Page 659 of 692 FirstFirst ... 159559609649657658659660661669 ... LastLast
Results 13,819 to 13,839 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #13819
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,850
    Reputatie
    0
    Aquaman 2018 9/10 - now this is a fun movie if you ever want one from DC'nd stuff. I don't normally give over an 8.5 mark to movies that have no drama in them but this is just fun, the main character is likable and funny, I like him better than the do goodie Captain America, no doubt. The action flows like silk on a woman's leg, and even if it may not be original, it's very well done. The in-water action packed scenes are a treat, dunno how they made them but it must have been a titanic effort for the picture engineers. It's fascinating the kind of CGI or whatever technology they use to make people younger, it's quite refined and it works very well. As a whole, this movie is better than Venom even if Venom was also cool here and there - especially the end Venom vs. Riot fight. So, the producers were very satisfied with the end product as it seems a sequel is programmed about 3 years from now. My favorite moment of the movie:
      Spoiler: {option} 
    the words his mother uses to motivate him to get the ultimate king spear or whatever that Poseidon thinghie was.... Aquaman: What could be greater than a king? His mother: A hero! A king fights for his nation. A hero fights for everyone!
    Damn right! One more thing that can be said is that if comic-wise Aquaman is children's least favorite hero, movie-wise Superman can lick his water-boots. The guy is just too fun!

    Alita: Battle Angel 2019 8/10 - This movie has in my opinion, the best made cyborgs/androids/robots in cinematography so far! Quite fascinating stuff. Only problem is it seemed cut half way, like a serial. They have to do a sequel, otherwise no way, no how. At the end it gives out the unpleasant vibe that every movie has to be a trilogy now, otherwise it's not epic. But despite that rather not comfortable feeling, the ride till the end is a pleasant one. I can't give a low mark to such superbly designed robotics, both artistically and dynamically - as I sad and I repeat: the best ever done (clearly better than the movie adaptation of the anime Ghost in The Shell).
    Last edited by Johnny D; 7th March 2019 at 10:02.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #13820
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Triple frontier Da, da, da, e ala de pe netflix. Cu Ben Puhavitu' si alti neispraviti care se dedau la filme de actiune cand pe ei ii cauta moartea p-acasa (metaforic, desigur). Ba, nene, tocmai am desenat saptamana trecuta cum trebe sa arate un film de actiune. Si voi ce meorții vostri faceti? Singura actiune e ca se da din limba o diarhee de vreo ora jumate, iar de restul ceva actiune de copii batrani, intarcati la ugerul comandantului de pluton. Deci, o mi-ze-ri-e! 4/10

  3. #13821
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vazut Passengers cu Jeni Laurentiu si Chris Pratt.
    E okeysh, mi s-a parut interesanta tema generala a filmului, respectiv despre dilema intre a-ti trai viata fericit construind pe oportunitatile imediate si a trai mereu cu regretul ca nu poti atinge o fericire idealizata candva intr-un viitor promis.

    Apropo de Jeni, am revazut Red Sparow si mi s-a parut la fel de peltea lungita ca si la prima vizionare.
    Pacat, ideea nu e rea, dar cred ca iesea mult mai bine daca filmul avea o ora mai putin.
    Asa nu prea are ritm.


    Am lasat cel mai bun la final, mai precis Miss Sloane cu Jessica Chastain si regizat de John Madden, un tip cu putine filme la activ (Shakespeare in love, Best Marigold hotel) dar bun meserias.
    Un film cu ritm si twisturi despre o avocata-lobist care intra-n lupta directa cu industria de armament sustinand reglementarea regimului de acordare a armelor in cadrul unei dezbateri in Senat.
    O tipa rece, o minte stralucitoare, extrem de calculata, incapabila sa accepte infrangerea, dedicata 100% jobului.
    Introul filmului o defineste: "Lobbying is about foresight, about anticipating your opponent’s moves, and devising counter measures. The winner plots one step ahead of the opposition and plays her trump card just after they play theirs. It’s about making sure you surprise them, and they don’t surprise you."

    Un film cu siguranta de vazut de catre cei ce sunt atrasi de citatul de mai sus.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #13822
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,075
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    A trecut intreg anul 2018 si sa mor daca a fost vreun film facut in anul asta, de l-am vazut si eu, care sa nu fi fost prost.....oare am ratat eu vreo capodopera ?
    Un film bun : The Angel (2018) -spionaj inspirat din realitate, chiar s-au intamplat lucrurile acelea.

    Genul de film care nu prea se mai produc.
    Last edited by iulian_1976; 28th March 2019 at 23:50.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  5. #13823
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,850
    Reputatie
    0
    Tu vrei sa se uite la mediocritati din alea si ea inca nu mi-a raspuns daca a vazut super-mega-meseria Dangal?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #13824
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post

    Am lasat cel mai bun la final, mai precis Miss Sloane cu Jessica Chastain si regizat de John Madden, un tip cu putine filme la activ (Shakespeare in love, Best Marigold hotel) dar bun meserias.
    Un film cu ritm si twisturi despre o avocata-lobist care intra-n lupta directa cu industria de armament sustinand reglementarea regimului de acordare a armelor in cadrul unei dezbateri in Senat.
    O tipa rece, o minte stralucitoare, extrem de calculata, incapabila sa accepte infrangerea, dedicata 100% jobului.
    Introul filmului o defineste: "Lobbying is about foresight, about anticipating your opponent’s moves, and devising counter measures. The winner plots one step ahead of the opposition and plays her trump card just after they play theirs. It’s about making sure you surprise them, and they don’t surprise you."

    Un film cu siguranta de vazut de catre cei ce sunt atrasi de citatul de mai sus.
    Multzam fain de pont, m-am uitat aseara la el si s-a meritat

  7. #13825
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu am avut stomac, mi l-a recomandat si mie Laurdog, acum cateva luni. Daca face asa ravagii printre fratii caini, dau si eu o grebla prin el.

    Dragged across concrete Apai, mno, nu e deloc concret filmul aista, are doua ore 40 cu tot cu credite. Dar nu e rau, daca va plac replicile devastatoare la ficat si noir-ul primelor filme ale lui Tarantino. Nu mi-a displacut, arde destul de bine minutele. E un film bazat pe subiecte serioase, dramatice chiar, dar cumva povestit asa naiv, sa nu-si asume prea multa realitate, sa ai pretentia sa fie toate unse ca in Heat, de exemplu E ok, unul dintre filmele bune ale anului trecut. 7/10

  8. #13826
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am vazut si mi-a placut The Highway men pe Nataflix.
    Bun, poate cel mai bun film original scos de ei pana acum.

    Despre deja faimosii Bonnie & Clyde, de data asta din perspectiva "organelor legii si ordinii".
    Anii '30 Texasul alege prima femeie guvernator, mare parte din rangersii texani isi dau demisia (in semn de protest si se pare din motive de administratie corupta) iar restul sunt concediati si inlocuiti de o alta structura.
    B&C zburda nestingheriti si chiar simpatizati de multa lume, situatia devine imposibila pentru autoritati in ciuda fortelor semnificative alocate prinderii lor.
    Ati ghicit, e chemat batranul Frank Hamer (Kevin Kostner), ranger texan legendar, si i se propune sa fie highway man cu un salariu de mizerie.
    De vazut daca moshul Frank accepta provocarea.

    Bine facut, bine jucat, cu Kostner si Woody Harrelson in roluri de gratie.
    E lung, dar e de atmosfera, are si haz, te atrage si urmarirea vanatului prin statele din sud macinate de criza economica.

    De vazut pentru amatorii genului, mie mi-a placut.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #13827
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Francezii stiu sa faca umor, asta e clar.
    Am vazut Les infideles sau The players in versiunea anglo-saxona a titlului.
    Un film facut dintr-o serie de mini-scenete despre infidelitate, cu Jean Dujardin si Gilles Lellouche: soti la team-building cu colegii, barbati naivi ce ajung in situatii grele sau incurcati cu studente ce au alt ritm de viata, sesiune la psiholoaga cu infidelii anonimi, soti plecati "ca baietii" la Las Vegas samd.
    Nimic pretentios, doar haz situational la greu despre soti la varsta a doua dornici de alte femei decat nevestele, cu actori care se distreaza in mod evident in roluri.
    Relaxant si haios din punctul meu de vedere.

    Am mai vazut si Sleepless cu Jamie Foxx si Michelle Monaghan.
    Film de actiune, destul de dens, cu actori cunoscuti, dar nimic mai mult.
    Cred ca se putea mult mai bine.
    La final lasa loc si de continuare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #13828
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Pet Sematary -9/10
    Foarte reusit, cu multe faze de suspans si la cinema sunetul ajuta foarte mult.
    Un minus ar fi ca au exclus povestea cu Batemann si ca au redus din actiune.
    In rest, o re-ecranizare chiar reusita.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  11. #13829
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,850
    Reputatie
    0
    Nu a aparut inca pe net?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #13830
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nu, dar ar fi prima ecranizare reusita dupa S King

  13. #13831
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,850
    Reputatie
    0
    Atunci cum de eu am scos-o deja!?

    E filmat in cinema.

    IT nu tot dupa S. King e facut? E chiar misto remake-ul.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #13832
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am vazut si mi-a placut The Highway men pe Nataflix.
    Bun, poate cel mai bun film original scos de ei pana acum.

    Despre deja faimosii Bonnie & Clyde, de data asta din perspectiva "organelor legii si ordinii".
    Anii '30 Texasul alege prima femeie guvernator, mare parte din rangersii texani isi dau demisia (in semn de protest si se pare din motive de administratie corupta) iar restul sunt concediati si inlocuiti de o alta structura.
    B&C zburda nestingheriti si chiar simpatizati de multa lume, situatia devine imposibila pentru autoritati in ciuda fortelor semnificative alocate prinderii lor.
    Ati ghicit, e chemat batranul Frank Hamer (Kevin Kostner), ranger texan legendar, si i se propune sa fie highway man cu un salariu de mizerie.
    De vazut daca moshul Frank accepta provocarea.

    Bine facut, bine jucat, cu Kostner si Woody Harrelson in roluri de gratie.
    E lung, dar e de atmosfera, are si haz, te atrage si urmarirea vanatului prin statele din sud macinate de criza economica.

    De vazut pentru amatorii genului, mie mi-a placut.
    Vazut si placut daca mai ai pe lista filme de genul asta poti sa le imparti si cu noi
    Tre sa vad acum si filmul Capitanului

  15. #13833
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Nu, dar ar fi prima ecranizare reusita dupa S King
    Tu provoci?
    Green Mile, Shawshank Redemption, Secret Window, varianta din 1989, Shining, Carrie din 1977, The Stand, 1408, Stand by me, Rose Red, Running Man le-ai vazut?
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  16. #13834
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Tu provoci?
    Green Mile, Shawshank Redemption, Secret Window, varianta din 1989, Shining, Carrie din 1977, The Stand, 1408, Stand by me, Rose Red, Running Man le-ai vazut?
    Ai uitat Misery, care a fost printre ecranizarile reusite: https://www.imdb.com/title/tt0100157/
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #13835
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Misery nu l-am trecut pentru ca n-am apucat sa-l vad. Am pe lista sa mai vad Gerald's Game si Cujo.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  18. #13836
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Film de televiziune, ca majoritatea ecranizarilor dupa S. King. Practic, review-ul e in titlu. Bad joke, ok

    Nu, care e faza, probabil ca din peste 50 de ecranizari sunt si cateva reusite. Dar sa nu uitam ca a mai ramas o saptamana pana la momentul cand cei care nu urmaresc Game of Thrones vor spune oricui dispus sa-i asculte ca ei nu urmaresc GoT Ori, exact lucrul asta nu vreau sa il fac, doctore. Green Mile e ok. Acording to my 2 cents, The shining e oooover pretentious. Carrie e gu-noi, oricum am intoarce-o. Nu mai zic de cele cu desene animate, balauri, draci, ca pierem timpul. Silly con carne, vorba unui amic. Lovecraft a fost crucificat pt asa ceva, in vreme ce S King e kool. SR, da, sunt mixed. Mi-a placut intr-o vreme cand nu ma definisem exact apoi l-am revazut si nu m-a mai incantat asa tare.

    Dar poti sa vezi Gerald's game e printre cele decente. Si distributia chiar ajuta

  19. #13837
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    Iti recomand si Secret Window. E un film ok cu Johnny Depp. Iar 1408 e un thriller foarte bun, in timp ce Running Man a rupt la vremea lui, chiar daca n-a respectat cartea. Ca de, nu puteai sa-l omori pe Terminator.
    Lovecraft are un alt stil totusi, iar SK atrage prin faptul ca descrie totul fara detalii sadoveniene si te face foarte usor sa vezi ce scrie.
    Sadoveanu iti descrie culoarea si distanta intre 2 copaci in 135 de pagini in timp ce SK te face sa vezi toata padurea in cateva fraze.
    Asta e partea de scris.
    La partea de film, ale lui putine pot ajunge blockbustere tocmai pentru ca-i singurul care-si doneaza drepturile de autor (cel putin n-am mai auzit de alt scriitor de categoria lui care sa faca asta). Le vinde studentilor de la film pe 1$.




    P.S. Nu urmaresc GoT.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  20. #13838
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,850
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Doctor_Satan View Post
    Nu urmaresc GoT.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #13839
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,343
    Reputatie
    0
    N-am pierdut decat un serial a carui idee nu m-a atras.
    N-am mai avut timp sa continui Vikingii si dupa ala chiar imi pare rau.
    Asta ca sa nu mai vorbim despre cate film am pe lista de asteptare si nu apuc sa le vad.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •