Page 664 of 692 FirstFirst ... 164564614654662663664665666674 ... LastLast
Results 13,924 to 13,944 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #13924
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    La Revolution Francaise 1989 8/10 - Film de 5 ore si jumatate, acuma ma uit la el, sunt cam pe la 3 ore si ceva, vad aici vreo 2-3 actori americani de mare anvergura intre atatia francezi, si cu interes ma concentram pe buzele lor si intr-adevar vorbesc franceza. Toata problema e ca nu e vocea lor, nu pot sa-nteleg de ce dracului au trebuit francezii astia sa dubleze un film deja vorbit in limba lor! In rest, ca actiune, oameni confuzi tot fug de colo colo si se bat intre ei pentru nu stiu ce. Cam asta a fost revolutia franceza ani de zile! Nu e de mirare ce le-a luat atata timp! Desi per total, mi-e mila de ei... Cea mai mare porcarie pe care am vazut-o de mult timp incoace a fost cand regele cu familia lui, Antoinette d'Austril cu du copcil si totshivrei dupe ea, au fugit la Adunarea Nationala unde au primit refugiu, de fapt n-au fugit, au primit permisie de la militia pariziana ce le asalta castelul din Paris. Bun, pana aci, bon-bon. Si ce sa vezi? Dupa ce-au plecat, tot s-au omorat aia intre ei! Pentru ce dracului ca scopul atacului tocmai a parasit castelul? Doamne ce oameni tampiti... te doare mintiocu. Au venit convinsi sa omoare pe cineva, si cum de rege si familia lui le-a fost mila la acea data, au zis sa se-omoare cu garzile straine (nefranceze) ale regelui, pe sistemul "Noi pentru ce-am mai venit aici?"... mi se pare de bun simt. Logic.

    PS: Simpatic cum la final s-au killarit intre ei pentru putere toti astia de-au fost capii revolutiei. Sau mai bine zis, insurectiei. Valori umane deosebite, ce sa-ti spun! Au ucis multi si apoi ei la randul lor au fost ucisi. A ucide e gresit indiferent de crez sau scop. Intr-un fel se nimereste finalul.
    Last edited by Johnny D; 13th November 2019 at 08:18.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #13925
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Brawl in Cell Block 99 2017 8.5/10 - Just a fucking good movie when a renown Hollywood comedy actor plays a psycho american ninja! Above all else I consider this movie a lesson about what must be done: see what's in front of you, don't think about it, just do it because the alternative... is not an option. Recommended? Only if you like violence and drama!

    El Camino: A Breaking Bad Movie 2019 - 6.5/10 Mda... Au trebuit sa puna Breaking Bad in titlu ca sa te intereseze de el. Asta spune cam tot.

    American Made 2017 7/10 - Tom Cruise. Mi-a placut gluma aia cand au iesit din avion, 1p doar pt gluma aia! That's a good one!
    Last edited by Johnny D; 18th November 2019 at 09:59.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #13926
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Rob Roy 1995 7.5/10 - Liam Neeson is good but Tim Roth is awesome here. Seen it countless times.

    Falling Down 1993 9/10 - Grossly underestimated movie, you can't die before you've seen it! I've just seen it for the 3rd time, 1st 2 times probably like 2 decades ago. I loved it way better now than I did then. It's a gift for a movie to be liked better later on. Probably the best Michael Douglas movie ever made. He acts the shit out of this! Almost to the point that the scenes where he's not in, are irrelevant, but when he's there, everything connects. Love his trip, from the moment he gets out of the car, till the moment the curtain falls over his video with his family way back when. When a drama is well written and perfect acted, it's well enjoyed. If you don't understand anything from this movie, don't bother learning anything ever again.

    Gandhi 1982 8/10 for the movie, but 10/10 for the man! And the actor playing him! I didn't know he was a lawyer, or I forgot. Incidentally, I watched a documentary about Gandhi's assassination right before the movie, and I feel compelled to quote Albert Einstein: "Generations to come will scarce believe that such a one as this ever in flesh and blood walked upon this earth." It's unfathomable how a person of his own country, moreover, of his own faith could assassinate him! That just shows you that no matter how humble, kind and lovable a man or a woman can be, they are not immune to extremist hate, the worst kind of hate there is.
    Last edited by Johnny D; 22nd November 2019 at 03:00.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #13927
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Umbre sezonul 3 este ca un film fain seraial 7 episoade
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #13928
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Joker 2019 10/10 - Nothing short of what I expected. Hands down the best psychological drama ever made, as best as I recall seeing. I never thought that The Joker could be the hero, that would pretty much make everyone else the villains, but it does happen! He does it! Monumental performance by Joaquin Phoenix.

    Honestly I thought the script would be brilliant, but it's just about good enough, he makes it seem brilliant! Or maybe JP just embodies perfectly the vision of the screenplay writer, and they're both equally good! I've seen it in something akin HDrip and enjoyed every moment of this movie and I await the Blu Ray release so I can enjoy it again, in more detail!

    The only way you wouldn't like this movie is if you'd be too much of a child or too stupid for it, as it has the most substance a movie can have, by a fucking continental drift from the lot! It may be my favorite movie ever, but I have to see it a few more times to be certain! I give it good chances though, I liked him before, but this is the 1st time I truly loved a Joker!
    Last edited by Johnny D; 30th November 2019 at 23:16.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #13929
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #13930
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    into the wild (2007) - 8.5/10 - un film cult despre eliberarea unui adolescent din ghearele parintilor, in salbaticie. cand ajunge la blue bus (o fi vreo analogie la "the end"-ul lui jim morrison - the blue bus, will take in us) - isi gaseste sfarsitul.
    "when you forgive, you love" - in film
    "to forgive is to suffer" - schuldiner

    m-am gandit mult la acest film, dupa ce l-am vazut.

    recomand cu caldura!
    Da.... tare fain filmul .... si coloana sonora.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #13931
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Oare ce-a fost fain la el... in afara de plictis total, n-am remarcat altceva.
    Partea aiurea e ca nu-mi amintesc mare lucru, cred c-am si dat cu fast forward cand n-am mai putut de plictiseala, dialoguri penale, actiune penala, semnificatii penale... nimic n-am vazut bun in filmu ala. Si nimeni nu zice ce-a vazut si eu am ratat, sa stiu si io.
    Last edited by Johnny D; 5th December 2019 at 03:21.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #13932
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Oare ce-a fost fain la el... in afara de plictis total, n-am remarcat altceva.
    Partea aiurea e ca nu-mi amintesc mare lucru, cred c-am si dat cu fast forward cand n-am mai putut de plictiseala, dialoguri penale, actiune penala, semnificatii penale... nimic n-am vazut bun in filmu ala. Si nimeni nu zice ce-a vazut si eu am ratat, sa stiu si io.
    Acu chiar e ok sa avem pareri diferite. E foarte posibil sa cautam lucruri diferite intr-un film si sa avem valori diferite fata de care sa masuram un film.
    De ce mi-a placut mie ( si eu l-am vazut de muuuult si multe detalii au disparut din memorie):
    - prezinta un tanar care e manat de un ideal ( desprinderea de consumism, materialism, de violenta si agresivitatea societatii ) si care are anumite motive intemeiate sa isi doreasca ca parintii lui sa vada si punctul lui de vedere . Omul e educat si inteligent.
    - in acelasi timp, cu toate ca ideile lui par a fi altruiste, par a fi admirabile si par a reprezenta virtuti, filmul ne arata ca modul in care el alege sa isi traiasca idealul si sa puna in practica ideile lui raneste intr-un mod teribil oamenii din jurul lui. Ar fi fost usor ca filmul sa vina cu o agenda si sa zica consumism=bad, prin urmare orice face omul nostru=bun. Insa filmul iti arata si cum resimte familia lui alegerile lui. Iti arata cum resimt alegerile astea chiar si oamenii care il cunosc mai putin.
    - si vazand aceste 2 lucruri, vezi un lucuru la care nu te astepti - o idee admirabila si altruista, poate sa fie pusa in practica intr-un mod egoist, fara capacitate de vedea si alte perspective si fara compasiune.
    - si intr-un final filmul este o tragedie - pentru ca personajul principal trece de fapt printr-un proces prin care trecem toti - se maturizeaza. Si o data cu maturizarea isi da singur seama de greseala lui. La final el insusi scrie happiness is only real when shared. Doar ca ghinionul face ca lectia sa nu ii mai foloseasca, pt ca imaturitatea lui l-a pus intr-o situtie care ii pune viata in pericol si moare.
    Pentru mine a fost un film important, mai ales la varsta la care l-am vazut acum vreo 12 ani. Pentru ca e usor sa vrei ca lumea sa fie altfel, sa fie mai buna conform propriilor valori dar e un pericol sa vrei sa ii dai foc pentru a o putea schimba.
    Rezoneaza ceva din ce am spus cu tine? Daca nu, este foarte posibil ca tu sa nu fi avut niciodata intrebari in directia asta.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #13933
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    O sa citesc mai incolo ce-ai scris, sunt curios de cele vazute de tine-n film, chiar daca eu n-am vazut. Dar ia zi ce parere ai de Joker? Eu tocmai ce am terminat sa-l vad a 3-a oara, si inca n-a aparut BluRay. Si sa nu-mi spui ca nu te-ai uitat, ca atunci n-are rost sa discutam, chiar daca-ti multumesc pentru raspunsul clar respectuos si muncit!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #13934
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut The Irishman.
    E un film croit migalos si intins incetisor pe mai bine de 3 ore.
    E bine facut si are pe generic numele legendare ale filmelor cu mobsteri din ultima jumatate de secol: De Niro, Pacino, Pesci, Keitel intr-un cameo, scorsese la timona.

    Cu toate astea sau tocmai din aceste motive mi-a dat sentimentul de final de drum, un adio frumos, o ultima reverenta a unei institutii in fata publicului de o viata. E drept ca intamplarea face ca am crescut odata cu ei si cu multi altii care deja s-au retras, pe zi ce trece mai dispare cate ceva si undeva in tine te agati de speranta absurda ca unele lucruri ar putea sa ramana mereu la fel.
    Te uiti la film cu nostalgie, simti in fiecare moment ca e o ultima reprezentatie si te bucuri ca e lung dar in acelasi timp ai in minte ca la final trebuie sa ii oferi standing ovations, parca te pregatesti moral sa aplauzi macar vreo zece minute in semn de multumire pentru ceea ce ne-a daruit aceasta generatie.
    E interesant de urmarit si bonusul cu cei patru magnifici la taclale. Dupa ce i-ai vazut in film transformandu-se pe dura a vreo 30 de ani, aici sunt cu imaginea prezenta, reala. Niste bunici simpatici si vioi la un spritz.

    Inca nu-mi dau seama daca a fost bine sau nu ca au facut filmul asta. Probabil ca e bine, nu toti spectatorii care dupa ei memoria filmografiei de gen si pentru ei filmul are prospetime iar nu iz de epitaf.
    Si totusi chiar e un film bun, facut de meseriasi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #13935
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Io nu am vazut inca, dar, din ce imi dau seama, filmul e meciul ala de retragere pe care il faci cu prietenii, cu fanii, cu familia, sponsorii, pe care il joci si cu tristete - pt ca e un final-, dar si cu demnitate si bucurie - pt ca ai constiinta valorii tale , stii ca lasi ceva imens in urma. Nici nu cred ca trebuie luat f in serios, e un capitol de final care nu mai influenteaza restul cartii. Un fel de privilegiul autorului. Daca ar fi sa aleg pe cineva din trioul acesta fruntas, as zice Nicholson. Ok, but ok

  13. #13936
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    O sa citesc mai incolo ce-ai scris, sunt curios de cele vazute de tine-n film, chiar daca eu n-am vazut. Dar ia zi ce parere ai de Joker? Eu tocmai ce am terminat sa-l vad a 3-a oara, si inca n-a aparut BluRay. Si sa nu-mi spui ca nu te-ai uitat, ca atunci n-are rost sa discutam, chiar daca-ti multumesc pentru raspunsul clar respectuos si muncit!
    Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
    Joker e un film foarte actual dar in acelasi timp si out of time, pt ca eat the rich e o idee veche, chiar daca in zilele noastre are un nou suflu. Joker e pana la urma o cautionary tale pt o societate care isi ignora inadaptatii si acestia ar putea sa aleaga sa nu o ignore la randul lor. "What do you get when you cross a mentally ill loner with a society that abandons him and treats him like trash? you get what you deserve." - asta este avertismentul filmului.
    Din pacate nu cred ca mesajul filmului a ajuns la multi oameni. Am vaga senzatie ca o buna parte din succesul filmului vine din senzatie de high, de rush pe care o are privitorul care, in mica parte, se simte si el razbunat de actele de violenta de pe ecran.
    Una peste alta, filmul mi se pare interesant pt ca isi datoreaza succesul in mare parte faptului ca exploateaza ceea ce critica .... si o face constient. Todd Phillips a ales sa foloseasca franciza Batman si potentialul financiar atasat filmelor cu super-eroi pt a spune ceva ce, daca ar fi ales sa o faca cu un film indie ar fi fost ignorat. Si in acelasi timp si-a asumat ca tocmai pt ca foloseste ca attention graber universul DC si violenta, s-ar putea ca mesajul in sine sa fie ignorat, si filmul sa ajunga un succes financiar si o oda exact a ceea ce critica.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #13937
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am vazut The Irishman.
    E un film croit migalos si intins incetisor pe mai bine de 3 ore.
    E bine facut si are pe generic numele legendare ale filmelor cu mobsteri din ultima jumatate de secol: De Niro, Pacino, Pesci, Keitel intr-un cameo, scorsese la timona.

    Cu toate astea sau tocmai din aceste motive mi-a dat sentimentul de final de drum, un adio frumos, o ultima reverenta a unei institutii in fata publicului de o viata. E drept ca intamplarea face ca am crescut odata cu ei si cu multi altii care deja s-au retras, pe zi ce trece mai dispare cate ceva si undeva in tine te agati de speranta absurda ca unele lucruri ar putea sa ramana mereu la fel.
    Te uiti la film cu nostalgie, simti in fiecare moment ca e o ultima reprezentatie si te bucuri ca e lung dar in acelasi timp ai in minte ca la final trebuie sa ii oferi standing ovations, parca te pregatesti moral sa aplauzi macar vreo zece minute in semn de multumire pentru ceea ce ne-a daruit aceasta generatie.
    E interesant de urmarit si bonusul cu cei patru magnifici la taclale. Dupa ce i-ai vazut in film transformandu-se pe dura a vreo 30 de ani, aici sunt cu imaginea prezenta, reala. Niste bunici simpatici si vioi la un spritz.

    Inca nu-mi dau seama daca a fost bine sau nu ca au facut filmul asta. Probabil ca e bine, nu toti spectatorii care dupa ei memoria filmografiei de gen si pentru ei filmul are prospetime iar nu iz de epitaf.
    Si totusi chiar e un film bun, facut de meseriasi.
    Mie una peste alta mi-a placut doar pt snetimentul de melancolie. Altfel nu am rams cu mare lucru din el. Eventual sa fie atenta cand caut pe cineva sa-mi varuiasca casa
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #13938
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
    Joker e un film foarte actual dar in acelasi timp si out of time, pt ca eat the rich e o idee veche, chiar daca in zilele noastre are un nou suflu. Joker e pana la urma o cautionary tale pt o societate care isi ignora inadaptatii si acestia ar putea sa aleaga sa nu o ignore la randul lor. "What do you get when you cross a mentally ill loner with a society that abandons him and treats him like trash? you get what you deserve." - asta este avertismentul filmului.
    Din pacate nu cred ca mesajul filmului a ajuns la multi oameni. Am vaga senzatie ca o buna parte din succesul filmului vine din senzatie de high, de rush pe care o are privitorul care, in mica parte, se simte si el razbunat de actele de violenta de pe ecran.
    Una peste alta, filmul mi se pare interesant pt ca isi datoreaza succesul in mare parte faptului ca exploateaza ceea ce critica .... si o face constient. Todd Phillips a ales sa foloseasca franciza Batman si potentialul financiar atasat filmelor cu super-eroi pt a spune ceva ce, daca ar fi ales sa o faca cu un film indie ar fi fost ignorat. Si in acelasi timp si-a asumat ca tocmai pt ca foloseste ca attention graber universul DC si violenta, s-ar putea ca mesajul in sine sa fie ignorat, si filmul sa ajunga un succes financiar si o oda exact a ceea ce critica.
    Chris McCandless-ala da personaj.
    Libertate absoluta.
    De Timothy Treadwell ce zici?Sau nu ai vazut Grizzly Man?

  16. #13939
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Chris McCandless-ala da personaj.
    Libertate absoluta.
    De Timothy Treadwell ce zici?Sau nu ai vazut Grizzly Man?
    Sper ca nu ai inteles ca sunt fan al personajului McCandless, pt ca nu sunt. Imi place filmul, si ce a ales filmul sa arate prin prizma personajului, ceea ce este o alta mancare de peste.
    Si conceptul de libertate absoluta este doar o chestiune amuzanta despre putem vorbin in teorie, dar ea nu poate exista niciodata in practica.
    Nu am vazut Grizzley Man si nici nu am auzit pana acum. Acum ca am citit la tine, am cautat si am vazut ca este un film documentar. Pare interesant.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #13940
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Sper ca nu ai inteles ca sunt fan al personajului McCandless, pt ca nu sunt. Imi place filmul, si ce a ales filmul sa arate prin prizma personajului, ceea ce este o alta mancare de peste.
    Si conceptul de libertate absoluta este doar o chestiune amuzanta despre putem vorbin in teorie, dar ea nu poate exista niciodata in practica.
    Nu am vazut Grizzley Man si nici nu am auzit pana acum. Acum ca am citit la tine, am cautat si am vazut ca este un film documentar. Pare interesant.
    Nu ma referam la personajul din film neaparat ci la realitate.
    Omul a trait incredibil in ultimii sai ani din viata.
    Cartea lui Jon Krakauer e f buna.
    Uita-te la Grizzly man,e interesant.Pe aici amuzant pe aici trist pe aici socant.Cate putin din toate.

  18. #13941
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Mie una peste alta mi-a placut doar pt snetimentul de melancolie. Altfel nu am rams cu mare lucru din el. Eventual sa fie atenta cand caut pe cineva sa-mi varuiasca casa
    cam asa ceva si pentru mine.
    altfel scenariul nu este neaparat rau dar este ploios, lent, fara variatiuni, fara suspans, foarte probabil mizand exact pe nostalgie.

    Quote Originally Posted by capitanu.Burcea
    Nici nu cred ca trebuie luat f in serios, e un capitol de final care nu mai influenteaza restul cartii. Un fel de privilegiul autorului. Daca ar fi sa aleg pe cineva din trioul acesta fruntas, as zice Nicholson.
    Exact, e petrecerea de pensionare. De fapt cu toata intinerirea CGI e greu sa faci melcul de 70+ sa se miste precum tigrul in floarea varstei.
    Se vede in film si chiar ei recunosteau la discutia de dupa. De ex in fazele cand e Niro "tanar" executa sumar pe strada pe unul sau altul, e oarecum ilar sa-l vezi cum o ia la fuga mosheshte, un pic cocosat si alergand mai usurel, de parca sa nu-i plesneasca vreun organ ceva.

    Daca te referi specific la Nicholson in Hoffa atunci nu e niciun dubiu ca a fost peste povestea repovestita din the Irishman.
    Altfel e greu sa decizi care a fost mai mare, toti au fost cu mult mai buni in filmele de la tinerete ca pe urma sa devina cam toti cabotini intr-o buna masura.
    Dar probabil ca Nicholson are un plus fata de ceilalti doi (ca al treilea e mai in spate).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #13942
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Rezoneaza ceva din ce am spus cu tine? Daca nu, este foarte posibil ca tu sa nu fi avut niciodata intrebari in directia asta.
    Astea le stiam inainte sa vad filmul, doar ca filmul nu mi-a transmis nimic din ele. Mi s-a parut prea rasuflat pentru o drama, adica ce-nseamna drama = exacerbarea/evidentierea acestor lucruri pe care tu tocmai mi le-ai explicat, ca sa le simt. Si o data ce le simti, le retraiesti, putin altfel, chiar daca stiai lectia, mai adaugi la ea, o mai conturezi, mai inveti ceva, putin in plus. Dar nu le-am simtit, dar tocmai de aia iti multumesc ca mi le-ai transmis, ca sa stiu de ce-a fost realizat acel film. In teorie suna bine, insa dupa mine practica filmului a lasat de dorit. Dar poate n-am avut eu rabdare cu el. Trebuia sa ma simt rau cand l-am vazut murind in autobuzul ala, insa tot ce voiam e sa moara o data ca sa pot trece la alt film. Nu ma-ntreba de ce, ca nu mai tin minte. Din filmele care ma plictisesc nu retin mare lucru. Sincer, acum dupa ce-mi povestesti tu parca-mi pare mai rau de el! Un ideal merita investigat si chiar incercat, insa de aici pana sa fii destul de tampit sa-ti joci viata pe acel ideal e cale lunga, si necesita motivatie extraordinara, nu doar incapatanare ca motivatie, ci substanta puternica, pasiune. Eu n-am vazut pasiune in acel personaj, chiar si pentru o prostie, dar sa fie pasiune. Altfel pare o plicticosenie si o stupizenie sa-ti risti viata daca nu poti sa-ti transmiti propria pasiune pentru ce-o faci, prin ecran! Nu m-a captivat filmul absolut deloc, desi tema e buna.
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Joker este un film bun si in mod interesant are mult de-a face cu Into the wild. Si personajul Arthur Fleck este un inadaptat, un om care vede minusurile societatii in care traieste. Chris McCandless este inadaptat datorita idealurilor personale care il fac sa nu isi doreasca sa se conformeze, Arthur Fleck ar vrea sa se conformeze dar problemele mentale nu il lasa. Chris McCandless alege sa se indeparteze de lumea pe care nu o accepta el, Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
    Chiar daca ideea e aceeasi, gestica si pasiunea e radical diferita. Daca Arthur a starnit in mine pasiuni, de parca eram eu ala care rade incontrolabil cand se simte trist sau indignat, pe astalalat nici n-am retinut cum il cheama, ma lasa rece, nu vreau sa fiu in locul lui, ma plictiseste. O senzatie pe care o creez si eu in realitate, multora! Dar asta e film, e facut sa-ti transmita pasiuni, indiferent de tema abordata. Daca nu reuseste, e o plicticosenie. Masura in care reuseste, e masura in care-ti place acel film.
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Arthur Fleck alege sa arda lumea care nu il accepta pe el.
    Am vazut filmul de 4 ori deja, e deja pe locul 1 in filmele mele preferate din toate timpurile. Nu e o alegere, e singura scapare a lui in a avea ceva satisfactie, deoarece in toata viata lui n-a simtit satisfactie fiind "in randul lumii", aceasta batandu-si joc de el la fiecare oportunitate. Si a incercat de zeci, sute de ori sa-si revina, sa se ridice de jos, sa continue sa fie Arthur cel bun si cel tolerant, si apoi iar lumea si-a batut joc de el, pana cand de la pamant, o data a ripostat si el. Si a functionat! A incercat iarasi pe calea lumii, iarasi lumea si-a batut joc de el => singura modalitate de-a gasi ceva satisfactie in lumea asta e sa ripostezi, realizeaza ironic ca viata lui de fapt nu e o tragedie, ci e comedia faptului ca n-a realizat acest simplu lucru pana atunci, pana foarte tarziu. Joker-ul prin excelenta e un personaj rau, singurul mod in care el ar deveni bun e daca ar reusi sa faca intreaga societatea sa para rea prin comparatie cu el. Si pentru prima data, in aceasta ecranizare din 2019 el reuseste acest lucru, demonizarea intregii societati si prin urmare, pe undeva, meritul ca ea sa fie arsa.

    Binenteles ca viata lui este o tragedie, una din cele mai puternice posibile. Insa insusi faptul ca distanta intre a fi umilit in continuu si alegerea de-a riposta e atat de mica, si el n-a fost instare s-o vada toata viata lui e paradoxul (final) ce pare sa sune a comedie. El tot filmul rade plangand sau plange razand, dar nu acesta e paradoxul initial. Paradoxul (motivul) initial e usor de observat de orice om cu empatie supramedie: natura umana uneori cand nu mai suporta necazurile ce s-au adunat si dau pe dinafara, manifesta acest surmenaj cu reactii total opuse. Pur si simplu cand vezi ca orice faci, mereu iese rau pentru tine, ai 2 optiuni: fie cedezi total, clachezi, intrii in depresie si-ti pui streangu de gat, fie razi de-acest paradox: cu cat incerci mai mult, cu-atat iese mai rau - paradox! Arthur este un personaj care a trecut prin simtamantul acestui paradox inca dinainte de ceea ce se arata in film, deoarece in film deja acest paradox face parte din constiinta lui, este o patologie, de aia de multe ori cand se simte pe neasteptate trist si indignat, este trimis in mintea sa inapoi la paradox, inapoi la acel ras incontrolabil. Acesta e motivul initial pentru comportamentul sau, motivul final l-am descris deja, faptul ca toata viata lui a fost o minciuna, de la mama lui nociva pana la propriul sau comportament submisiv; o data lecuit de ambele, s-a putut elibera si de zecile de ani de suferinti. Paradoxul final constand in faptul ca ceea ce parea de neconceput: lupta impotriva societatii de fapt sa-i aduca victoria, si nu infrangerea finala! Aici Joker-ul este deosebit fata de orice eroi ai literaturii sau chiar culturii clasice, cu societatea nu invinge nimeni, ei bine... uite ca daca esti Joaquin Phoenix, se poate! Poate si numele ii este predestinat, era el actor consacrat, insa nimeni nu avea cutezanta sa-l numeasca genial pana acum. Si cand te asteptai sa moara si sa fie ingropat ca un actor ce niciodata nu va cunoaste maretia, acum nimeni nu mai are cutezanta sa-l numeasca mai putin de genial, chiar si prostii carora nu le-a placut filmul. (*- se va continua)

    Uite paradoxul initial descris concret: incerci sa faci un bine la locul de munca - esti rasplatit cu rasete si ocara, incerci sa faci un bine in autobuz - esti rasplatit cu ocara, ai grija de mama ta, ii faci baie, ii faci de mancare, ii vorbesti frumos si ai grija de ea - aflii ca ea si-a batut joc de tine fara sa-si dea seama, ca e nebuna complet, ba mai mult, ca nici nu e mama ta. Nemaivorbind ca traiesti o idila romantica cu frumoasa vecina de culoare ce locuieste pe palier cu tine, care macar are darul de-a te ajuta sa treci mai usor peste nenorociri, doar ca sa fii rasplatit din nou cu realitatea stupefianta: SURPRIIIIZAAAAA, TOTUL E DOAR IN CAPUL TAU! Nu ai cum intr-un final sa nu razi de aceasta nebunie a meritului rasplatit total pe dos, e dincolo de tristete absoluta, e o nebunie absoluta, nu are sens, si daca n-are sens, razi, o confunzi cu comedia! Dar nu e o confuzie rationala, nu e nimic in neregula cu ratiunea lui Arthur, e o confuzie emotionala, 2 sentimente opuse traite simultan. Daca noi stim ca se poate plange de suparare, uneori chiar plange de bucurie, Arthur ne invata ca in anumite circumstante exceptional de nasoale, poti sa si razi de suparare. Ba mai mult, poti dezvolta o patologie in acest sens. Este cea mai nasoala emotie posibila, cand ai ajuns la limita limitelor puterilor tale psihice, ba chiar ai si trecut peste ea. Diferenta radicala intre tine si cei care-si pun streangu de gat fiind ca tu esti constient ca ai o valoare, chiar daca nimeni n-o observa, sau nu da 2 bani pe ea, nici macar mama ta de care ai grija mereu "Aren't you supposed to be funny to be a comedian?"

    (*-se continua) Asta nu inseamna ca-n Joker 2, il vom vedea fericit ca-n comicuri nicidecum, doar ca, comparativ cu Joker 1, clar va fi mai bine. Tocmai de aia, Joker 2 niciodata nu va avea cum sa se ridice la nivelul primei ecranizari. Chiar ma mir ca autorul scenariului si regizorul filmului, fiind unul si acelasi, a decis sa faca Joker 2. Oricati bani ai primi de la casa de productie, nu pot sa-mi dau seama cum ai putea sa scrii continuarea, ca sa pastrezi cat de cat nota personalizata a lui Arthur. Nu poti sa-l schimbi la 150 de grade direct (sa zicem ca 30 de grade au fost facute deja pe finalul primei parti), trebuie facuta o trecere, lui inca ii pasa de oamenii nimanui dar care au respect si consideratie, asa cum a fost si el pana in acel moment (si piticul pe care l-a sarutat pe chelie). Remarca strigatoare la cer "Nobody thinks about how it's to be the other guy!" pe care o striga in gura mare in direct pe televizoarele din Gotham e centrul caracterului sau, si nu seamana deloc cu Joker-ul din comic books sau Joker-ul lui Nolan din The Dark Knight, e o abordare cu totul noua a caracterului sau. De aia-l si iubesc. Si cei care nu adera acestui motto, de mine merita mai mult chin fizic decat un glonte-n cerebel, asa scapa prea usor! Deoarece la capitolul chin emotional raman repetenti, si li se cere o compensare drastica! Dar evident, nimanui nu i-ar fi pasat de ce-a spus el daca la final n-ar fi pus punctul pe "i" = glontele prin capatzana ignorantului. Frumos moment. Si asa gasesti oameni care sa si gandeasca la spusele tale, uneori mai trebuie sa si pui punctul pe "i" cum se cuvine!

    Ce mi-a placut iar la acest film e ca in ciuda dramei salbatic de pronuntate, exista si parti comice cu-adevarat:
    1. evidente: stand up-ul in club inainte de stand up-ul lui Arthur, gluma despre golful in miniatura sau sperietii in care-l baga pe micutz in apartament cand da sa iasa (glumea seaca)
    si
    2. altele mai putin evidente ce le poti prinde doar la o a 2-a sau a 3-a vizionare: despre cei pe care i-a omorat in autobuz pana la urma sa-si salveze demnitatea "They couldn't carry a tune to save their lives!" referindu-se la idiotul ala care a cantat ironic la adresa lui inainte de asalt sau repetarea frazei finale pe care gazda show-lui la care a fost invitat o spune "That's..(life)!" doar ca nu apuca s-o spuna, ca taie transmisia in direct. Filmul si scenariul in sine sunt complexe si excelente. Idiotii aia de la Golden Globe nu l-au nominalizat la cel mai bun scenariu, dar sunt convins ca nici n-au inteles din film tot ce era de-nteles, poate nici p-aproape.

    Sincer la prima vizionare si mie mi s-a parut scenariul doar bun si nu extraordinar - asa cum am si scris in review-ul initial al filmului, insa dupa ce am vazut filmul de 4 ori, mi-am dat seama cu-adevarat cat de genial este! Combinat cu una din cele mai bune prestatii ale unui actor din istoria cinematografiei, si o coloana sonora de-ti pica ochii pe jos printre lacrimi, n-are cum acest film sa nu fie o capodopera a umanitatii. Ma mandresc cu el in fata oricarui extraterestru care va fi sa fie vreodata vizitant pe acest pamanat, fara probleme!
    Last edited by Johnny D; 11th December 2019 at 13:25.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #13943
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Jumanji: the Next Level 5/10. Ala de acum doi ani mi-a placut pentru ca reusea sa fie oarecum original, haios, si crea o punte peste ani cu primul Jumanji. Asta de acum... e fix la fel ca ala de acum doi ani. Cateva faze comice, dar... parca le-am mai vazut o data.

  21. #13944
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Daca te referi specific la Nicholson in Hoffa atunci nu e niciun dubiu ca a fost peste povestea repovestita din the Irishman.
    Altfel e greu sa decizi care a fost mai mare, toti au fost cu mult mai buni in filmele de la tinerete ca pe urma sa devina cam toti cabotini intr-o buna masura.
    Dar probabil ca Nicholson are un plus fata de ceilalti doi (ca al treilea e mai in spate).
    Ce ai zis tu aici, m-a facut sa ma gandesc la prestatiile lui De Niro, Nicholson, Pacino si ai mare dreptate. Chiar sunt toti cabotini, intr-o masura importanta, acum la batranete, fata de tinerete..... nici macar nu stiu daca atat cabotini, cat inexpresivi.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •