Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 271

Thread: Urasc nedreptatea!

  1. #64
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Scrie si pe eurosport.com.

  2. #65
    junior OilersFan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Canada
    Posts
    106
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Am agentii de presa, nu iti pot da link.
    http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/olym...ng/3581178.stm

    Ai dreptate!!!! Incredibil.......Imi imaginez ca reluarile video pot decide daca a gresit sau nu. De ce nu se iau in considerare?

  3. #66
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    "The disqualification of Aaron Peirsol was not accepted due to the detail of the reason supplied by the official being inadequate and not in the working language of FINA," said a statement.
    Exact ce ti-am spus. Reluarile video arata ca a gresit in mod evident!

    A fost pe fata!

    Hehe, s-au suparat si englezii, ca aveau un sportiv care ar fi luat bronz...

  4. #67
    special! ;P
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    florida, usa (formerly: Arad, Romania)
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Come on people! este jenant poate ca arbitrul nu stie engleza lol! asta nu se mai poate accepta! sunt foarte curioasa ce vor spune comentatorii amricani diseara despre inot! In orice caz bravo pt locul 3!!!!!!!

  5. #68
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu stie engleza... Furt pe fata...

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Eu cred ca ar fi trebuit sa-i fie rusine americanului sa primeasca medalia aia de aur, stiind ce s-a intamplat, stiind ca a gresit.

  7. #70
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Fara scrupule. Obiectivul e locul 1 in clasamentul pe medalii, indiferent cum. Gresesti odata, gresesti de doua ori, dar sa fie ziua si greseala pentru americani, deja e mai mult decit intimplare.

  8. #71
    incepator Nosferatul's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Nosferatul si Dlgicu, hai sa va aud acum ce mai ziceti!
    Le ce te referi?

  9. #72
    junior OilersFan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Canada
    Posts
    106
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Fara scrupule. Obiectivul e locul 1 in clasamentul pe medalii, indiferent cum. Gresesti odata, gresesti de doua ori, dar sa fie ziua si greseala pentru americani, deja e mai mult decit intimplare.
    Pe NBC scrie ca

    "As of this posting, however, the British team, which would win bronze in the event if Peirsol is disqualified, filed another official complaint with FINA.

    The British were protesting the overturning of the original DQ."

    Nimic insa pe BBC, Goddard se gandeste la Beijing. Au lasat-o moarta britanicii?

  10. #73
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nosferatule, am dat eu mai sus un citat de pe BBC. Uite si linkul lui Oilers, citeste acolo atent: http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/olym...ng/3581178.stm

    Quote Originally Posted by Nosferatul
    Le ce te referi?
    Te astept cu comentarii legate de aceasta decizie... mai continui apararea cinstei americane?

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Mai bine ar face o medalie de platina care sa le-o dea numai americanilor, indiferent de rezultatul concursului. Asa sigur ar fi pe primul loc la medalii, ca n-ar mai avea nimeni nici una de platina.

    Hai Romania!!!

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Na...ca au luat-o si la gimnastica iarasi...pacat...

    Hai Romania!!!

  13. #76
    incepator Nosferatul's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Te astept cu comentarii legate de aceasta decizie... mai continui apararea cinstei americane?
    Nu vad ce are de-a face cinstea americana cu discordantele decizionale de arbitraj ale oficialilor de la Atena care nu sint... americani, dar ma rog. Tocmai am vazut reluata cursa si nu imi dau seama care a fost chichita. Cert este ca amercicanu' a fost cu 2 sec. mai bun ca restul ceea ce nu vad cum poate fi contestat. Decit o medalie cadou printr-o descalificare discutabila mai bine una meritata pe deplin. Personal nu m-as mindri cu o medalie cistigata in urma descalificarii celui care a fost mai bun decit mine, dar asta sint doar eu.

    Inca odata, nu mai va obositi sa vedeti conspiratii, scenarii oculte, comploturi si coniuncturi internationale absconse. Bucurati-va de spectacolul sportiv si invatati de la daruirea si efortul competitorilor. Si amintiti-va ca Jocurile Olimpice sint totusi mai presus decit divizia judeteana de fotbal din Romānia. Arbitrii au si ei mindria si onoarea lor pe care nu sint dispudi sa o calce in picioare pentru placul fie si al americanilor dar greselile sint si au fost intotdeauna "apanajul" oamenilor.

    Cei mai buni sa cistige!

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Bun..greseli...sa zicem...dar de ce sunt in majoritatea cazurilor in favoarea americanilor???

  15. #78
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Cine spune ca americanii nu au fost ajutati de arbitri la aceasta olimpiada nu s-a prea uitat la televizor. Normal ca americanul a terminat cu 2 sec inaintea celorlati daca a intors mai repede si practic o portiune nu a mai inotat spate. Dar daca esti american Dumnezeu (sau mai bine zis arbitrii) te iubeste. Chiar si la gimnastica s-a tras cu americanii. Ieri Paul Hamm nu merita sa castige(Sa fim seriosi, peste 9.100 dupa ce cazi si ratezi saritura si doua note de domeniul science-fiction la bara si paralele). Azi, Petterson a fost si ea ajutata, sau mai bine zis au fost dezavantajate celelalte(In special Khorkhina).

  16. #79
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nosferatu, ma uit cu mare placere la Olimpiada, crede-ma. Este competitia mea favorita. Ma uit la tot ce misca, mai putin baseball si softball care nu ma intereseaza, intelegi tu de ce. Dar "greselile" astea te scot din sarite. Hai sa iti spun o treaba. Inainte de inceputul finalei de individual compus masculin se stia ca va castiga domnul Hamm, zis si "Sunca". Ia informatia asta asa, nu ma intreba de unde stiu. Cum e posibil asa ceva?

    Vorba lui Dragos_popa17 si andreiush, mai uita-te pe la televizor, se "greseste" numai pentru americani care sint prea prosti ca sa cistige macar ajutati de arbitri, dar fara sa triseze si sa bata la ochi... E posibil sa castige Peirsol aur la 200 spate TRISIND si sa se respinga raportul de catre FEDERATIA INTERNATIONALA DE INOT (FINA), pentru ca raportul nu este in engleza??? Pai e clar: FINA = SUA. Miine poimiine nu o sa poti trage o basina la Olimpiada daca nu va fi in engleza...

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Americanii iau aur si la basini ..stai calm...

    Hai Romania!!!

  18. #81
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Nu as mai fi vrut sa intervin, dar ii raspund lui Vadim care in primul rand m-a confundat, pentru ca eu nu scrisesem in sprijinul americanilor, ci impotriva lor (mai putin comploturi, teoria conspiratiei etc.)

    M-am uitat la cum a prezentat NBC finala la 200 metri spate (in reluare, nu dau nimic in direct decat in HD la pay per view); in primul rand au dat o singura reluare cu faza litigioasa si au zis ca a intoarcerea a fost valabila; apoi au spus aceeasi cauza cu raportul intocmit in alta limba, adaugand ca apoi la confruntarea verbala a comisiei cu arbitrul acesta a prezentat o versiune diferita decat ce scrisese. Dupa care au adaugat ca nu a fost chiar asa de dubios, si ca atat sala cat si adversarul sau austriac care ar fi trebuit sa castige il sustineau pe american si ca pentru toti a parut ca revenirea asupra deciziei "a facut dreptate". De remarcat ca austriacul a crescut practic in US si era principalul adversar al americanului in intrecerile universitare din US; "ca un vechi rival si prieten, acesta a declarat ca o clipa s-a gandit la perspectiva obtinerii titlului olimpic, ocazie poate unica pentru el, dar apoi l-a sustinut cu fair-play pe american in demersul sau" au spus cei de la NBC.

    Parerea mea e ca ce s-a intamplat aici seamana izbitor cu ce am povestit in ziua precedenta de la Olympia cu proba de aruncare a greutatii in care cei 3 americani au intrat in concurs cu gandul declarat de a lua locurile 1, 2 is 3 (daca am inteles bine acest lucru s-a intamplat de 8 ori in trecut la aceasta proba, dar demult, pe la inceputuri). Desi au esuat lamentabil, primul iesind din calificari, al doilea in prima parte a finalei (incheind in final pe 9), iar al treilea pierzand titlul in ultima serie dupa o singura incercare reusita (prima) si 5 ratari, toti trei au pierdut URAT, in ordine cu contestatii disperate care au durat minute intregi cerand inca o proba (primul), priviri semnificative spre arbitrii care ii invalidasera 2 lovituri (al doilea) si culminand cu izbucnirea nervoasa a celui de-al treilea care desi pe reluare s-a vazut ca ratase clar ramanerea in inel la ultima incercare a incercat FIZIC sa ii opreasca pe cei doi arbitri sa ridice steagul rosu, urland la ei si punand mana pe steaguri...

    Cam asta e mentalitatea americanilor, trag pana in panzele albe, se folosesc de orice chichita de regulament si procedura care ar putea fi in favoarea lor atunci cand nu castiga pe bune, si isi permit sa faca asta pentru ca, iata, uneori li se da si dreptate; sa fim sinceri: ar fi facut romanii contestatie in acest caz, si daca da, li s-ar fi dat dreptate cu un asemenea "verdict" penibil? Sunt sigur ca vom mai vedea astfel de iesiri la rampa ale americanilor, sunt disperati si vesnic infometati dupa medalii, disperare care din pacate noua ne lipseste. Avem deja atatea frustrante locuri 4, cu atat mai frustrante cu cat cateva medalii au fost pierdute in favoarea unor astfel de americani(-ce) disperati(-e) in sensul bun sau rau al cuvantului; asta e, mergem inainte si sa speram la mai bine.
    Last edited by dlgicu; 20th August 2004 at 05:43.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  19. #82
    incepator Nosferatul's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Inainte de inceputul finalei de individual compus masculin se stia ca va castiga domnul Hamm, zis si "Sunca". Ia informatia asta asa, nu ma intreba de unde stiu. Cum e posibil asa ceva?
    Pai si eu stiam ca el va cistiga dupa ce l-am vazut la echipe. Gumesc dar sa fim seriosi, doar nu vrei sa spui ca tie ti-a spus cineva de la CIA si FBI ca sigur va cistiga Hamm.

    Quote Originally Posted by Vadim
    E posibil sa castige Peirsol aur la 200 spate TRISIND si sa se respinga raportul de catre FEDERATIA INTERNATIONALA DE INOT (FINA), pentru ca raportul nu este in engleza??? Pai e clar: FINA = SUA. Miine poimiine nu o sa poti trage o basina la Olimpiada daca nu va fi in engleza...
    Eu nu inteleg un lucru, poate ma lamureste Vadim sau altcineva: cum naiba "CIA"-ul, "FBI"-ul ori Mafia reusesc sa-i convinga pe arbitrii germani, australieni (adversari la inot cu americanii), francezi, rusi, chinezi, japonezi, italieni, sudafricani, olandezi si restul "babiloniei" sa fure pentru americani impotriva propriilor compatrioti? Cu pistolul la timpla, le tin ostatici nevestele si copii, le taie din salar sau ii ameninta ca ii da afara din servici si ca nu vor mai gasi altul?

    Va spun eu care este explicatia: totul este imaginatie ultra-productiva cu simptom de scenarita acuta si conspirationism. Sssst, fiti atenti, cind cititi rindurile astea uitati-va in spate ca febeiul va urmareste...

  20. #83
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pārtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Poate un pic prea dur Nosferatule, dar in principiu ai dreptate.... cel putin pentru gimnastica.

    Pe de alta parte la faza cu inotatorul american parca e prea de tot... daca e asa cum zici tu (si cum cred eu) federatia va modifica din nou decizia. Totusi se vede destul de clar ca omul ala nu a inotat numai pe spate...
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  21. #84
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Nosferatu, hai sa fim seriosi. Crezi ca daca Peirsol era roman se reversa decizi.In vecii vecilor, amin. Am mai spus-o, daca esti american ai din start un avantaj. Chiar si la gimnastica. Nu un avantaj enorm, dar cat sa castigi. Paul Hamm a primi peste 9.100 la sarituri dupa ce a cazut si a iesit afara din covor(deci practic a ratat saritura). Daca era Ioan Suciu sau Marian Dragulescu primea vreo 8.900. Asta e adevarul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •