Page 656 of 692 FirstFirst ... 156556606646654655656657658666 ... LastLast
Results 13,756 to 13,776 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #13756
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Les miserables da, e in alt registru dar e mai bun decat Taken.
    Si pentru ca Geoffrey Rush, unul dintre actori ce-mi plac mult.

    Insa eu vorbeam despre filmele de actiune ale lui Neeson unde imi mentin parerea cu Taken.

    Darkman a fost misto dar nu se compara cu alte filme cartoonish- revenge precum V for vendetta si The Crow.
    Cu The Crow nici n-are rost sa-l comparam, ala a fost o capodopera.
    Spre rusinea mea, n-am vazut V for Vendetta.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  2. #13757
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    V for Vendetta e la nivel The Crow.
    Daca cel de-al doilea e pe stil american, primul e mai brit.
    The Crow e revenge gotic, V for Vendetta e lupta contra tiraniei de stat intr-o Mare Britanie nazi.

    N-ai vazut filmul dar ai vazut cu siguranta masca din film folosita de hackerii de la Anonymous si la miscarile de protest.

    La fel ca The Crow, e misto de vazut pe ecran mai mare si cu volumul spre maxim.

    Pentru mine sunt poate singurele filme cartoonish care au ceva mai mult de spus decat povestea unui super-erou.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #13758
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Ia incearca tu Utilizator seria animata X-Men 2011, 12 episoade, model anime transferat din Marvel. Il vazusem acu cativa ani si uitasei, si ma uitai iara la tot ieri, la toate 12 episoadele. Sunt curios ce perere ai. Review-urile de pe IMDB mi se par de oameni tampiti care se hlizesc la luna singuri si neprovocati, anime-ul nu e doar batai fara numar, e grafica si psihologie la nivel intelectual pe barosanie, cum imi place mie, aferent si corespunzator.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #13759
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sunt convins ca merita dar o sa incerc mai incolo. Cinstit vorbind am ajuns un pic la saturatie de animeuri si CGIuri. Si mai ales de Marvel style.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #13760
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca nu vreti sa va ramana sarmaua-n gat de Craciun, vedeti acum Hector pe netflix. Subiect: un om al strazii, cam la finalul calatoriei prin lumea asta de căcat. Predicat: bun, mai rar gasesti un boschetar asa de treaba. Mi-a placut ceva, 6/10

    Apostolul Dupa fantastica serie The raid, Gareth Evans revine cu un film mult prea lung si prea câh, pe stilul netflix, asa. Subiect: nu prea avem, un basm de Petrică Ispirescu al lor, lungit pana te apuca dracii. Predicat: Michael Sheen, plus melodia de la final, care e superba. Si niste gore d-ala scarbos, pt kinosse-uri. 5,5/10

    Abre el cielo Cinema arhentino. Subiect: o borfetă e putin violata de doi ****rai, chiar in patul confruptal. Alege sa pastreze secretul. Labagiul de barbaxu uitase nu stiu ce mortii lui acasa, se intoarce de la intreprindere si asista la scena, cu morcovu-n gaoz. Pana se cacă pe el, s-au varsat ăia cu totul in consoarta-sa. Alege sa nu-i spuna femeii. Predicat: N-are ritm, dar isi face treaba. Ce ne spunem cand nu vorbim, subiecte din astea de pijde cu veleitati in psihologie. 5,75/10

    Sange in gură Nicio treaba, dar mi-a placut titlul. Desi mai corect era s-o zica p-aia dreapta, cu penixul intr-ansa. Subiect: o curva fomista il nenoroceste pe unu'. Da' si el pe ea. Predicat: cateva futaiuri fara pretentii. 4.,5 /10

    Si ceva serios. Sicario 2 , cu Stefano Sollima la butoane, dar cu un scenarist f lenes. Subiect: ceva vanzoleala pe la granita cunoscuta. Predicat: arata bine, dar e gol de continut. Nu am vreun fetis cu Del Toro, dar e genul care te scoate din *****. 6/10

  6. #13761
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In termeni relativi, cum e Sicario 2 fata de primul?

    Ca primul facut de Villeneuve (cu acelasi scenarist) e misto.
    Iar al doilea cu Sollima ar fi trebuit sa fie si mai nervos.

    Si Benicio e intr-adevar bun. Se misca lent dar apasat si atunci cand trebuie. Cand se uita fix in ecran incepi sa-ti faci planul de auto-aparare.
    In plus are fata aia de Brad Pitt aranjat la mana precum isi face indianul asta masina viselor dintr-o rabla.
    https://www.youtube.com/watch?v=50A9wjJ40Dk
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #13762
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Per total e mai slab, clar. Un film ok, dar facil. Un fel de swat against the world - deci, mai nervos, da Magia de imagine si atmosfera a lu' Villeneuve e pa, povestea lejera, Brolin ăla e groaznic cand ii dai spatiu de manevra. Nu e spoiler, se intampla in primele 3 minute: la un interogatoriu cu un suspect de terorism, țanțoșul Brolin il ameninta asa flegmatic ca-i arunca in aer cate un membru al familiei pt fiecare raspuns de 'nu stiu'. Normal, ăla nu stia dar cand au inceput rachetele sa-i lichefieze, parca si-a amintit cate ceva. Am crezut ca e o faza din celebrul Commando, al guvernatorului californian Ce a spus filmul asta bine, ca serviciile au propriul lor stabor si le cam doare-n **** de puterea politica. Pe care o doare oricum in **** daca ceva iese prost. Cred ca asta l-au luat pe Sollima, e tipul care demasca f abil magarii social-politice, ii place si action-ul, doar ca aici nu are un script asa intricat, cum arunca el pe piata de obicei.

    Vezi-l, te asteptam ca si cand, stii doar ca Cipanu' a zis ca esti singurul cu care se poate vorbi serios

  8. #13763
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    A zis să faca si Kevin Costner un film serios, Mr Brooks, dar seva să si-o traga tot din labiile nouăjzeciste ale thriller-ului clasic holivudian. Practic, un imobil intreg face laba in fața apartamentului de vis-a-vis, iar Demi e acolo sa adune cu căldarea. Glorios, 4.5/10

  9. #13764
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Apostolul Si niste gore d-ala scarbos, pt kinosse-uri. 5,5/10
    L-am vazut acu vreo 2 luni, in afara de slederitul tzestei nu prea am gasit mai nimic interesant ori scarbos in filmul asta. I-as da totusi un 6/10 pentru cum au reusit sa despice omul ala prin cutia toracica cu un simplu cutit! Toti supermeni acolo de trageau de el, ori omul avea lipsa acuta de calciu in oase.

    Cinderella Man 7.5/10 2005 - Un fel de Rocky varianta Russel Crowe. La un moment dat omu fu actorul meu preferat, si aici joaca bine. Scena aia cand se duce cu mana-ntinsa la fostii sai parteneri de box ca-i mureau copiii de frig, foame si boli si nu mai stia ce sa faca, a fost intr-adevar de oscar. Restul asa si-asa.

    Northmen 5/10 2014 - Incercand sa dau peste comedia aia, am dat peste comedia asta ce nu se voia a fi comedie.

    Network 8/10 1976 - Asta-i un film clasic de care n-am stiut pana-n prezent! Daca-ti place sa asculti omul care vorbeste bine, despre lucruri interesante, e un film numa bun!

    Babel 7/10 2006 - L-am mai vazut, nu mi-am dat seama imediat. Drama conceptiilor/realitatilor moderne asupra unor lucruri, filmul ne arata ca d.p.d.v. uman am progresat putin fata de cum eram acu 1000 de ani de exemplu, insa mai avem mult, mult de progresat daca vrem sa ajungem o civilizatie echidistanta fata de membrii sai.

    Grandma's Boy 6/10 2006 - O comedie. Sa zicem ca merge cat de cat, e un pic altfel fata de prostovaniile clasice, oricum tot prostovanie e, doar neclasica.

    Walking Tall 6/10 2004 - De cand era The Rock tanar... povesti nemuritoare. Se vedea ca mai are de muncit pana sa fie actor, desi nu i-a iesit tocmai rau aici.

    Si acu niste filme animate:

    The Iron Giant 7.5/10 1999 - Mediocru totul cu exceptia gigantului, doar pentru el si merita sa vezi animatia. Simpatic foc. Tare faza cand a fugit p-acolo pe campii pe dupa vaci, cat pe ce sa calce pe-una, daca ar fi calcat pe-o vaca, s-ar fi transformat din cartoon in anime!

    Kiki's Delivery Service 7.5/10 1989 - Un anime simplu si foarte dragut pentru toata lumea. Ma asteptam la un final mai siropos sa-i dau un 8, dar nu l-am avut. Ar merge un sequel, ca pare neterminat. Dar per total fu misto, fetele baietoase in acest anime si-au facut treaba, intr-un sens bun. Ce a placut la anime-ul asta a fost matza aia (pisica) ce o tinea cu ea, cu ochii aia bulbucati zici ca era mereu electrocutata sau pe cale de-a face infarct!

    Totusi, mie mi-a placut mai mult Kaze no tani no Naushika sau Nausicaa of the Valley of the Wind 1984, un 8/10 solid pentru acest film anime si pt Nausicaa in speta, o fata cu nerv si inteligenta emotionala iesita din comun. Cum intelege si empatia ce-o simte fata de acele creaturi vierme de nisip cu 17 ochi, inalt cat casa, cand altii ar fugi de-ar rupe pamantul daca ar vedea unul de la 3 km distanta e de-a dreptul o inspiratie pt generatii! La fel e si visul ei de-a reconcilia doua specii aparent ireconciliabile care par menite sa se distruga reciproc dublat de eforturile ei ce merg pana la sange si chiar mai departe cand e nevoie! Iar finalul cu sacrificiul ei care sa anuleze 'j'da ani de nervi si razbunare intre specii... apoteotic si totusi nedezastruos! Un film animat de neratat! Singurul motiv pt care nu-i dau 9/10 e desenul personajelor, 80% dintre ele avand o fatza mica acoperita de barba si mustata. Zici ca sunt cei 70 de pitici! Dar la cat de bun e, poti trece peste asta usor.

    Am mai vazut si alte gramazi de filme, dar nu le-am notat.
    Last edited by Johnny D; 3rd December 2018 at 14:58.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #13765
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Network 8/10 1976 - Asta-i un film clasic de care n-am stiut pana-n prezent! Daca-ti place sa asculti omul care vorbeste bine, despre lucruri interesante, e un film numa bun!
    un film ca o premonitie, despre ce ajunge televiziunea sa faca in goana dupa audienta.
    Despre cum nebunii si strambii devin vedete teve pentru ca atrag spectatori si despre cinismul celor din spatele lor. care ii promoveaza cu buna-stiinta.
    Un clasic intr-adevar, a si luat vreo trei Oscaruri dar l-a pierdut pe cel mare pentru cel mai bun film in favoarea lui Rocky.

    N-as spune deloc ca e un film despre omul care vorbeste bine despre lucruri interesante. Ba chiar dimpotriva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #13766
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Omul care vorbeste prost despre lucruri neinteresante?

    Nu stiu cat de interesante sunt lucrurile astea pana la urma, asta difera de la om la om, dar eu zic c-a vorbit bine.
    Si mai ales cum si-a finalizat discursul, involuntar si etern. C-a deranjat pe unii la buzujeb.

    Mi-a placut ce-a zis si megacorporatistul ala incercand sa-l opreasca in a-si mai predica propriile idei: "Nu mai exista lumea cu granitele stabilite pe harta, in prezent nu geografic ci economic se stabilesc marile puteri!" Adica marile trusturi conduc economic lumea si intre ele se delimiteaza defapt granitele si a te pune cu ele inseamna a te pune cu cei mai puternici oameni din lume. Cum intr-un final, filmul a dovedit prin ideea sa de incheiere.

    *a conduce economic lumea inseamna practic sa conduci lumea pur si simplu, economia fiind principalul criteriu in orice decizie politica, sociala, industriala, etc.

    Dar mai mult mi-a placut raspunsul lui, chiar daca nu i l-a dat pe loc, i l-a dat la televizor: "Poti sa-ti futi economia!" Si la final, dreptul la libera exprimare oprimat de dreptul la libera impuscare. Asta se-ntampla indiferent de regim, totalitarist sau democratic, diferenta intre cele doua sisteme este de perfidie, de miunciuna, macar totalitaristii iti spun in fata ca te pusca daca faci ce nu le place, astialalti cu democratia te pusca fara avertizment!

    Eu am zis demult ca democratia e un sistem vechi si depasit, constitutiile deja trebuie schimbate radical, dar vorbesc singur.
    Last edited by Johnny D; 3rd December 2018 at 14:49.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #13767
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Ce faci, Capitane? Tot cauti filme bune? Ti-am mai zis, intra pe youtube si scrie: Claymore HD ep 1 Greatsword si esti rezolvat pe toata ziua! Mai bun decat ala nu se exista nimic. Nimic animat/filmat! Berserk manga ar fi singurul ce se ridica la nivel! Si ala poti sa-l cauti si sa-l citesti, chiar pe telefon!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #13768
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Ia incearca tu Utilizator seria animata X-Men 2011, 12 episoade, model anime transferat din Marvel. Il vazusem acu cativa ani si uitasei, si ma uitai iara la tot ieri, la toate 12 episoadele. Sunt curios ce perere ai. Review-urile de pe IMDB mi se par de oameni tampiti care se hlizesc la luna singuri si neprovocati, anime-ul nu e doar batai fara numar, e grafica si psihologie la nivel intelectual pe barosanie, cum imi place mie, aferent si corespunzator.
    https://www.imdb.com/title/tt2070571/
    Despre asta vorbesti? Cam japonez pentru gustul meu, sincer.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #13769
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Dap, dar vocile-s in engleza si e doar japonizat putin, cat pentru mine sa fie mai bun decat originalul. 70% e ca-n comics.

    Ai incercat Claymore? There's nothing like it.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #13770
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Am incercat Claymore, dar n-a mers.

    Iar in ceea ce priveste X-Men, mie-mi plac personajele originale si vreau sa le vad si-n animatie, nu pe niste japonezi.
    Seria animata originala a fost perfecta.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  16. #13771
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Pai tocmai asta e ca nu sunt japonezi, doar se merge pe psihologia personajelor mai bine ca-n versiunile americane. Ma rog.

    Faptul ca nu ti-a placut Claymore e dezamagitor rau de tot.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #13772
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca nu se face traducere din japoneza in zalăuana, nu cred ca dau cu bidineaua prin el. Oricum, pare o mizerie, are dreptate doctorul Dar nu am prejudecati, am gasit pă netflix un serial japonez facut dupa danga-langa asta a lu' Johnny, Erased se cheama. La 25 de minute episodul am reusit sa bifez unul...acum o saptamana. L-am pus pe asteapta-ma. Are un mistery ok, dar cu naivitatile de rigoare ale genului. Adica toti par hemofili, hermafroditi sau tembeli. Sa mai vedem.

    Headshot Ma ung pă pipotă filmele astea cu smardoi, la care upgrade-ul de violenta atinge sublimul. La ani lumina de mizeriile târfo-sexualiste pt taranimea infierbantata dupa o laba, violenta de corporatie (au, poc, ma doare un floc) si eternele limbinpark pizdificate la care se acheseaza fara jena. Evident ca scenariul nu conteaza aici, doar este un film pt baieti Urmariti smardoiala pana la dementa a acestor flacai, condusi de Iko Uwais prin râul & ramul indonezian. Asa da, ce p mea! 7/10

  18. #13773
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Daca nu se face traducere din japoneza in zalăuana, nu cred ca dau cu bidineaua prin el. Oricum, pare o mizerie, are dreptate doctorul
    Ti-l gasesc si cu subtitrare in romana daca asta-ti lipseste, nu-i problema. Sunteti batuti in cap rau de tot, e cel mai misto.

    Scriu o carte "God of Pain", o sa se faca film, si o sa vrei sa intrii la film. Io o sa am conditie sa fi vazut Claymore in prealabil, cine nu l-a vazut, nu intra la film. Cum fac asta? Test 10 intrebari din cele 26 de episoade si una bonus din MANGA, 10 minute timp de raspuns izolat in camera cu raspunsul pe loc si la test si la verificarea lui! Daca stii intrebarea bonus, primesti un bilet gratuit pe viitor! Intrebarea bonus nu e niciodata la fel.

    Tot am mai vazut eu cretini dar nu care sa fi zis ca Claymore nu e cel putin un show bun.
    Aia sunt rari de tot si traiesc toti in(zadar)ghesuiti intr-un spatiu mare!
    Last edited by Johnny D; 11th December 2018 at 11:09.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #13774
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Deci la film vor fi maximi 5 grasuni ochelaristi cu incheietura mainii drepte luxata cronic.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #13775
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Niciodata. Daca se va face film, va fi epic. Dar nu se va face.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #13776
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu o sa scriu o nuvela care se va numi 'De ce put a căcat toate mijloacele de transport in comun din capitala'? Premiul, hmm, inca ma mai gandesc, probabil va fi o calatorie de lux cu tramvaiul 41,in care pute doar a pișat si vomă.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •