Page 692 of 692 FirstFirst ... 192592642682690691692
Results 14,512 to 14,521 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14512
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am o lista clara cu filme de vazut, alese cu mare greutate din gramada asta cu kăkat. The holdovers, Zone of interest, Anatomy of a fall si Poor things. La astea am tresarit un pic, am avut un impuls sa le salvez pt o vizionare. In rest, cred ca restul se pot vedea doar ca sa va convingeti ce liste ipocrite si gay se vor flutura iar la final de an.

    PS. Ah, poate si Godzilla minus Zero, ca e facut de japoneji si astia chiar respecta o institutie cum e Godzilla 🤣

  2. #14513
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mi-am adus aminte ca era vorba, printre altele, de mult asteptatul Rebel Moon. Un film groaznic de plictisitor, cu efecte jalnice. Daca pe astea se bazau, a fost un fiasco. Cum ne-au obisnuit productiile jegflix, avem diversitate căcălău. Bifat luptatoare asiatica, general negru, eroină metisă si, desigur, un mic Hitler caucazian, ca asa e frumuos. Inca o bășină dezamorsată pe nume Zack Snyder.

    Băi, am incercat sa vad filmul cu Elvis al lui ă, Buzz Luhrmann? O manieră debilă de a face film, un rateu colosal. Parca e povestit de cineva cu frisoane si convulsii, tratat cu stroboscoape. Si chiar as fi avut chef de un biopic, dar asta e fix de JET! Efectiv si-au batut pla de acest subiect, o mizerie.

  3. #14514
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu stiu de ce dar poor things nu ma inspira. Dar de urmarit, Lanthimos e un regizor interesant, i-am mai vazut The Lobbster care mi-a placut in ciudatenia lui si care aduce binisor cu Hotel de lux a lui Pita (mai putin nebunia lobstereasca) si The favourite care m-a plictisit groaznic.
    Elvis e un film foarte prost, printre putinele pe care nu am putut sa le termin nici macar pe fast forward.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #14515
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Tot pe algoritmul asta vag am folosit si eu penseta sa scot cateva titluri, altfel nu m-ar atrage 100% niciunul. Poate o sa caut si Fallen leaves, al lui Aki Kaurismaki, regizor al carui avocat a fost mereu legrndarul Tyler Duerden. Dar eu sunt refractar structural la comedie, nu m-as putea bucura de el pe deplin 🤣 Insa am mai gasit cateva care pot fi bagate in playlist.

  5. #14516
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Top gun, Maverick. Blockbusterul n-a fost niciodata rege, dar a bucurat po****tia cu un divertisment mediocru, de decompresie si cu niste actori la care am apreciat imaginea in fata substantei. Cred ca e suficient de stupid ca sa se ridice la standardul anilor 90 si, de fapt, la aproape orice standard de blockbuster. Mi-a indus asa un grumpy mood, nu mi-a placut absolut nimic la el. Par cateva commercials-uri fotoșopate grosier, legate vag de o poveste stupida, cum e faza cand intra Cruise intr-un bar de țaranoi, dupa ce se catapultase din superkalifragilistikul F nu stiu cât mortii lui. Val Kilmer e horror, nu am realizat daca sa zambesc amar sau sa imi stric seara. In final, am ales a 2a varianta 🤣 5, 5/10

  6. #14517
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Maverik se scoate cu parfumul de altadata, altfel e pe aceleasi coordonate cu primul insa mai slab, desi nota pe imedebeu este, paradoxal, mult mai mare.

    Daca tot vorbim despre blockbustere nostalgice si la final de drum, sa zic si eu ca am vazut ultimul Indiana Jones. Nu e asa de rau precum se spune, cel mai mult m-a deranjat logoreea lui Phoebe Waller-Bridge, un mega remix Indiana-Fleabag care are acelasi efect cu aparitia lui Jar Jar Binks in Star Wars. Banuiesc ca ideea realizatorilor a fost sa compenseze lipsa de dinamism a lui Harrison, insa nu inlocuiesti charisma cu oratorie pe steroizi si comportament de sindrom Tourette.
    Dar per total merge filmul, nu e asa de rau si e un sequel mai reusit decat la Top Gun.

    Am mai vazut The worst person in the world, norvegian, pe HBO. Nominalizat la Cannes, Oscars, Bafta iar faptul ca nu a castigat nicaieri poate fi deja o referinta buna. Despre tineretul din ziua de azi cum ar spune batranii, mai precis despre o tanara care ar putea face multe insa alege emotional, din dorinta de a fi relvanta, de a urma ceea ce (crede ca) o pasioneaza. Cumva asemanator cu filmele romanesti insa cu scenariu solid si mult mai bine facut, cu siguranta peste medie, dus bine pana la final care insa e cam in coada de peste. Sau nu, daca iei filmul drept o scena de viata de cativa ani care isi urmeaza drumul mai apoi. Ca om in etate nu poti relationa prea mult cu personajul principal, insa poti sa-i intelegi drumul daca te uiti in jur la modul de actiune al tinerelor generatii. Bunutz film, mi-a placut per total.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #14518
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    L-au confundat cu filmul lui Mel Gibson din '94.

    https://www.imdb.com/title/tt0110478...nm_2_q_maverik
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #14519
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ala a lui Mel Gibson a fost o comedie simpatica.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #14520
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut The Last Client (Klienten in original) pe HBO, trila daneza surprinzator de bine construita. E vorba despre o psiholoaga de renume care primeste la final de zi un client nou care se dovedeste a fi un criminal. Fara a da spoilere pot spune ca filmul are vreo doua twisturi bune si o problema morala, e bine jucat si are un scenariu original si inteligent. Mi-a placut, bine facut, bine jucat.

    Am vazut si Equalizer 3, probabil unul dintre ultimele de actiune in tandemul Fuqua - Denzel. Asta din cauza ca Denzel bate la 70 de ani si incepe sa se retraga din linia intai. Primul Equalizer mi-a placut, al doilea a mers insa ultimul are un scenariu neasteptat de slab. E cu Denzel in vacanta pe Costa d'Amalfi care printre baut capuccino, mancat la carciumioare italiene si plimbat pe strazi printre localnici de treaba rezolva si problema cu mafia locala in vreo doua reprize de caflteala de 10 min . Filmul mizeaza clar pe nostalgia creata de anuntul ca va fi ultimul film din serie si ca dupa asta Denzel se va retrage in birouri. Imagini frumoase, charisma lui Denzel, momentele de bulelala cu camorezii sunt ok. Dar filmul e clar insailat din bucati, nu are nerv iar povestea scartaie pe la toate colturile.
    Pacat, se putea mult mai mult la finalul erei Denzel din care ramanem cu o poala de filme de actiune dintre care vreo 10 facute in mod egal ca actor fetis a lui Fuqua si Tony Scott.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #14521
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,449
    Reputatie
    0
    Fall 2022 - Solid 8/10. Copy from "Top_Dawg_Critic" review: "I really don't have a fear of heights, but this film sure made me realize that I just wasn't high enough to get scared. Co-writer, producer and director Scott Mann did a superb job filming this smart little thriller so well, I got vertigo, dizzy and an upset stomach in some scenes. Don't get me started on my constant anxiety and elevated blood pressure watching this. It's constant edge of your seat moments with great cinematography and special effects, that you'll actually feel like you're stuck up there with them."

    Absolutely concur 100% with this review (a slice from it), with the addendum that I do have a slight fear of heights, but I every now and again enjoy scintillating sensations through one of these little masochist acts, but I must admit that this movie even surpassed the chill and tension The Walk (2015) or Free Solo (2018) can give you, although very shivers down the spine movies / documentaries themselves. My congrats to the 2 hot chicks in this movie, they are good actresses and make it all feel bone chillingly real. Absolutely recommended!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •