Page 658 of 692 FirstFirst ... 158558608648656657658659660668 ... LastLast
Results 13,798 to 13,818 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #13798
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
    Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  2. #13799
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    In ultimii ani e din ce in ce mai greu sa gasesti filme bune pe mainstream.
    Cinematografia a fost invadata de super-eroi, CGAuri si, in ultimii ani, de filme de consum larg cu sub-sectiune de filme muzicale (precum lala land, greatest show, a start is...).

    In 2018 mie mi-a placut Moartea lui Stalin, o comedie super pentru cei ce stiu cate ceva despre personajele reale.
    Distributia este fantastica, in frunte cu Simon Beale aka Beria si Steve Buscemi aka Hrusciov, cei doi care trag sforile pentru inlocuirea marelui lider de la rasarit.
    Nu este o capodopera dar cu siguranta ca e filmul din 2018 cu cele mai mari sanse sa-mi ramana in memorie.

    Din ce mi-au mai spus diversi amici par bune Green Book si Vice.
    Ca filme ceva mai de arta poti incerca Roma si Cold War. Nu m-au dat pe spate dar nu sunt rele (mi-a placut in special al doilea).
    Altfel nu stiu vreun film din 2018 ce are sanse sa ramana de referinta in cinematografie.
    Moartea lui Stalin am vazut si eu si ai dreptate ...e un film reusit....adica nu m-as fi gandit sa fac din subiectul asta o comedie.....mai ales ca este una atat de sinistra....dar filmul reuseste sa functioneze.
    Restul mentionate de tine nu le-am vazut. Le voi incerca.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #13800
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
    Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.
    BlacKkKlansman e dezamagitor, avand in vedere ca povestea reala, in sine, este extraordinara. Inceputul e fain dar apoi parca filmul nu se hotaraste ce vrea sa fie.
    Mie A quiet place nu mi-a placut - e bine jucat ( am o slabiciune pt Emily Blunt - m-as uita la orice daca e ea in film) si bine filmat dar the plot e genul in care poti sa vezi gaurile cat casa.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #13801
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Moartea lui Stalin am vazut si eu si ai dreptate ...e un film reusit....adica nu m-as fi gandit sa fac din subiectul asta o comedie.....mai ales ca este una atat de sinistra....dar filmul reuseste sa functioneze.
    Cam asta cred ca e diferenta dintre un film banal si unul bun: ideea originala, o perspectiva diferita si o transpunere reusita. Sa-ti transmita ceva, sa fie memorabil.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #13802
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
    Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.
    Mie "A quiet place" mi-a placut pana au aratat sursa anihilarii oamenilor. De acolo a devenit un sf banal iar finalul a fost chiar slab si previzibil.
    Cred ca daca-l pastrau ca horror in care sa nu arate ce-i omoara si sa-i aranjeze pe toti pana la final, ar fi fost mult mai reusit.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  6. 4th February 2019, 14:40

  7. 4th February 2019, 14:42

  8. #13803
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Aterrados Viva el horror, viva Ar-hen-ti-na! Oh, cat de promitator incepe, cu un poltergeist in care una isi face creierii muci, in ceea ce ar putea intra lejer printre secventele cele mai pisda din anul de horror 2018. Un rateu de scenariu, care devine din ce in ce ma dumb spre final, dar unul minunat 6.5/10

    Private life] Unul dintre filmele alea invizibile, pe care n-ai vrea sa le-mparti cu toti cretinii din mainstream. Pt ca e pur si simplu superb. 7.5/10.

  9. #13804
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Private life Unul dintre filmele alea invizibile, pe care n-ai vrea sa le-mparti cu toti cretinii din mainstream. Pt ca e pur si simplu superb. 7.5/10.
    Confirm pozitiv.
    si cu o distributie misto: Paul Giamatti (un actor genial) si Kathryn Hahn.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #13805
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    the mountain between us - 8/10 - destul de bine realizat - recital idris elba & kate winslet!
    recomand!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  11. #13806
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    the first man - 3/10 - plictisitor, ambiguu, robotic, dezamagitor...
    parca te-ai uita pe ecranul unui radar, cand nu este nici un avion pe cer.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  12. #13807
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Er ist wieder da (Look who's back) (2015)
    Sa zicem 8/10? Dupa prezentarea pe IMDB ai crede ca dai de o comedie absurda gen Interviul sau Dictatorul. Dar nu e asta. E o comedie neagra, la care mai si razi, dar parca nu prea e rasul tau. Si iti da un pic de gandit. In orice caz merita vazut.

  13. #13808
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut A bras ouvert ( cu bratele deschise), o comedie usoara cu Christian Clavier in rol de scriitor cu vederi ultra liberale pe care un confrate din scoala de gandire opusa il provoaca sa declare public ca ar primi tigani emigranti la el acasa din motive umanitare.
    Niste tigani ce urmareau emisiunea in rulota din dotare vin si-i bat la poarta. Bineintes, niste tigani, pardon romi din Romania.
    Plina de stereotipuri si de wishful thinking dar vesela si chiar cu cateva momente extrem de bune.
    Iar seful tribului joaca excelent.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #13809
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    O sa ma uit si eu la Moartea lui Stalin si BlacKkKlansman.
    Unul cat de cat memorabil din 2018 pentru mine este A Quiet Place. Un low-budget, dar gandit si executat destul de bine.
    Ai vazut Dangal (2016)? Daca nu, apuca-te!

    Am vazut mai demult A Quiet Place, filmul e bun, intra clar peste medie in domeniu.

    Am revazut mai daunazi John Q, one of my favorite movies. denZEL at his best! 8.5/10!

    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Er ist wieder da (Look who's back) (2015)
    Sa zicem 8/10? Dupa prezentarea pe IMDB ai crede ca dai de o comedie absurda gen Interviul sau Dictatorul. Dar nu e asta. E o comedie neagra, la care mai si razi, dar parca nu prea e rasul tau. Si iti da un pic de gandit. In orice caz merita vazut.
    Si asta l-am vazut mai demult si l-am recomandat, de-acord cu nota, faza aia cu cainele ala mic e erotism pur. Era sa cad jos din pat.
    Last edited by Johnny D; 11th February 2019 at 22:22.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #13810
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Tocmai am vazut The Mountain Between Us 8.5/10, juma de punct in + pentru final. Sa explic: the heart is just a muscle, but sometimes, under the right conditions, it can pump enough courage for at least 2 people to get over our world's outdated stereotypes!

    Genul asta de film merge bine sa-l vezi pe laptop/telefon, seara dupa ce se stinge focul in vatra unei cabanutze, sub zapada, pe un munte, in mijlocul iernii, la capatul unui drum ferit cu jeep-ul tau asteptand afara, tocmai bun sa-ti dea drumul inapoi spre societate!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #13811
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Wow, inca un film in care sturlubatica Kate Winslet suje caimacul supt zapada, in vreme ce carismaticul Idris ii pompeaza curajul pe la spate, stiindu-se ca dpdv genetic rasa afro poseda cele mai bune gene de supravietuire.

    Nu stiu, mai bine ma uit la Uite cine vorbeste, partea 7, aia in care Travolta ramane blocat cu o stiuardesa, la o cabana, decor feeric, mizeria calare pe pilot, umezita toata, de la gaoz la luna, dar John spune: hey, baby, nu se poate, eu sunt fidel elefantului meu, aka Kirstie Alley, 172 de livre in viu, deci nu se intampla mai nimic, pana la urma. In plus, am si cativa copiii acasa, pe care seful nevestei i-a plantat de i-a sarit pubianul pe pereti. Apoi niste lupi care se frichinesc p-acolo, ii freaca pe astia in gaoz, insa pana la urma, cu un curaj admirabil, cu pompe, tot ce vrei, situatia se echilibreaza. Curaj, devotament, umor, tensiune, nota 9.5/10 de la mine.

  17. #13812
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Tu n-am crezut ca dai vreodata peste 8 la vreun film, si la kktu ala ii dai 9.5? Evident o ironie! Fina? Deloc!


    Ma uit acu la Private Life asta al vostru, nu e rau doar ca ma plictiseste la culme!
    Din respect, ca niciodata, nici n-o sa-l notez!


    Cum nu vreti voi sa bagati Claymore, naishpe clase peste toate porcariile astea, macar ep 5 si 6. Alea care arata despre ce e vorba cu adevarat.
    Click: https://www.youtube.com/watch?v=3sKX1Symb_I
    Last edited by Johnny D; 12th February 2019 at 00:44.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #13813
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Normal ca nu e de 9 mizeria aia, cel mult de 5.5 Te plictisesti ca nu te poti conecta. Ca spectator, trebuie sa transcenzi genul asta de malfunctiune si sa evaluezi, totusi, obiectiv. De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen, la umorul de tip Fargo, la Frances McDormand, sau ceva cu totul diferit, Guy Ritchie, dar si fara asta pot sa apreciez ca nu sunt deloc mizerii, dimpotriva. Pe de alta parte, la Cuaron am simtit prin toti porii plictiseala, semidoctia de ultima speta si ipocrizia mancatorilor autorizati de caca. Daca asta nu e labă in cur, nu stiu alt film care este. O rusine, ba, o mizerie!

    O sa ma uit la A quiet place, deja ma ia cu diarhee

  19. #13814
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Conecteaza-te tu la ep 5 si 6 din Caymore, si atat.
    Daca nu-ti place dupa ce vezi alea 2 ep, nu mai zic nimic.
    (PS: Tocmai le-am revazut a mia oara, tot la fel de misto!)


    Apropo, intre timp am citit Manga din Claymore, adica povestea care se continua dupa anime. E cel mai tare lucru inventat vreodata de o minte umana! Ce Dostoievski si Tolstoi, niste papushari! E absolut dement ce am gasit acolo! Lord of the Rings e kaka-pishe roz!


    Io nu-nteleg cum dracu pot fi oamenii atat de retarzi sa citeasca carti in care trebuie sa-ti imaginezi, sa pui tu in imagini cuvintele, insa nu se uite dracului la carti in care deja imaginile sunt puse, scenele sunt facute, practic doar dialogul trebuie sa-l citesti, restu ti-e dat mura-n gura si "citesti" echivalentul unei carti care ti-ar lua 2 saptamani, in 2 zile! IDIOTI!


    OT: A quiet place merita vazut o data, nu e nu stiu ce horror dar e bunicel, suspans si mici fiorei ici si colo iei. Conceptul e simpatic, o lume in care nu poti vorbi decat in soapta ca te aude bau-bau!
    Last edited by Johnny D; 12th February 2019 at 07:40.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #13815
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Cred ca daca-l pastrau ca horror in care sa nu arate ce-i omoara si sa-i aranjeze pe toti pana la final, ar fi fost mult mai reusit.
    Atunci ar fi fost un fel de Bird box, dar fara happy-end

    Ca a venit vorba, am constatat o muificare a genului horror, in scopul de a-l face accesibil unei categorii de public care, in mod normal, nu gusta daca filmul nu e dispus la compromis. Si asta culmineaza cu vaginizarea genului, care se poate observa, lejer, si in A quiet place. Era sa umplu chiuveta cu lacrimi de minotaur cand a calcat aia pe cui. Si asta pt ca e cam singura scena corecta, care ilustreaza acest gen (amintind cumva de Hitchcock, Sabotage, scena cand, inevitabil, bomba explodeaza langa un copil, dupa ce o plimbase juma de ora dupa el; eh, e ok si cuiul, stiai ca cineva o sa faca pisda mare in el, dar e un moment bine creat). In rest, o droaie de ineptii scoase din gaoz pentru ca family, extraterestri care ne iau la **** and shieeeet. Cum ar spune un amic, rock, sange si căcat la Osaka. Ce nota, 5,5/10, normal

    The night comes for us. Pisdă, pisdă de film, a smardoi clasic din (e ****, de parca nu stiti) Indonezia. E ca si cand ai deschide un baraj si doua ore te uiti cum totul in jur se umple de smecleu. Da, filmul asta e o revărsare. De ce, de cum, de pulencur, filmul e pe netflix si poate fi accesat, ce tot puneti atatea intrebari? 7/10

  21. #13816
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Dar si asta a avut happy-end. Si nicaieri nu e mai de prost gust decat intr-un horror.
    Si da, zici bine, imediat filmele horror vor avea ratingul "cu avizul parintilor", ca sa-l vada toata lumea.
    Si Sandra Bullock in horror? In nici un caz nu ma voi uita la asa ceva.
    Totusi, de Resident Evil n-ai ce zice. Mila si Michelle Rodriguez sunt chiar tari.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  22. #13817
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Normal ca nu e de 9 mizeria aia, cel mult de 5.5 Te plictisesti ca nu te poti conecta. Ca spectator, trebuie sa transcenzi genul asta de malfunctiune si sa evaluezi, totusi, obiectiv. De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen [...]
    apropo, the Ballad of Buster Scruggs nu e rau, sau cel putin unele povesti de acolo nu sunt rele deloc. Mare parte sunt seci si ceva mai bizare dar au un anume farmec si destul de multa consistenta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  23. #13818
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    De ex, nu ma pot conecta la fratii Cohen
    Si mie mi se par overrated. The Big Lebowski niciodata nu mi s-a parut o capodopera, sa ma iau de pwla si sa ma joc cu ea de placere, sau sa sar de sa ma dau cu capu de tavan, nici pe departe. Un film bun si atat. Am vazut multe comedii mai bune, no doubt.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •