Page 672 of 692 FirstFirst ... 172572622662670671672673674682 ... LastLast
Results 14,092 to 14,112 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14092
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    mno...on topic
    amintiri din epoca de aur - 7/10. destul de misto...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  2. #14093
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    da, da...

    stiinta si cultura la romani.
    pana si domnul adrian, acest demn urmas al lui gica petrescu este consternat ca rade si somalezu cu pwla de acest popor cretin covid.jpg
    Nu doar somalezu dar cred ca si mnezeu si gasca rad cu curu cand vad cate porunci, traditii si alte vrajeli inventeaza popimea romaneasca iar pizdimea babeasca pune botu
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #14094
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,978
    Reputatie
    1
    In Somalia se nasc oameni la fel de inteligenti ca in occident. Cultura le lipseste ulterior.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #14095
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Aici sunt de acord. Aceeasi problema e si in Teleorman si in Giulesti Sarbi
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  5. #14096
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,851
    Reputatie
    0
    Tot mai bine decat in Gheena, unde e toata posibilitatea de cultura din lume, si tot degeaba.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #14097
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Ionel Bombonel...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  7. #14098
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    The House That Jack Built - 10/10
    Un film foarte interesant al lui Lars von Trier.
    N-am mai vazut pana acum un film atat de sangeros care sa aiba tente comice si filosofice.
    Sunt faze la care se vede bugetul limitat, dar daca te uiti la investitie, treci cu vederea usor.

    Kill List - 7/10
    N-am mai vazut acest gen de film dar britanic.
    Destul de asemanator ca actiune dar mai ales final cu Serbian Film, dar mult, mult mai light.
    I-as fi dat o nota mai mare daca ar fi explicat unele chestii.

    The Woman - 5/10
    De recomandat a se vedea pe sarite, deoarece n-are multe de oferit.
    Primeste nota de trecere, deoarece capul familiei a jucat foarte bine.

    Bite- - 3/10
    Din nou de vazut pe sarite, pentru ca-i de-a dreptul plictisitor si previzibil.
    Finalul a fost aiurea si nu s-a legat.

    Terrifier - 7/10
    Un film destul de previzibil, dar cu cateva scene chiar reusite.
    Clovnul foarte bine realizat, mai creepy decat cel din IT.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  8. #14099
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,851
    Reputatie
    0
    The Pursuit of Happyness 2006 8.5/10 - Film beton. Fara comentariu. Nici nu mai are sens sa astepti, du-te sa-l (re)vezi.

    Totusi am un mic comentariu, scena aia cand ii spune fiului sau, care dealtfel e fiul sau si-n realitate sa nu lase pe nimeni sa-i spuna ce poate si ce nu poate face, a batut apropo direct la sotia lui care ironica la dorinta lui de a aplica pentru un post de broker, l-a indemnat sa devina astronaut daca tot s-a apucat. Bitch!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #14100
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    sicario - 9.5/10 - scenariu, productie, coloana sonora, actori - wooooow! recomand!
    sicario 2 - 7/10 - scenariul fusherit putin la final
    the foreigner - 8/10 - jackie in rol serios , dar un film bunicel. a se nu confunda cu mizeria de film cu acelas nume, cu steven "senegal" ala...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  10. #14101
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am revazut de curand Memento (2000), unul dintre primele filme ale lui Christopher Nolan, cu Guy Pierce si Carrie-Anne Moss.

    Despre un tip in cautarea asasinului sotiei dar care are pierderi de memorie de termen scurt si poate merge mai departe doar pe baza de scurte note, fotografii, tatuaje.

    O trila-puzzle cu multe flash-backuri pe care o intelegi abia spre final.
    Acum realizez ca pare a fi fost sursa principala de inspiratie pentru Irreversible a lui Gaspar Noe.

    Nu e un film pe gustul tuturor insa mi s-a pare foarte bun din toate punctele de vedere.
    E clar ca Nolan stie sa faca filme si-si iubeste meseria.

    Apropo, vad pe imdb ca e anuntat un remake.
    De urmarit.


    Altfel mi-e si frica sa mai incerc vreun film nou la cate rateuri am dat in ultima vreme.
    Cateva exemple de astfel de rateuri rasunatoare: Project Power (Netflix, cu Jamie Foxx), ultimul Terminator si, intr-o mai mica masura, Bad Boys for life.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #14102
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,851
    Reputatie
    0
    Da, e film misto. Si ce e mai misto e ca daca tin bine minte toate fragmentele din film sunt pe invers inainte, de la coada la cap spusa povestea, si tot e extrem de interesant filmul! Mai rar asa ceva, in loc sa iasa o porcarie, a iesit o bijuterie! Scenariu si regizor!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #14103
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Exact!
    Scenariul e pe baza unei schite a fratelui Nolan.

    Povestea nu e chiar spusa invers dar cam asa ceva, de asta ziceam ca pare sursa de inspiratie pentru Irreversible care e intr-adevar opoveste spusa de la coada la cap.
    Si apropo, am uitat ca am revazut si Irreversible, care desi nu se compara cu Memento nu nici el rau (cred ca e pe Netflix). E mult mai dur si mai putin elaborat.
    Cu Vincent Cassel si Monica Belucci in plina putere.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #14104
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,851
    Reputatie
    0
    Da, ce impresioneaza la filmul asta e cum isi bat oamenii joc de el, toti care-s importanti pt scenariu stiu ca lui mintea i se reseteaza tot la 10 minute, stergand ultimii 16 ani, de fapt tot cate 10 minute prezente anulate si mintea sa trimisa in urma cu 16 ani, asa toti il iau la mwie pe bietul om; dar daca are bietul un indiciu notat undeva care sa-i spuna ca situatia e pe dos fata de ce spun ei, si-si da doar putin seama ca e luat peste picior, dau de dracu astia!

    El fiind amarat, fara memorie, poate usor fi manipwlat, chiar si aceste indicii pe care si le noteaza sa fie false, si cand le reciteste el le ia drept bune, nestiind care fura auspiciile sub care si le-a notat, auspicii poate nevalabile in prezent, dar daca nu mai tine minte... E un film original, greu de comparat cu orice altceva, si foarte bine jucat de omul nostru.

    Scena aia cu femeia aia care-i vorbeste urat si-si bate joc de el, iese din casa si dupa cateva minute intra inapoi si vorbeste cu el frumos si-l ia cu zaharelul vazand ca el e total confuz si nu mai stie ce cauta p-acolo, evident ca nu mai tine minte cearta, e cel mai impresionant moment din film, iti vine sa-i iei un shotgun si sa-i faci sex fortat cu el urmand un climax la tragaci cu spume rosii pe pereti. Deci nu se poate sa faci asa ceva, si nimeni sa nu stie, vreodata... Film bun. Clar.
    Last edited by Johnny D; 30th August 2020 at 21:50.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14105
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    unknown (2011) - 8/10, un film interesant. recomand
    the french connection (1971) - 9/10 - film oscarizat de l-a luat dracu', deci film bun
    the other side of hope (2017) - 8/10 - recomand pentru cei pt care apa nu-i uda si cerul nu-i albastru.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  15. #14106
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    The French Connection ep 1 was the first connection with one of the best: Gene Hackman.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #14107
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am revazut The accountant cu Ben Affleck.
    Bun, mi-a placut inclusiv melodia de final, Sean Rowe-Leave something behind: https://www.youtube.com/watch?v=mSgnC5eQ5u0

    Am mai revazut si The Life of David Gale, un thriller in nota clasica cu Kevin Spacey si Kate Winslet, bine scris, facut si jucat.
    In regia lui Alan Parker, regizor meserias de scoala veche (Birdy, Missisipi Burning-si asta cu Gene Hackman-, Angel Heart) care a plecat dintre noi la final de iulie...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #14108
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,851
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am revazut The accountant cu Ben Affleck.
    Bun, mi-a placut inclusiv melodia de final, Sean Rowe-Leave something behind: https://www.youtube.com/watch?v=mSgnC5eQ5u0
    LOL Ce coincidenta, si eu l-am revazut acu vreo 5-6 zile.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #14109
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Am vazut ca se lanseaza un nou Dune in decembrie?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  19. #14110
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    da. O gramada de actori cunoscuti, pare un pic comercial dar e greu sa fie mai slab decat ala facut de Linch. Dune-ciclul de carti al lui Herbert-e capodopera.

    Iar la anul vom avea un serial cu Fundatia lui Asimov. Pe Apple+ parca.
    Astept asta de vreo 35 de ani.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #14111
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut JoJo Rabbit.
    Okeysh, facut si jucat bine, insa nu extraordinar dupa cum ii suna reclama.

    Nici ideea de satira amara despre WWII nu e noua, am vazut filme mult mai bune in nota asta precum La vita e bella, The boy in striped pijamas, The book thief.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #14112
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am vazut JoJo Rabbit.
    Okeysh, facut si jucat bine, insa nu extraordinar dupa cum ii suna reclama.

    Nici ideea de satira amara despre WWII nu e noua, am vazut filme mult mai bune in nota asta precum La vita e bella, The boy in striped pijamas, The book thief.
    directorul de imagine - malaimare jr al nostru.
    tare!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •