Page 677 of 692 FirstFirst ... 177577627667675676677678679687 ... LastLast
Results 14,197 to 14,217 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #14197
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Apreciez persoana ta, nu apreciez filmul. N-a fost cine stie ce.
    Nu mai zic nimic de mesaj, daca modul de transmitere a acestuia e o plicticosenie.
    Blade Runner 20623998234723748 sau ce numar o fi, mi s-a parut mult mai bun. Deloc plictisitor. Din pacate pentru el, nememorabil in ziua de azi in care avem SF-uri ca Ghost in The Shell, mult peste orice Blade Runner (facut dupa un anime mult mai bun decat filmul) ce abia se ridica la nota 6.5/10.


    Ia, filmul facut 22 ani mai tarziu https://www.imdb.com/title/tt1219827/?ref_=vp_vi_tt_p 6.3/10
    Anime-ul original (fara serial) din 1995 https://www.imdb.com/title/tt0113568/?ref_=nv_sr_srsg_3 8/10

    Uita-te la ambele si o sa vezi diferenta dintre ele, chiar daca unu e cu 22 in viitor deci teoretic mai bun, ce-nseamna un anime pe langa o carpa de film!


    Si daca-ti place filmul anime din '95, recomand si seria anime Ghost in The Shell: Stand Alone Complex https://www.imdb.com/title/tt0346314/?ref_=nv_sr_srsg_5 are nota chiar mai mare 8.5/10 dar aici au votat mai putini oameni. Personalul principal e tot Major Kusanagi, doar ca arata putin altfel, urmand actiunii filmului, si-a schimbat corpul prostetic cu altul mai bun - upgrade.


    Voi va tot uitati la tot felul de magarii de filme artistice, care-s tot fantezii pana la urma dar half-backed, ignorand ca sunt fantezii mult mai bune si anume anime-uri, cu 10 clase peste imaginatiile celor care au scris scenariile acelor filme si le-au produs. Ce sa va fac daca sunteti limitati, pierdeti o gramada de caractere, actiune, idei si arta superioare a tot ce-ati vazut pana acum. Treaba prostilor.
    Last edited by Johnny D; 2nd June 2021 at 12:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #14198
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Bine, se pare ca n-ai citit tot din ce am scris.
    Plicticosenia aia de film sta la baza si anime-urilor atat de apreciate.
    Iar acea nota, din nou ti-am explicat de ce o are. In acel an a concurat cu ET, Star Trek 2, Rambo si asta doar la partea de entertainment, no brainers.
    Alea erau filme lejere, in care nu era nevoie de gandire.
    Si vine Ridley Scott, care baga un film cu desfasurare lenta, bazat pe crearea atmosferei viitorului, sumbru si care ridica probleme existentiala despre natura umana.
    Cine are chef de asa ceva, cand pew-pew si nave spatiale e mult mai spectaculos?
    Blade Runner e tatal cyberpunk-ului si a viitorului omenirii decazute pe care le vezi tu in anime-uri. Intreaba-i pe producatorii aia daca n-au vazut filmul de cateva zeci de ori.
    Dar te inteleg, filmul e lent si sumbru, de atmosfera, fara pew-pew, bling si actiune multa care fura ochiul.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  3. #14199
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Bine, se pare ca n-ai citit tot din ce am scris.
    Plicticosenia aia de film sta la baza si anime-urilor atat de apreciate.
    Am inteles asta, si eu ti-am zis de-un film anime ce-a aparut la 13 ani, a carui film artistic s-a facut la 22 de ani dupa aia 13 ani, care a fost mult peste Blade Runner. Dar mult sub filmul animat din 1995. Traducere: uita-te la acel film animat si apoi povestim.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #14200
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Infinity Chamber - 10/10
    Genul meu preferat de film. Drama psihologica SF intr-un viitor distopic deloc indepartat, sau poate chiar prezent? Ce poate fi mai reusit?
    Filmul e pasnic, cu desfasurare lenta, fara multa actiune, n-are pew-pew, fara de care pentru altii filmele sunt zero.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  5. #14201
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Esti total recall.


    Ma tem de filmu asta sincer, doar 10/10 daca la platforma i-ai dat 11/10!


    The Salt of the Earth 2014 8/10 - Most of this documentary is made by black and white pictures of african people - with commentary, taken between 1980 and 1995. It's made by this guy, Sebastiao Salgado who travelled in a few interesting places like Brazil and the countries close to it, but by far the most impactful place he shows us pictures from is Africa. If you've seen pictures or short motion pictures of very few people during The Holocaust in german concentration camps that really wanted to live, despite being fed almost nothing at all, those people literally just skin and bone, horrifying figures of grotesque food depravation torture while being forced to work, otherwise you'd be dispensed of immediately by the germans; if you've seen that, you've seen most of the pictures taken here in Africa, from man to woman, from boy to girl, from infant to child, only their skin is black. The degree of famine many parts of many of these african countries encountered between '80 and '95 is absolutely frighting. Females age 20 wash and burry their 4-7 years old children, all skin and bone. Males age 30 wash and burry their younger wives and children, all skin and bone. Salgado, quote from memory "I left my camera many times to cry between taking these pictures. After a trip like that I was completely depleted, I couldn't do much, I stopped believing in anything." And I think not very much is changed in the last 30 years. Where does this happen? Planet: Earth! Who does these things? Species: humans. Why? Reason: we don't care much for distances and what happens far away. At least not those who can do much, only those who can do little.
    Last edited by Johnny D; 4th June 2021 at 12:54.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #14202
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,057
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Infinity Chamber - 10/10
    Genul meu preferat de film. Drama psihologica SF intr-un viitor distopic deloc indepartat, sau poate chiar prezent? Ce poate fi mai reusit?
    Filmul e pasnic, cu desfasurare lenta, fara multa actiune, n-are pew-pew, fara de care pentru altii filmele sunt zero.
    Fain filmul insa te ia de cap la un moment dat, sau cel putin pe mine, se repeta scenele alea la nesfarsit, apoi o tendinta de claustrofobie spatiul acela stramt, nu mai
    intelegeai ce este real si ce nu.
    Finalul bun insa scurt.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #14203
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Si nu aia-i partea cea mai frumoasa la un film? Imersiunea?

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Am inteles asta, si eu ti-am zis de-un film anime ce-a aparut la 13 ani, a carui film artistic s-a facut la 22 de ani dupa aia 13 ani, care a fost mult peste Blade Runner. Dar mult sub filmul animat din 1995. Traducere: uita-te la acel film animat si apoi povestim.
    Am vazut anime-ul Ghost in The Shell. E cam de nota 8. Are cateva plot holes care puteau fi evitate intr-un anime.
    Dupa cum ma asteptam, ideea de probleme existentiale ale androidului a fost lansata in Blade Runner, pe care l-a copiat la multe nivele si acest anime.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  8. #14204
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Sa te ajute Dumnezeu!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #14205
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Train to Busan - 5/10
    Am vazut si eu acest mult laudat film. Iar la final am ramas cu o intrebare: m-am uitat la un film cu zombi (ca horror mai putin) sau la un film lacrimogen?
    Cred ca au vrut sa vada lumea ce culti sunt ei, cum fac filme sensibile. WTF!?
    Cand canta aia la final, m-am bucurat ca nu l-au facut indienii, ca sigur se lasa si cu dansuri prin tren.
    Are mai multe gauri in scenariu decat gasesti pe un drum judetean din Romania.
    Punctajul e mare pentru ca totusi au reusit sa faca unele scene decente si efectele speciale (alea putine) au fost decente.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  10. #14206
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Cam putin 5, totusi. Blade Runner era mai ok cu nota aia.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #14207
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Se apropie mai mult de <insert name of boring fantasy anime for geeks> decat de Blade Runner.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  12. #14208
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Ai vazut Claymore, baga-ti-as drod pe nas!?
    Cel mai tare anime din toate timpurile.
    Ce vorbesc? Cel mai tare film sau serial din toate timpurile!
    https://www.youtube.com/watch?v=y5KDzc4Xw1A&t=1s
    Baga acolo, sa nu te aud!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #14209
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Da, la Claymore vroiam sa fac referire, mi l-ai mai recomandat.
    Boooooring!
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #14210
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut The Duel, cu Woody Harrelson si Liam Hemsworth.
    Un western in stil clasic, cu o distributie excelenta, realizare buna si premize promitatoare dar dus in mediocritate de scenariul inegal elaborat si grabit in parti care trebuiau dezvoltate mai mult.
    Insa e ok pentru amatorii genului, are momente bune, iar Woody in special dar si Liam sunt foarte buni.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #14211
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Da, la Claymore vroiam sa fac referire, mi l-ai mai recomandat.
    Boooooring!
    Nu stii ce-i bun nici de ti-ar cadea ca o nicovala-n cap. Coropishtiritza ce esti.

    Ia uite aici
    Ep 5: Teresa of The Faint Smile
    https://www.youtube.com/watch?v=3sKX1Symb_I

    Ep 6: Teresa and Clare
    https://www.youtube.com/watch?v=MbER...silverlabrynth

    Ep 7: Marked for Death
    https://www.youtube.com/watch?v=CcC6...silverlabrynth

    Ep 8: Awakening
    https://www.youtube.com/watch?v=CcC6...silverlabrynth

    Daca si-asta-i boring, inseamna ca esti mai senil decat un cal lobotomizat. Numa ca tre sa ai rabdare 4 episoade ca sa ajungi aici.

    Primele 4 episoade sunt introducere in lumea lu Clare, iar aici descoperi ce s-a intamplat cand Clare a fost mica si cum a ajuns Claymore.

    Episoadele 9-11 prima vanatoare de Awakened Beings a lui Clare, singurul lucru pentru care ea s-a antrenat de la inceput si acum avea sansa sa-si puna antrenamentul la incercare, din nou sunt beton rau.

    Dar n-ai ce face cu prostii, raman in lumea lor de kkt. N-ai decat sa te infrupti in kkt pana-n ziua mortii tale. Pofta buna!
    Last edited by Johnny D; 12th June 2021 at 22:44.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #14212
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Cruella 2021 8/10 - Deci de-aia are ea ce are cu dalmatienii... Mie niciodata nu mi-a placut moda si stilismul si ce dracu or fi kkturile astea consumatoare de bani si atentie pe nimic. Insa mai nou apreciez cat de cat si emotia care ti-o da atat tie ca privitor cat si celui care imbraca haine ce-i scot puternic in evidenta anumite trasaturi, sau adauga altele noi. Dar ma rog, asta e pe langa subiect, filmul fu chiar bine construit, in stil american Disney. In mod normal e un film de 7/10 dar dau un punct in plus pentru costume si efortul de creatie si desen artistic impus si inclus in acest film. Ca si drama e ok, nu m-a dat pe spate, dar e o drama decenta, aranjata intr-o poveste buna, cu actori de calitate.

    M-a facut sa-mi amintesc putin de Joker, cel mai bun film facut vreodata, aduce putin cu un Joker feminin si de-asta i-am dat 8/10. Aceasta Cruella e mult mai aproape de ceea ce inseamna inima Joker-ului decat va fi Harley Queen vreodata. Oh, si mi-a placut mult cantecul de la final, superb: https://www.youtube.com/watch?v=ON2_...silverlabrynth

    Moon 2009 8/10 - I've seen it 3 times, 2nd time almost a decade ago. It's a good movie, a scare to what technology combined with economy might do to us if we leave our morals unchecked. For those of you who've seen The Green Mile (9.5/10), great movie, this guy had the most disgusting, evil and heinous character human kind can offer, brilliantly played. And here you might be surprised to see him, but he doesn't do a half bad job, considering he's 80% of the movie. It's a strong SF drama, one that you can enjoy and that makes you forget about your mundane problems, exactly what a movie is meant for. The short scene with him crying after just realizing the full scale of his reality in that giant moon rover, showing the image of our Sun as it shines over The Moon's landscape at one end, switching to the beautiful yet searingly detailed and distant Earth, our home planet at the other end is purely spectacular. I am mesmerized how they didn't put that in the trailer, I call crime!
    Last edited by Johnny D; 13th June 2021 at 02:25.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #14213
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Daca si-asta-i boring, inseamna ca esti mai senil decat un cal lobotomizat. Numa ca tre sa ai rabdare 4 episoade ca sa ajungi aici.
    Dar n-ai ce face cu prostii, raman in lumea lor de kkt. N-ai decat sa te infrupti in kkt pana-n ziua mortii tale. Pofta buna!
    Discutiile puteau fi continuate chiar si dupa cele de la subiectul Paul, dar deja ai dat-o in prostie.
    Evita sa mai discuti cu mine.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  18. #14214
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    suficient sa dai un deget lyi ionel. bine ca te ai prins

  19. #14215
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Discutiile puteau fi continuate chiar si dupa cele de la subiectul Paul, dar deja ai dat-o in prostie.
    Uita-te bai dracu la episoadele alea 4 de ti le-am subliniat acolo si curata-ti creierul de prostie, apoi deschide gura. Pana atunci, mucles!

    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    suficient sa dai un deget lyi ionel. bine ca te ai prins
    La tine prostia e la nivel de ADN, poti curata cu ce vrei, doar moartea vindeca.

    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Evita sa mai discuti cu mine.
    Eu cand deschid gura despre ceva, am vazut acel ceva, mai putin porcaria de The Wire, dar acolo am comentat doar despre ce-am vazut, 60% din primul episod. O exceptie conteaza mai putin, regula e importanta si trebuie respectata daca vrem sa avem vreo valoare in discutie. Altfel taca-ti pliscul. Auzi la el, sa nu mai discut cu el, pai am cu cine? Dupa ce vezi despre ce discutam, atunci am cu cine, pana atunci vorbesc singur.

    Despre Paul nu mai discut cu tine, ca esti mai pe langa subiect decat despre anime.

    Pana si Sevilla rade de tine daca te aude ca Claymore e plictisitor, si de tine, si de alalalt. Doi habarnisti care vorbesc despre ce n-au vazut. Una din cele mai tari daca nu cea mai tare lume imaginata vreodata de-un om! De fapt rade si de mine ca discut cu minti inferioare, treburi ce le depasesc cu mult. N-am cu cine, si Sevi o stie foarte bine. Sunteti zero amandoi. Niste hahalere habarniste.

    E plictisitor ca nu l-am vazut, auzi! Retro-retarzie pura. Adica retarzie din alt secol, credeam ca retarziile din ziua de azi sunt mai putin grave... Wrong. Ca tot ai ce ai cu Paul de-l bagi in discutii, as vrea sa fie Paul aici sa am ce discuta cu oameni mai putin retardati, sincer.
    Last edited by Johnny D; 13th June 2021 at 15:21.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #14216
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,342
    Reputatie
    0
    N-am zis ca nu l-am vazut.
    Mi l-ai mai recomandat si am vazut primul episod plus inca vreo 2 aleatorii pe fast forward.
    E un serial bun. Pentru adolescenti si tineri pana prin 25 de ani. Iar cum tu ai creierul unui copil de 11-12 ani, inteleg de ce esti atat de fascinat de acel serial.
    E mai bine realizat si gandit decat serialele pe care le urmaream la vremea rezpectiva gen X-Men, Spiderman si Deagonball Z.
    Daca-l vedeam chiar la lansare, poate as fi zis ca a fost bun la vremea lui.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  21. #14217
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Uita-te la alea 4 ep si discutam dupa ce le-ai vazut.
    In rest, mergi cu Dumnezeu, frate.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •