Page 674 of 692 FirstFirst ... 174574624664672673674675676684 ... LastLast
Results 14,134 to 14,154 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14134
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    The Queen's Gambit (2020) - Netflix
    O miniserie de 7 episoade despre prima femeie campioana mondiala de sah. Excelent!

  2. #14135
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Prima campioana mondiala la sah fictiva, nu este dupa o poveste reala, Beth Harmon nu a existat.
    Am vazut si eu seria, foarte buna.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  3. #14136
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    E totusi mentionata in film si Nona Gaprindashvili, care nu jucase pana atunci impotriva barbatilor si este data ca tanara speranta a sovieticilor. Oricum, filmul e foarte bun.

  4. #14137
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    excelenta serie, l-am discutat la thredul de seriale preferate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #14138
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Eh, fu f bun 8.5/10. Nu m-as duce pana acolo sa-l numesc excelent.
    Excelent e de la 9 in sus! Ce-i drept, e aproape acolo.


    Cea mai tare faza din film e cum i-a dat cu tifla peste nas lu ma-sa adoptiva. Prima data ma-sa era, cum dracu sa joci sah, cine-a mai auzit? Du-te la dans, la cricket, la pwle, maturi ca toate fetele. Dupa 2 luni ii organiza turnee, ca fiica ei o intretinea si pe ea!


    Iar la relatiile amoroase fu figura rau, nu refuza ea asa, daca te stia ca vrei, te lasa. Doar ca nu era nici prea entuziasta, zici ca se ducea la o tabara de prost gust pana se termina treaba.
    Last edited by Johnny D; 8th January 2021 at 21:35.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #14139
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Tenet 2020 8/10 - Quite good but not memorable. In 2 years we'll forget it exists.

    Godzilla 1998 8/10 - Probably the best Godzilla movie ever made. IMDB fucktards who dragged it down to 5.4 don't know WTF they're talking about. It's the best Godzilla I've ever seen, and I've seen them all. The best thing about it is that's the best looking Godzilla ever made and it's realistic feel doesn't come down to just looks, but also to the fact it doesn't spew laser beams or gets regenerated in radiation, that's just silly. Long time since I've seen it last, it was sort of semi-fresh.

    Bone Tomahawk 2015 7/10 - Good movie but not that nasty as some people tried to paint it. It has 2 or 3 gruesome scenes but as we've seen many movies like that, we are not that impressed anymore. All in all, good Kurt Russel movie, but doesn't come close to my 8.5/10 absolute favorite Kurt movie: Soldier from '98! The Thing '82 just 8/10.

    Soldier 1998 8.5/10 - Bone T. just made me want to watch it again, the 4th time. Kurt only says 104 words in the whole movie, but he makes them all count. I hear some say it comes close to Blade Runner, that's just nonsense. Blade Runner is a shit movie, dull as hell. It's in my top 3 absolutely overrated movies of all time: 1. Godfucker/Godfater, 2. City of Shit/City of God, 3. Blade Fucker/you get the point. It's a shame the word "blade" which is a cool word like "katana" is besmirched by being used in the title of such a dull movie.
    Last edited by Johnny D; 10th January 2021 at 19:11.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #14140
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut si eu Tenet din postura de fan Nolan si m-a dezamagit.
    Un film cu buget mare, subiect potential interesant si film ultra-elaborat in stil Nolan.

    Insa mie mi se pare ca a iesit o incalceala degeaba care nu numai ca nu va ramane in memorie peste ani ci mi-a disparut deja din memorie a doua zi dupa vizionare. Bataia aia temporala din final e chiar un pic ilara.
    Mi se pare ca Nolan a devenit captiv propriului still de a broda cu orice pret pe teme smechere care sa bulverseze spectatorul.
    Originalitatea incepe sa devina banalitate si sa fie previzibila daca va continua pe aceeasi linie.
    Dar ma rog, deocamdata vad ca scoate profit in ciuda bugetelor foarte mari asa ca ori gresesc eu, ori merge lumea ca la pomul laudat.


    Dar ma rog, e bine facut, mult mai bine decat multe filme din 2020, merita un ochi daca iti place genul.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #14141
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Egzistă sanse ca, dupa serialul minune Betty cea șahizdă, freo suta de mii de puradei sa lase jocurile cretinoide (shooterele, de ex, daca e sa fim specifici ) si sa se intereseze de sah, poate chiar sa ia si in serios acest sport absolut fantastic. Din punctul asta de vedere as zice ca e valoros serialul. Tehnic este extraordinar de bine documentat, dar nu lipsesc naivitatile de story, cliseele clasice din care bifeaza destule. Desi fictionalizeaza pe marginea ideii de a avea o campioana mondiala femeie, personajul e mai mult un alter-ego fischerian. Mai putin fazele care implica alcoolismul, o trimitere clara la (de altfel si el un sahist genial) Alehin (pt kinosseuri) Dar eu va spun ca suntem departe de momentul in care sahul va avea o femeie campion mondial. Nu din cauza de sexism, ci, mai simplu, de valoare As zica ca episoadele de inceput sunt f bune, apoi ok, e ce trebuie, dar nu la acelasi nivel. Slab si f facil din pix abordat meciul cu Borgov. Probabil o subtilitate asupra suprematiei scolii americane de sah (care nu exista ) , 3 flacai de peste ocean analizeaza meciul intrerupt si decid partida prin cateva continuari inspirate. Nu e f cursiv, nu devine nici monografie sahistă. E bun, am remarcat si ca traducerea e facuta de cineva care nu prea e in tema. Vorbea ceva despre studierea inchiderilor, cand de fapt e vorba despre finaluri etc

  9. #14142
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Mai putin fazele care implica alcoolismul, o trimitere clara la (de altfel si el un sahist genial) Alehin (pt kinosseuri)
    ...sau o referire la Tal, alt sahist genial si la fel de impetuos care a jucat in timpurile din serial.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #14143
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Bai da avem seriale, aici filme. Va rog.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #14144
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,344
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Tenet 2020 8/10 - Quite good but not memorable. In 2 years we'll forget it exists.

    Godzilla 1998 8/10 - Probably the best Godzilla movie ever made. IMDB fucktards who dragged it down to 5.4 don't know WTF they're talking about. It's the best Godzilla I've ever seen, and I've seen them all. The best thing about it is that's the best looking Godzilla ever made and it's realistic feel doesn't come down to just looks, but also to the fact it doesn't spew laser beams or gets regenerated in radiation, that's just silly. Long time since I've seen it last, it was sort of semi-fresh.

    Bone Tomahawk 2015 7/10 - Good movie but not that nasty as some people tried to paint it. It has 2 or 3 gruesome scenes but as we've seen many movies like that, we are not that impressed anymore. All in all, good Kurt Russel movie, but doesn't come close to my 8.5/10 absolute favorite Kurt movie: Soldier from '98! The Thing '82 just 8/10.

    Soldier 1998 8.5/10 - Bone T. just made me want to watch it again, the 4th time. Kurt only says 104 words in the whole movie, but he makes them all count. I hear some say it comes close to Blade Runner, that's just nonsense. Blade Runner is a shit movie, dull as hell. It's in my top 3 absolutely overrated movies of all time: 1. Godfucker/Godfater, 2. City of Shit/City of God, 3. Blade Fucker/you get the point. It's a shame the word "blade" which is a cool word like "katana" is besmirched by being used in the title of such a dull movie.
    Nici macar nu te-a interesat sa afli ce inseamna Blade Runner.
    Tie ti se par overrated, eu le consider capodopere cinematografice.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  12. #14145
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Dar l-am vazut, si m-am plictisit extrem. In afara de prezentarea cladirilor alea misto pe o coloana sonora superba care a totalizat cred ca 20 de secunde din film, restu e de o blegoreala iesita din comun. Partea a 2-a a fost misto, in schimb. Dar nu memorabila.

    PS: Capodopere ale prostiei le consider eu. Cu substrat de kkt.
    Ce sa ma intereseze ma la Godfucker, masa de lemn stavechi? Vocea idiotului ala si nunta aia de kkt? Da-le-n plm de kkturi. Sincer, cred ca personaju cu guturaiu lui pe gat, shef de mafie e cel mai bine prins in Zootropia, drept un soarace de caricatura, asa-i sta cel mai bine!
    Last edited by Johnny D; 17th January 2021 at 16:41.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #14146
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    chestie de preferinte, pe mine m-a surprins placut Blade runner 2049, misto realizat si bine dus la capat.
    E important sa poti intra in atmosfera filmului, e poate un pic prea lung si lent la inceput, insa cand l-am terminat nu mi-a parut rau.

    Altfel am vazut La vita davanti a se, noul film cu Sophia Loren (86 de ani), in regia lu' ala micu al lui Sophia.
    Ar fi putut iesi ceva misto din filmul asta insa scenariul e fracturat pe alocuri, regia e fragmentata si desi Sophia si ala micu si de culoare joaca bine filmul nu reuseste sa se impuna.
    Ma rog, si subiectul e idealist si cam lacramos dar ar fi mers daca nu erau toate problemele astea.
    Inteleg ca a mai fost prin anii '70 un film pe baza aceleasi nuvele (Madame Rosa) si pentru care Simone Signoret a luat Oscarul.
    Probabil ca filmul ala a fost mult mai bine facut decat asta.

    Am vazut si Midnight sky, ultimul film al lui George Clooney, cu George Clooney.
    E okeish, binishor facut si subiectul asa si asa. Nu e memorabil dar poate fi agreabil in lipsa de altceva..
    Last edited by Utilizator; 21st January 2021 at 12:45.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14147
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    chestie de preferinte, pe mine m-a surprins placut Blade runner 2049, misto realizat si bine dus la capat.
    E important sa poti intra in atmosfera filmului, e poate un pic prea lung si lent la inceput, insa cand l-am terminat nu mi-a parut rau.
    La asta ma refeream prin partea a 2-a, misto dar nu memorabila. Adica nu-ti amintesti de ea peste 5 ani cand te-ntreaba cineva sa-i recomanzi un SF grozav. Tot la capitolu ala intra si Tenet de anu trecut, dar parca usor mai slab decat 2049.

    The Judge 2014 8/10 - Un film care exploreaza tensiunile intr-o familie, in speta intre 2 oameni tata si fiu, tatal judecator respectat de oras mic, fiul avocat de succes de metropola, ambii cu un ego mai mare decat incape intr-o singura casa. Cand taica-s-o le zice fratilor lui de el "Haven't you heard? His wife played <<hide the pickle>> with someone else!" M-am spart de ras la faza aia dar filmul e o drama de calitate, Robert Downey Jr. intr-un rol mai aproape de pamant decat Iron Man, un rol care-i confirma calitatile de actor de marca. Recomand!
    Last edited by Johnny D; 22nd January 2021 at 10:13.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #14148
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu chiar consider ca Blade Runner 2049 e un SF foarte bun si cu siguranta ca il voi tine minte.
    Insa nu acelasi lucru pot spune despre Tenet pe care il consider binisor sub BR.

    Da, The Judge e misto.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #14149
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Blade Runner - mai misto originalul in opinia mea.
    Death to 2020 - sa zicem un 7? Nu e memorabil, dar merita vazut.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #14150
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,988
    Reputatie
    1
    Am vazut Fatale, filmul din 2020 cu Hilary Swank (imi place foc actrita asta, o consider cea mai talentata din generatia ultimilor 20 de ani.)
    Scenariul e slabutz dar merita vazut deoarece actorii sunt performanti.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #14151
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Only The Brave 2017 7.5/10 - Good old fashioned drama, made after real events. When forests and animals burn in wildfires, it's sad and discomforting. But when people burn instead, it's a slightly different proposition.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #14152
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Knives out, o flatulatio ad absurdam intru aducerea aminte a romanelor de mister croite de venerabila doamna Agatha. N-ai material aici de doua ore, sunt 40 de minute de shyte si o ora 20 in care intriga e totusi mult prea subtire ca sa compenseze timpul investit. Nu stiu, cred ca avut nume bune pe afis de s-a iscat hemoragia asta de plusuri, pe mine m-a cam plictisit. 6/10
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  20. #14153
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Passengers 2016 8/10 - E un SF misto, cu emotie, spatiu, lipsa de spatiu, etc. A 2-a oara cand il vad la distanta de vreo 2 ani si e la fel de superb. Daca nu l-ai vazut, scoate-l si uita-te, 2 ore petrecute in afara lumii, asa cum fiecare vrea din cand in cand.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #14154
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cand vrei sa iti maresti portofoliul cu un film corect si intr-o nota pishulaginoasa, deja facut si rasfacut mult mai bine, dar mergi pe carari batatorite si nu iti asumi nici macar finalul potrivit, well, faci Palmer. O basinica de pishat ochii care rateaza tocmai momentele de pishat ochii. Ultimul film din aceeasi familie care m-a descompus molecular a fost Florida project, dar asta nu se compara, e mult mai slab. 6/10

    25 years of innocence si cu asta am spus totul. Un Marcel Tundrea polonez face puscarie grea pt ca sistemul, incompetenta, coruptie si rupere de ****. Mergea mai bine un documentar corect. Strict dpdv artistic, poticnit, previzibil (cum altfel?), mai pe scurt, fara veleitati. Cineva a vrut sa scoata infamia asta la lumina, a reusit si dpdv moral poate ca baiatul ala merita macar atat. Se poate citi povestea pe net, in 3 minute, filmul dureaza doua ore. Depinde cata empatie putem investi in povestea asta

    The crime that bind e un film arhentinian gasit undeva la mansarda jegflixului. Unde mai poti intalni, ocazional, mici comori neexplorate insa nu e cazul aici. Cel putin, nu in totalitate. Pe cat de interesanta e prima jumatate, pe atat de rasuflata e continuarea. Se duce asa spre lacrimodrama-npisda, de unde avea toate premisele sa se smaroiasca la un nivel superior. Nu vreau sa zic Secretos de sus ojos, ar fi o labageala. 5.5/10

    Ma uit acum la un film facut zob de critica si pulime, The little things, cu Denzel si Mr Robo-Broscoiul. Mi se par 50 de minute ff solide, insa am fost avertizat ca e ce mai rau de acum urmeaza. Vad ca exista o tendinta de a sari cu durata filmelor la peste doua ore, nici asta nu face exceptie. Drept urmare, il voi lectura in cateva zile.

    PS. Thelma. De unde reiese ca nici Joachim Trier nu e frun Gioachino Greco, insa e un film camuflat cu lezbiene intr-o poveste cu super villan. Bineinteles ca dureaza doua ore, preludiul standard in filmele cu lesbi, cu burti pt picotit si mici indicii care vor deveni valoroase abia dupa ultimul cadru. Ba, nu mi-a displacut, dar nu as recomanda neaparat fanilor Marvel O abordare finutza si minimalista, antiholivud, care se duce umpic spre scoala de cofetarie (b)anala europeana 6.5/10
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •