Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 63

Thread: Modificari in regulamentul ISU si la CoP

  1. #1
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1

    Modificari in regulamentul ISU si la CoP

    S-au operat modificari la Cop la probele individuale si perechi in cea ce priveste nivelele de dificultate si gradele de executie:
    Detalii aici: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1427

    Decizia Comisiei disciplinare ISU de a reduce suspendarea lui Yuri Larionov de la 2 ani la 18 luni - Source ISU Communications No. 1560 @ http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1433

    Tentative Age Limits (subject to final confirmation from the IOC,) for all disciplines at 2012 Winter Youth Olympic Games are set and ISU Judging System Working Group members named - Source, ISU communications No. 1561 @ http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1436

    Masuri de taiere a costurilor la evenimentele ISU; si regula No. 579: Draws for Competitors ISU Championships Single & Pair Skating - Source, ISU communications iNo. 1562 @ http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1437
    Printre cele mai importante masuri:
    S-au redus numarul de patinatori prezenti la programele libere
    La probele individuale de la 24 la 20
    iar
    Perechi: top 16 dupa SP la mondiale (atat seniori cat si juniori); top 16-EURO, top 12-4CC
    DAns: top 20 dupa OD, la mondiale (atat seniori cat si juniori); top 16-EUROS, top 12-4CC


    Panels of Judges for the Olympic Winter Games: Rule 402 - Source, ISU communications No. 1563 @ http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=1438
    Last edited by Iulya; 5th May 2009 at 17:40.
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  2. #2
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu stiu de ce dar mie nu-mi miroase a bine. mai ales la perechi care si asa sunt pe duca sa le mai si reduca numarul.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #3
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    mie nu mi se pare chiar asa de rau, adica oricum patinatorii de pe locurile 20-24 erau cam slabuti, si nici nu le aratau la tv, iar asa poate ca au mai multa ambitie de a ajunge in 20 si fac programe si mai bune
    in rest, daca se reduc costurile la evenimente, oare nu se ieftinesc biletele?
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  4. #4
    sport legend ricochet4's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,161
    Reputatie
    1
    Ar putea impune ca la F1 un motor la mai multe curse. Aici un costum la mai multe competitii. Daca il schimbi, penalizare 5 puncte.
    Laura, maailman kaunein tyttö

  5. #5
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cateva modificari in cod:

    - va creste valoarea unui 3 Axel de la 8.3 la 8.5 pct;
    - va creste si valoarea unei sarituri cvadruple, dar inca nu s-a spus cu cat anume;
    - valoarea unui dublu axel va fi redusa de la 3.5 la 3.3 puncte;
    - nu se vor mai aplica depunctari severe in cazul in care rotatia unei sarituri nu e completa;
    - media gradelor de executie a scazut de la 3 la 2.1;

    Deocamdata acestea sunt modificarile pe care le-am gasit.

    Sursa: http://english.chosun.com/site/data/...051001297.html
    www.fangymnastics.com

  6. #6
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    in sfarsit va creste valoarea cvadruplei, era si cazul!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #7
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mihai eu din cate am inteles nu creste valoarea cvadruplei dar o sa renteze mai mult sa o faci pt ca depunctarile nu o sa mai fie asa severe.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cred totusi ca ii vor creste valoarea de baza...."The base value of quadruple jumps, which are executed only by elite male skaters, will also be raised".

    Dar in acelasi timp e adevarat si ce zici tu...ca nu vor mai fi depunctari severe. De exemplu Daisuke la cvadrupla de la mondiale...nu a primit credit pe ea, desi a aterizat-o pana la urma (cu toata ca i-a lipsit din rotatie putin). Cu noile schimbari cred ca ar primi acel cvadruplu Flip.
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    am inteles ca daca au peste 70% din rotie i-o accepta.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #10
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Eu pana nu vad la fata locului efectele nu ma pot pronunta daca schimbarile sunt bune sau nu. Cred insa ca trebuie facut in primul rand ceva ca arbitrii sa nu mai poata pompa puncte in nestire in GOE si PCS la patinatorii favoriti. Nu stiu cum s-ar putea face asta dar ar trebui sa reprezinte o prioritate, mai ales ca s-a vrut ca noul sistem sa mareasca gradul de obiectivitate in aprecierea programelor.
    Povestea cvadruplei este insa de tot rasul. Eu una sa introduce-o ca element obligatoriu in proba masculina, nu cred ca are cineva ce cauta fara asa ceva la o competitie de prima clasa. Daca ii mai baga un puncticel doua, asa de ochii lumii, mai bine isi vad de treaba.
    Iar aia cu 70% e fabuloasa, sa vezi acum trisari grosolane.

  11. #11
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Simona, partea trista e ca au destui ce cauta fara cvadrupla in proba masculina, iar partea cu 70% la fel mi se pare bataie de joc.
    oricum sper ca aceste schimbari sa se vada in punctajele patinatorilor, sa existe o mai mare obiectivitate in aprecierea programelor iar elementele tehnice sa fie apreciate corespunzator.
    Sunt tare curioasa cum va fi anul viitor cu noul cod de punctaj, in special la proba masculina.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  12. #12
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea ceea ce trebuie luat de la 0 si refacut este partea de prezentare. Acolo se intampla lucruri teribile, totul e mult mai subiectiv ca pe vremea vechiului sistem.

  13. #13
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    adevarul e ca mie nu imi trebuie neaparat cvadrupla dar as vrea sa vad jurizari corecte.
    si din pacate ceva ce ma seaca pe mine nu poate fi jurizat. pe mine ma seaca sa fiu plictisita, dar asta e o chestie evident subiectiva. dar mie nu-mi vine sa cred, sincer si fara glume ca lumea nu cade brusc intr-un somn adanc cand patineaza jeremy abbott sau patrick chan.
    as vrea sincer o nota pt originalitate. si daca folosesti o melodie care a mai fost folosita de 10 ori numai in sezonul curent ar trebui sa se sesizeze cineva.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #14
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    adevarul e ca mie nu imi trebuie neaparat cvadrupla dar as vrea sa vad jurizari corecte.
    si din pacate ceva ce ma seaca pe mine nu poate fi jurizat. pe mine ma seaca sa fiu plictisita, dar asta e o chestie evident subiectiva. dar mie nu-mi vine sa cred, sincer si fara glume ca lumea nu cade brusc intr-un somn adanc cand patineaza jeremy abbott sau patrick chan.
    as vrea sincer o nota pt originalitate. si daca folosesti o melodie care a mai fost folosita de 10 ori numai in sezonul curent ar trebui sa se sesizeze cineva.
    Ai pus punctul pe i. M-am saturat sa vad patinatori plictisitori ca moartea, pierduti in propriile programe. Si asta se poate puncta, exista la componente partea de performance care tocmai asta defineste, carisma, felul in care un patinator ii atrage pe ceilalti in programul lui, originalitatea. Problema este ca arbitrii sunt si ei oameni si gusturile difera, poate Abbott si Chan li se par a avea programe foarte incitante. De asta cred eu ca mai trebuie umblat la punctarea prezentarii.

  15. #15
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Noile valori ale sariturilor:
    (noile valori sunt cele boldate)

    Axel si sariturile duble
    1A: 1.1, 0.8 (+0.3)
    2T: 1.4, 1.3 (+0.1)
    2S: 1.4, 1.3 (+0.1)
    2Lo: 1.8, 1.5 (+0.3)
    2F: 1.8, 1.7 (+0.1)
    2Lz: 2.1, 1.9 (+0.2)
    2A: 3.3, 3.5 (-0.2)

    Triple:
    3T: 4.1, 4.0 (+0.1)
    3S: 4.2, 4.5 (-0.3)
    3Lo: 5.1, 5.0 (+0.1)
    3F: 5.3, 5.5 (-0.2)
    3Lz: 6.0, 6.0 (no change)
    3A: 8.5, 8.2 (+0.3)

    Cvadruple:
    4T: 10.3, 9.8 (+0.5)
    4S: 10.5, 10.3 (+0.2)
    www.fangymnastics.com

  16. #16
    melancholy iris_for_daria's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    over the rainbow
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    Oki...dar daca binevoieste careva sa-mi expliciteze si mie de ce e mai bine acu ? Adica din ce vad eu s-a marit sau pe alocuri s-a scazut cu foarte putin, si atunci unde e diferentierea aia care ar trebui totusi sa se faca intre Lysacek si Plushi, sau Chan si Brian ?
    Serios daca aveti timp, cei care se pricep mai bine la punctari, n-ar vrea sa faca o recalculare a programelor de la olimpiada, sau de la mondiale ale celor la care au fost discutii de punctaj si sa vedem daca situatia s-ar schimba sau ramane la fel si atunci toata povestea asta e doar praf in ochi...va rog eu frumos, s-ar putea ? Sau ar fi irelevant ? Dar totusi as intelege si eu mai bine...
    18 feb 2010 in Vancouver is: "The night they killed figure skating" - Elvis Stojko

  17. #17
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Niste japonezi au facut deja treaba asta si rezultatele ar fi fost urmatoarele:

    1. Plushenko - 257.4
    2. Lysacek - 255.9
    3. Takahashi - 251.6

    Au folosit indicatiile din ISU Communication 1611,din cate am inteles, nu stiu daca intre timp ISU a mai revenit asupra punctelor acordate unui element sau altuia. Nu m-am apucat sa calculez si eu desi imi trezuse prin cap dar daca sunt japonezi cred ca sunt seriosi, doar sa nu fi avut vreo scapare, ceva.

    Ideea este ca aceste modificari sunt apa de ploaie, sistemul trebuie regandit cu totul dupa parerea mea dar cred ca va mai trece ceva timp pana se va intampla asta. Deocamdata este exact cum a zis Plushenko, ca un joc de noroc, poti sa castigi sau sa pierzi in egala masura.

  18. #18
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    M-am luat cu punctajele si am uitat sa iti raspund la intrebari. Aceste calcule nu au relevanta. De ce? Juriul a acordat niste puncte si a stabilit niste rezultate avand in vedere o anumita baza a elementelor. Daca recalculam si aplicam alta baza evident rezultatele se pot schimba dar asta nu inseamna ca la Vancouver sau la Torino x sau y ar fi obtinut punctajul care ne iese noua acum. Chan ar fi tot inaintea Brian si Lysacek tot inaintea lui Plushenko daca juriul ar dori asta oricat ar valora un element sau altul, fiindca dezavantajul creat de o cresterea a bazei poate fi foarte simplu anihilat prin GOE sau prin PCS. Nici nu ma mai refer la ambiguitatea acordarii unui nivel 3 sau 4 pentru pasi si piruete. C-asa-i in tenis....depinde foarte mult cu cine joci.
    Last edited by SimonaB; 2nd June 2010 at 12:33.

  19. #19
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SimonaB View Post
    C-asa-i in tenis....depinde foarte mult cu cine joci.
    100% adevarat, iar acum SUA si Canada sunt la putere!
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  20. #20
    sport legend SimonaB's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jojo11 View Post
    100% adevarat, iar acum SUA si Canada sunt la putere!
    Roata se mai intoarce, nu e neaparat ceva rau. Canada si SUA au avut nume mari inainte de "dominatia ruseasca": Elvis Stojko, Brian Orser, Brian Boitano, Kurt Browning etc, dar au fost oameni care au contribuit la dezvoltarea sportului. Browning e tatal cvadruplei iar Stojko a combinatiilor 4-2, 4-3 nu exista atunci mentalitatea "play it safe" care e contrara sportului si principiilor olimpice. Parca sloganul olimpic era "Citius altius fortius" ultima data cand am verificat, l-or fi schimbat intre timp!

  21. #21
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Asa e SUA si Canada au avut patinatori valorosi, care au contribuit la dezvoltarea patinajului, Stojko, Orser, Browing au fost sportivi adevarati dar no offense pe sportivii americani si canadieni din actuala generatia nu ii vad sa aduca vreo imbunatatire, sa contribuie la dezvoltarea patinajului si a sportului in general ci din contra...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •