Results 1 to 7 of 7

Thread: La ce varsta este ideal sa te apuci de hochei ?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1

    La ce varsta este ideal sa te apuci de hochei ?

    Salut,
    cam la ce varsta credeti ca ar fi ideal sa te apuci de hochei ?
    Am 19 ani si ma bate un gand sa ma apuc...
    De patinat stiu sa patinez, chiar foarte bine as spune, stiu de multi ani, am avut vreo 3 ani in care am mers numai pe role cu care stiu sa fac si multe chestii eram chiar disperat...
    Exista si patinoar si echipa de hochei la mine in oras, credeti ca m-ar primi ? As avea vreo sansa ? Deci la patinat chiar nu am probleme si am si viteza foarte buna, dar pe o crosa nu am pus mana in viata mea

  2. #2
    hard-worker effect's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ICEland
    Posts
    1,992
    Reputatie
    1
    Varsta ideala e de 5-6 ani . Am auzit si exemple de copii care s-au apucat la 13-14 ani . (in cazul meu , am incercat sa ma duc la 16 ani ,dar mi s-a spus ca ar fi prea tarziu) Daca tu zici ca stii sa patinezi bine ai avea un avantaj, dar te-a apucat gandul asta un pic cam tarziu . Cel mai bine e sa te duci si sa vorbesti direct cu antrenorul echipei din orasul tau si in cel mai rau caz sa dai o proba. Incearca sa-ti iei o crosa in prealabil si sa incerci sa te obisnuiesti cu ea (poti face de exemplu stick-handling destul de usor prin fata blocului cateva zeci de minute pe zi) . Oricat , ideea e ca daca dai o proba incearca sa-ti pui in valoare patinajul , viteza(in cazul in care chiar stapanesti bine procedeul) si cred ca o sa fie bine .
    Multa bafta si sa ne anunti ce ai rezolvat
    [b]"If you want it, dont just think you want it, go out and ****ing WANT IT! [/b] - Bruce "***ing" Boudreau

  3. #3
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Pai daca tie la 16 ani ti-au spus ca e tarziu, mie la 19 ce sa-mi spuna ?
    Din ce oras esti ?
    Oricum pe mine nu ma intereseaza sa fac performanta, in sensul ca nu vreau sa castig bani din asta, dar mereu mi-am dorit sa ajung sa practic un sport, am si practicat basket si fotbal, dar m-am lasat dupa cativa ani, iar la varsta asta ma gandeam ca hocheiul ar fi cea mai buna oportunitate pt ca nu sunt foarte multi care practica sportul asta, si nici echipa nu este de top. Oricum acum vara nu cred ca am la cine sa ma duc, este inchis patinoarul. Trebuie sa astept pana la iarna cand voi face 20...
    Competitii de hochei pe role exista in romania ?
    De amatori eventual...
    Poate ne strangem mai multi de aici si facem o echipa sau ceva. Banuiesc ca ar trebuie sa se organizeze chestii de genul asta pe la Bucuresti sau pe litoral acum vara

  4. #4
    hard-worker effect's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ICEland
    Posts
    1,992
    Reputatie
    1
    Bucuresti . Raspunsul unui club poate fi diferit in functie de lotul pe care il are , de nivelul de pregatire , de antrenor etc
    Si eu aveam idei d'astea cu jucatul de placere, dar mi-am dat seama ca in Romania nu se poate. Eram cativa care ne strangeam asta-vara in Herastrau la hochei pe role , din pacate a cam cazut treaba.
    [b]"If you want it, dont just think you want it, go out and ****ing WANT IT! [/b] - Bruce "***ing" Boudreau

  5. #5
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    De ce spui ca nu se poate sa joci de placere ?
    Galati este orasul de care vorbeam, avem echipa si patinoar, insa nu este o echipa de top din cate stiu, jucatorii cei mai buni pleaca pe la steaua suki...

  6. #6
    manager meth's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    299
    Reputatie
    1
    45 de ani si 3 luni

  7. #7
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Desi subiectul este mai vechi m-am gandit sa postez oricum.

    Zic ca si la 19 ani poti sa incerci sa te apuci de hochei. Daca patinezi bine, restul se invata. De ajuns in NHL poate nu vei ajunge niciodata, dar poate la rezervele echipei locale din Galati vei putea juca. Daca nu te intereseaza sa castigi bani, cu atat mai mult zic ca merita sa incerci.
    ex-97SiR

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •