View Poll Results: A venit Bubau degeaba la Olimpiada?

Voters
20. You may not vote on this poll
  • Da, mai bine ramanea acasa, o prezenta inutila pentru Romania

    3 15.00%
  • Nu, si-a castigat dreptul sa participe si si-a reprezentat tara cat a putut de bine

    16 80.00%
  • Nu stiu/nu ma intereseaza

    0 0%
  • Alta opinie, precizati

    1 5.00%
Results 1 to 14 of 14

Thread: Bubau si Carnaval - o onoare pentru Romania sau prezenta inutila?

  1. #1
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1

    Bubau si Carnaval - o onoare pentru Romania sau prezenta inutila?

    Viorel Bubau si calul sau Carnaval au reprezentat o prezenta insolita si singulara pentru Romania in competitiile ecvestre de la aceasta Olimpiada, probe in care Romania a fost candva chiar si pe podium.
    Venit fara mari sperante, dar cu bucuria de a participa la o Olimpiada, romanul s-a clasat dupa prima proba pe locul 75 (ultimul), iar la a doua a abandonat.

    Citind cifrele reci si dure, ProSport concluzioneaza: "După ce a cheltuit aproximativ 100.000 de dolari pentru a fi prezent la Atena şi a fost mediatizat mai mult decît unii campioni olimpici, Viorel Bubău a avut o evoluţie catastrofală în întrecerea de călărie. La sfîrşitul primei probe, Bubău se afla pe locul 75 din tot atîţia concurenţi participanţi, iar ieri a fost descalificat din concurs, încheindu-şi participarea la Jocurile Olimpice." si il declara pe Bubau "Omul rau" al zilei.
    Gazeta Sporturilor se apropie in schimb de om si de calul sau si scrie o poveste trista, dar frumoasa despre aceasta participare.

    Care este parerea voastra despre acest subiect?
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    1. Bubau a ajuns pe banii lui la olimpiada, deci nu se poate pune problema ca i-ar fi luat locul altcuiva calificat din delegatie.
    2. Fiind primul reprezentant al Romaniei dupa 24 de ani in aceasta competitie, dintr-o tara s-o recunoastem fara traditie recenta in acest sport, este foarte important ca a ajuns acolo. Chit ca probabil a jucat pentru ceilalti participanti rolul participantilor din tari exotice la seriile de inot, al celor care sunt cat pe-aci sa se inece in bazin. Este foarte important ca a fost reinnodata o traditie, intr-un sport pe care il credeam mort la noi in tara, si sa speram ca prezenta se va repeta si la Beijing.

    3. Cu absolut 0 lei investitie in acest sport, cu caii de rasa detinuti de personaje gen Sile Camataru', la ce performante va asteptati?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Foarte bine ca s-a calificat si a reusit sa participe.

    PS: Am auzit ca si-a impuscat calul dupa Olimpiada, ca s-a imbolnavit?

  4. #4
    sport legend ADelPiero's Avatar
    Join Date
    Jan 2003
    Location
    ALBA IULIA
    Posts
    7,198
    Reputatie
    1
    imi pare foarte rau pentru Bubau ...
    dar eu, totusi zic faptul ca, nu a o fost o prezenta inutila...
    chiar daca nu a avut rezultate ... a reprezentat Romania ... e un lucru foarte frumos...
    multă lume... PUȚINI OAMENI

  5. #5
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Foarte bine ca s-a calificat si a reusit sa participe.

    PS: Am auzit ca si-a impuscat calul dupa Olimpiada, ca s-a imbolnavit?
    Si-a impuscat calul???
    Vorbesti serios?
    Am citit ieri articolul din GSP, interesant, dar scria ca a ajuns la spitalul cabalin.

  6. #6
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Prezenta la olimpiada este o onoare....chiar daca iesi pe ultimul loc.....parca asta ideea jocurilor olimpice....
    Si ar fi pacat sa isi impuscat calul.....ce vina are el ?
    parerea mea.....

  7. #7
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Caii se impusca sa nu se mai chinuie... daca era grav accidentat; nu am citit pe nicaieri sa se fi intamplat asta, dar ar fi intr-adevar trist.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  8. #8
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ
    3. Cu absolut 0 lei investitie in acest sport, cu caii de rasa detinuti de personaje gen Sile Camataru', la ce performante va asteptati?
    corect! am avut ocazia acum cativa ani sa vizitez cateva din hergheliile "de renume" (Mangalia, Sambata de Jos) si am fost uimit de cum au ajuns

    Asadar, la conditiile de la noi sa ne bucuram ca s-a auzit de noi
    ...always look on the bright side of life...

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Indiscutabil, prezenta romaneasca in competitia ecvestra a fost binevenita. Nu are importanta locul ocupat; eu am fost mandru sa vad steguletul Romaniei in tabelul de participare la dresaj si cross-country. Povestea din GS m-a emotionat; sper ca acest cal sa se refaca totusi.
    A propos de spiritul olimpic : mi-am amintit de un film in care e prezentata o cursa de fond sau maraton si un concurent accidentat termina dupa ore bune cursa; a avut o vointa extraordinara de a reusi, iar la final este totusi asteptat de cativa cunoscuti (oficialii plecasera de mult).

  10. #10
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Eu am deschis acest thread dupa ce am vazut cele doua reactii complet diferite in GSP si ProSport in urma evolutiei lui Bubau. In plus m-a intrigat si mirat foarte tare insertul din ProSport, tinand cont ca acolo e sef Topescu, un om cu "traditie" in familie in ce priveste calaria; nu am vazut nici o reactie a lui intre timp, asa ca mirarea mea ramane.
    Voturile de pana acum mi-au confirmat parerea pe care o aveam inainte de a deschide threadul, asa ca acum pot spune RUSINICA PROSPORT, nu e frumos sa ponegresti sportivii romani de la Olimpiada, indiferent de rezultatele pe care le obtin, atata timp cat ei concureaza cu fair-play, cu ambitie si cu respect fata de tara pe care o reprezinta la Atena.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  11. #11
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    E foarte bine ca am avut un reprezentant si la acest sport, dar sa cheltui 100.000$ si sa ramai doar cu bucuria ca ai participat e o conceptie gresita!!! Personal, pe mine m-ar fi ambitionat faptul ca am mers pe banii mei si dadeam tot ce puteam!!!
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  12. #12
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    "Nu am vrut să forţăm. Calul a fost accidentat", explică Bubău.

    Vii tocmai pana la Atena cu calul in masina si pe deasupra nici nu e refacut complet!!!! Nu mi se pare corect fata de animal!!!
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  13. #13
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    eu cred ca este o onoare pentru romania la acest sport.
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Question Bubau - in concediu la Atena

    Fratilor. A plecat pe banii lui, dar i-a primit inapoi. Si cu aia si-a tinut acolo "si catelu si purcelu". Carnaval era accidentat. Medicii ii recomandau repaos pana la sfarsitul anului. Se stia pronosticul participarii lui. si de ajuns acolo s-a ajuns prin mila federatiei !!! cum e cu onoarea???

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •