Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 24

Thread: Un cioban suedez la Roland Garros?

  1. #1
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile Un cioban suedez la Roland Garros?

    Un cioban suedez la Roland Garros?

    Ce as putea sa spun despre aceasta finala? Aproape nimik. A fosta o data o finala la Roland Garros. Acolo a intrat pe teren un jucator de tenis si un om care nu era jucator de tenis. Nu stiu ce era dar lovitura lui cea mai buna era un forehand larg si inestetic, ciobanesc. A fi cioban nu e o insulta daca nu te afli pe un teren de tennis intr-o finala la Roland Garros. Ce me deranjeaza la Soderling este faptul ca nu l-a pus pe Federer in dificultate nici macar o singura data. Pe serviciul lui Federer, suedezul nu afacut multa branza cum nu a facut de altfel in nici un alt moment al meciului. Soderling a fost mai degraba un jucator amuzant.

    In primul set, Soderling a fost ca si inexistent. Puteai foarte bine sa pui un par in locul lui pe teren pentru ca rezultatul ar fi fost acelasi. Nu are rost sa comentam serviciul sau alte chestii pentru ca nu avem nevoie. Soderling nu a existat pe teren in primul set. A jucat ca un jucator de locul 500 la care Federer ii face o favoare si ii lasa un game. Este adevarat ca Federer a inceput tare din prima poate si datorita experienteleor anterioare. Cum se spune la noi “dupa ce te-ai fript sufli si-n iaurt”.

    Dupa primul set am avut parte de un set doi mai echilibrat. Totusi Federer, la adapostul unui set castigat, nu a mai fortat. Aveam impresia ca nu vrea sa ucida meciul repede si sa strice placerea publicului. Stie oricine ca publicul nu agreaza meciurile scurte in care abia te-ai asezat pe scaun si deja s-a si temrniat meciul. Diferenta reala s-a vazut doar in tie-break unde Soderling a castigat un singur punct. Federer a castigat aproape totul pe serviciul lui Soderling. Scorul din setul doi nu reflecta deloc realitatea din teren. Federer nu a avut deloc probleme in a castiga game-urile pe propriul serviciu. El insa a avut unele oportunitati de a castiga pe serviciul lui Soderling dar a preferat sa nu forteze. Realitatea setului este reflectata doar de scorul tie-break-ului. Scorul real al setului a fost 7-1 pentru Federer. Diferenta dintre ei a fost enorma si scorul de 7-6 este unul mincinos pentru ca diferenta dintre ei a fost mult mai mare.

    In tie-break Federer i-a servit lui Soderling un singur fel de mancare: asi. Acesta este un fel de mancare care nu-i pica bine la stomac lui Soderling. Cred ca i-a mers burta dupa el pentru ca in primul game din setul trei Soderling si-a pierdut serviciul. Daca trecem la setul trei trebuie retinut ca Soderling a servit primul si el si-a pierdut serviciul in chiar primul game. Dupa ce a facut break in debutul setului, Federer nu a mai fortat si s-a rezumat la a-si pastra serviciul. S-a multumit sa castige toate game-urile pe propriul serviciu si nu a mai fortat deloc pe serviciul lui Soderling. Federer isi castiga serviciul cu naturaletea cu care altii baga mancarea in gura. Pur si simplu castiga. Nu a fost nici o poveste de povestit, nici o drama, nimik. Federer le-a facut o favoare spectatorilor si i-a lasat sa savureze un pic mai mult finala aceasta. In setul trei oamenii se uitau doar la loviturile lui Federer si la maestria lui. Federer le-a oferit ceea ce-si doreau pentru ca a trimis cateva mingi de exceptie pe liniile terenului. Mai mult decat atat Federer le-a oferit spectatorilor si putina drama pe final prin faptul ca i-a oferit lui Soderling o minge de break. Totusi a fost o singura minge de break pe care Soderling a risipt-o cu rama, undeva aiurea, sus, in soare.

    Soderling vorbea de oboseala dupa meciul cu Gonzalez dar nu cred ca asta este o scuza mai ales ca Federer a jucat si el un meci foarte greu inainte de finala, poate chiar mai greu decat cel al lui Soderling. Sincer eu aveam senzatia ca Soderling asteapta sa-i doneze Federer trofeul la sfarsit sau sa-i faca zana Maseluta un cadou la sfarsit. Spun asta pentru ca Soderling nu parea sa fie in stare sa faca nimik pentru a cuceri trofeul si nici nu a aratat nimik deosebit. Federer putea sa joace si in frac finala asta. Toate loviturile lui au fost elegante nu a avut nevoie sa forteze nici macar un moment.
    Dupa primele game-uri din primul set nimeni nu-si mai punea problema castigatorului. Am vazut oameni care discutau relaxat si glumeau. Lumea se simtea bine. Oamenii se comportau ca la un picnic Duminca dupa masa. Nu se resimtea nici o tensiune, nici o incrancenare. Dupa primul set cred ca cei mai multi dintre spectatori precum si organizatorii erau speriati de faptul ca Federer ar putea inchide meciul prea repede. Federer insa a fost un gentleman si i-a lasat pe spectatori sa savureze finala. Scorul din setul doi este cumva un fel de scuza a lui Federer pentru faptul ca a terminat asa repede primul set.

    In incheiere se poate spune doar ca Federe a castigat lejer aceasta finala si ca scorul de pe tabel nu reflecta deloc realitatea din teren. Diferenta in joc dintre cei doi a fost mult mai mare.

    Oricum asa cum ma asteptam sau cum ma temeam (in articolul anterior) finala s-a terminat in trei seturi in favoarea lui Federer.

    Evident la sfarsit Roger Federer a plans ca de obicei. De aceasta data insa a plans de bucurie.

    Acuma in ce il priveste pe Soderling ma intreb daca el chiar si-a dorit sa castige finala. Soderling a spus la interviu ca Federer merita sa castige si alte lucruri frumoase despre Federer. La finalul meciului Soderling era oarecum fericit si parea multumit ca a jucat finala. Cred ca este normal pentru un jucator ca Soderling sa fie multumit ca a ajuns pana in finala. Ma intreb insa daca el chiar a mai gasit vreo motivatie sa lupte pentru a castiga. Imi pun aceasta intrebare pentru ca nu imi explic jocul lui extrem de slab. Nu cred ca Soderling este un cioban, cred ca lui i-a lipsit motivatia.

    Multa lume vorbeste despre conditiile meteo, despre ploaia si despre vantul din timpul finalei. Este adevarat ca federer s-a descurcat foarte bine in aceste conditii totusi nu cred ca au fost chiar atat de importante cum vorbesc unii jurnalisti. Soderling a arata la unele lovituri ca poate sa loveasca bine si pe astfel de conditii. Cred ca problema a fost undeva in capul lui Soderling.

    Mai am inca o intrebare in ce-l priveste pe Soderling si anume daca el va continua sa joace bine si in continuare. Stiu ca exista multi jucatori care fac un turneu bun o data in viata si apoi pur si simplu dispar de pe harta. Ma intreb cum va continua el mai departe. Mi-e teama ca rezultatul lui sa nu fie unul care se intampla o data in viata.

  2. #2
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    un cioban pe OLS
    cand o sa ajungi tu in finala la RG, dupa ce trebuie sa joci cu nadal, gonzalez, davidenko...mai vorbim
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  3. #3
    senior Atiase's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Blue House
    Posts
    219
    Reputatie
    1
    Un idiot atins de logoree !
    [I][B][COLOR="Black"][I]Dejate Notar[/I][/COLOR][/B][/I]

  4. #4
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Atiase View Post
    Un idiot atins de logoree !
    Cred ca nu ai citi tot. E cu semnu intrabarii. cred ca nu stii sa citesti.

    Uita-te si mai jos. La sfarsitul articolului ai niste explicatii importante.

    In plus la finala feminina am dat un pronostic corect cand am zis ca va castiga Kuznetsova.

    La finala masculina am dat iarasi un pronostic corect cand am zis ca Federer va castiga in trei seturi.

    Cand vii si tu pronosticuri atat de curate si stii jumate cat stiu eu tennis mai vorbim de logoree si de idioti.

    Pana atunci ciocu' mic incepatorule.
    Last edited by Orochimaru; 7th June 2009 at 22:07.

  5. #5
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    Orochimaru un cioban pe OLS ?
    ps. E cu semnu intrebarii .
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  6. #6
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Adi Da Samraj View Post
    Orochimaru un cioban pe OLS ?
    ps. E cu semnu intrebarii .
    Corect.

    Semnu intrebari inseamna ca ramane de vazut.

    Mai ai putina rabdare si o sa te convingi.

    Sper ca ai citit si articolele anterioare. Nu stiu ce stii tu despre tennis dar cred ca am avut argumente solide pentru tot ce am scris in preview-ul fiecarui meci.

    In plus temerile (previziunile mele s-au adeverit).

    P.S. Au fost temeri argumentate, nu scrise dupa ce am dat cu banu sau dupa niste pareri dupa cum aratau ochii jucatorilor.

  7. #7
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Am citit articolul si apreciez analiza dar un singur lucru ma lasa nedumerit.

    Intrebarea de la inceput ce sens are ? ... nu vad legatura stricta in continutul articolului ...


    Quote Originally Posted by Orochimaru View Post
    Un cioban suedez la Roland Garros?.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  8. #8
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Orochimaru, te`ai gandit sa scrii pentru ols? O colaborare, ceva? Sectiunea tenis ti`ar prii din plin, imi place cum scrii. Mult succes.

  9. #9
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am citit articolul si apreciez analiza dar un singur lucru ma lasa nedumerit.

    Intrebarea de la inceput ce sens are ? ... nu vad legatura stricta in continutul articolului ...
    Intreabrea era in legatura cu valoarea lui Soderling.

    Ma intrebam cum a putut sa joace exceptional cu Nadal ca un mare campion si acum a jucat mult mai slab.

    Am folosit termenul de cioban pentru ca daca comparam jocul din meciul cu Nadal si jocul din meciul cu Federer o sa observam o diferenta enorma. In meciul cu Nadal s-a comportat ca un jucator de exceptie. Ca un jucator de primii 5 cel putin. Avea unele lovituri deosebite care prindeau tusa, absolut exceptionale. In meciul contra lui Federer au lipsit acele lovituri.

    Mie mi s-a parut ca diferenta dintre un cioban si un jucator de clasa.

    Am remarcat ca parca si el se bucura de victoria lui Federer aproape ca un fan. Nu stiu daca si tu ai observat asta. Si atitudinea asta e un pic ciudata la Soderling.

    Si din punctul meu de vedere nu e o atitudine profesionista la sfarsitul unui meci. Sa fii asa de fericit dupa ce pierzi.

    Omul asta nu s-a comportat in finala ca un finalist mare. Nici ca joc dar nici ca atitudine la final. Cumva parea ca locul lui nu e acolo.

    Lumea se astepta la un meci dramatic in care Soderling sa ia cel putin un setsu sa mentina suspansul in fiecare set. El nu a atins asteptarile oamenilor.

    Apoi in final m-am intrebat daca el va continua asa sau va ramne acesta un turneu de exceptie in viata lui.

    Mai exact ce va fi omul asta in continuare?
    Un mare jucator sau un "cioban"?

    Intrebarea care apare in mintea mea este "Cine este Robin Soderling?"
    Mai exact ma intreb dac apoate sa sustina constant un nivel ridicat. Ma intreb daca nu o sa faca si el ca si Youzhny care la un moment dat parea ca ameninta primele pozitii si apoi a scazut tot mai mult sau alti jucatori care jucau exceptional si au disparut. Sa nu uitam de Ana Ivanovic care dupa ce castiga Roland Garros-ul se afunda in anonimat.

    Ma intreb cine e Robin Soderling?

    A avut noroc? Este un jucator de viitor? A avut un turneu de exceptie si doar atat?

    Este un el un "cioban"? Este el un mare jucator? Va ajunge pe primele 5 pozitii in ATP?

    In al doilea rand acest termen este termenul pe care il foloseam cand pariam impotriva unor jucatori slabi. Cand imi scriam predictiile pe hartie nu mai scriam numele jucaotrului care mi se parea f slab ci scriam:

    Davydenko - cioban 1

    Este adevarat ca titlul articolului nu se prea regaseste in articol decat in cateva locuri si asta mai mult pe final unde pun intrebarea mai clar.
    In rst intrebarea se regaseste doar cumva sub forma unui subinteles.
    Sper ca am adus ceva lamuriri.

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by relansat View Post
    Orochimaru, te`ai gandit sa scrii pentru ols? O colaborare, ceva? Sectiunea tenis ti`ar prii din plin, imi place cum scrii. Mult succes.
    Sunt interesat sa scriu oriunde as putea fi publicat si oriunde as avea contact cu cititorii.

    Orice oportunitate e binevenita. Imi pace foarte mult sa scriu si pana acuma nu stiam unde sa scriu. Si sunt obsedat de tennis.

    Eu m-am bucurat foarte mult cand am gasit acest forum unde pot sa scriu.

    Spune-mi doar unde trebuie sa scriu si incepand de maine o sa scriu urmatoarele articole.

    Orice sfaturi si critici constructive sunt binevenite.

    Multumesc mult pt oferta.

    Astept raspuns.

  11. #11
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Orochimaru, sunt sigur ca daca ai urmarit meciul dintre Soderling si Ferrer ti-ai dat seama ca va face un turneu grozav.Inca de la meciul ala s-a vazut a e in forma.Apoi a venit meciul cu Nadal, acelasi adversar caruia ii luase doar 1 game cu cateva saptamani inainte de Roland Garros.Nu poti spune ca Soderling a avut noroc pentru ca pana in finala a fost de a dreptul exceptional si cu primul serviciu, si cu reverul in cross sau in lung de linie, dar mai ales cu acea dreapta despre care Cristian Tudor Popescu spunea ca nu o sa-l poata duce niciodata sus.
    Ei bine, ciobanul asta venit dintr-un neam de oameni 'ai dracu', reci, neemotivi si foarte corecti s-a decis ca la RG sa dea frau liber acestei drepte si excelent a facut.In meciul in care a pierdut la Nadal cu 12-1 a jucat parca la fel, incercand sa caute cu dreapta colturile terenului, dar parca atunci i-a lipsit acel "ceva" care l-a ajutat la Roland Garros.O arena intreaga a ramas surprinsa cand "ciobanul suedez" l-a executat pe Nadal cu un sec 6-2.In setul 2 Nadal si-a revenit si dupa ce a castigat la tiebreak, majoritatea credea ca vom asista la o noua revenire a spaniolului cu care ne-am obisnuit.Soderling, insa, nu a fost de acord si a castigat urmatoarele seturi la 4 si la tiebreak, realizand astfel cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Grand Slam.
    Visul frumos a continuat si Soderling si-a pastrat constanta in joc trecand fara drept de apel de un Davydenko in forma, si depasindu-l cu o revenire uluitoare in decisiv pe un Fernando Gonzalez care parea sa joace cel mai bun tenis al carierei.Finala de astazi a aratat de ce Federer este cel mai bun jucator din lume.Finala de astazi a aratat ca Federer este Federer si ca nu poate fi comparat cu nimeni altcineva din circuitul ATP.Elvetianul l-a batut la pas pe cel care i-a invins pe Ferrer,Nadal,Davydenko si Gonzalez, probabil unii din cei mai buni jucatori pe zgura din circuit.Cam asta e diferenta dintre Federer si cei mai sus enumerati.
    Nu e ok sa spui ca Soderling s-a bucurat ca un fan pentru victoria lui Federer.Suedezul a incercat sa joace acelasi tenis cu care ne-a incantat 2 saptamani de zile, dar astazi a simtit ca nu a putut mai mult si tot ceea ce i-a ramas de facut a fost sa-l felicite pe cel mai mare tenismen din toate timpurile.Eu zic ca e onorant pentru un "cioban suedez" sa piarda o finala de Roland Garros in fata lui Federer si sa fie primul care-l felicita pentru performanta uluitoare pe care a realizat-o.

    Articolele tale se incadreaza foarte bine aici:
    http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=12
    Sunt sigur ca multi iti impartasesc opiniile

  12. #12
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Orochimaru, o sa pun o vorba buna ptr tine. Multa bafta in continuare.

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    Orochimaru, o sa pun o vorba buna ptr tine. Multa bafta in continuare.



    Cristi RVD a scris corect de asemenea acolo
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Orochimaru, sunt sigur ca daca ai urmarit meciul dintre Soderling si Ferrer ti-ai dat seama ca va face un turneu grozav.Inca de la meciul ala s-a vazut a e in forma.Apoi a venit meciul cu Nadal, acelasi adversar caruia ii luase doar 1 game cu cateva saptamani inainte de Roland Garros.Nu poti spune ca Soderling a avut noroc pentru ca pana in finala a fost de a dreptul exceptional si cu primul serviciu, si cu reverul in cross sau in lung de linie, dar mai ales cu acea dreapta despre care Cristian Tudor Popescu spunea ca nu o sa-l poata duce niciodata sus.
    Ei bine, ciobanul asta venit dintr-un neam de oameni 'ai dracu', reci, neemotivi si foarte corecti s-a decis ca la RG sa dea frau liber acestei drepte si excelent a facut.In meciul in care a pierdut la Nadal cu 12-1 a jucat parca la fel, incercand sa caute cu dreapta colturile terenului, dar parca atunci i-a lipsit acel "ceva" care l-a ajutat la Roland Garros.O arena intreaga a ramas surprinsa cand "ciobanul suedez" l-a executat pe Nadal cu un sec 6-2.In setul 2 Nadal si-a revenit si dupa ce a castigat la tiebreak, majoritatea credea ca vom asista la o noua revenire a spaniolului cu care ne-am obisnuit.Soderling, insa, nu a fost de acord si a castigat urmatoarele seturi la 4 si la tiebreak, realizand astfel cea mai buna performanta din cariera la un turneu de Grand Slam.
    Visul frumos a continuat si Soderling si-a pastrat constanta in joc trecand fara drept de apel de un Davydenko in forma, si depasindu-l cu o revenire uluitoare in decisiv pe un Fernando Gonzalez care parea sa joace cel mai bun tenis al carierei.Finala de astazi a aratat de ce Federer este cel mai bun jucator din lume.Finala de astazi a aratat ca Federer este Federer si ca nu poate fi comparat cu nimeni altcineva din circuitul ATP.Elvetianul l-a batut la pas pe cel care i-a invins pe Ferrer,Nadal,Davydenko si Gonzalez, probabil unii din cei mai buni jucatori pe zgura din circuit.Cam asta e diferenta dintre Federer si cei mai sus enumerati.
    Nu e ok sa spui ca Soderling s-a bucurat ca un fan pentru victoria lui Federer.Suedezul a incercat sa joace acelasi tenis cu care ne-a incantat 2 saptamani de zile, dar astazi a simtit ca nu a putut mai mult si tot ceea ce i-a ramas de facut a fost sa-l felicite pe cel mai mare tenismen din toate timpurile.Eu zic ca e onorant pentru un "cioban suedez" sa piarda o finala de Roland Garros in fata lui Federer si sa fie primul care-l felicita pentru performanta uluitoare pe care a realizat-o.

    Articolele tale se incadreaza foarte bine aici:
    http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=12
    Sunt sigur ca multi iti impartasesc opiniile
    Ai foarte mare dreptate dar am cateva obsrevatii la comentariile tale.

    Serviciul lui Soderling s-a bazat totdeauna pe forta si viteza foarte mare. In finala cu Federer a avut un serviciu de 221 km/h. Foarte tare, foarte rapid. In plus acest serviciu cu 221 km/h a intrat in teren si a fost bun. Asta pentru ca serviciile care nu intra nu sunt contabilizate la viteza serviciului.

    In al doilea rand Soderling are asii aia in exterior care musca tusa destul de aproape de fileu. Acel tip de serviciu nu i-a iesit astazi lui Soderling. Asii aia au lipsit. soderling a reusit doar doi asi. Unul din ei a fost la teu in tie-break si celalalt a fost in exterior a muscat tusa undeva la mijloc, destul de aproape de fileu.

    ce nu i-a mai iesit la Soderling au fost retururile alea pe tusele laterale, undeva sus care i-au iesit in meciul cu Nadal. I-au iesti doar de cateva ori si la acele lovituri Federer era batut.

    In plus in setul decisiv cu Gonzalez, Soderling a scazut ritmul. Asta s-a vazut mai ales la serviciu. Asta m-a pus pe ganduri in ce priveste finala.

    Sincer nu m-a deranjat ca Soderling era fericit. Asta mi-a placut, dar daca era un pic mai moderat mai controlat ar fi aparut ca un profesionist. Cand a luat cuvantul si a vorbit in fata tuturor spectatorilor de pe arena acolo am avut impresia ca a facut cele mai mari greseli de vorbire. Este punctul meu de vedere.

    De cealalta parte Federer nu am vazut sa forteze nu l-am vazut nevoit sa joace aprig si sa se intrebuieteze la modul in care a facut-o cu Del Potro.
    Nu l-am vazut pus la treaba. Intelegi?

    Del Potro "a scos untul" din Federer. Si rezultatul a fost un meci foarte frumos. Sincer mi-a placut mult mai mult meciul lui Federer cu Del Potro. Acolo Federer a aratat unele lovituri cu adevarat de clasa si in plus erau in momente dificile, cu presiune, cu suspans. Totul a fost mai incitant in acel meci. Finala de astazi presupunea ca si azi sa avem suspans sa fie un meci un pic mai greu. De asta l-am facut pe Soderling "cioban". Am simtit ca publicul francez merita mai mult din partea lui Soderling. El parca nu a inteles.

    Este adevarat a fost un pic de vant, au fos si cativa stropi de ploaie dar totusi...

    Federer la multe puncte parca astepta greseala lui Soderling nu incerca sa finalizeze repede. A fost un pic defensiv si asta se datoreaza si lui Soderling si jocului pe care Soderling l-a facut. A avut cateva scurte de senzatie, cateva mingii pe linii dar au fost mai rare si nu au fost in situatii dificile.

    In plus Federer nu a avut de rezolvat probleme precum cea pe care a avut-o cu Del Potro cand a trebuit sa anihileze acel forehand ucigator al lui Del Potro care il lasa spectator.

    Ma asteptam de la Soderling sa il puna la lucru pe Federer.

    Multumesc pentru invitatie. Se pare ca e un forum frumos aici.

    P.S. Incep sa ma simt bine aici. Imi place sa discut cu oameni ca tine care inteleg jocul de tennis.
    Last edited by Orochimaru; 8th June 2009 at 00:54.

  15. #15
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by relansat View Post
    Orochimaru, o sa pun o vorba buna ptr tine. Multa bafta in continuare.
    Merci foarte mult!

  16. #16
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by delaparis View Post



    Am citit articolul si apreciez analiza dar un singur lucru ma lasa nedumerit.

    Intrebarea de la inceput ce sens are ? ... nu vad legatura stricta in continutul articolului ...
    Multumesc pentru atentionarea in legatura cu titlul care ar fi trebuit sa fie mai aroape de continut (intr-un mod mai direct).

  17. #17
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Federer a fost pus la treaba inca de la inceputul turneului.Acasuso a avut 5-1 in setul 3 la 1-1 la seturi, Haas a avut 2-0 la seturi si minge de break in setul 3 cand conducea cu 4-3, Del Potro a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, dar de fiecare data Federer a revenit si si-a invins adversarii in primul rand prin psihic.Cu Haas a avut un forehand fenomenal la 4-3 si minge de break pentru neamt in setul 3, si practic, de acolo a intors meciul in favoarea lui, dezlantuindu-se in urmatoarele 2 seturi si jumatate.
    Sunt de acord cu tine, cu Del Potro a avut cel mai greu meci de la Roland Garros, intr-un fel adevarata finala a turneului.A reusit sa scape cu bine de furia unui tanar argentinian dispus sa scrie istorie la Roland Garros.Timp de 3 seturi nu a avut cum sa reactioneze la serviciile argentinianului si la dreptele lovite naparznic, dar odata cu inaintarea in meci a reusit sa gaseasca treptat solutii si pe fondul unei caderi a lui Del Potro.
    Federer a castigat RG-ul datorita psihicului, pe Acasuso,Mathieu,Haas si Del Potro i-a invins ajutat de psihic, iar pe Soderling practic l-a invins inca inainte ca meciul sa inceapa.Nu s-a lasat coplesit de faptul ca va fi al 6-lea om din istorie care castiga toate Grand Slam-urile, nu s-a lasat coplesit ca va reusi, la fel ca si Sampras sa castige 14 turnee de Grand Slam si asta a fost un factor important pentru el.
    Cat despre serviciul lui Soderling: el a funcionat tot turneul si era folosit cu scopul de a-si crea un mare avantaj.Astazi, au fost momente in care Soderling a servit bine dar Roger a returnat pe linie cu reverul slice si nu i-a dat voie sa loveasca decisiv cu acea dreapta foarte puternica.

    Si in incheiere, ca un fan Hewitt te-as intreba ce parere ai despre sansele sale de a castiga pentru a 5-a oara la Queen's ?

  18. #18
    junior
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    84
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Federer a fost pus la treaba inca de la inceputul turneului.Acasuso a avut 5-1 in setul 3 la 1-1 la seturi, Haas a avut 2-0 la seturi si minge de break in setul 3 cand conducea cu 4-3, Del Potro a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, dar de fiecare data Federer a revenit si si-a invins adversarii in primul rand prin psihic.Cu Haas a avut un forehand fenomenal la 4-3 si minge de break pentru neamt in setul 3, si practic, de acolo a intors meciul in favoarea lui, dezlantuindu-se in urmatoarele 2 seturi si jumatate.
    Sunt de acord cu tine, cu Del Potro a avut cel mai greu meci de la Roland Garros, intr-un fel adevarata finala a turneului.A reusit sa scape cu bine de furia unui tanar argentinian dispus sa scrie istorie la Roland Garros.Timp de 3 seturi nu a avut cum sa reactioneze la serviciile argentinianului si la dreptele lovite naparznic, dar odata cu inaintarea in meci a reusit sa gaseasca treptat solutii si pe fondul unei caderi a lui Del Potro.
    Federer a castigat RG-ul datorita psihicului, pe Acasuso,Mathieu,Haas si Del Potro i-a invins ajutat de psihic, iar pe Soderling practic l-a invins inca inainte ca meciul sa inceapa.Nu s-a lasat coplesit de faptul ca va fi al 6-lea om din istorie care castiga toate Grand Slam-urile, nu s-a lasat coplesit ca va reusi, la fel ca si Sampras sa castige 14 turnee de Grand Slam si asta a fost un factor important pentru el.
    Cat despre serviciul lui Soderling: el a funcionat tot turneul si era folosit cu scopul de a-si crea un mare avantaj.Astazi, au fost momente in care Soderling a servit bine dar Roger a returnat pe linie cu reverul slice si nu i-a dat voie sa loveasca decisiv cu acea dreapta foarte puternica.

    Si in incheiere, ca un fan Hewitt te-as intreba ce parere ai despre sansele sale de a castiga pentru a 5-a oara la Queen's ?
    Grea intrebare in ce il priveste pe Hewitt. Ma pui la grea incercare.

    O sa incep cu faptul ca Hewitt a avut un sezon mai slab anul asta. Mie mi-a placut mult darzenia lui in meciul cu Karlovic. Acolo Hewitt a facut ceva incredibil. Pur si simplu stateam si il admiram la finaul meciului. M-a impresionat.

    Daca o sa reuseasca sa aiba aceea concentrare pe toata durata meciurilor contra jucatorilor mari de talia lui Murray si Djokovic atunci cu siguranta va castiga la Queens. Anul trecut a pierdut la Djokovic. Nu a jucat rau deloc dar parca i-a lipsit ceva. Un pic de nerv in plus, un pic de agresivitate. Hewitt are meciuri cand e agresiv, concentrat, darz. Atunci e greu sa-i supravietuiasca cineva si alteori e parca un pic mai moale. Este greu sa mentii o astfel de atitudine pe parcursul unui turneu. In plus el aduna anii si asta se vede.

    Eu ii dau sanse lui Hewitt pentru ca imi aduc minte cand a castigat Ivanisevic Wimbledonul. Unii ziceau ca nu mai are sanse si alte prostii. Ivanisevic insa a aratat ca poate. A facut multe meciuri mari si in special finala a fost ceva deosebit.

    Indiferent daca va castiga sau nu eu imi doresc de la Hewitt meciuri frumoase precum cel impotriva lui Karlovic.

  19. #19
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am citit articolul si apreciez analiza dar un singur lucru ma lasa nedumerit.

    Intrebarea de la inceput ce sens are ? ... nu vad legatura stricta in continutul articolului ...
    chestie de marketing sa atraga atentia.da de unde sa stii tu asa fineturi mai parizer?astea sunt cu skepsis

  20. #20
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    daca un jucator care ajunge in finala de GS e cioban...
    unde ai vazut tu intr`un ziar serios un asemenea articol?
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  21. #21
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    chestie de marketing sa atraga atentia.da de unde sa stii tu asa fineturi mai parizer?astea sunt cu skepsis
    Da ? ... uite nu stiam ... dar tu de unde stii ca parizer si marketing e cu skepsis ? ... fomist ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •