degete mijlocii spre televizor in alte cuvinte, concluzia mea e ca FERNANDO E CHICHITO!!!!! cum zicea Pablo Francisco... cine e de acord?
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  2. #2
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    asa e cu fernando da o sa ii fie greu lu schumi sa mai castige titlu mondial

  3. #3
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    s-a inteles mesajul Schumi, dar pe viitor incearca sa folosesti un limbaj mai putin acid. totusi, alonso nu e chiar un pilot oarecare de pe grila si cursa nu a luat sfarsit. evident ca a fost ajutat de masina pana acum, sau probabil de pneuri. teoretic, cei de la reno au lucrat la ea, au adus imbunatatiri, lucru pe care nu l-au mai facut si cei de la Michelin. posibil ca ei sa nu-si mai dea interesul, tinand cont ca nu vor mai fii la anul in F1.
    tot ca o teorie, recentele interdictii lae FIA privind unele elemente de aerodinamicitate ale monoposturilor BMW, Reno si Ferrari i-au afectat cel mai mult pe francezi.
    dar, repet, cursa nu e incheiata. sa vedem ce se intampla.
    Schumi? the only one!

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    chiar tresa te iei de toata lume cand dai un rasp ? la comentariile pe forumuasta.nu ca as fi eu avocatu poporului da cam critici mult

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Marius. Nimeni nu se ia de nimeni, dar trebuie sa incercam sa nu sarim in extrema cealalta si sa ajungem la jigniri.

    Alonso este un pilot campion mondial, probabil mult mai bun decat D. Hill sau J. Villeneuve si pe deasupra are avantajul tineretii, dar sa nu uitam ca in viata unui pilot pot aparea tot felul de situatii neprevazute care te pot da peste cap si te pot face sa ajungi in anonimat.
    Sa nu uitam ce a patit Villeneuve, care a ales banii si s-a trezit ca nu mai poate termina nici macar o cursa, dar sa mai si castige si asa a intrat in istorie ca fiind primul campion mondial care dupa aceea, nu a mai castigat nici o cursa.
    Alonso trece si el printr-o astfel de situatie. A optat pentru McLaren, pentru bani si zilele acestea a anuntat ca s-ar razgandi si ar ramane la Renault. In plus exista un vechi proverb romanesc: "Ulciorul nu merge de multe ori dupa apa", adica norocul dispare la un moment dat si atunci se vede daca ai valoare sau nu.
    Last edited by Sorin Blaj; 30th July 2006 at 17:06.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    deci nu cred ca poti totusi sa-l compari pe Villeneuve cu Alonso.... Villeneuve a mers pe strategia "arat mai intai tot ce pot ca dupa aia sa frec menta si sa-mi iau cascavalul ca sunt eu campion mondial"
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Asa e cum spui tu. Alonso este mai bun decat Villeneuve, nu poti sa-l compari cu Alonso.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    mai bun alonso in ce sens

  9. #9
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ca pilot, bineinteles. E adevarat ca la ajutat si masina si norocul in acest sens, dar nu trebuie uitat ca a avut si taria de a nu gresi sub presiune.
    Last edited by Sorin Blaj; 30th July 2006 at 14:37.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #10
    incepator
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    trebuia sa subliniezi taria de nu gresi sub presiune io asta zic k la facut pe alonso campion mondial.

  11. #11
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Si eu ce am spus?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #12
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    deci inca odata se adevereste ce am zis.... pe Alonso il ajuta doar masina.... se vede cine are mai multa valoare
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  13. #13
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by marius-nike View Post
    chiar tresa te iei de toata lume cand dai un rasp ? la comentariile pe forumuasta.nu ca as fi eu avocatu poporului da cam critici mult
    schumi, intamplator sint moderator si trebuie sa am grija de ce si mai ales cum se discuta pe aici. a fost doar o atentionare verbala, usoara. mie intotdeauna mi-a placut sa scot in evidenta calitatile favoritului meu, decat sa arata cat de slab e adversarul. la urma-urmei, eu "tin" cu favoritul meu, nu sint impotriva altora.
    si discutiile ar avea doar de castigat daca s-ar folosi un limbaj cat de cat normal.
    Schumi? the only one!

  14. #14
    pot smoker thanathos's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    land of the free
    Posts
    205
    Reputatie
    1
    Alonso e un baiat talentat, nimic de zis, altfel nu ajungea in F1. Dar e totodata imatur si se comporta de multe ori ca un copil. Manifestarile de la sfarsitul curselor castigate sunt o dovada in acest sens. Pentru fanii lui pot parea "dragalase" dar... Pana si sotia care era fan Alonso (evident vazandu-l in poze) cand l-a vazut la un afarsit de cursa a intrebat
    " cine-i maimuta aia proasta" ...
    zic " Al tau favorit Alonso" ....
    " Da???, nu cred .....Ah, ba da, uite ca el e. Da' ce l-a apucat sa se maimutareasca asa?"
    Sa nu mai spun ca dupa ce l-a auzit vorbind engleza la conferinta de presa s-a cam pleostit.

    Alonso a castigat un campionat printr-un noroc cat se poate de mare. Conjunctura a facut ca BStone sa nu se poata adapta neschimbarii gumelor, zona in care Michelin erau experti din cursele de anduranta. Masina Ferrari anul trecut a fost una doar buna nu si stralucita. McLaren au avut o petarda foarte, foarte rapida mai ales in a doua jumatate de sezon si un driver (Monty) care parca concura pentru campionatul constructorilor la Renault reusind sa arunce o gramada de puncte pretioase pe geam. Chiar si asa, campionatul constructorilor s-a jucat pana la sfarsit, cel al pilotilor fiind mult mai relaxat.
    Anul asta lucrurile nu miros bine pentru Renault. Ferrari au 2 driveri fata de 1 avut de McLaren anul trecut si in plus de asta masina merge brici. Sincer nu cred ca sunt foarte mari sanse ca Schumi sa ia campionatul, deocamdata as zice 30% schumi 70% alonso. La constructori , desi Renault sunt in fata, cred ca sansele sunt Ferarri 80% si Renault 20%

  15. #15
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Dupa ce s-a intamplat astazi in antrenamentele libere, cu incidentul dintre Alonso si Doornbos, este clar ca Alonso si-a pierdut stapanirea de sine si isi da seama ca sansele lui de a deveni campion mondial, pentru a doua oara consecutiv, incep sa se topeasca, la fel ca o inghetata lasata la soare, la o temperatura de 40 de grade.

    A mai avut un gest asemanator si fata de Schumacher, odata cu incidentul de la boxe, de weekendul trecut si chiar in cursa de saptamana trecuta, cand a depasit un pilot intarziat. Astazi a depasit orice limita si a primit pedeapsa pe care o merita.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  16. #16
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    Thantos hai totusi sa nu-i turnam apa la moara micutzului Felipe Massa asa de mult ca nu e nici el vreun super pilot.... a gresit flagrant de cateva ori sezonul asta..... nu pot sa uit nici acum acea prima cursa a sezonului de la Bahrain cand a incercat Alonso sa-l depaseasca si el incercand sa-i inchida usa a derapat si a iesit in decor
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  17. #17
    pot smoker thanathos's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    land of the free
    Posts
    205
    Reputatie
    1
    dai mielu ?
    nu-l ridic in slavi pe Massa, da-i cu o clasa daca nu doua peste Monty de anul trecut

  18. #18
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    37
    Reputatie
    1

    Thumbs down

    ce comentarii penibile. hai sa fim seriosi schumi nu are nici o sansa sa castige campionatul anul asta chiar daca in ultimele curse i-a luat ceva puncte lui alonso

  19. #19
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    of of.. amatorii astia..... nenea.... tu sa-mi zici mie de ce e Schumi in stare si de ce nu doar daca ai urmarit cel putin 10 sezoane din cele 15 de cand e in Formula 1... si nu asa.. o cursa odata la doua luni.. ci toate
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  20. #20
    F1 Legend Travis Daye's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Corfu, Grecia
    Posts
    1,899
    Reputatie
    1
    bine... pentru cei anti-Schumacher care si-au manifestat antipatia fatza de el.... ca n-are nici o valoare etc... bla bla... hai sa facm o mica recapitulare a celor 7 titluri

    1994 primul titlu, cu Benetton, 8 victorii din 16 curse, trebuie sa recunosc, nu a fost unul luat prea cinstit, cu acrosarea in ultima cursa cu Hill.... de asemenea sunt cateva guri care zic ca nu ar fi castigat campionatul in anul ala daca nu murea Senna... dar pentru cultura voastra generala... Schumacher a castigat primele 5 curse in sezonul ala... cursa de la Imola in care a murit Senna a fost a 3-a si Michael a castigat primele 5 curse ale sezonului

    1995 al doilea titlu, cu Benetton, 9 victorii din 17 curse, acest campionat l-a dominat total.. diferenta de 33 de puncte fata de locul 2, Damon Hill

    2000 al treilea titlu, cu Ferrari, 9 victorii din 17 curse, lupta stransa cu Mika Hakkinen, dar in final diferenta de 19 puncte intre cei doi

    2001 al patrulea titlu, cu Ferrari, 9 victorii din 17 curse, diferenta de puncte imensa fata de locul 2, 58 fata de David Coulthard

    2002 al cincelea titlu, cu Ferrari, 11 victorii din 17 curse, dubla Ferrari in clasamentul pilotilor, Schumi avand o diferenta de 67 de puncte fata de colegul de atunci Rubens Barrichello

    2003 al saselea titlu, cu Ferrari, 6 victorii din 16 curse, sezon echilibrat, dupa ce tot sezonul s-a batut cu Juan Pablo Montoya, pe locul 2, la numai 2 puncte distanta a terminat Kimi Raikkonen, care culmea, castigase o singura cursa

    2004 al saptelea titlu, cu Ferrari, 13 victorii din 18 curse, poate cel mai de succes sezon pentru Schumi, o noua dubla in clasamentul pilotilor, la 34 de puncte de Rubens Barrichello
    Last edited by Travis Daye; 6th August 2006 at 18:11.
    Pure driving... Pure racing... That makes me happy...
    [I]Ayrton Senna[/I]

  21. #21
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    In 1994, Schumacher a castigat "doar" primele 4 curse, sau 6 din primele 7. Pentru a fi corecti.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •