Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 27

Thread: Romania invitata sa adere la UE!

  1. #1
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1

    Romania invitata sa adere la UE!

    se pare ca suntem mai aproape cu cativa pasi de obiectivul pentru care 'ne chinuim' de cativa ani. 1 ianuarie 2007 pare 99% data aderarii
    meritam sa intram in UE, sau ne merita UE pe noi?

    astept pareri

  2. #2
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    ma bucur pentru romania insa nu prea ar fi meritat sa intre in Uniunea Europeana deoarece coruptia si saracia ating cote majore..totusi succes Romaniei in drumul catre integrare!
    Last edited by r0bby; 26th September 2006 at 19:56.

  3. #3
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Romania si Bulgaria vor fi cele mai sarace membre al UE. Nivelul scazut de trai, lupta ineficienta impotriva coruptiei, deficientele existente in igiena alimentara si incapacitatea agentiilor locale de a gestiona fonduri europene, au generat o serie de temeri potrivit carora, extinderea UE a mers cam departe. La toate acestea se adauga si temerile europenilor ca dupa aderarea Romaniei si Bulgariei se va inregistra o avalansa de muncitori emigranti.
    Normal ca ma bucur ca suntem invitati sa ne alaturam UE (sau ca vom fi). Insa din punct de vedere economic nu suntem pregatiti si pe cei cu venituri mici cred ca-i va afecta destul de tare. Undeva cred ca este o confuzie, sau poate este doar in mintea mea, intre invitatia UE si aderarea propriu-zisa. Pana la aderare cred ca avem de indeplinit mai multe obiective si cred ca trebuie sa demonstram ca ne-am insusit normele si principiile europene si suntem capabili sa le aplicam.

  4. #4
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    1 ianuarie 2007 este acum 100% data sigura la care Romania va deveni stat membru al Uniunii Europene. Nu mai este nici un 1% dubiu. raman 0,000001% probabilitati ca sa nu aderam datorita venirii apocalipsei. nu mai avem de indeplinit nimic, am fost acceptati si gata. sigur ca trebuie sa continuam ce am inceput si in continuare sa muncim sa remediem problemele existente si sa ne dezvoltam. dar asta e altceva.

    mi se pare o falsa problema ca 'nu suntem pregatiti pentru asta'. nu avem cum sa fim mai pregatiti si asa cum suntem corespundem criteriilor de aderare. UE nu e un club de state super dezvoltate, exista si mai saraci si mai bogati. in momentul aderarii si Portugalia si Spania erau sarantocii Europei, fapt ce nu i-a impiedicat sa se ridice spectaculos mai apoi. tarile baltice, chiar si ungaria si polonia nu sunt la ani lumina fata d e noi si pot fi ajunsi. ei au fost sustinuti puternic de la bun inceput (stiati ca proramul Phare a fost initial destinat exclusiv lor? acronimul inseamna ceva d egenul Poland and Hungary Aid for REconstruction). noi suntem zic eu mai avansati decat ei la reforme dure. vedeti ce se intampla acum la unguri, au deficit bugetar de 10% si asta nu pentru ca sunt in ue ci pentru ca au ridicat mai repede decat era cazul plafonul de salarii (guvernul anterior de ex).
    coruptie e peste tot, inclusiv in vechile tari ue.

    desi nu-mi place persoana, mi-a placut enorm ce-a spus Patapievici intrebat fiind de reporterul tvr daca cu 100 de zile inaintea aderarii la ue considera ca suntem pregatiti pentur asa ceva. Patapievici a spus extraordinar: 'daca cu fix 100 de zile inainte de 24 ianuarie 1859 se punea intrebarea daca principatele romane sunt pregatite sa se unifice raspunsul era sigur nu. dar destinul a hotarat altfel. daca cu fix 100 de zile inainte de 1 decembrie 1918 se punea intrebarea daca romania este pregatita pentru marea unire raspunsul ar fi fost absolut unanim negativ. destinul romaniei a hotarat insa ca eram pregatiti. asa ca acum, cu fix 100 de zile inainte de devenirea romaniei stat membru ue va raspund ca desi romania e nepregatita pentru asa ceva, destinul ei este sa fie acolo'
    Last edited by Utilizator; 27th September 2006 at 00:39.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    DA. Este oficial. Romania va deveni membra a Uniunii Europene la 1 ianuarie 2007. Va fi greu, dar daca nu se realiza acum era un dezastru. Am fi pierdut inca un an sau poate mai multi.

    Pentru sceptici: In urmatorii 7 ani, Romania va primi de la Uniunea Europeana sume importante de bani, NERAMBURSABILI, aproximativ 40 miliarde euro. In acelasi timp vom contribui la bugetul UE cu aproximativ 8 miliarde euro. Per total vom fi in castig, si cel mai important, avem nevoie de acesti bani ca de AER. Fara ei Romania nu se poate dezvolta.

    Atat momentan, dar sunt sigur ca discutiile vor fi aprinse.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ar trebui ca de acum incolo activitatea sa fie aprinsa si nu discutiile

    trebuie sa ne miscam rapid, este pentru prima data in istoria romaniei cand avem sansa sa ne dezvoltam accelerat primind ajutor de la altii care de acum, impreuna fiind, chiar isi doresc sa ne vada cum crestem mari. nu avem voie sa ratam, trebuie sa profitam si preum fat-frumos sa crestem in 7 ani precum altii in 50.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    avantaje si dezavantaje ...privitii evolutia poloniei in ultimii ani si o sa vedeti ce se va intampla si cu noi.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  8. #8
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Eu nu spun ca nu aderam dar, am impresia ca, intre a deveni stat membru si invitatia la aderare este o diferenta. Repet, s-ar putea sa fie confuzia in mintea mea.
    Eu vad aderarea asta ca pe un rau necesar. Sa fi de unul singur nu este un lucru prea cuminte. Imi mentin insa ideea ca pt cel care are venit minim pe economie va fi foarte greu. Si nu numai. Nivelul de trai este scazut, salariul mediu pe economie este cu putin peste 200 euro. Si e adevarat ca vor fi sume importante primite de la UE si ce e mai important ca sunt nerambursabile dar, banii astia nu cad asa din cer. UE nu este un fel de Mos Craciun sau mai bine zis trebuie sa fi cuminte sa-i primesti. Orice utilizare inadecvata poate suspenda sau sista primirea fondurilor.
    @Sorin Blaj: sunt de acord; daca nu era acum chiar era un dezastru.

    PS genial raspunsul lui Patapievici!

  9. #9
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Pentru sceptici: In urmatorii 7 ani, Romania va primi de la Uniunea Europeana sume importante de bani, NERAMBURSABILI, aproximativ 40 miliarde euro.
    problema e ca nu prea putem sa cheltuim banii aia, nu se fac proiectele necesare, nu suntem seriosi - si atunci se mai taie din ei

  10. #10
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Romania nu merita sa adere la UE in 2007, la fel cum nici Grecia nu merita in '81 sau Spania si Portugalia in '86. Insa Romania nu va merita nici in 20 de ani, asa ca aderarea trebuie privita ca o favoare si trebuie sa avem grija sa nu ne batem joc de ea, ajungand de rasul Europei pentru neputinta de a folosi fondurile comunitare.

    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Pentru sceptici: In urmatorii 7 ani, Romania va primi de la Uniunea Europeana sume importante de bani, NERAMBURSABILI, aproximativ 40 miliarde euro. In acelasi timp vom contribui la bugetul UE cu aproximativ 8 miliarde euro. Per total vom fi in castig, si cel mai important, avem nevoie de acesti bani ca de AER. Fara ei Romania nu se poate dezvolta.
    32 de miliarde de euro e o suma foarte mare, dar nu suficienta. Sa ne amintim ca RFG-ul a pompat in RDG peste 500 de miliarde de euro si diferentele inca se mai vad/simt si azi. Bine, acum ca am primit un deget nu trebuie sa cerem toata mana, asta e evident, insa banii acestia nu vor ajunge decat pentru o "punere pe picioare" a economiei si mai ales infrastructurii. O eventuala dezvoltare ulterioara a Romaniei depinde tot de noi, de modul in care vom sti sa atragem investitori, sa ne impunem produsele pe pietele din vest, sa diminuam birocratia etc...
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Am iesit din foame! UE o sa ne dea 2 miliarde de euro in 2007. Sper sa stea comisarii cu ochii pe clasa noasta politica, astia sint in stare sa dea totul prin firme bidoane si sa isi faca vile, sa isi cumpere limuzine si insule.

  12. #12
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    indiferent cati bani va putea folosi Romania din cele 40 de mld, nu putem avea o crestere foarte rapida. trebuie multa rabdare...
    cazul irlandei a fost o exceptie, si se vede, de ex., ca in ungaria sunt o gramada de probleme care au fost tinute secrete pana acum

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    marele castig e ca suntem de acum si politic in europa.
    un mare castig e ca va fi presiune si de la Brussels asupra guvernantilor pe domenii pe care pana acum s-au cam codit sa rupa pisica.
    un mare castig va fi ca se vor pune la dispozitia Romaniei ceva sume considerabile si nerambursabile (trebuie sa si co-finantam aceste sume ceea ce ridica potul), destinate dezvoltarii structurale in toate domeniile importante. Problema e sa fim capabili sa elaboram proiecte care sa absoarba acesti bani si care sa contribuie la dezvoltarea accelerata a tarii.
    E foarte bine ca acesti bani sunt monitorizati si conditionati, altfel puteau ajunge prin diverse buzunare.

    Acum ori niciodata! E prima oara in istoria noastra cand aderam ca parteneri la o federatie de state civilizate si pe deasupra mai primim si ajutor sa ne dezvoltam. Suntem *******i daca Romania nu va fi boom-ul economic al Europei in urmatorul deceniu.

    Elphax: cazul Ungariei este caz tipic de crestere economica oarecum mincinoasa, au deficit bugetar mare si mai au si alte probleme. Ungurii inainte de aderare subventionau agricultura masiv, acum nu mai pot. La unguri asta a fost pretul cresterii rapide a nivelului de trai, acum suporta consecintele.
    La noi nu e cazul, totul a fost la sange, si de aceea consider ca avem un avantaj comparativ cu alte tari vecine deja in UE.
    Last edited by Utilizator; 27th September 2006 at 19:18.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu va fi nici un boom, lumea va continua sa plece afara, iar cei ce ne conduc, ori vor fi incapabili, ori vor fura in continuare ...

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Elphax: esti pesimist fara motiv de data asta. furturile sunt mult diminuate fata de acum 4-5 ani de ex., deja s-au redus simtitor 'tunurile'.
    Iar boom va fi, deja sunt firme care au venit, altele vor veni sa investeasca.
    UE e o mare piata interna si Romania ca tara membra e unul dintre locurile ideale de externalizat productie. Dupa cum se stie tot ce e produs in UE e scutit de taxe vamale si de aceea inclusiv companii americane, japoneze, chinezesti sunt convins ca vor prefera sa intre prin noi pe piata UE datorita conditiilor mai avantajoase si a mainii de lucru mai ieftine.


    Oameni vor pleca in continuare dar si vin. Cunosc ceva cazuri de irlandezi si spanioli care si-au luat case la noi, sunt unii care deja au venit sa dezvolte afaceri si altii care vor veni.

    Romania devine din ce in ce mai atractiva iar cotatiile de tara se imbunatatesc. Banca Mondiala ne-a pus pe locul 2 din vreo 150 de tari din topul tarilor cu cele mai semnificative schimbari pentru imbunatatirea mediului de afaceri. Tot Banca Mondiala constata ca nivelul de coruptie s-a redus de anul trecut de la 17% la 8% (au un numar de firme pe care le monitorizeaza permanent pentru a determina asta).

    Eu spun ca avem sanse demult mai bine in curand. Eu cred ca in maxim 5 ani salariul mediu se va dubla (avand in vedere si cresterea salariala din ultimii 5 ani dar si cresterea economica previzionata astat de guvernul nostru cat si de experti straini). Trebuie sa fim primii care sa credem in noi si in sansa noastra.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    @Elphax: Nu vor putea fura tot, jumate vor trebui sa investeasca real, asa cum a facut si Onassis in Grecia cu banii UE. Si-a tras la greu, dar a si construit mult. Toate casutele alea frumoase albe din Grecia sunt din banii UE.

    @Utilizator: Cresterea salariilor va fi mica in comparatie cu cresterea costurilor. Daca acum 3-4 ani erai sef cu 1000 de dolari pe luna, acum banii astia nu prea mai ajung nici pentru cheltuieli fixe, trebuie o suma dubla-tripla.

  17. #17
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Cresterea salariilor va fi mica in comparatie cu cresterea costurilor. Daca acum 3-4 ani erai sef cu 1000 de dolari pe luna, acum banii astia nu prea mai ajung nici pentru cheltuieli fixe, trebuie o suma dubla-tripla.
    uite cine traieste pe picior mare...

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vadim: preturile nu vor mai creste la consum exceptand energia. deja la alimente am atins preturi vest si spre deosebire de ei la noi inca n-au proliferat lanturi de magazine ieftine gen Lidle, Aldi. Daca productia se dezvolta, daca agricultura va profita de banii astia atunci sunt sperante sa creasca aportul produselor locale pe piata interna si sa tinem preturile pe loc sau chiar sa asistam la scaderi.
    Discutam cu cineva important care se vaita ca dupa aderare vor dispare firme romanesti si va fi rau. Am intrebat de ce. Mi-a raspuns ca acum isi permit inca sa produca mentinand un pret cu pana la 30% mai mare, dupa venirea consistenta a unor firme concurente straine astia nu vor mai avea piata. Mie asta mi se pare ceva pozitiv.

    Nu vei mai fi boier cu 1000 de euroi si pentru ca salariile vor creste si mai multi vor atinge standardul asta de viata si cu cat vor fi mai multi cu atat va fi mai bine in tara. si cu siguranta vei trai decent in continuare cu 1000 de euroi pe luna, in multe tari europene e asa.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    nu vor dispare firme romanesti in schimb vor trebui sa devina mai eficiente
    liberalizarea e f. buna.
    de exemplu: Tiriac nu va mai fi UNIC importator pt. Mercedes, Dodge si inca vreo 15 marci; Tariceanu nu va mai fi UNIC importator pt. Citroen
    totusi, in anumite domenii trebuiesc protejati PRODUCATORII romani, si asta o poate face guvernul prin subventii si impozitari destepte. s-a vazut ca taxa unica a avut efecte pozitive, sa vedem daca mai apar chestii bune

  20. #20
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Abia astept si eu ca Elmec sa nu mai fie importator UNIC pentru Nike, sunt niste incompetenti care se cred destepti ca au monopol, fac ce vor... Daca eu vreau sa import Nike sau sa vand online trebuie sa plang la Elmec, care nici nu vrea sa auda si pune niste conditii de sta mata in coada.

  21. #21
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Integrarea europeana nu este echivalenta cu aducerea in Romania a Cornului Abundentei, laptele si mierea nu o sa curga in nestire. Riscul enorm este ca asteptarile nesatisfacute ale unor romani sa se transforme in frustrare ostila curentului european. Romania este inca monitorizata.

    Mesajul este clar : " Puteti sa pierdeti tot ce ati castigat intr-o clipa daca nu aveti grija sa va straduiti cu reformele, care trebuie continuate "

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •