View Poll Results: Sunteti de acord cu demersul vecinilor stadionului?

Voters
110. You may not vote on this poll
  • Da, un stadion nu are ce cauta intr-un cartier de locuinte

    37 33.64%
  • Nu, astia sunt nebuni si daca nu le convine ar trebui sa se mute

    38 34.55%
  • CFR ar trebui sa joace toate meciurile fara spectatori pana la lamurirea problemei

    8 7.27%
  • Stadionul ar trebui izolat fonic

    22 20.00%
  • Alta opinie (zic pe topic)

    5 4.55%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 80

Thread: 14 familii din Cluj cer demolarea stadionului CFR

  1. #1
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0

    14 familii din Cluj cer demolarea stadionului CFR

    Mai multe familii care locuiesc în apropierea stadionului „Doctor Constantin Rădulescu”, din Cluj-Napoca, unde joacă echipa CFR Ecomax, au cerut demolarea acestuia. Oamenii spun că viața lor a devenit insuportabilă, după ce li s-au crăpat casele din cauza numeroaselor meciuri de fotbal și a vibrațiilor produse de cei 23.000 de spectatori de pe stadion.


    După ce a fost inaugurat stadionul, la ferestrele caselor de pe strada Romulus Vuia au început să apară anunțuri „Casă de vânzare”.

    „Nu vine să cumpere nimeni aici pentru că zona s-a transformat într-un adevărat calvar. De când s-a construit stadionul, nu mai avem liniște și de aceea ne-am adunat mai mulți proprietari și am cerut anularea autorizației de construcție. După noi, o să mai vină și alții, care sunt extrem de nemulțumiți și care nu au avut curaj să se ralieze gestului nostru”, spune proprietarul unei case din zonă, care a vrut să-și păstreze anonimatul. „Ne e frică să nu ne trezim fără geamuri și să ne fie date casele cu grafiti”, mai spune același proprietar.

    Nu au cerut acordul vecinilor
    Avocatul Nicolae Coroian, cel care reprezintă în justiție cele 14 familii, spune că în momentul construcției, clubul de fotbal nu a cerut acordul vecinilor. „Au fost înălțate tribunele existente și edificate tribune noi, cu înălțimi exagerate față de nivelul construcțiilor existente, fapt ce a condus la scăderea gradului de iluminare naturală”, spune avocatul.

    Coroian mai susține că activitățile sportive la care participă zeci de mii de spectatori afectează grav condițiilor de locuit ale proprietarilor de case din zonă, iar zgomotul produs are consecințe grave asupra oamenilor și, în special a copiilor.
    Reprezentantul celor care doresc demolarea stadionului CFR mai spune că în momentul în care a fost elaborată documentația de mediu nu a fost cerut și acordul vecinilor.

    Proprietarii nemulțumiți spun că au solicitat în nenumărate rânduri Primăriei Cluj-Napoca oprirea lucrărilor de construcție a noului stadion sau suspendarea acestora până la clarificarea tuturor problemelor, dar niciodată nu au primit vreun răspuns. EVZ
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #2
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Au iluminare artificiala din belsug cand e meci!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Si ce?stadionul Otelul are la 15 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
    Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.
    Last edited by mihai_alex; 19th May 2009 at 20:53.

  4. #4
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Au incercat sa o vinda! Probabil au cerut preturi care mai de care spunand ca e scump pentru ca se afla linga stadionul CFR! Daca nici in Gruia nu se poate atunci cred ca nicaieri.
    Intr-un fel e de inteles demersul lor, o baba de 89 de ani chiar nu savureaza asa ceva!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  5. #5
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    astia o sa fie toti suporterii lui dinamo in liga
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  6. #6
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Parerea mea: intr-adevar stadionul e cam fortat amplasat acolo, insa e absurd sa demolezi un stadion (care totusi se considera bun local) pentru 10 familii (pe care le inteleg). Adevarul e ca numa viata nu-i sa stai acolo...insa cel mai ok zic eu e ca cei de acolo sa fie despagubiti. Sa faca un efort Primaria sau Paszkany sau cine o vrea si sa cumpere casele pe un perimetru de X metri, sa faca parcari sau ceva...

  7. #7
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Si ce?stadionul Otelul are la 20 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
    Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.
    te-ai gandit vreodata ca in CLuj sunt oameni ??? tu compari cartierul unde e construit stadionul din Cluj cu zona unde e stadionul Otelul ?
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  8. #8
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Si ce?stadionul Otelul are la 15 de m in spatele tribunei a 2-a zeci de apartamente,si nimeni nu s-a plans niciodata.
    Aia-s doar niste romani obositi care se plang pentru 2-3 ore de zgomot o data la 1-2 saptamani.
    Nu stiu unde e construit stadionul Otelul, insa metaforic vorbind in Gruia e o cutie de chibrite in care incearca cineva sa introduca o minge de tenis

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Alta faza ce nu inteleg,ce trepidatii?ca doar spectatorii aia nu sar in picioare ca bezmeticii incat sa se cutremure pamantul,si oricum stadionul se umple la vreo 3-4 meciuri pe an.
    Adevarul e ca numa viata nu-i sa stai acolo.
    Inca o data,pentru 2-3 ore la 2 saptamani in general?
    Quote Originally Posted by Hard View Post
    te-ai gandit vreodata ca in CLuj sunt oameni ??? tu compari cartierul unde e construit stadionul din Cluj cu zona unde e stadionul Otelul ?
    Pai normal,acolo or fi tarani,pe cand Tiglina III e un cartier bun de locuit.

  10. #10
    Registered User
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    566
    Reputatie
    0
    Sa le dea cineva o caseta/DVD cu Liverpool. Se poate si mai rau.

  11. #11
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Alta faza ce nu inteleg,ce trepidatii?ca doar spectatorii aia nu sar in picioare ca bezmeticii incat sa se cutremure pamantul
    Inseamna ca n-ai fost in gruia...au aia o obsesie sa tropaie de se cutremura si statuia lui Matei Corvin

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rtl View Post
    Sa le dea cineva o caseta/DVD cu Liverpool. Se poate si mai rau.
    Corect,in Anglia sunt zeci de stadioane langa cartiere cu case, Liverpool,Everton,Chelsea,Machester U sunt doar cateva dintre echipele cu astfel de stadioane,intrebarea e,aia cum de suporta?si nu doar 23000,de la 40000 in sus pe meci.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    4,432
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by BBB View Post
    Inseamna ca n-ai fost in gruia...au aia o obsesie sa tropaie de se cutremura si statuia lui Matei Corvin
    Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.

  14. #14
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.
    Buna idee, insa ar parea ciudat paragraful "Spectatorilor le este interzis sa introduca in stadion materiale pirotehnice, de asemenea tropaitul este interzis ca nu sunteti cireada de vaci"

  15. #15
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Propun sa se mute linga un aeroport sau o linga o linie de cale ferata. Nu e de lepadat nici o straduta pe unde circula zilnic tramvaiul.
    Propun la schimb o casa din Marasti la o familie din astia 14, de cumparat nu cred ca ma bag pentru ca nu imi place sa platesc dublu intr-o zona defavorizata!
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Hai sa fim seriosi. Astea-s fabulatii. BBB eu sincer nici la meciurile de Champions League nu i-am vazut pe suporteri topaind asa de tare. Iar stadionul cand a mai avut 23.000 de suporteri in tribune in afara de meciurile cu steaua si dinamo + cele de Champions League ???

  17. #17
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    E clar ca aia vor ceva despagubiri. Si ar fi si normal sa primeasca, in caz ca nu li s-a cerut parerea cand au construit tribunele.
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  18. #18
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu a avut nici 23.000, maxim cred ca a avut vreo 20.000. Oricum, sunt zone in Cluj unde din mai pana in octombrie sunt concerte aproape saptamanal (Iulius Mall ori Platoul Salli Sporturilor) si nu se plange nimeni atata timp cat nu se depaseste o anumita ora. Probabil conteaza faptul ca Gruia e cartier preponderent de oameni batrani. + probabil ca totul a inceput de la oameni care nu vor altceva decat despagubiri.
    Am zis!

  19. #19
    sport legend crissis's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    3,646
    Reputatie
    1
    alea 14 familii sunt suporterii universitatii cluj
    aia vor ramane cu cerutul iar cfr-ul cu stadionul acolo unde este
    [COLOR="Blue"][SIZE="2"][/SIZE][B] FORZA POLI IASI [/B][/COLOR]

  20. #20
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,991
    Reputatie
    1
    Eu cred ca este o problema reala cu autorizatia de constructie cat timp pentru 10000 sau 20000 de oameni nu s-au facut si parcari... acolo-i mai rau ca in groapa la dinamo unde incap vreo suta de masini in parcarea interioara si alte cateva sute pe bulevardele inconjuratoare. La Cluj pe deal sunt numai case... cred ca-i ca in infern acolo in zilele de meci, probabil ca le blocheaza zmecherii accesul in curti si alte alea. Spaga puternica trebuie data pentru a primi astfel de aprobare de constr.

    Quote Originally Posted by mihai_alex View Post
    Sa li se interzica si s-a rezolvat problema.
    Ai aparut, plicticosule? Parca te retrasesei oficial de pe forum... promisiuni desarte...
    Last edited by Novac; 19th May 2009 at 23:07.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  21. 19th May 2009, 23:06

  22. #21
    sport legend m8k's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    5,960
    Reputatie
    1
    Ce treaba are autorizatia de constructie cu accesul in curti si alte alea?
    Spaga merge si pentru medici, poate poate .....
    [COLOR="Purple"]De la 1907 am fost primii puși pe fapte
    Cu echipa Clujului, mândria Ardealului
    Trăiesc fiecare clipă cu cea mai bună echipă
    Și-am purtat de când mă știu alb și vișiniu.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •