Results 1 to 5 of 5

Thread: sunt mandra...

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    sunt mandra...

    hai sa va spun o poveste , am fost plecata in japonia si acolo nimeni nu a auzit de romania .iar apoi cand rostesti numele "comanecii" ..incep toti sa se extaziieze si sa tipe "aaa!!!cromanai"...si incep sa le sclipeasca ochii si ma felicita ...de parca eu as fii "comanecii"...este un sentiment pe care l-am incercat de nenumarate ori, chiar si copii o cunosc pe nadia acolo,....gimnastica ne-a facut cunoscuti in lume si pt. aceeasta m-a facut sa fiu mandra ca sunt romanca ..bravoo lor si toata fericirea din lume...

  2. #2
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    DA... aceastea sunt momentele in care te uiti, admiri ce au facut... ii feliciti si esti mandra de ce a putut face un roman.

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Si eu simt o oarecare mindrie !
    In fiecare dimineata, inainte de-ami lua masina parcata undeva pe strazile supra-aglomerate din BENALMADENA (MALAGA), fug mai intii si cumpar BILD !
    Deschid direct la pagina medaliilor si zic : "8" !
    Sotia a invatat trickul ! Stie ca primul e "8"-ul ROMANIEI si al doilea al GERMANIEI !

    Pe undeva, am dat un pariu cu cineva ca RO va cuceri mai multe medalii decit GERMANIA !
    S-ar putea sa nu fie asa dar...SUPERB SUCCESUL ROMANIEI !

    P.S. Si totusi, ma apasa un gind negru (unii ar spune "iarasi pesimistul Ricky !") : vad palmierii de pe strazi si...as fi vrut sa-i vad si pe litoralul romanesc !
    Dar nu palmierilor le duc dorul !
    Duc dorul lucrurilor bine facute de FIECARE DINTRE NOI, ROMANII !
    Prea multi dintre noi avem PREA PUTINE MOMENTE DE-A NE MINDRI CU CEVA ! Si-atunci, mereu cu faptele si izbinzile altor conationali !
    (Sper ca semnatarii rindurilor de mai sus recunosc in rindurile mele ca nu este un atac la adresa lor ci doar o parere de rau...de mult "roditoare" !

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Este frumos cind strainii stiu de romani si de aceea sportul este, printre altele, atit de important. Pacat ca in multe alte orase in care am fost din afara, printre care metropole europene, romanii sint ascociarti cu rromii... E clar ca nu este asa, dar oricum pina si noi romanii avem un comportament mult diferit de cel al europenilor. Si aici ma refer la gesturi, la atitudine, la comportament. Pina azi nu am reusit sa imi dau seama care e mai bun sau care e mai civilizat. Eu cind calatoresc afara nu sint mindru ca sint romin, din cauza prejudecatilor, dar nu ma intereseaza. Observ insa ca atunci cind intru in contact cu straini, ceva din ce fac eu le schimba atitudinea fata de Romania si asta ma bucura.

    Problema este ca, peste ani, lucrurile se vor schimba. Nu va mai sti nimeni de Nadia si de Hagi. Intrebarea este daca vom mai avea modele de impact pe plan sportiv care sa fie de calibrul celor de acum. Probabil ca nu, pentru ca nu mai sint nici vremurile.

  5. #5
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    prin Canada stiu foarte bine de Romania , chiar ma mir, ce imi place cand iau astia medalii ca ma distrez suparandu-i pe canadieni ca ei au luat medalii de aur la gimnastica prin furaciune la egalitate etc si la carucioare de invalizi la femei ,ce-i mai bizai cu chestia asta
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •