View Poll Results: Pe cine veti vota la alegerile prezidentiale 2009?

Voters
122. You may not vote on this poll
  • Traian BASESCU

    38 31.15%
  • Mircea GEOANA

    7 5.74%
  • Crin ANTONESCU

    58 47.54%
  • Radu DUDA

    10 8.20%
  • Corneliu Vadim TUDOR

    9 7.38%
Page 133 of 133 FirstFirst ... 3383123131132133
Results 2,773 to 2,786 of 2786

Thread: Alegeri prezidentiale 2009

  1. #2773
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Unul dintre putinii jurnalisti echidistanti ai RealitatiiTV.

    Scrisoare deschisă domnului Geoană
    http://static1.voxpublica.ro/wp-cont...ndru-87x87.jpg

    Nu știu dacă pe opinia mea puneți vreun preț, dar m-am hotărât să vă scriu. Nici părerea colegilor mei jurnaliști nu știu dacă vă reprezintă o valoare, chiar dacă aveți impresia că vă puteți folosi de ei. Și totuși, m-am decis să vă mărturisesc.

    Nu vă cred, domnule Geoană. Nici ca om, nici ca jurnalist. Am avut o singură rugăminte directă, ca jurnalist. Să veniți într-o emisiune. Nici azi nu înțeleg de ce nu m-ați refuzat de la început. M-ați dus cu vorba zile în șir și până la urmă n-ați venit. N-ar fi fost nicio problemă, dar am simțit asta și apoi, ca cetățean, ori de câte ori v-am urmărit la televizor. Că mă duceți cu vorba. Ați făcut-o în dezbaterea televizată, deși avusese loc un exercițiu de sinceritate. Spre mâhnirea colegilor mei, ați făcut-o și azi când erați așteptat dimineață la radio pentru o dezbatere. N-ați mai venit. La ora la care scriu aceste rânduri, ei încă vă așteaptă.

    Înșirați, în schimb, cuvinte încrezătoarea, pline, imbatabile, cu grandoare. Spuneți întotdeauna DA cu o siguranță desăvârșită. Eu sunt filolog, domnule Geoană. Nu știu dacă puneți vreun preț pe această pregătire, dar ceea ce vreau să indic este că m-am aflat mult mai aproape de litere decât vreodată de funcții ori privilegii. Și pot să discern că tonul ferm e cu adevărat genial dacă el poartă cu sine un conținut. Ideile pe care le exprimați spontan sunt strălucitoare, am mai scris aici despre asta, dar fie exprimă fantasmagorii inaplicabile, fie nu vă aparțin. Să vă dau un exemplu. Cel mai recent..

    În discursul final, cu care aspirați să ne deveniți președinte, domnule Geoană, ați citat un tânăr care a părăsit România. “Am avut ocazia [...] să le spun tinerilor că voi încerca să scot din gândirea noastră ceea ce spunea un tănăr care a emigrat: Am plecat din Romania nu din cauza țării, ci din cauza răului pe care îl scotea din mine” Acest român pe care-l citați cu aplomb și în necunoștință de cauză e un prieten al familiei mele. Se numeste Adrian Stanciu, are blog și vă anunță public astăzi că faceți parte din gașca celor care i-au drenat orice urmă de speranță în România. Iar pe 6 decembrie va vota cu Băsescu.

    Am remarcat și pe această cale că, în lipsa convingerii că puteți câștiga alegerile singur, apelați la oameni care să vă pună proptele. Dar nu îi și apreciați sincer. Asta e trist. Johannis a dat semnale că și-ar dori să se întoarcă grabnic la primărie. Ironia e că nici pe Vanghelie, care a muncit mult să vă facă propagandă, nu-l apreciați. Îl țineți ascuns în momente decisive, deși domnia sa vă admiră, în felul său, pentru că vă exprimați frumos.

    Ați privit în aceste zile și jurnaliști care par a vă susține. Se poate să aveți și dumneavoastră mari rezerve că o fac din convingere autentică. Mai degrabă pentru că au familii, copii și vor să-și păstreze joburile. Până la urmă, a face sacrificii pentru un copil sau un părinte bolnav e o virtute în sine, nu are nevoie de justificări. Dar asta nu vă sensibilizează în niciun fel, domnule Geoană? Pesemne că nu, câtă vreme vi se recita partitura. Nu doar ca jurnalist, dar mai ales ca om, am profunda convingere că, în orice domeniu ai interacționa cu ceilalți, nu poți pretinde obiectivitate, dacă nu ești mai întâi sincer. Nu poți fi imparțial, dacă încurajezi minciuna. SOV a făcut un exercițiu de sinceritate. Dumneavoastră nu v-ați cerut nici măcar scuze.

    Vă mărturisesc că mi-e teamă, domnule Geoană, că sunt pe cale să revin într-o Românie în care nu profesionalismul face carieră, ci falsul, poza, slugărnicia. Am trăit acele vremuri și nu am putut să performez. Dar Realitatea TV mi-a fost, în toți acești cinci ani, cea mai sublimă formă de libertate. Și pentru acest lucru, mă înclin.

    În două zile, ați putea deveni președinte și risc într-o partidă aparent pierdută. Dar o fac cu demnitate, cu bună-credință și convinsă că votul acela nu mi-l poate nimeni plăsmui. Acolo, în cartierul meu, la școala unde în pauze aleargă suflete pline de sinceritate, eu nu voi putea gira nici gargara, nici ipocrizia. Oricât de grele ar fi vremurile care ne-așteaptă.

    http://voxpublica.realitatea.net/pol...ana-19246.html

    Felicitari Liana!

  2. #2774
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Sa spunem aici, ON TOPIC, ca alegerile prezidentiale au fost castigate de Presedintele Romaniei in functie, Traian Basescu.

    PS Cel mai amunzant este ca PSDeii contesta alegerile, desi ei au fraudat cel mai mult.

    PPS Imi face o deosebita placere sa vad capetele plecate si blegite cum mai apar pe micile ecrane Mogulizatoare ale slugilor felixiene din dotare si ale tonomatelor cu euro de pretutindeni.

    Quote Originally Posted by Gabri3l View Post
    tur1 - Ploiesti:

    Traian Basescu – 34,28%,
    Mircea Geoana – 25,46%,
    Crin Antonescu – 23,74%:lmao

    mandru ca nu m-au dezamagit ploiestenii mei si nu au plasat 'ciuma rosie' pe primul loc...de asteptat toata tara pe 6 decembrie sa faca la fel

    ps: hai nu chiar toata tara...macar jumatate din ea+1
    Din fericire pentru Romania, a fost intr-adevar la limita, dar hai ca a iesit al naibii de bine.

    In privinta sondajelor electorale, cel mai aproape de realitate s-a dovedit, asa cum era de asteptat, CSOPul.
    Last edited by miril; 8th December 2009 at 16:34.

  3. #2775
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Ce face acum Vanghelie???
    ........
    Caută pe google să vadă ce înseamnă diaspora, să o cheme la ordine.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  4. #2776
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Smile

    Unde or fi disparut useri precum Dario sau Lordliv?!!! I-or fi dat aia afara din partid pentru infrangerea incasata de Prostanac. Zau asa! Chiar imi pare rau de ei.

  5. #2777
    trops mblue's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,651
    Reputatie
    1
    Ca tot veni vorba de Timisoara:
    http://www.youtube.com/watch?v=KX6jzSi3kX0

  6. #2778
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by J.Bond View Post
    Unde or fi disparut useri precum Dario sau Lordliv?!!! I-or fi dat aia afara din partid pentru infrangerea incasata de Prostanac. Zau asa! Chiar imi pare rau de ei.
    tu unde ai fost amice atunci cand s-au anuntat exit-pollurile? la numarat de... voturi?

    P.S. in virtutea dreptului la libera exprimare pe care (inca) il am, vreau sa transmit un mesaj noului presedinte: m**e basescu
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  7. 8th December 2009, 17:47

  8. #2779
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    tu unde ai fost amice atunci cand s-au anuntat exit-pollurile? la numarat de... voturi?

    P.S. in virtutea dreptului la libera exprimare pe care (inca) il am, vreau sa transmit un mesaj noului presedinte: m**e basescu
    Eu eram acasa, amice! Tu erai probabil ala cu voturile.
    Tot in virtutea dreptului la libera exprimare invocat, ii adresez si eu acum un mesaj unui Prostanac terminat politic si de domeniul trecutului: MU.E GEOANA!!!!!!

    PS "Sa i-o dam lui Gioana, sa i-o dam lui Gioana, sa i-o dam in bot!" - refrenul la moda din zilele astea.

  9. #2780
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by J.Bond View Post
    Eu eram acasa, amice! Tu erai probabil ala cu voturile.
    ia vezi, am postat pe aici atat inainte de 21.00 cat si dupa? tie iti cazuse netul de la salturile lui gioana?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  10. #2781
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Premiile Prostănacul: azi, Șică Orban și Dan Nica

    1) A sărit în luptă și Șică Orban, cîntînd aria fraudării și ajungînd la o concluzie stupefiantă: “Pentru mine, Traian Băsescu nu este președintele României în momentul de față!” Bre, Șică, se pare că șampania Prostănacului de duminică ți-a cam alterat judecata. Pînă în 21 decembrie, cînd se încheie actualul mandat, indiferent de rezultate, Traian Băsescu este președintele României, chiar dacă voți ați făcut tot posibilul să nu mai fie, inclusiv o rușinoasă suspendare!

    2) Plăieșul Nica o tot dă cu fraudarea cu niște dovezi care par parte dintr-un autodenunț. Dar ce-i mai tare în toată zbaterea lui Nica este faptul că el știe cu cine au votat morții, cu cine au votat absenții și chiar cu cine au votat prezenții. El știe că toate fraudele au fost în beneficiul lui Băsescu! Așadar, tragem concluzia că toți cei plimbați de PSD cu autobuzele pe la secțiile de votare nu au votat Geoană, cum au fost plătiți, ci Băsescu! De aia e tristețea așa mare!

    PS Domnule dan Nica, am auzit la televizor că strîngeți bani pentru operație de sex. Pe bune, am și înregistrarea! Am și eu o curiozitate: tăiați sau adăugați?!
    http://morar.catavencu.ro/2009/12/08...n-si-dan-nica/

  11. #2782
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mediocritati gazetaresti care nu difera prea mult nici de Nistorescu si nici de scuipatul lui. Din pacate, pe langa glumite slabute, mediocre, se putea spune acelasi lucru despre cei doi si altfel, mai subtil, fituicarul dovedeste cunostiinte inegale, ca sa nu spun altfel, despre democratie. Daca afirmatia privind mandatul actual al lui Basescu este foarte corecta, in schimb diversiunile voite sau nu, parerea mea este ca habar n-are ce este o democratie adevarata, apar atunci cand respectivul se refera la rusinoasa suspendare si acuza de fraudare. Indiferent daca suspendarea sau acuza de frauda sunt fondate sau nu, ele fac parte din exercitiul democratic prezent in toate democratiile functionale. Faptul ca suspendarea presedintelui a fost invalidata prin referendum arata ca democratia functioneaza si la noi, dar acest lucru nu inseamna ca nu poate fi ceruta prin mijloacele sti****te in lege. Acelasi lucru se poate spune si despre acuzatia de fraudare a alegerilor. A fost pusa in discutie in statul Florida, SUA, fara consecinte finale in...final, de ce nu ete voie sa fie ceruta si Romania, tara in UE?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #2783
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Dati-mi voie, stimabililor, acum la terminarea catorva cicluri electorale importante, sa va reamintesc, pe scurt, cateva evenimente si batalii politice importante castigate de catre cei mai importanti actori politici din Romania la ora actuala si pe viitor, Partidul Democrta-Liberal si respectiv Presedintele RomanieI, Traian Basescu.

    Sa incepem cu inceputul:

    In primul rand, primul pas important major facut a fost ca generatia tanara din FSN sa se desprinda definitiv in 1991 de cripto comunistii FSNisti ai lui Iliescu, luand nastere astfel Partidul Democrat(PD). Afla mai multe aici: http://www.pdl.org.ro/index.php?page=PDL&textPag=01

    In 1996, PD reuseste pentru prima data inlaturarea lui Iliescu din fruntea statului, prin alianta cu Conventia Democratica Romana si castigarea alegerilor prin Emil Constantinescu.

    In 2000, candidatul PD -Traian Basescu, reuseste castigarea alegerilor pentru Capitala Romaniei, Bucuresti. Reusind sa depasesca atunci cu cateva zecimi candidatul CDR in primul tur si cu cateva sutimi candidatul PDSR in turul al doilea. Victoria era cu atat mai importanta cu cat cripto-comunistii lui Iliescu reveneau in forta iar reduta Bucurestiului odata castigata era un pilon important prin care Basescu reusea sa tina piept PSDizarii generalizate de la acea vreme.

    In 2003, Basescu si Stolojan isi dau seama ca pentru castigarea alegerilor ce urmau a avea loc si pentru inlaturarea PSDului, aveau nevoie de sincronizarea opozitiei, formand astfel Allianta DA. Avea sa fie una din cele mai inspirate mutari ale PD si Basescu de la acea vreme.

    In 2004, Traian Basescu castiga din nou Primaria Capitalei, inca din primul tur, spulberandu-l pentru prima data pe contracandidatul sau, Mircea Geoana.. Victoria rasunatoare de la Capitala in fata Prostanacului, a dat un semnal clar in toata tara, la acea vreme Alianta DA incepand deja sa puna stapanire pe cateva municipii si judete importante din tara. A fost pentru prima data cand cripto-comunistii lui Iliescu dadeau semne de slabiciune in teritoriu. Tot atunci, Adrian Nastase, vazand pericolul ce-i pasteau, dadea ordine ca PD sa fie distrus de pe scena politica romaneasca.

    In 2004, Traian Basescu reuseste sa castige pentru prima data alegerile prezidentiale si reuseste sa inlature astfel, printr-un joc tactic inteligent, "ciuma rosie" de la guvernare si sa instaleze "portocala mecanica" a Aliantei DA.

    In acest timp, PD reuseste sa-si impuna pe scena electorala, o serie de ministrii importanti, printre care, in premiera si un independent la Justitie - Monica Macovei, reusind astfel rezolvarea unor probleme importante lasate nerezolvate de "ciuma rosie" si integrarea Romaniei in Uniunea Europeana, la 1 ianuarie 2007.

    In aprilie 2007, PD este scos de la guvernare de catre PSD care s-au aliat cu PNL. Stolojan denunta politica lui Tariceanu ca anti-liberala si scindeaza PNL formand astfel Partidul Liberal Democrat. A fost prima greseala politica majora a PNL de dupa revolutie. Ca gest disperat, vazand inca de pe atunci ca PD si Traian Basescu s-au dovedit anti-sistem indiferent de consecinte, 322 de politruci din parlament doresc suspendarea lui Basescu.

    Incercarea de demitere, este insa confirmata de referendum in care romanii si-au spus intr-o proportie covarsitoare cuvantul in favoarea Presedintelui Romaniei, suspendat anti-constitutional(conformm hotararii CCR de la acea vreme).

    Dincolo de asta, Traian Basescu, din dorinta de reformare a clase politice, contraataca, din nou inspirat, prin impunerea unui referendum pentru vot uninominal. Eveniment ce avea sa fie ulterior castigat si impus sub o forma mai ponderata si de catre Guvernul Romaniei. A fost dealtfel primul semnal major dat clasei politice de catre poporul roman.
    Ca urmare, desi in opozitie, PD avea sa isi inceapa din nou seria de succese pe scena politica.

    In scurt timp, PD avea sa castige, in premiera pentru Romania, alegerile pentru Parlamentul European. PLD, prin rezultatul obtinut, avea sa se valideze si el ca partid pe scena politica.

    Cele 2 partide se unesc si ia nastere astfel PDL(Partidul Democrat Liberal), formand astfel un singur partid puternic de centru dreapta care avea sa castige ulterior si alte batalii importante cu "ciuma rosie" din Romania.

    Astfel, in 2008 PDL reuseste sa se impuna din nou in alegerile locale intr-o serie de municipii si judete importante.

    Tot in 2008, PDL castiga alegerile parlamentare, devenind cel mai mare partid in Parlamentul Romaniei si reusind in premiera sa invinga de unul singur pe cripto comunistii de la PSD in alianta cu PC. Tot acum, in premiera istoria se va fi semnat un pact intre PDL si PSD penrtru iesirea Romaniei din criza economica, generata de criza financiara globala. Din fericire, asa cum era de asteptat, acest pact nu avea cum sa reziste prea mult, diferenta de ideologie si de perceptie politica dintre cele 2 partide spunandu-si cuvantul. PDL - reforma pentru Romania(vezi legile adoptate si aprobate), PSD - stoparea si intarzierea cat mai mult a reformei, inclusiv a clase politice. Astfel ca PSDul a fost nevoit sa fie aruncat cu un sut in dos afara de la guvernarea Romaniei, tara membra a UE.

    In 2009, Traian Basescu reuseste sa castige din nou alegerile prezidentiale, reconfirmand astfel increderea romanilor. Si va reusi din nou sa tina la distanta de Romania pentru o buna vreme pe cripto-comunistii lui Iliescu de la PSD.

    Istoria continua, istoria se face sub ochii nostrii.

    http://www.pdl.org.ro/

  13. #2784
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Markere, dar momentul in care l-a lucrat pe la spate pe Roman de ce l-ai sarit? Si aia e o batalie mare castigata de Basescu.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  14. #2785
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,461
    Reputatie
    0

    comic si penibil ca de obicei.....

    Quote Originally Posted by J.Bond View Post
    Unde or fi disparut useri precum Dario sau Lordliv?!!! I-or fi dat aia afara din partid pentru infrangerea incasata de Prostanac. Zau asa! Chiar imi pare rau de ei.
    Sunt aici pustiule,nu scapi de mine.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. 16th December 2009, 15:47
    Reason
    Fara exprimari licentioase

  16. #2786
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Miron Mitrea: Toată campania pentru turul doi a fost o greșeală imensă

    Pierderea alegerilor prezidențiale a încins spiritele în PSD. Șefi de organizații, dar și lideri mai vechi ai partidului au cerut demisia vinovaților. Din schimburile de declarații, s-a născut un nou război - cu Miron Mitrea pe de-o parte și echipa Hrebenciuc - Vanghelie de cealaltă.

    Senatorul social-democrat Miron Mitrea a fost invitat sâmbătă seară la emisiunea Q&A, moderată de Alessandra Stoicescu, a criticat în repetate rânduri modul în care a fost coordonată campania electorală pentru alegerile prezidențiale, în special cea pentru al doilea tur de scrutin. "Cred că turul doi a fost o greșeală imensă", afirmă social democratul. El a amintit de difuzarea exagerată pe canalele media a imaginilor în care Traian Băsescu apărea lovind un copil, în timpul campaniei electorale din 2004, dar și de incidentele de la Timișoara și decizia de a se organiza o singură dezbatere cu cei doi candidați.

    Senatorul se consideră îndreptățit să aducă toate aceste critici artizanilor campaniei electorale.

    Miron Mitrea a negat însă că ar avea intenția să preia conducerea partidului: "Totdeauna cel mai simplu este să judeci pe cineva, care spune că o echipă trebuie să plece, că vrea să ia el locul". "Nu am afirmat că îmi voi depune candidatura la următorul congres", a spus el și a adăugat că unii colegi au încercat să descurajeze o astfel de inițiativă, care ar putea veni din partea apropiaților săi din partid, folosindu-se chiar și de amenințări. Antena3.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •