Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 204

Thread: Despre iubire

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3,548
    Reputatie
    1

    Despre iubire

    Atunci cand nevoia intra pe usa, iubirea iese pe fereastra, si nu poti spune ca iubesti pe cineva atunci cand acela este menit sa iti satisfaca vreo nevoie personala si egoista.

    Thread-ul asta e in contrast cu lucurile discutate p-aci, dar hai sa-l deschid. Ei bine, hai sa vorbim despre iubire. Mai exista ea in zilele noastre? A mai ramas ceva din basmul cu Ileana Cosanzeana si Fat-Frumos? A ajuns iubirea aceea neconditionata sa fie doar un mit?

  2. #2
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    ah, ce romantic


    exista iubire, da' e asa mediatizata si transformata in "marfa" si impinsa in mainstream ca nimeni nu mai stie ce si cum
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  3. #3
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Iubirea inseamna compromis. Iubirea adevarata o poti gasi doar langa persoana a carei defecte sa le poti accepta, nu exista persoana perfecta cum nu exista nici relatie perfecta.

    Iubirea nu se spune, se simte ... se demonstreaza. A spune "te iubesc" este infinit mai usor decat a demonstra ca iubesti - asta e marea incercare.

    Intrebarea ta in loc sa fie: " Mai exista ea in zilele noastre?"(iubirea) ar trebui sa sune asa: "Exista iubire adevarata in zilele noastre?" .

    Iubire exista : fata de banii lui/ei, fata de masina lui/ei, etc... si asa multi/multe se amagesc ca iubesc persoana cand, de fapt, iubesc confortul pe care persoana respectiva il ofera.

    Existenta iubirii este un subiect delicat, mult prea amplu pt a putea fi dezbatut in cateva randuri scrise in graba pe un forum.

    Revin
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  4. #4
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Te astept sa revii, imi place ce ai scris pana acum. Presupun ca sunt originale gandurile, nu?

  5. #5
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Foarte originale insa pe fuga..

    p.s.: Aveam pe acasa si o declaratie de dragoste frumoasa, o scrisesem pe cand eram "mica si proasta"(cum zic eu deseori) ..
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  6. #6
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by angel_with_tail View Post
    Iubirea inseamna compromis. Iubirea adevarata o poti gasi doar langa persoana a carei defecte sa le poti accepta, nu exista persoana perfecta cum nu exista nici relatie perfecta.
    Aici as avea o rectificare. Eu consider ca iubirea nu reprezinta sa accepti defectele, ci sa iubesti si defectele persoanei respective.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  7. #7
    kinki lola pinki's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    21,478
    Reputatie
    1
    defectele sa nu mai fie defecte


    prietenii mei si amicii mei n-au defecte
    [FONT="Book Antiqua"][SIZE="3"][B][COLOR="Gray"]love's not blind, it's retarded.[/COLOR][/B][/SIZE][/FONT]

  8. #8
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Da, varianta ta e mai scurta.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  9. #9
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Aici as avea o rectificare. Eu consider ca iubirea nu reprezinta sa accepti defectele, ci sa iubesti si defectele persoanei respective.
    imposibil
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  10. #10
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Eu zic ca se poate.
    Spre exemplu, o femeie se poate simti flatata cand barbatul infuleca la fel ca un porc, deoarece ea considera ca lui ii place mancarea care a gatit-o.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  11. #11
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    am inteles...dar ia zi-mi cum se simte o femeie cand barbatul isi lasa hainele peste tot prin casa, pe unde apuca ?
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  12. #12
    it's a boy! moty's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,843
    Reputatie
    1
    Poate ii place cum face ea ordine

  13. #13
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    Ca un om să iubească pe altul e probabil cea mai grea sarcină care ne-a fost încredințată, sarcina supremă, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu... iubirea e un imbold pentru fiecare să se desăvârșească, să devină o lume, el însuși, de dragul cuiva.
    (Rainer Maria Rilke)
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  14. #14
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Aici as avea o rectificare. Eu consider ca iubirea nu reprezinta sa accepti defectele, ci sa iubesti si defectele persoanei respective.
    Ceea ce spui aici e idealul iubirii,dar ...crede-ma - defectele tot defecte raman. Rareori poti sa le iubesti, dar e mai usor sa le accepti - acceptarea e un compromis. Daca o persoana are defecte ce nu le poti accepta, inseamna ca mai bine merge fiecare pe drumul lui mai departe. Schimbare nu exista, decat in cazuri extrem de rare si determinata de un soc foarte mare.
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  15. #15
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hard View Post
    am inteles...dar ia zi-mi cum se simte o femeie cand barbatul isi lasa hainele peste tot prin casa, pe unde apuca ?
    Pe unele femei nu cred ca le deranjeaza acest aspect, pentru ca si ele sunt la fel. Daca insa femeii pe care o iubesti nu ii place sub nici o forma acest "defect" mai bine e sa nu il repeti. E o dovada ca iti pasa de dorintele si cerintele ei. ...O dovada de iubire daca vrei sa o vezi asa .

    Si desi intrebarea nu cred ca imi era adresata mie, hai sa incerc sa iti raspund : daca femeia face parte din cele carora nu le pasa - nu se simte in nici un fel; daca insa femeia face parte din cele carora le pasa de acest aspect - grija fata de lucruri si ordinea- atunci femeia respectiva se va simti exploatata pentru ca ea trebuie sa stranga lucrurile de fiecare data, va simti ca are un copil langa ea - nu un barbat, va simti ca parerile ei nu sunt luate in seama si mai ales ca nu este respectata. Greu ... nu? [si simtamintele celei de-a doua categorii de femeie pot fi evitate cu doar 2-3minute de atentie pe zi].
    Last edited by angel_with_tail; 21st May 2009 at 15:07.
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3,548
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by angel_with_tail View Post

    Intrebarea ta in loc sa fie: " Mai exista ea in zilele noastre?"(iubirea) ar trebui sa sune asa: "Exista iubire adevarata in zilele noastre?" .

    Iubire exista : fata de banii lui/ei, fata de masina lui/ei, etc... si asa multi/multe se amagesc ca iubesc persoana cand, de fapt, iubesc confortul pe care persoana respectiva il ofera.
    Pai la iubirea adevarata m-am referit. La acea iubire bilaterala si dezinteresata. Din pacate, in relatiile din ziua de azi, unul iubeste, iar celalalt se lasa iubit...

  17. #17
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hard View Post
    am inteles...dar ia zi-mi cum se simte o femeie cand barbatul isi lasa hainele peste tot prin casa, pe unde apuca ?
    Uite ce intrebare interesanta! O s-o intreb si iti spun mai spre seara.:ras-plans:
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  18. #18
    sport legend karynna24's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Catalin190389 View Post
    Pai la iubirea adevarata m-am referit. La acea iubire bilaterala si dezinteresata. Din pacate, in relatiile din ziua de azi, unul iubeste, iar celalalt se lasa iubit...
    Mare adevar grait-ai! din pacate de multe ori credem ca iubim,dar de fapt suntem indragostiti de ideea de "iubire".Tanjim sa fim iubiti si confundam iubirea cu atractia fizica,pasiunea Îi atribuim partenerului/partenerei calitati pe care nu le are,plasmuite doar de mintea noastra... Si asta doar din dorinta de a iubi si a fi iubiti! Nu degeaba se spune ca "dragostea e oarba"!!! Iubirea adevarata exista,dar nu toti o gasesc si nu toti stiu sa o recunoasca si sa o aprecieze atunci cand apare! De ce? Pt ca punem mult accent pe fizic,pe frumusete,pe contul din banca si mai putin(deloc) pe suflet...
    [B]Masculin[/B]:[B][COLOR="Red"]Rafa Nadal[/COLOR][/B],[COLOR="Magenta"][B]J.W.Tsonga[/B][/COLOR],[COLOR="SeaGreen"]Novak Djokovic[/COLOR],[COLOR="DarkOrchid"]Thomas Berdych[/COLOR], J.M.Del Potro , Mikhail Youzhny, Andy Roddick,Ernest Gulbis,Milos Raonic
    [B][I] Feminin:Simona Halep si...cam atat!


    Rafael Nadal No.1

  19. #19
    sport legend angel_with_tail's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    3,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Catalin190389 View Post
    Pai la iubirea adevarata m-am referit. La acea iubire bilaterala si dezinteresata. Din pacate, in relatiile din ziua de azi, unul iubeste, iar celalalt se lasa iubit...
    Deseori se intampla asa. Sper uimirea noastra insa mai exista si iubire adevarata.

    Si inca ceva: iubirea nu are varsta!!!!!!!
    [B][COLOR="Purple"]::Life is not measured by the number of breaths we take,but by the moments that take our breath away::[/COLOR][/B]

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3,548
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by angel_with_tail View Post
    Deseori se intampla asa. Sper uimirea noastra insa mai exista si iubire adevarata.

    Si inca ceva: iubirea nu are varsta!!!!!!!
    Perfect de acord. Dragostea nu are varsta, sex, culoare (mi-am adus aminte de melodia aceea aiurita.."Dulce" ).

    In primul rand, cred ca lumea nu mai stie exact ce inseamna iubirea adevarata. Astfel apar confuziile. Unele persoane nu pot face diferenta intre "indragosteala" si "dragoste".

    Mai grav este ca unii recurg la gesturi necugetate din cauza "esecului in iubire". Multi se plang de faptul ca nu sunt iubiti. Auzi la tot pasul dudui vaitandu-se: "Oh, vai, l-am iubit din tot sufletul, da' porcu' nu a raspuns niciodata iubirii". Pai, daca iubesti cu adevarat, de ce te plangi ca el nu raspunde sentimentelor tale? Persoanele acestea nu cunosc inca faptul ca dragostea adevarata nu asteapta niciodata nimic in schimb.

  21. #21
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Uite ce intrebare interesanta! O s-o intreb si iti spun mai spre seara.:ras-plans:
    asa, ia vezi poate la tine e un caz mai fericit
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •