View Poll Results: Pe cine veti vota la alegerile prezidentiale 2009?

Voters
122. You may not vote on this poll
  • Traian BASESCU

    38 31.15%
  • Mircea GEOANA

    7 5.74%
  • Crin ANTONESCU

    58 47.54%
  • Radu DUDA

    10 8.20%
  • Corneliu Vadim TUDOR

    9 7.38%
Page 2 of 133 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 22 to 42 of 2786

Thread: Alegeri prezidentiale 2009

  1. #22
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by moty View Post
    Poate il tin astia ascuns in perioada aia
    Parc-ar fi primul presedinte puscarias... Eu am invatat la scoala ca si tov. Ceausescu a facut puscarie din motive politice.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #23
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    JJ, nu l-am uitat, dar am si spus ca ii trec numai pe cei cu sanse. Vadim e intruns, cred eu, dar Romeo sustine ca o sa creasca. Iar Duda poate sa explodeze, desi nici asta nu cred. Daca nu tineam cont de astea 2 lucruri puneam numai 3 optiuni. Care, orice ar vrea sa zica oricine, sunt si cele mai viabile. Romania Mare nu mai exista, decat in acte si in cateva minti incetosate. Cum sa ia Vadim de 15 ori mai mult decat Partidul? Dar cine e el? Unde mai pui ca au inceput sa circule niste filme cu el lingand curici de Ceausescu. Priviti, numai.
    Iar daca mai vrea cineva un prognostic, s-ar putea sa ma insel, dar asa sper sa fie - Duda se va retrage. Si el citeste aceleasi sondaje ca si noi. Daca o sa sustina in continuare ca are j'de procente inseamna ca nu e departe de maretul Tribun Inspumat (la gura).

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Parc-ar fi primul presedinte puscarias... Eu am invatat la scoala ca si tov. Ceausescu a facut puscarie din motive politice.
    Hahahaha... aia era o virtute. Ca si acum. Dovada: cresterea lui Becali in sondaje. Chiar si a lui Vadim.

  3. #24
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Imi pare rau, nu-i nimeni platit de PSD sa scrie pa aici.Asa ca oamenii sunt liberi sa gandeasca cum doresc, lucru ce nu s-a auzit pe la PDL.
    Ma faci sa rad. Dupa ce v-a deconspirat un oarecare domn Mitrea, degeaba o mai dati cotita acum. Remember "celula din Kiseleff".

  4. #25
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Markere, Mitrea s-a referit si in general. Asa ca si tu poti sa iei bani pe care sa scrie cu portocaliu halva, de exemplu. Daca nu ai inteles pana acum majoritatea te considera si pe tine tot un bagator de seama impins de partid. Pe bune. Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun eu, cel mai bun prieten pe care il ai.
    Auzi, daca votai din greseala Antonescu ce faceai?

  5. #26
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Dupa circul facut in Parlament la condamnarea oficiala a comunismului(lucru apreciat de marea majoritate a romanilor) si chiar la suspendarea neconstitutionala(conform CCR) a Presedintelui actual al Romaniei, Vaccin Tudor nu va mai ajunge niciodata sa aiba mai mult de maxim 5-10% procente la alegerile la care va candida. Greseala politica fatala a fost deja facuta si s-a observat pana acum la alegerile care au avut loc intre timp.
    Nici cel mai mare oier al tarii nu il mai poate salva politic.

  6. #27
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Din pacate si condamnarea comunismului de catre Basescu a fost tot un soi de spectacol, avand in vedere caracterul pur electoral si prostitor la adresa unor intelectuali fini care incep sa se departeze de Marinar. Aici s-a vazut cat este de bun actor Basescu si cat de slab pregatiti politic sunt marii intelectuali.

  7. #28
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    JJ, nu l-am uitat, dar am si spus ca ii trec numai pe cei cu sanse. .
    Iar daca mai vrea cineva un prognostic, s-ar putea sa ma insel, dar asa sper sa fie - Duda se va retrage.
    E pronostic mai
    Daca nu mi-l pui si pe Becali nu-ti votez in chestionar, sa stii.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  8. #29
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    JJ, prognostic este unul si acelasi cu pronostic, ultimul fiind transcrierea romanesca a cuvantului care are origine greaca pro+gnosos. Fara Becali, mi se pare, prognostic, mai aproape de ce va fi in final, adica cele patru candidaturi cu sanse pentru functia de la Cotroceni.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #30
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Antena 3 a ajuns sa-l scoata pana si pe batranul kgb-ist ilici ilescu de la naftalina pt a ne explica cat de nociv e basescu, cum ne-a izolat el pe plan extern(suprarealist discursul mosului, auzi si nu-ti vine sa crezi...).
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #31
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    mirile, vezi ca sunt 5, mai.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #32
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Gura pacatosului... Patru, asa vad eu. Minus Vadim. Basescu este toxic ca si Iliescu, numai ca Ilescu a fost, iar Basescu are posibilitatea sa fie si de acum incolo. Acolo este problema.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #33
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    in momentul actual l-as vota pe duda, pana la alegeri s-ar putea sa ma razgandesc daca crin va redeveni cel din campania pt. sefia partidului.
    daca crin ramane asa mut ca acum nu il vad intrand in finala

  13. #34
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Deci, asa cum anticipa, Radu Duda are deja 10% din condei. Resita, este aiurea candidatura asta a lui. Mie imi place cum gandeste si cum se exprima, cum pune problema, dar indiferent ce faci pentru multi votanti imaginea lui e asociata cu monarhia iar pentru altii arata ca un intrus. Parerea mea e ca aruncam votul. Nu ca nu are el calitati ci pentru ca asa merge lumea asta. Daca ar fi in turul 2 Duda si Crin as alege pe Duda.
    Si pe forum ca si in realitate Duda ia din voturile lui Antonescu. Patriciu a spus ca asa o sa fie. Of, of, Markere, baiat destept Patriciu. Intrebarea e: atunci cine naiba e in spatele lui Duda, pentru ca nu cred ca a vandut Regele tablourile si toate bogatiile demne de un sultan din 1001 nopti cu care a plecat din tara ca sa ii sustina campania. Nu mai stiu cealalta posibilitate, una fiind Patriciu. Eu zic ca e exclus sa il sustina Patriciu.

  14. #35
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Bancaru, ma crezi daca iti spun ca in spatele lui Duda este bunicuta Iliescu?

    stiu ca-mi irosesc votul dar daca nu ma convinge Crin pana la alegeri prefer sa dau un vot negativ actualei clase politice

  15. #36
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Resita, nu stiu daca sa te cred, dar Patriciu nu e sigur. Dar daca imi dai mai multe detalii pot sa te cred. Hm... interesant, Ilici. E clar ca electoratullui Duda e o parte din cel al lui Antonescu. Deci asta poate sa fie o miscare a bunicutei pentru nepotelul ei prostanac si sturlubatic.

  16. #37
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    pai lupta mare este cine intra in finala cu basescu, pt. asta se bat crin cu geoana.

    mai multe poate mai tarziu

  17. #38
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Dar chiar se bat?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #39
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Geoana vad ca vrea sa combata. Ma intreb daca atat poate. Antonescu ... tace. Sper ca e o tactica. Si mai sper ca e bine aleasa.

  19. #40
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Președintele României, Traian Băsescu, a declarat luni că își asumă, împreună cu clasa politică, eroarea promulgării legii salarizării profesorilor și a anunțat că a sesizat Curtea Constituțională pentru că nu consideră că este normal ca puterea judecătorească "să încerce să-și atribuie o prerogativă pe care nu o are prin Constituție, aceea de a gestiona o parte din bugetul statului".

    "Îmi asum, alături de toată clasa politică, eroarea promulgării noii legi de salarizare a profesorilor", a spus, de două ori în declarația sa, președintele Traian Băsescu, care a adăugat că prevederile legale nu au mai putut fi aplicate din cauza evoluției crizei economice.

    Șeful statului a mai spus că "disputa între sindicatele profesorilor și elevi și părinți, pe de altă parte, este inutilă".

    Băsescu a adresat rugămintea de a nu transforma dreptul constituțional la grevă într-un drept de a afecta negativ viețile a sute de mii de copii, în condițiile în care sindicatele din educație au anunțat că vor face grevă în prima zi a tezelor unice.

    Șeful statului a spus că elevii și studenții nu trebuie transformați în victime ale crizei economice, ba mai mult, statul, și mai ales profesorii, au datoria de a-i proteja pe aceștia.

    A doua problemă discutată de Traian Băsescu se referă la conflictul între Guvern și Parlament și Curtea Constituțională cu privire la sporurile salariale din cadrul sistemului judecătoresc, dând exemple de sporuri care au fost câștigate în justiție, subliniind decizia Curții de Casație și Justiție a luat decizii cu privire la anumite sporuri.

    "În virtutatea prerogativelor constituționale pe care le am, m-am adresat astăzi Curții Constituționale cu cererea de soluționare a unui conflict juridic dintre autoritatea judecătorească, pe de o parte, și Parlamentul și Guvernul României, pe de altă parte. Motivul acestei acțiuni este depășirea atribuțiilor puterii judecătorești", a spus președintele Băsescu.

    Traian Băsescu s-a referit, în principal, la sporurile salariale ale magistraților și ale personalului asimilat acestuia, acordate prin decizii judecătorești.

    Al treilea punct atins de Traian Băsescu în cadrul conferinței de presă se referă la declanșarea procedurii de deficit excesiv de către Uniunea Europeană împotriva României. "Comisia Europeană a declanșat procedura de deficit excesiv împotriva României. Ar fi o dovadă de responsabilitate ca să înțelegem că putem depăși situația de criză. Nu vrea să mă substitui Executivului. Bugetul de Stat este în dificultate pentru asigurarea cheltuielilor curente la care s-a angajat", spune șeful statului.
    Sursa: REALITATEA.NET


    Excelenta recunoasterea si asumarea unei greseli de catre Presedinte. Dupa cate se vede, singurul din toata clasa politica care a facut acest lucru si asta arata din nou anvergura politica a lui Traian Basescu, cel mai bun politician roman din ultimii 20 de ani.

    Pe de alta parte, asa cum stie deja toata lumea, ipocrizia apartine PNL si lui Tariceanu care acum "latra" si ei pe la colturi cum pot dar care in schimb la vremea respectiva cand "economia duduia"( citat din fostul premier Trotinel de trista amintire pentru Romania si pe care romanii l-au aruncat pe usa din dos de la guvernare anul trecut la alegeri) au refuzat sa dea bani profesorilor pentru ca PNL si Taricel au cheltuit
    circa 4 miliarde de euro in trimestrul patru, atunci cand s-au tinut alegerile
    parlamentare si cand a fost mituita po****tia pentru a vota PNL si pe Trotinel care si asa era sa nu intre in Parlament.

    De la Geonica chiar ca nu ne asteptam sa isi asume vreo raspundere pentru pradarea tarii impreuna cu PNL in guvernarea trecuta de trista amintire, n-are nici pe departe anvergura necesara pentru astfel de lucruri ci el e preocupat doar pentru campania electorala personala si de a mintii din nou oamenii asa cum s-a intamplat si cu salariile profesorilor. Aici criza economica financiara globala este justificata doar in mica masura.

    Asteptam un gest, de asumare a responsabilitatii si de la Crin Antonescu pentru devalizarea tarii de catre PNL, depasirea deficitului bugetar de catre PNL in anul anterior cu 9 miliarde de euro, pentru care suntem sanctionati de UE si cedarea resurselor energetice ale tarii pentru comisioane.

  20. #41
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dupa ce PNL si Tariceanu s-au opus vehement promulgarii acestei legi adancind conflictul cu Basescu vina acum asta si spune ca el si intreaga clasa politica au gresit. GRESIT! El si FSN (PDL + PC + PSD) au gresit. Este un las. Marker, poate trebuia sa te uiti aseara la toate reactiile oamenilor de presa. Normal ca toti sunt platiti de Patriciu. Poate te uitai si la iubita-ti Realitatea TV sa vezi, interesant, cele doua declaratii in paralel - cea care sustinea legea si asta care auma raspunderea. Repet, un MARE LAS. Pe Boc nu l-a intrebat nimeni nimic. El nu si-a asumat de nici unele. Oare guvernul Romaniei nu mai are reactie? Este acest Boc o marioneta de toata jena. Ca si acest guvern.

  21. #42
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    cate voturi a dat PNL-ul in parlament impotriva legii?
    de ce nu a iesit PNL-ul de la guvernare daca era asa impotriva?
    cu ce deficit a lasat PNL-ul bugetul la sfarsitul anului( majorarile profesorilor contand din 2009)?
    cati bani a cheltuit PNL-ul in ultimele 2 saptamani+ un contract ptr sarmanii de la sterling?
    ultima e o intrebare generala.cam cati bani or lua forumistii de profesie ai partidelor?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •