View Poll Results: Pe cine veti vota la alegerile prezidentiale 2009?

Voters
122. You may not vote on this poll
  • Traian BASESCU

    38 31.15%
  • Mircea GEOANA

    7 5.74%
  • Crin ANTONESCU

    58 47.54%
  • Radu DUDA

    10 8.20%
  • Corneliu Vadim TUDOR

    9 7.38%
Page 5 of 133 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 85 to 105 of 2786

Thread: Alegeri prezidentiale 2009

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Pe locul secund Crin (baiat fin l-a botezat un nenea pe aici) iar pe locul 3 Geoana. Restul nu mai conteaza.
    Ce e nasol e ca in top 3 numai Basescu scade. Daca o fi sa nu prinda nici turul 2? Noroc ca pompeaza banii FMI ca sa miroasa a primavara si in Romania. Ca de la toamna ... a pucioasa.
    Saptamana si sondajul. cum l-ai invarti, Base tot are aproape de doua ori mai mult ca ceilalti doi principali. Turul II este garantat 99 %, dar tu iti faci curaj sperand ca Base va pierde tot mai mult in sondaje. Nu vad cum Crin poate castiga atat de mult, chiar daca a fost destul de glumet la motiunea de cenzura. Cat despre indicatii sa il votam pe cel care iese pe 2 in primul tur, cum a fost in 1996, nu prea ii vad pe liberali dand navala sa-l aleaga pe Mircea sau invers.

  2. #86
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Romeo, nu te uita cat are ci te uita cum scade. Acest lucru nu se poate stopa decat printr-o lovitura de maestru, gen rapirea ziaristilor. Doamne fereste sa se mai intample asa ceva si sa apara Basescu pe post de Superman chel. Si el si Geoana scad. Conform oricarui sondaj dat publicitatii pana acum Crin Anton Escu este in urcare. Iar dupa recentele flegme aruncate de o parte catre celalata si invers... cred ca au scazut si mai mult. Hai sa incercam sa ne amintim cat avea Basescu in sondaje in ianuarie si cat are acum. Iar daca peste 10% nu e mult sa pierzi in 4 luni atunci ... jos palaria.

  3. #87
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    La cererea lui CTPopescu, Antonescu a prezentat cateva idei cu privire la modelul de presedinte, in limba franceza.

    Antonescu: Nu stapanesc limba engleza. In direct la Realitatea TV.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #88
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    ooops ! Crin nu stie engleza ? nashpa de el ...

  5. #89
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Spunea ca nici franceza prea bine, dar se descurca.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by elphax View Post
    ooops ! Crin nu stie engleza ? nashpa de el ...
    Mai bine sa spuna ca nu stie decat sa pretinda ca stie si sa se faca de ras. De fapt noi n-am avut nici un presedinte care sa stie engleza

  7. #91
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ma mira mereu cat de indolenti sunt presedintii, prezidentiabilii, ministrii si liderii politici romani de nu pun mana pe carte sa invete acceptabil o limba straina.
    Cum sa ai tupeul sa pretinzi ca vei reprezenta tara la export cand tu nu stii ca lumea o limba straina?
    Normal ca ramai ostracizat precum Basescu cand ceilalti stau la o sueta, nu poti sa stai mereu cu translatorul dupa tine.
    rar ti-e dat sa vezi oameni mai suficienti decat liderii nostri.
    Sincer il apreciez retroactiv pe Iliescu. Am ras de englezo-mexicana vorbita de el, dar macar a avut bunul simt si capacitatea sa invete limba engleza intensiv.
    Mi se pare in schimb jenant ca Basescu vorbeste atat de slab engleza, desi e ex-comandant de vas si sef cu reparatiile flotei romanesti la Anvers.
    Crina Antonescu e om tanar si profesor de istorie-filosofie parca, cum sa nu inveti engleza, cum sa nu ai dorinta de a studia literatura/documente istorice de limba engleza in original?
    Mai mult, si Basescu si Antonescu au fost anterior ministri, or fi primit delegatii straine, or fi fost si ei prin alte tari...cum naiba sa nu-ti pui problema sa-ti iei un meditator de limba straina urgent??

    'ai de capu' nostru cu asa lideri 'ambitiosi' nevoie mare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #92
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Un presedinte nu trebuie sa stie limbi straine, trebuie sa aiba traducator. De cate ori i-ati vazut pe Putin, Berlusconi sau Merkel vorbind engleza?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Mi se pare penibil ca un presedinte de tara sa nu stie engleza, ca doar nu suntem in jungla. Unii erau suparati ca nu stie Elena Gheorghe engleza. Antonescu sa puna mana pe carte si s-o invete. Ar trebui obligatoriu un examen de engleza inainte sa li se accepte candidaturile.

  10. #94
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Un presedinte nu trebuie sa stie limbi straine, trebuie sa aiba traducator. De cate ori i-ati vazut pe Putin, Berlusconi sau Merkel vorbind engleza?
    corect, atunci cand vorbesc public din motiv de orgoliu.
    reprezinta tari importante si considera ca limba lor e la fel de importanta ca si engleza. e cutuma diplomatica.
    numai ca stiu engleza foarte bine si o folosesc in privat, acolo unde se leaga prieteniile si se cimenteaza adevaratele relatii bilaterale.


    ai nostri chiar nu stiu bine o limba straina si de aceea dau tarcoale grupurilor atunci cand ceilalti presedinti stau la discutii intre ei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #95
    Team OLS Adi Da Samraj's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    3,729
    Reputatie
    1
    1. Barack Obama
    2. Crin ANTONESCU
    3. Basescu
    Rezonez la vibratiile ezoterice ale gintei patriarhale exhaustive... habitand in dihotomia elucubranta a viziunilor dialecticii metafizicului imbecilizant...

    Stand pe marginea imaginara a sferei elipsoidale generata de vibratiile epileptice ale atomului universului, ma intreb: Ce am de haleala ?

    ex-Toraxa

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Romeo, nu te uita cat are ci te uita cum scade. Acest lucru nu se poate stopa decat printr-o lovitura de maestru, gen rapirea ziaristilor. Doamne fereste sa se mai intample asa ceva si sa apara Basescu pe post de Superman chel. Si el si Geoana scad. Conform oricarui sondaj dat publicitatii pana acum Crin Anton Escu este in urcare. Iar dupa recentele flegme aruncate de o parte catre celalata si invers... cred ca au scazut si mai mult. Hai sa incercam sa ne amintim cat avea Basescu in sondaje in ianuarie si cat are acum. Iar daca peste 10% nu e mult sa pierzi in 4 luni atunci ... jos palaria.
    ai uitat recuperarile senzationale ale lui Base in 2000 la Primaria capitalei sau in 2004 la Cotro. Dar nea Traian ne-a spus sa-l consideram cu 0 % pentru Cotro, are el grija la toamna. Felix 3 TV se chinuia aseara sa-l faca popolar pe Mircica, Ciutacu chiar remarca abilitatea lui Base de a-i ridiculiza din senin pe adversari si te intreb cine-i va face campanie lui Crin: Felix 3 nu, Vantu TV nu, atunci cine ? Si poate ne mai spui si cine l-a bagat pe Crin in politica, ce pile secu are el sau parintii, de ce un om care nu a fost la conducere pana acum (ca la tineret nu se pune) merita sa ajunga la Cotro ?
    La vara Base nu va mai scade in sondaje, pentru ca ne gandim la concediu, nu la politichie, iar la toamna are el grija, fara gaozari ascunsi prin Irak.

  13. #97
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1

    Talking marioneta patriciana nu stie limba engleza, limba de circulatie internationala

    Invitatul emisunii Ora de foc Cristian Tudor Popescu l-a întrebat pe candidatul PNL de ce vrea să fie președinte și l-a rugat să răspundă în limba engleză. Acesta a evitat să se prezinte în engleză, dar, la insistențele moderatorilor, și-a făcut o scurtă prezentare în limba franceză.

    http://www.realitatea.net/video_7735...le_516896.html

    No comment!

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Asta rade de parca idolul lui, marinarul ametit, stie limba engleza. Rade ciob de oala sparta

  15. #99
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Asta rade de parca idolul lui, marinarul ametit, stie limba engleza. Rade ciob de oala sparta
    Wrong, Rob boy! Eu nu am idoli cum ai tu.

    Cred ca Patrice ala si-a invatat marioneta doar rusa sa vorbeasca fluent ca limba straina. Franceza lui e de vara.

  16. #100
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Stiu ca sunt off topic, dar rusa e pe primul loc in wish-listul meu de invatat ca limba straina.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #101
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Bineinteles ca este un handicap sa nu vorbesti engleza fluent, lucru pe care nu-l face Basescu, spre exemplu. Nu stiu daca Crin este mai timid in sensul perfectionistic, mai sincer sau pur si simplu nu stie o boacana, desi mi-e greu sa cred, dar el a spus ca nu vorbeste curent aceasta limba. Vorba lui Uti, printre altii, astia daca tot se vor politiceni la nivel inalt ar trebui sa stie engleza de la bine in sus si asta sa fie o cerinta cand candidezi la functia suprema in stat, in opinia mea.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #102
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Daca e cum spui tu inseamna ca Geoana ar marca puncte importante contra celorlalti doi, dar nu cred ca se va intampla asa.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  19. #103
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ma refer de acum incolo. Sa nu uitam ca pentru cine a invatat in acea perioada era greu sa inveti ca lumea o limba straina desi nu este o scuza pentru niciunul dintre ei, mai ales ca cel putin unul dintre ei, nu spun care, a fost o perioada langa in strainatate, in perioada anilor 80, iar limba practicata era engleza. Nu toata lume a beneficiat, in acea perioada, precum Petre Roman, sa-si faca studiile in strainatate si, in plus, sa practice limba engleza si nu numai, fara sa riste sa fie...confundat cu...dusmanii poporului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    In 20 de ani puteau toti sa invete engleza. Dar au preferat sa faca alte lucruri presupun

    Eu imi retrag votul din poll acordat lui Antonescu. Pentru mine cunoasterea englezei este conditie absolut necesara
    Last edited by rob_din; 14th May 2009 at 14:46.

  21. #105
    PilotDeTractor Grecu_'s Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Langa Grant
    Posts
    2,745
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marker View Post
    Wrong, Rob boy! Eu nu am idoli cum ai tu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •