Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 27 of 27

Thread: Romania invitata sa adere la UE!

  1. #22
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    MariusTR: romanii sunt ostili din start la orice schimbare iar pesimismul ne-a marcat permanent de-a lungul timpului. Acum toata lumea e speriata de ce rau o sa fie, nu de ce oportunitati ne apar. Am cam uitat de timpurile sovietice cand am fi primit asa ceva ca pe o eliberare.
    UE nu e deloc Cornul Abundentei,. ai dreptate 100%. dar cred ca trebuie sa dam mai putina importanta partilor rele si sa consideram serios partile bune care zic eu sunt mult mai multe. daca cineva ne spune ceva mai nasol despre realitatea romaneasca ne suparam iremediabil pe el, ne punem palma-n fund si asteptam scuze eterne precum copii rasfatati. Curent anti-european...sa ajungem sa avem de ce sa fim mandri ca suntem romani si pe urma sa mai vorbim. deocamdata UE e singura structura care crede in noi si investeste in dezvoltarea noastra. Avem de ales ce vrem: mangaieri pe crestet si zambete largi in schimbul unor servicii facute sau o colaborare de durata cu un ajutor conditionat de propria noastra performanta?

    Mesajul de continuare a reformelor trebuie interpretat ca pe un ajutor nesperat dat poporului roman, altfel stim cu totii ca reformele au tot batut pasul pe loc la romani. Se cere reformarea justitiei si eficientizarea administrarii de fonduri si proiecte pentru agricultura. Pai de asta ne vaitam de ani de zile, justitia romana are probleme si nu prea a prins pana acum ceva mari evazionisti, corupti etc.
    Agricultura...la noi cam 40% din po****tie e in meidul rural iar cei care depind de agricultura sunt enorm de multi comparati cu alte tari (media europeana e de 5% din po****tie in agricultura). Stim cu totii ca merge prost, ca nu ajung banii unde trebuie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #23
    Banned MariusTR's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    7,199
    Reputatie
    0
    Integrarea Romaniei nu are legatura cu performantele politicii actuale duse de catre cei care-si impart zonele de influenta dupa bunul plac. Nu are legatura cu performantele economice ale tarisoarei noastre care este scufundata intr-o coruptie generalizata si fara antidot. Razbunari politice, coruptie crunta, aparatul de justitie care se lafaie in nepotisme si contra-favoruri, becalizare accentuata. Acestea au fost cauzele integrarii noastre ? Stie pana si cel mai nepriceput individ ca nu meritam sa intram in Uniune avand in vedere situatia actuala a Romaniei. Poti aduce ca argument suprem existenta democratiei.
    Da, domnule , avem democratie, integrati-ne!

    Interese de influenta teritorialo-politica fac aici jocurile. Nu grija pentu buna-starea romanilor care s-au mutat cu caine si purcel in Spania la cules de capsuni. Fostul URSS impartit si divizat pe "triburi slave" e la portile Romaniei si are de gand sa renasca.

    Sunt mandru ca m-am integrat. Hai sictir.

    Vor creste salariile si vor curge investitiile ... stiti ce inseamna o firma privata exportatoare in Romania? Stiti ca mai mult de jumatate din ele functioneaza la limita existentei profitului?
    In acest moment oamenii din aceste firme sunt platiti cu salariul minim pe economie. Cresterea salariilor duce la concedieri masive ca sa salvezi profitul. Profitul depinde si de cat ii platesti pe oameni si daca salariile sunt acoperite prin profit.

    Nu sunt un "dusman" al integrarii, dar nici nu consider ca unii ca se va schimba radical in bine viata majoritatii romanilor.
    Last edited by MariusTR; 28th September 2006 at 13:33.

  3. #24
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    MariusTR:

    descrierea ta este exagerata dar termenul de coruptie, neam-prostie generalizata ar corespunde binisor si altor tari deja in spatiul UE sau de pe aiurea.

    "Interese de influenta teritorialo-politica fac aici jocurile. Nu grija pentu buna-starea romanilor care s-au mutat cu caine si purcel in Spania la cules de capsuni. Fostul URSS impartit si divizat pe "triburi slave" e la portile Romaniei si are de gand sa renasca."

    Iti inteleg cumva supararea dar imaginea apocaliptica prezentata de tine lasa de inteles ca singurul lucru ce ne mai lipseste ar fi distribuirea gratuita tuturor cetatenilor patriei a unui pachetel cu sapun si franghie. Eu cand am o problema trebuie sa o rezolv pentru ca altfel nu mai am odihna. Nu ma pot gandi la a-mi pune palma-n cur si a injura la nesfarsit conditiile geo-politice ale Romaniei, soarta potrivnica si conspiratia mondiala impotriva noastra. Eu trebuie sa-mi gestionez singur viata indiferent de pan-slavism, lupta anti-terorism si alte probleme spinoase. nu pot sa stau la teve sa astept sa-mi dea Iliescu, Basescu sau altii cu putere ajutor social sau sa vina si sa-mi finanteze firma. nu pot sa accept ca sunt oameni care se vaita de saracie dar ii vezi toata ziua beti, iar cand le oferi ceva de facut incep sa comenteze ca nu lucreaza pentru asa de putini bani (nu vorbesc din auzite).

    Interese teritorial-politice...nu cred ca a spus cineva aici povesti cu fetzi frumosi si ilene cosanzene. In politica este mereu un interes. E pacat ca nu am realizat asta pana acum si inca mai dam din coada frumos cand anumite puteri ne mangaie parinteste pe crestet pentru slugarnicie.
    Referitor la UE fiecare dintre noi ar trebui sa inceteze a mai fi obsedat de 'bah aia ne baga pentru interesul lor' si sa incercam sa vedem daca nu cumva treaba nu ar putea fi o afacere reciproc avantajoasa. A da permanent cu sictir nu e aducator de progres. Si sigur ca daca nu ne vom zbate si noi un pic nu ne va indesa nimeni prosperitatea pe gat contra vointei noastre. Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga-n traista.

    Ce pana mea produce si exporta Romania? tot o batem in cap cu treaba asta de 16 ani si nu am fost in stare sa ne bazam exportul si pe altceva decat industria lemnului si confectii. mai exportam magari prin Italia, melci prin Franta si manatarci prin Germania. Se misca ceva prin software dar e exceptie deocamdata si astia sigur nu au salariul minim pe economie. In rest nimic, producem lapte pentru piata interna mai scump decat se comercializeaza in vest. se cheama ca producem mai scup decat la ei sau ca firmele de pe la noi mai incarca la pret oleaca.

    Concedieri sunt peste tot, importanta e dinamica crearii de noi locuri de munca. Daca avem 50% firme exportatoare romanesti care platesc la 'rosu' salariati se cheama ori ca sunt afaceri slabe ori manajate prost. mai bine renunta la afacere daca e asa de proasta si incerca altceva. De ex. stiu doua asociatii familiale care au chioscuri de bloc si au profit de vreo 90 milioane lei vechi. Si ca idee, peste tot in lumea asta exista firme care platesc salariul minim, altfel aceasta ar fi o notiune abstracta.
    Am multi cunoscuti cu firme ce se zbat sa aiba lucrari, fac salturi ca sa poata tine in balanta platile si incasarile, muncesc din greu, dar au un trai decent iar angajatii salarii decente.


    Nu sunt un adept fanatic al integrarii, sunt insa convins ca o Romanie izolata in afara spatiului UE ar ramane inca 1000 de ani cu aceleasi probleme de azi. Nu suntem in stare sa evoluam d eunii singuri, suntem poporul care atinge rapid auto-multumirea. Trebuie sa ne schimbam modul prapastios de gandire si sa ne vedem fiecare de treaba noastra. Sa nu ne vaitam ca avem o tara murdara daca aruncam noi insine gunoiul pe strada. sa nu ne vaitam ca suntem corupti sau saraci daca atunci cand vedem ca altii fura inchidem ochii si trecem mai departe. Sa nu ne vaitam ca oamenii politici nu fac nimic daca noi actionam asemenei lor si asteptam sa ne dea ei casa, masina si pensie fara sa prestam prea mult.


    Impreuna cu UE am macar speranta ca exista cineva care ne va obliga sa avansam, macar sa ne civilizam, sa adoptam niste norme ale mileniului asta. Exista o presiune supra-statala pentru micsorarea coruptiei. Ei au o scara a valorilor si ne-o impun si noua care suferim rau pe partea asta.

    Cat despre capsunari nu vad care-i problema. presteaza o munca cinstita acolo si se lumineaza in acelasi timp. oamenii isi fac case frumoase, incep sa nu mai fie multumiti cu wc in fundul curtii si spalat la lighean. multi se intorc sau se vor intoarce si sunt convins ca vor incepe afaceri similare cu capsuni, mer , pere. E la mintea prostului ca si la noi se poate face agricultura daca se vor asocia 20 de proprietari talambi ce se incapataneaza azi sa fie 'independenti' cu cate 5 ha. Dar inca odata, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista.
    Last edited by Utilizator; 28th September 2006 at 16:58.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Pentru sceptici: In urmatorii 7 ani, Romania va primi de la Uniunea Europeana sume importante de bani, NERAMBURSABILI, aproximativ 40 miliarde euro.
    din pacate iar se vor indrepta o parte din acesti bani spre buzunarele smecherilor din parlament sau de pe langa. Daca se mai fac 10 ziare sau 3 posturi TV nu avem nimic de castigat. Ne trebuie un obiect de activitate in care sa lucreze vreun milion de romani, sau ar fi mai simplu ca inca 1 milion de romani sa plece la munca unde or gasi in Europa. Numai cand se va crea o presiune asupra patronilor acestia vor da salarii mai mari, altfel suntem la mana lor, ei pot da afara aproape pe oricine, toti stim sa facem orice dar facem foarte putin bine. Dupa 7 ani de munca pe cont propriu am fost dezamagit (de altfel nu ar fi trebuit sa fiu) ce inseamna sa lucrezi in ziua de azi intr-o firma privata. Important este sa se faca treaba, nu conteaza daca este bine sau mai putin, important este sa iasa conform principiului "nu s evede din avion". Dezinteresul in distributie, cifre false publicate, bani veniti din reclama bazata pe nimic.
    Cat despre banii europeni, nerambursabili, nu cred ca ne vor ajuta la prea multe, nu vom face nici telefoane mobile, nici PC-uri, nici de soft nu mai este multa nevoie, cat despre autoturisme, ramanem cu Dacia dar nu-i suficient pentru 21 milioane romani. Vom fi insa liberi sa muncim acolo unde ne va duce norocul si asta este cel mai bine.

  5. #26
    lazio nel cuore Iulian Lazialu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Botosani
    Posts
    1,368
    Reputatie
    1
    De acord cu tine.
    Multi romani vor avea de suferit din aceasta cauza.Priviti numai la exemplul taranilor care vor mai vrea sa comercializeze laptele,le trebuie aparat de 800 de dolari.....ori omu ala cu 800 de dolari nu stiu daca vinde 2 vaci pt care el o muncit si so chinuit atat sa le ingrijeasca.Plus taxe,obligatii de asta o sa creasca vandutul la negru plus alte motive sceptice.....va spun eu nu se merita o europa a natiunilor este cea ce ne trebuie noua acum
    [COLOR="DeepSkyBlue"][B][SIZE="2"]I love Lazio more the you'll ever know![/SIZE][/B][/COLOR]

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Iulian Lazialu View Post
    De acord cu tine.
    Multi romani vor avea de suferit din aceasta cauza.Priviti numai la exemplul taranilor care vor mai vrea sa comercializeze laptele,le trebuie aparat de 800 de dolari.....ori omu ala cu 800 de dolari nu stiu daca vinde 2 vaci pt care el o muncit si so chinuit atat sa le ingrijeasca.
    din pacate situatia comercializarii laptelui este una din caracteristicile Romaniei. Este anormal sa stai in fata alimentarei sa vinzi 10 litri de lapte, intr-o zi intreaga, aceasta nu este comert ci subzistenta si nici macar nu ajungi la salariul minim cu acesti bani. Pe de alta parte, omul ala se bucura cu 10 lei in plus, pentru ca la patron se munceste pe nimic, sau nu esti incurajat sa lucrezi. Ascultam un talk-show cu Talpes pe B1. Una din concluzii: conducatorilor nu le pasa. In acest sens, ne invartim in cerc: vrem sa impunem niste norme, dar practic bagam mana in buzunarul saracilor. Solutia ar fi sa vina 10.000 de manageri europeni si sa faca productie aici, dar nu vor fi lasati de smecherii locali sau nationali, de spagari, etc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •