Page 685 of 692 FirstFirst ... 185585635675683684685686687 ... LastLast
Results 14,365 to 14,385 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14365
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Multam fain, am HBO Go si recunosc sportiv ca de ceva vreme prefer sa le iau de la biblioteci, inclusiv din motive profilactice contra covizilor de calculator. Dar in anii tulburi ai tinerei democratii postdecembriste cumparam si eu decodoare magice reglabile la surubelnita. Aveam mana de chirurg.

    Da, au mecle bune danezii astia de top. Si desi limba nu pare sa ajute, tipii joaca cu o naturalete de care actorii romani nu indraznesc prea mult sa se aproprie. Ca la fotbal: astia joaca pozitiv si frumos, ai nostri joaca defensiv si fricos.

    Apropo de alte masini aceiasi oameni, inteleg ca e un prequel la In China they eat dogs pe care mi-l recomandase cineva mai demult. Daca ai metode neconventionale de cautare atunci poate ca te intereseaza si asta, cu aceiasi Kim si Nikolaj. https://www.imdb.com/title/tt0180748/?ref_=nv_sr_srsg_0
    Last edited by Utilizator; 27th June 2022 at 18:44.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #14366
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,869
    Reputatie
    0
    Pain & Gain 2013 7.5/10 - Really entertaining movie. Liked it more than I should've! But it's got what I like: people thinking they deserve more, being mediocre intellectually, doing shady things that get out of hand ultimately having to be unhuman to survive. Made after a real story too! There we go, the rabbit hole is right there! Don't feel tempted!

    Truth or Dare 2018 6/10 - Average horror with a good ending, that got me slightly scared! It was a demon, called it right away.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #14367
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Umbra, un film romanesc, dar mai ales interesnt, de pe netflix. Sunt un fan al thrillerelor cu detectivi, dar incerc sa imi impun si niste standarde. Iar e asta e remarcabil . Fara sa exceleze, are o poveste suficient de intortocheata si originala pt un calup de doua ore de film romanesc. Ritmul e asa cum trebuie pt un procedural, aduce o atmosfera si credibilitate destul de buna pe partea asta, unde majoritatea o arde extrem de lax. Totusi, ne-a rupt cu flashback-uri, practic au fost doua filme intr-unul. Ce n-a reusit, n-a dat niciun personaj memorabil, care sa conteze la individual compus. L-a dat pe Teo Corban, care e ok. Si ne-a dat un ultim cadru care ne-a demolat tot piedestalul pe care asteptam cuminti genericul. Fanboii sa evite , dar e un film cum nu prea are coae sa isi asume nimeni pe la noi. Sunt filme in trend pe care n-as da o flegma. Pe langa ala cu woody harrelson si kevin hart, asta e True detective.

  4. #14368
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,869
    Reputatie
    0
    Dawn of The Planet of The Apes 2014 8.5/10 - The 2nd movie out of the trilogy and certainly the best out of the franchise. Caesar: "All my life I thought apes are better than man. Now I understand how much alike we are." That pretty much subsumes the movie.
    Last edited by Johnny D; 2nd July 2022 at 02:24.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #14369
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Capitane, cred ca filmul de care vorbesti se cheama Urma.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #14370
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mai bine spus, "Un pas in urma Serafimilor".
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #14371
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Corect, Urma Regia Dorian Boguță.

    Un pas e de Daniel Sandu, de la care apreciasem Tata muta muntii. Pe asta nu l-am vazut si nici nu am de gand, daca nu gasesc subtitrare. Din punctul asta de vedere, netflix face o treaba excelenta. E principala lui calitate, ofera subtitrari filmelor romanesti.

    The room e interesant. In vremurile astea, e greu sa gasesti un sefeu mai bun de atat. Kurilenko e luata probabil pt reclamă, altfel nu-i gasesc nicio calitate. Nici macar fizica. Ma uitam zilele astea la un film frantuzesc, La part du feu, tot pe Netflix. Bai, frate, pai Cardinale si la 50 de ani era femeie fața de mizeriile la care băloșesc toti onanistii de pe feisbuc! Filmul nu ceva wow, dar e o gura de oxigen binevenita.

  8. #14372
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Imi cer scuze. Am dat search pe "Urma" pe Netflix si am dat peste titlul de mai sus care m-a dus la "Live", regia Vlad Paunecu. Tras de par ca sa ma exprim eufemistic.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #14373
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu e prob, eu am declansat confuziunea. Ca in povestirea lui Bratescu_Voinesti, unde trimisese slujnica dupa tigari Intim club si asta, dupa ce s-a opintit tot drumul sa tina minte asa lucru complicat, a cerut tutun aflangiu 🤣

  10. #14374
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Imi cer scuze. Am dat search pe "Urma" pe Netflix si am dat peste titlul de mai sus care m-a dus la "Live", regia Vlad Paunecu. Tras de par ca sa ma exprim eufemistic.
    Urma are titlul in engleza Legacy.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #14375
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Stau si ma intreb de ce oare 🐧

    Oricum, daca la inceput (si nu e decat un spoiler minor, ca e totusi la inceput ) face o aluzie totusi nu foarte subtila la o posibila legatura incestuoasa intre frati, o posibila inspiratie din mitologia greaca (?). Ma gandesc ca asta ar putea explica titlul in engleza. Cel in romaneste nu stiu, e destul de neinspirat. Asta arata f clar ca Boguta a avrut sa faca nu doar un film comercial, o poveste politista clasica, ci si un film de auteour. Dupa parerea mea, ii iese mai bine prima parte. Uneori, prea multa densitate strică, insa e ok, cinemaul romanesc e renumit pt exact opusul, filme unde nu se intmpla nimic. Acum nu ne olacr nici dens, mai da-ne dreacu' si pe noi!

    Dau de baut la regisorul care ne scuteste de aparitii mizere ca Brezoianu si Poponeț. Nu mai suport, frate, astia se saboteaza singuri aducand pe ecran toate rebuturile. Nu roluri mari, dar suficient cat sa taie acea conexiune intre ecran si spectator.

    Nu, nu banuia cred nimeni ca Boguță ala din Doua lozuri (film eminamente mizer, la care am borât) pune pe foaie o treaba destul de articulata, in calitate de regizor.

  12. #14376
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut Terribly Happy, e misto si desi pare simplu mesajul e ceva mai subtil.
    O comedie neagra la sat care s-ar potrivi bine si la noi daca am avea cu cine sa o facem.

    Ce imi place la nordici e ca-si asuma conditia si in filme, nu vor sa apara altfel decat sunt ei in habitatul natural. Sunt ok cu ei insisi, nu vor sa fie nici mai dramatici, nici sa apara conform sabloanelor, sunt in film precum in viata, sunt credibili. Filmul asta prezinta o realitate distorsionata insa o face foarte convingator, nebunia evenimentelor pare posibila. Iar finalul nu vine ca un tavalug moralist de rahat care sa generalizeze evenimentul la scara nationala sau sa-ti arate explicit dimensiunile uriase ale tragediei. Spectatorul e lasat sa savureze filmul si sa judece singur. Cred ca aici sta succesul filmelor nordice si a scolii lor de actorie.
    Nu au excesele din noul val romanesc si nici teatralitatea exagerata de care cinematorgafia noastra inca se lupta sa scape.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #14377
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,869
    Reputatie
    0
    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022 7.5/10 - The latest piracy favorite is not a disappointment, but brings nothing knew. Just another good, enjoyable movie made in spite of DC, by Marvel.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14378
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    The Batman - 0/10
    Pur si simplu penibil. Se vrea important, dar e mai slab decat spoof-ul cu George Clooney si ale lui sfarcuri de pe costum.
    Macar ala nu-si dadea atatea aere de filosofie.
    Un mic spoiler.
    Cand tot orasul era infect si oamenii mureau pe capete, marele Batman se duce sa se bata cu o gasca de bullies care vroiau sa-l talhareasca de 50$ pe unul la metrou. Cam asta e nota generala a filmului.
    Si cum gloantele calibrul 5.56x45 trase de un automat nu penetreaza cat un 12 gauge cu alice.
    Stiu ca-i SF, dar dati-va un pic interesul si nu scrieti scenariul pe buda dupa o noapte de tras pe nas si primit prin dos.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #14379
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Man bites dog, Benoit Poelvoorde, 1992

    😱

    O expoziție alb-negru despre violența la locul de muncă (al unui criminal, of cors), cu subcapitole care mai de care mai grafice, din care spicuim: crima, tortura, viol, alte scârboșenii care te lovesc la lingurică. Umorul e unul extrem de nișat , rasist, morbid, psihotic, care se poate consuma o data si bine, si e cam punctul forte al filmului. Cumva plictiseste prin repetivitate la peste o ora jumate de film, dar am apreciat si genul acesta de arta cinematografică - un snuff studiat care nu si-a impus nicio limită. Ca si Idiocracy, o fantezie devenita realitatea pe care o traim deja, cred ca si Man bites dog a anticipat bine o descompunere morala pe marginea careia a glosat premonitoriu. Si sigur, pe care a ales sa o ridiculizeze grafic, ceea ce a restrans mult aria de raspandire a mesajului Uatevăr, bifat.

    Da, merge. 6/10 👍

  16. #14380
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,869
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    The Batman - 0/10
    Stiu ca-i SF, dar dati-va un pic interesul si nu scrieti scenariul pe buda dupa o noapte de tras pe nas si primit prin dos.
    Mie mi-a placut ca pt prima data nu raspunde provocarilor amaratilor de rand, ii lasa in truda lor si el isi inghite remarcile de mare shmecher, pe care in celelalte Batman-uri le raspica cu mare mandrie, si arata cat de destept este el si cat de kkt sunt rahatii de rand! La capitolul asta mi-a placut si d-aia i-am dat 8, s-a potrivit sublim. In rest, de acord cu tine. Dar capitolul ala m-a impresionat. Mecla lui de gay trist din Twillingt s-a pliat perfect pe rol.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #14381
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sincer mi s-a taiat de supereroii astia vazuti din toate perspectivele si asociati in combinari de n luate cate n-1.
    In ultimii 30 de ani au fost jda versiuni de Batman, Spiderman, Superman, si veniri puternice pe turnanta a lui Ironman, Wonder Woman #metoo), Hulk, Thor si chiar omul furnica (cat de ridicol). Gata, ajunge, am inteles, productii pentru mase, filme in bucla pentru facut bani si satisfacut bobine arse.
    Cred ca disparitia Marvel si DC Enterteinment ar fi un pas inainte pentru umanitate. Ar fi o perioada dura de sevraj pentru dependenti insa le va fi mult mai bine mai apoi.


    In spiritul luptei pentru iesirea din sabloanele locului este si Urma, proceduralul remarcat mai sus de capitan. O incercare partial reusita insa demna de respect. Bravo Boguta, un inceput promitator, avem si altceva decat avorturi pe gresie.
    Cu un Teo Corban pe care l-as vedea consacrand un comisar de tip nou intr-o serie de filme politiste romanesti. Sa uitam de comisarul Moldovan si sa vorbim despre comissrul Nicoara. Bineinteles, pe baza unor scenarii mai elaborate, poate chiar bazate pe carti, si eventual cu mai multa actiune si care sa-i dea un partener mai tanar care sa livreze partile de pumni si tavaleala.
    Ar fi ceva filoane de exploatat si care ar da o oareshce satisfactie si hipsterilor intelectuali care vor sa vada le ecran o tara mizera in coma metafizica.
    De ex un subiect bun ar fi lupta cu Yakuza romaneasca aka clanurile tiganesti pentru care am deja cateva cadre in minte . . . Astia in masina, pe inserat cand zoombie vii ies pe strada, navigand usor pe strazile din Ferentari in drum spre casa lui Dutzu Bancherul (nume fictionale, orice asemanare e conicidenta) sau prin Craiova in cautarea locotenentului Gibonu din clanul Scrimerilor. Saracie, muschiulosi tatuati, curve . . .nimic diferit fata de strazile din spatele LAului sau Bronx. Ar putea iesi scene de nivel Sicario, cu masinile de mascati mergand sa salte niste lideri interlopi din propriul barlog. Cadre naturale, fimari la periferia Sloboziei, paragina, balti pline de peturi . . .coloana sonora cu BUG mafia, Magureanu samd

    O alta idee e tot pentru un procedural, gen Wallander, ca avem cazuri gen Elodia cacalau iar atmosfera de la noi o concureaza cu succes pe aia a nordicilor. Bagi ceva muzica de nisa sa fie mai soft, the mono jacks, firma etc etc.

    Cred ca idei ar fi iar cu scenarii bune ies filme si seriale de succes international. Si poate ca in loc sa cumparam rahat turcesc la kil (inclusiv scenarii adaptate) poate ca o sa vindem noi la ei.
    Last edited by Utilizator; 16th July 2022 at 12:30.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #14382
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Am vazut si eu Urma.
    Nu ma asteptam sa ma prinda dupa cum a inceput, dar a reusit.
    Spre final aveam emotii ca o da de gard cu solutionarea unei crime in gen Columbo, dar s-a salvat frumos.
    A fost o gura de aer proaspat sa vad un film romanesc fara umpluturi Tarkovskiene de o ora. Si fara post-comunismul timpuriu. Si fara cadrele lungi cu curatenia si civilizatia din cloaca de capitala europeana.
    O chestie care m-a amuzat si m-a facut sa apreciez intentia regizorului de a arata cat de redusi sunt politistii nostri, a fost scena cu urmarirea, in care-i tot pica girofarul.
    Aia ori a fost prima urmarire din cariera lor ilustra, ori nu-i ducea capul sa lipeasca pe bord un suport pentru bec. Si de acolo se observa de unde sunt toate problemele din sistem daca nu esti capabil sa rezolvi o chestie simpla.


    Ma tot pregatesc sa vad The Sadness care-i aplaudat pe House of Shudder. Sper sa reusesc cat de curand.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  19. #14383
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    The Sadness - 7/10
    Fiind un film chinezesc, l-am comparat cu Train to Busan si i-am dat nota prin comparatie. Coreenilor le-am dat 5, dar daca filmul era facut de americani, era de 2, iar acesta de 5.
    The Sadness e mai mult gore si la unele scene m-am gandit ca Sam Raimi are fani si-n China.
    Filmul e totusi cam lung, dialogurile te fac sa adormi, are multe plot holes, iar finalul scade prea mult in intensitate si se reduce la 3 faze mai interesante.
    Filmul se remarca prin violenta extrema si cantitatile foarte mari de sange.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #14384
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu un pic, la recomandarea ta. O sa il termin, dar mi-am facut o idee. Nu au bile albe pt realismul violentelor, care par rupte dintr-un manga pt retardati. Pare mai mult un experiment de laborator. Uite, noi putem sa facem asta, sa ne cacam in paradigmele horror-ului clasic si sa pretindem ca facem un film intr-un context extrem de actual. Ceea ce e adevarat. Un film cu prea multi hidrocefali, ca sa mai stam sa analizam ce vrea sa zica. Daca vrea ceva. Vrea sa socheze, in parte reuseste, cred ca e o experienta.

    Ati vazut, ma, mizeria aia de Man vs bee, pe netflix? Rad aici, ca la film m-am plictisit cat de ridicol si prafuit poate deveni slapstick-ul in mainile cui nu trebuie . Nu stiu daca am strambat mustata de doua ori, vorba rejelui Haji.

    Bai, am dat asa un play la Clerks, din 1994. Sa-mi bag pla, asta e un film nemuritor! Scenariu de manual, cu dume peste dume care trec lejer proba timpului, devenite deja iconoclast Merita o postare de sine statatoare, poate voi reveni.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  21. #14385
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post

    Ati vazut, ma, mizeria aia de Man vs bee, pe netflix? Rad aici, ca la film m-am plictisit cat de ridicol si prafuit poate deveni slapstick-ul in mainile cui nu trebuie . Nu stiu daca am strambat mustata de doua ori, vorba rejelui Haji.
    Pacat de Sir Atkinson, dupa o cariera de succes coboara sub nivelul marii cu prostia asta. In loc sa-si traiaca batranetea cu demnitate vine cu jegul asta sa mai faca un plus. Si-ar fi permis luxul de a reveni numai pentru filme beton insa se pare ca unii pierd simtul critic dupa ce ajung celebri. In plus o nevasta noua si tanara costa mai mult decat that old cow de care s-a debarasat prin programul Rabla.
    M-am straduit sa vad un episod jumate, lipsa de idei si insistenta penibila pe prostia candva amuzanta a lui Donmu Fasole. cred ca era mai reusita si o filmare ad-hoc la o betie intre prieteni. Mi-aduce aminte de sushele dupa ‘90 in care actori mari ajunsi la varsta a treia se umileau spunand aceleasi glume rasuflate cu soacre, soti betivi si confuzii la mica publicitate. Ma rog, poate ca asta ne asteapta si pe noi dupa o anumita varsta dar inca sper sa ma insel amarnic.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •