Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 263

Thread: Cele mai frumoase exercitii la barna

  1. #85
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Sunt FOARTE MARE fan al Catalinei Ponor si Daniela Silivas si barnele lor cred au fost cele mai senzationale! nu vom mai vedea asemenea barne in veci!
    welcome in the club ! si eu sunt fana a catalinei ! nu stiu daca mai are alti fani pe aici, nu am mai vazut. cata parca a zis ca e una dintre favoritele ei, daca nu ma insel. pot sa ma uit la exercitiile ei de la barna de nu stiu cate ori si nu ma plictisesc.
    de fapt, barna e aparatul care-mi place cel mai mult si urmaresc cu drag orice exercitiu bun
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  2. #86
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Desi e off topic: mie imi place foarte mult de Catalina Ponor. Mi-a placut foarte mult ca gimnasta si la fel mi-a placut atitudinea ei de invingatoare in concursuri. Nu stiu de ce unele persoane nu prea o plac si nici nu prea le-am inteles motivele (ceva controverse in viata privata a Catalinei??). Ponor cred ca trebuie respectata nu numai pt rezultate si gimnastica ci si pt cat s-a scris desprea ea in IGM in epoca respectiva, pt faptul ca era mai mereu pe coperta si pt ca a aparut foarte des in stirile CNN din perioada olimpiadei. Tinand cont ca CNN se transmite oriunde pe glob ea a contribuit atunci la imaginea Romaniei mai mult decat toti ...escu. Nu voi uita reclama de pe CNN la banca HSBC (cred?) in perioada olimpiadei in care aparea Belu care vorbea despre succesul constant al gimnasticei romanesti (alimentat in 2004 de cele 3 medalii de aur luate de Ponor la olimpiada). Ala fu un mare capital de imagine la adresa Romaniei.

    Si ca sa nu deviem pre mult de la topic: Catalina avea niste barne de zile mari. Impresionante!
    Last edited by LuisaGym; 12th January 2010 at 16:12.

  3. #87
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    da, ai dreptate luisa ! eu de asta nu prea m-am bagat in discutiile de pe aici in legatura cu viata ei privata, cu compania lu' becalli unde lucra ea si cu toate zvonurile din presa care nu fac altceva decat sa-i strice reputatia. pt ca dupa retragere, toti uita de tine, nu mai esti bun sau util ! de asta nici nu prea dau importanta "barfelor". si pana la urma poate ca exista si adevar, nu zic nu, dar e treaba ei, e imaginea ei, ea decide ce face cu ea. dar pe mine nu asta ma intereseaza in mod special, eu m-am "indragostit" de ea datorita talentului ei din gimnastica si pt ca m-a facut sa ma simt mandra de romania la atena(am mai spus, macar in sport sa ne mandrim cu tara asta) si m-a cucerit si prin eleganta si frumusetea ei atat la sol, cat si la barna. cum am mai spus si pe threadul cu exercitiile la sol, imi plac gimnastele/sportivii expresivi care traiesc momentul la maxim, zambesc, pun suflet in ceea ce fac si te tin cu sufletul la gura cand evolueaza ! nu-mi plac sportivii mereu incruntati(cum vedem din ce in ce mai des in toate sporturile), ci aia mereu veseli, care au mentalitate de invingatori, dar care stiu sa si piarda cu zambetul pe buze.
    imi lasa o impresie deosebita fetele care zambesc la sol ! un alt exemplu : larisa iordache !!!!!!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  4. #88
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    da, ai dreptate luisa ! eu de asta nu prea m-am bagat in discutiile de pe aici in legatura cu viata ei privata, cu compania lu' becalli unde lucra ea si cu toate zvonurile din presa care nu fac altceva decat sa-i strice reputatia. pt ca dupa retragere, toti uita de tine, nu mai esti bun sau util ! de asta nici nu prea dau importanta "barfelor". si pana la urma poate ca exista si adevar, nu zic nu, dar e treaba ei, e imaginea ei, ea decide ce face cu ea. dar pe mine nu asta ma intereseaza in mod special, eu m-am "indragostit" de ea datorita talentului ei din gimnastica si pt ca m-a facut sa ma simt mandra de romania la atena(am mai spus, macar in sport sa ne mandrim cu tara asta) si m-a cucerit si prin eleganta si frumusetea ei atat la sol, cat si la barna. cum am mai spus si pe threadul cu exercitiile la sol, imi plac gimnastele/sportivii expresivi care traiesc momentul la maxim, zambesc, pun suflet in ceea ce fac si te tin cu sufletul la gura cand evolueaza ! nu-mi plac sportivii mereu incruntati(cum vedem din ce in ce mai des in toate sporturile), ci aia mereu veseli, care au mentalitate de invingatori, dar care stiu sa si piarda cu zambetul pe buze.
    imi lasa o impresie deosebita fetele care zambesc la sol ! un alt exemplu : larisa iordache !!!!!!
    Sunt convinsa ca toata lumea de pe acest forum o respecta pe Catalina pentru ceea ce a facut la Atena si nu numai la Atena.Catalina nu este prea ,'placuta' sa zic asa nu pentru ce face ea in viata privata(nu intereseaza pe nimeni) ci pentru atitudinea ei lipsita de fair-play din concursuri:vezi finala de la barna Mellbourne2005 sau declaratii la adresa colegelor in 2007 la Stuttgart sau comentarile de dupa medalia Sandrei la Beijing.Parerea mea este ca in 2005 trebuia sa se controleze si sa se abtina de la declaratile facute inainte de competitie,in 2007 a acuzat /criticat pe cine nu trebuia(colegele ei meritau putin respect si nu aveau nicio vina) iar in 2009 trebuia sa o felicite pe Sandra si atat.

  5. #89
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Sunt convinsa ca toata lumea de pe acest forum o respecta pe Catalina pentru ceea ce a facut la Atena si nu numai la Atena.Catalina nu este prea ,'placuta' sa zic asa nu pentru ce face ea in viata privata(nu intereseaza pe nimeni) ci pentru atitudinea ei lipsita de fair-play din concursuri:vezi finala de la barna Mellbourne2005 sau declaratii la adresa colegelor in 2007 la Stuttgart sau comentarile de dupa medalia Sandrei la Beijing.Parerea mea este ca in 2005 trebuia sa se controleze si sa se abtina de la declaratile facute inainte de competitie,in 2007 a acuzat /criticat pe cine nu trebuia(colegele ei meritau putin respect si nu aveau nicio vina) iar in 2009 trebuia sa o felicite pe Sandra si atat.
    Asa e !

  6. #90
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Nu vreau sa-i iau apararea Catalinei la ce-ati spus mai sus dar cred ca majoritatea gimnastelor mari au avut iesiri de genul asta: Milosovici aruncand cu noroi in Petrovschi, Izbasa (nu mai are sens sa dau exemple), Nistor etc... Fetele astea sunt niste copii crescuti intr-un mediu unde exista probabil foarte multa concurenta si invidie. Sunt convinsa ca atunci cand se maturizeaza devin mai diplomate in declaratii. Eu una cel putin debitam o tona de prostii pe zi la varsta aia (si inca mai debitez). As fi curioasa ce declara Catalina acum despre fete dupa ce a luat o portie de Statele Unite.

  7. #91
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    mie la melbourne nu mi s-a parut ceva deplasat gestul ala cand s-a strambat cand si-a vazut nota. oricine ar reactiona asa in anumite conditii. ea isi dorea foarte mult un titlu mondial(pe care din pacate nu a reusit sa-l obtina) si e normal sa fii suparat, ii venea chiar sa planga si pe podium, nici un zambet macar nu a reusit sa arate publicului. e clar cat de mult a durut-o atunci pierderea aurului. si e chiar un mare pacat ca o gimnasta ca ea s-a retras fara titlul mondial

    de exemplu, eu-s fana federer la tenis. si multe a mai declarat omu' asta prin presa, voluntar sau involuntar, chestii ironice la adresa adversarilor sau unele replici prin care era cam lipsit de modestie, dar nu mi se pare de condamnat. unii isi stapanesc cu greu emotiile/gandurile, altii pot sa joace si roluri, depinde de cum se poate exterioriza fiecare. in gandul lui sau cu apropiatii fiecare barfeste pe cate cineva. diferenta e ca unii mai si dau drumul la gura, iar altii ascund mai bine

    scuzati de offtopic !!!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #92
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Asa-i, Ade, ti-ai amintit bine Eu sunt de acord cu ce ati spus tu si Luiza in ultimele posturi. Incerc sa nu ma bag in discutii contradictorii despre ea, pentru ca fiecare are parerea lui. Un lucru vreau sa mai adaug / subliniez la ce ati spus tu si Luiza. Eu nu-mi amintesc declaratiile la care s-a facut referire ca fiind asa de dure. Au fost niste intepaturi, dar trebuie luat in calcul si contextul. Adevarul e probabil undeva la mijloc. Si sa nu uitam ca e vorba de o adolescenta care a crescut practic in alta lume. Nimeni nu e perfect, cu totii spunem vorbe la suparare...cu atat mai mult daca ai o experienta de viata redusa. Legat de relatia cu colegele [nici colege nu erau, de fapt], eu prefer sa-mi amintesc relatia cu Stela Cat despre Sandra...ea si Catalina seamana in multe privinte, poate de asta nu s-au placut niciodata una pe alta.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  9. #93
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Ce e cu off-topicul asta pe aici?

    @Mirabela: perfect de acord cu cele spuse de tine!
    www.fangymnastics.com

  10. #94
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Ce e cu off-topicul asta pe aici?
    Cand pisica nu-i acasa, soarecii joaca pe masa Ne-am cam intins la vorba, dar suntem cuminti de-acum
    Ca sa revin la subiect...spuneam pe "Diverse" ca blogul TsukThePain face un clasament al celor mai bune 25 de evolutii din ultimii 10 ani [best performances of the last decade]. Desi nu sunt de acord cu multe alegeri si nu inteleg pe ce criterii a fost realizat[exercitii pline de greseli de executie, inclusiv intre primele locuri!]...m-am uimit foarte mult absenta barnei Catalinei!
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  11. #95
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    welcome in the club ! si eu sunt fana a catalinei ! nu stiu daca mai are alti fani pe aici, nu am mai vazut. cata parca a zis ca e una dintre favoritele ei, daca nu ma insel. pot sa ma uit la exercitiile ei de la barna de nu stiu cate ori si nu ma plictisesc.
    de fapt, barna e aparatul care-mi place cel mai mult si urmaresc cu drag orice exercitiu bun


    si eu sunt Roman...deci las English
    Catalina a facut istorie la Atena si este asa de unica! Si eu sunt de acord! Vad o barna cu multa actiune si ma uit de 1000 de ori la ea! (Xiao Sha mondiale 2007)
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  12. #96
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    Si ca sa nu deviem pre mult de la topic: Catalina avea niste barne de zile mari. Impresionante!
    Vai si ce exercitii frumoase si unice avea!!

    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    mie la melbourne nu mi s-a parut ceva deplasat gestul ala cand s-a strambat cand si-a vazut nota. oricine ar reactiona asa in anumite conditii. ea isi dorea foarte mult un titlu mondial(pe care din pacate nu a reusit sa-l obtina) si e normal sa fii suparat, ii venea chiar sa planga si pe podium, nici un zambet macar nu a reusit sa arate publicului. e clar cat de mult a durut-o atunci pierderea aurului. si e chiar un mare pacat ca o gimnasta ca ea s-a retras fara titlul mondial.
    Vai si eu am vazut faza aceea de multe ori si chiar mie mi s-a rupt inima! Foarte mare pacat! Dar si codul in 2005 era chiar foarte strict! Daca iti muti mana la 2mm de tine primesti 0.500 depunctare!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  13. #97
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post

    si eu sunt Roman...deci las English
    si eu tot romaneste vorbesc de obicei
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #98
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by praf_de_stele View Post
    si eu tot romaneste vorbesc de obicei


    Good girl!!! LOL...si nu mai stai in RO? [off topic soz!!]
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  15. #99
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Fiind ca acest e subiect de barna....am vazut-o inca pe nastia Liukin din 2005 si vreau sa spun ca este probabil cea mai eleganta gimnasta pe barna din anii cand sovieticii dominau concursurile internationale!
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  16. #100
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Daca tot este atata activitate pe acest topic in ultima vreme m-am gandit si la aceasta barna, nu e preferata mea dar e deosebita:
    http://www.youtube.com/watch?v=Lhaf7...eature=related

    Pe langa coregrafia mai putin obisnuita are si o saritura Yang Bo si un salt aproape intins.

  17. #101
    sport legend Andraf's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    924
    Reputatie
    1
    Oana, uite si aici, tot o barna de-a Andreei Cacovean...

    http://www.youtube.com/watch?v=3EI4j...eature=related

    Stii ce nu inteleg eu? Credeam ca Yang Bo este o saritura in sfoara paralela cu barna, unde gimnasta isi apleaca corpul pe spate aproape ca isi atinge dosul genunchiului cu capul. Cel putin asa am vazut ca era prezentata saritura in Codul de punctaj.
    Dar de mai multe ori am observat ca sunt prezentate sarituri Yang Bo (si sunt recunoscute ca atare) insa sfoara in aer nu este paralela cu barna.
    Cica si in exercitiul pus de mine mai sus apare saritura Yang Bo (cel putin asa scrie in comentariile filmuletului).

    Oricum atunci cand am inceput sa cercetez aceasta saritura, am cautat un exercitiu de-al chinezoaicei si intr-adevar descrierea din cod seamana cu ce executa ea.

  18. #102
    sport legend anna.09's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,501
    Reputatie
    1
    Te referi la piciorul din fata? Ca nu este paralel cu barna? Da, este o cerinta..dar nu foarte usor de indeplinit. Sincer nici la Yang Bo nu este chiar paralel (dar e mult, mult mai aproape)..dar e adaevarat ca am vazut si paralel la Wu Liufang de exemplu. Si Cera mi se pare destul de aproape de pozitia corecta..dar de multe ori depinde si din ce unghi e filmarea...

    In ceea ce priveste piciorul din spate acesta nu trebuie sa fie paralel cu barna. Trebuie sa se depaseasca 180 grade la unghiul picioarelor.

    Edit: in exercitiul pus de tine Yang Bo este la 0.38.
    Una peste alta nici eu nu cred ca Yang Bo-ul Andreei ar primi credit astazi, dupa codul in vigoare.
    Last edited by anna.09; 14th January 2010 at 14:49.

  19. #103
    junior
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    50
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Daca tot este atata activitate pe acest topic in ultima vreme m-am gandit si la aceasta barna, nu e preferata mea dar e deosebita:
    http://www.youtube.com/watch?v=Lhaf7...eature=related

    Pe langa coregrafia mai putin obisnuita are si o saritura Yang Bo si un salt aproape intins.
    foarte frumoasa barna e prima data cand o vad si mi-a placut mult e intradevar deosebita

  20. #104
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by anna.09 View Post
    Daca tot este atata activitate pe acest topic in ultima vreme m-am gandit si la aceasta barna, nu e preferata mea dar e deosebita:
    http://www.youtube.com/watch?v=Lhaf7...eature=related

    Pe langa coregrafia mai putin obisnuita are si o saritura Yang Bo si un salt aproape intins.



    WOW nu am vazut acest exercitiu niciodata, dar eu tot timpul am stiut ca Andreea Cacovean a fost o gimnast extraordinara! Si acel exercitiu a aratat aia! E super! Parca Cera patrascu face Yang Bo?
    [SIZE="2"][B][COLOR="Red"]The people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.[/COLOR][/B][/SIZE]

  21. #105
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ce frumos e exercitiul acela al Andreei, Oana!!!! E foarte neasteptat, iar rularea aceea pe umar, intrata in pozitia "Silivas", si calare pe barna cu schimbarea directiei...WOW, e tare originala...nu mai zic de "pirueta" aceea pe burta...interesant exercitiu...si cu cata usurinta l-a executat...parca dupa aceea a pierdut din aceasta siguranta

    Oana, m-ai starnit cu Cacovean si uite peste ce am dat: iesire Tsukahara la barna pentru Alexandra Marinescu!!!! Parca nu intrase in lista noastra de gimnaste care fac o astfel de iesire...pe mine m-a uimit
    http://www.youtube.com/watch?v=_KzpX...om=PL&index=53
    Last edited by crisloregym; 15th January 2010 at 23:09.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •