Page 673 of 692 FirstFirst ... 173573623663671672673674675683 ... LastLast
Results 14,113 to 14,133 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14113
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    da, am uitat, de asta, chiar foarte tare, baiatul actorului cu acelasi nume.
    si imaginea chiar e misto.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #14114
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Atomic Blonde, film cu spionaj in Berlin in perioada in care zidul statea sa cada.
    Rusi, britanici, americani si francezi se bat pe o lista a spionilor activi in zona furnizata de un est-german, britanicii interesati cu precadere de unul anume care facea joc dublu.
    Abordarea este retrospectiva, adica firul epic e bazat pe chestionarea agentului britanic Broughton de catre MI5 si CIA (abordare aproape clasica pentru filmele/cartile de spionaj).
    Cu Charlize Theron si James McAvoy in prim plan.

    Scenariul are niste omisiuni care i-ar fi putut da mai mare cursivitate si lipici dar per total e un film de actiune bun, asa cum vezi din ce in ce mai rar zilele astea.
    Charlize e hot in rolul principal, estetica picioarelor in gura ajunge pe culmi noi de progres cand le executa ea. Are cu ce.
    Bineinteles ca la final aia mai tari ies pe plus.

    Recomand la ceas de seara, bun pentru amatorii genului.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #14115
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am revazut Idiocracy, un filmulet cu buget mic din 2006.
    Filmul e catalogat ca fiind comedie insa realismul unui viitor retard te face sa-l consideri mai degraba drept un documentar vizionar.

    Ideea filmului pleaca de la axioma Parazitilor:"Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai-dracu si n-au nici o boala".
    Numai ca filmul demonstreaza sumar ca e pe cale naturala conceptia.

    Pe scurt, armata americana face un experiment ultra-secret de criogenie si alege drept subiecti un soldat perfect mediu din toate punctele de vedere si o prostituata.
    Experimentul presupunea decongelarea subiectilor dupa un an, dar apar reduceri de fonduri si de personal.
    Pe scurt , astia doi raman uitati in congelare pana cand...

    Realizarea e minimalista si fara intentii de excelenta, insa filmul merita vazut pentru ca e amuzant pe alocuri si pare o continuare fireasca a evolutiei actuale.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #14116
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am revazut Idiocracy, un filmulet cu buget mic din 2006.
    Filmul e catalogat ca fiind comedie insa realismul unui viitor retard te face sa-l consideri mai degraba drept un documentar vizionar.
    dupa derby-ul cu fcfecesebe?

    revazut law abiding citizen - 8/10 - recomand
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  5. #14117
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Hai sa-l (re)vedem, m-am saturat doar de voi 2 pe aici!


    LE:
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    law abiding citizen - 8/10
    De acord cu nota. Nu cred ca l-am mai vazut. Buna recomandarea!
    Last edited by Johnny D; 8th October 2020 at 21:53.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #14118
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    dupa derby-ul cu fcfecesebe?
    nap, inainte vreme, anticipativ

    Da, merg filmele de actiune cu Butler iar asta e mai special.

    Altfel am revazut primele 3 filme cu Bourne (Identity, Supremacy, Ultimatum) care mi se par si acum foarte bune.
    Cu Matt Damon din perioada cand isi castiga banii cu truda si nu-l uitau astia pe Marte sau pe alte planete cu conditii nefavorabile omului.

    Merge si spinofful (Bourne Legacy) cu Jeremy Renner care are actiune in dulcele stil clasic.

    In schimb ultimul Bourne (Jason Bourne) e mai slab (scenariul in principiu), desi revin Damon si regizorul primului film aka Paul Iarbaverde.
    Insa distributia - Damon, Lee Jones, Vikander, Cassel - il tine la nivel acceptabil.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #14119
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Da, merg filmele de actiune cu Butler iar asta e mai special.
    Pe mine ma plictisesc maxim filmele cu asta, in afara de Law Abiding Citizen la care-i dau 8/10 ca si Ess, restu-s mai superficiale ca albia apei unui parau de munte. Daca vreau erou de actiune in filme relativ superficiale, il prefer pe Dwayne "The Rock" Johnson, imi place mecla lui mai mult. Sincer nici dupa Jason Statham nu prea ma dau in vant, doar cateva filme de-a lui mi-au placut si in nici un caz The Expendibles sau The Transporter. Crank 1 si 2 raman de referinta, restu la pielle du pulle.

    OT: Cape Fear 1991 7.5/10 - Vechi. Sonorizare aiurea rau, zici ca e de documentar de acu 40 de ani. Dar actiunea si actorul Robert de Niro nu sunt rele deloc. Mai rar il vezi intr-un rol in care e negativ cat incape, fara nimic ce te-ar putea face sa simpatizezi cu el.

    Joker 2019 10/10 - 7th time. I haven't felt much this time, it must mean I've seen it enough by now. I've devoured and consumed everything there is to consume in this movie! But only now I came clear with something: only when you embrace true comedy of self, can you nullify true and total misery, even if it's not funny.
    Last edited by Johnny D; 22nd October 2020 at 09:50.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #14120
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pe mine ma plictisesc maxim filmele cu asta, in afara de Law Abiding Citizen la care-i dau 8/10 ca si Ess, restu-s mai superficiale ca albia apei unui parau de munte. Daca vreau erou de actiune in filme relativ superficiale, il prefer pe Dwayne "The Rock" Johnson, imi place mecla lui mai mult. Sincer nici dupa Jason Statham nu prea ma dau in vant, doar cateva filme de-a lui mi-au placut si in nici un caz The Expendibles sau The Transporter. Crank 1 si 2 raman de referinta, restu la pielle du pulle.
    The Rock are cateva filme de actiune ok si arata mai dur.
    Mie insa imi place si Butler pentru ca arata mai uman.
    Hunter Killer cu Butler nu a fost rau deloc. Nici machine gun preacher desi subiectul poate parea mai cheesy pentru unii.
    Trecand peste fantezia scenariului, insa asta cam ai in toate trilele.
    Si drept ca Law abiding citizen e mai sus.

    Ideea e ca filmele de actiune cu scenariu solid sunt din ce in ce mai rare asa ca aprecierile mele sunt contextuale.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #14121
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    am vazut ieri moneyball - 9.5/10. film f fain realizat, pe gustul meu, dupa cartea lui m lewis, despre finalul carierei lui billy beane.
    recomand celor care pot savura un "slow event" si nu se plictisesc.
    printre ultimele filme in care apare regretatul philip seymour hoffman.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  10. #14122
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,452
    Reputatie
    0
    tara arde si ess se uita la filme.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  11. #14123
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    unde arde???
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  12. 29th October 2020, 17:59

  13. #14124
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,452
    Reputatie
    0
    sa, ti, raspunda,semidoctul, crescut, de, goagal,
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #14125
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Macar el a invatat cum sa dea un edit, de atatia ani de cand e aici!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #14126
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,452
    Reputatie
    0
    te bag in ceata daca ti povestesc ca e mica problema cu editarea pe forumul domnului Andrei.

  16. #14127
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut Nu intoarce privirea aka Never look away in engleza si Werk ohne autor in originalul german. Pe HBO Go.
    Film propus la Oscarul pentru film strain in 2018 cand a pierdut in fata lui Roma.
    Un film de Florian von Donnersmarck care lovise cu ceva ani in urma cu Vietile altora (the lives of others).

    O poveste fluviu (3 ore) despre viata pictorului Gerhard Richter, probabil cel mai important pictor in viata.
    Filmul ne poarta pe durata a vreo 30 de ani si prin trei regimuri, nazist, comunist (RDG) si democrat (RFG).
    O poveste frumos spusa si interesanta in ciuda lungimii filmului, cu accente tragice si melodramatice pe alocuri insa si cu episoade epice sau amuzante.

    In particular imaginea cinematica asigurata de maestrul Caleb Deschanel (Last passion of Christ si multe altele) si coloana sonora creata de Max Richter sunt excelente, asigurand filmului un nivel de prezentare holywoodian.
    Distributia este brici, dominata fiind de prestatia lui Sebastien Koch in rolul negativ al profesorului ginecolog ce reuseste sa ramana in top in toate cele trei regimuri.
    Tom Schilling este ceva mai sters in rolul principal insa e salvat de prestatia celor doua tinere din rolurile suport, Saskia Rosendahl si Paula Beer.

    Sunt multe de spus despre film dar nu vreau sa dau spoilere.
    Foarte bun pentru fanii cinematografului-poveste in stil clasic, von Donnersmarck dovedindu-se a fi prin filmul asta un adevarat Tornatore german. Altfel plictisitor pentru amatorii de adrenalina.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #14128
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Bumblebee 2018 7.5/10 - It's a prequel to Transformers but it's got more heart than all of them. Mostly because of the absence of that annoying Shia LaBeouf who makes everything seem like bad theatre, just my opinion. Nice movie, nice trip back into the '87 past (audio and VHS cassettes, those were the times, young people these days look at them like they're from another planet, lol. Nope, just the devices that you used to store music and movies pre-Floppy Disk then CD tech).

    God on Trial 2008 7.5/10 - Funny how I didn't know about this thought provoking gem. It has things you heard about but also things you didn't, worth taking a listening to. Action of the trial happens in a concentration camp in Auschwitz just before down, when half our cast is about to be executed by the natzi during WW2. Very well acted. This is how you can make a very good movie, practically with just a camera, some people, a stable, some shitty beds and a good script, nothing else. Except good actors. I'd be surprised if this movie took more than a month to shoot. A month well spent, lol.
    Last edited by Johnny D; 8th November 2020 at 12:23.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #14129
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Underwater 2020 7/10 - Entertaining movie. I always like these movies "of the deep", either if they're about deep space or deep water, where there's practically little to no escape if things go to shit. And things always do, otherwise there'd be no movie.

    Unhinged 2020 7.5/10 - I see a lot of criticism for this movie, but that's other people's problem. For me it was a cringe movie to the likes of which I haven't seen in a while. Russel Crowe was my favorite actor for many years and still is one of my favorites. Here he made me believe he's a man that tries to be nice, but if you are not nice back, you've stirred the last ounce of decency a man at the end of his rope has to offer. Brutality is nothing else than a decency glass that has been filled with shit taken with no respite and goes overboard. It reminded me of Michael Douglas's Falling Down, even if not quite as good, but not too shy from it either. Lesson: try to always be polite, especially in traffic, regardless of who's at fault. lol
    Last edited by Johnny D; 9th November 2020 at 11:41.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #14130
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    no country for old men. nota zero. adica nada.
    n-am cu sa dau nota unei chestii ce n-am inteles-o. adica deloc. final apoteotic. adica nimic.
    e ca si cum i-as pune fiicei mele sa asculte cynic - veil of maya, tot albumul si sa-mi faca o analiza ale bemolurilor false pe riff, fata de bass si orga care se se executa pe contratimpi. m-ar baga in 3.14zda mamicii mele in primele 10 secunde. eu m-am uitat la tot filmul, adica 2 ore. si doua minute.

    probabil nu mai am intelectul necesar, sa inteleg un asa film.
    la final, singura intrebare a fost..."wtf was that???"

    imi explica si mie cineva ce-i cu filmul asta???
    mai ales ca-i avem in distributie pe t.l. jones, brolin si bardem. adica un cast "cam" de exceptie...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  20. #14131
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Am vazut si io Knives Out
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #14132
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu e nimic de explicat. E o fandaxie pentru fandositi. Daca te numesti Coien poti sa faci laba glosand despre inefabil si coprocultura, daca te numesti Weinstein poti sa bagi mana la clitorixul minune, daca te numesti Weisz, pana si lāna dintre picere se transforma in aur.

  22. #14133
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Moarte lui 2020 (Death to 2020), un documentar Netflix despre problemele din 2020 (covid, brexit, alegeri sua...).
    Eevnimentele sunt comentate de asa-zis experti si cetateni intruchipati de actori precum Samuel jackson, Hugh Grant, Tracey Ullman.

    E foarte haios, merita vazut.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •