Page 601 of 692 FirstFirst ... 101501551591599600601602603611651 ... LastLast
Results 12,601 to 12,621 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #12601
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Am avut si eu un prof de fizica in liceu care vorbea urat si batea elevii, a facut si box cand era tanar. Si cand spun "batea elevii", vorbesc serios. Si asta era cel mai apreciat in liceu, era cel mai bun din cate am inteles. Nu s-a intamplat nimic gen politie etc.

    In film, ala era printre cei mai smecheri, asa ca daca arunca cu o toba in cineva nu era mare lucru. De unde stii tu ca in SUA daca se intampla ceva de genu' te dau aia afara? Daca esti bun si scoti rezultate, nu te da nimeni afara daca lovesti un elev.
    Si da, cred ca poti face niste bataturi atunci cand bati la tobe si daca te fortezi normal ca iti curge sange. Depinde de fiecare om.
    Last edited by Xaviesta; 16th February 2015 at 19:09.

  2. #12602
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Inainte de a ma apuca sa vorbesc eu de obicei ma documentez...
    Si asta o sa fie ultimul meu post in ceea ce priveste filmul asta.
    [SPOILER="whip"]I've been to music school. It's not like this. The teachers aren't like this. No one's like this (obviously I'm referring to 'Hollywood idea of what a hard-ass music teacher might be like in some weird juvenile negative fantasy' Fletcher).

    I switched off when he threw a chair at Andrew the drum prodigy and then slapped him. SLAPPED him. Repeatedly. In front of a whole, cowed class of what, in legal terms, would be called witnesses to an assault, for playing slightly fast, the first time he's ever played to him in a band practice.

    I'm sorry, what?! Where does this/would this/has this ever happened? In a Charles Dickens novel about a jazz drum student, possibly. In anything even vaguely purporting to be based on real life now, um...No.[/SPOILER]
    And...
    [SPOILER="yup"]I just can not understand how this movie does get so much acclaim. The whole movie is just so unrealistic. I have learned and practiced 2 instruments here in Europe and can only say when I watch how this Shaffer character treats musicians like football players, this would never work. In such an environment any musician would get so tense and so full of fear to fail, he would certainly do exactly that. This is not how musicality and technique is teached. Never. Music is not sports. What Shaffer does may create a robot band that plays precise like a computer. But the music that comes out that way will sound alike. People in music are sensitive. Teaching is a process of mutual understanding, respecting and elevating between teacher and student.

    Further, a good drum technique with speed is not achieved by such tensioned convulsion, it needs the right finger and hand control and swing.[/SPOILER]
    Si sunt multe alte pareri avizate. Dar asta-i forum de sport si de fotbal in special. E ok. Ca muzicianul e ca un fotbalist. Si d-aia e ok sa ne dam noi cu parerea despre chestii pe care nu le cunoastem...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  3. #12603
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    It's not a fucking documentary !!! Evident ca cei care nu au nicio notiune despre muzica, nu-i intereseaza aspectele ce sunt legate de muzica in film, ci doar ideea sugerata care poate fi transpusa aproape in orice domeniu, nu doar in muzica.
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  4. #12604
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    In tara proceselor si a despagubirilor de sute de mii de $ si chiar milioane, fix o poveste cu un profesor violent e maximum de credibila.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  5. #12605
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,848
    Reputatie
    0
    Quo Vadis 9/10 Monumental film, la nivelul The Ten Commandments, putin sub Ben Hur! Misto!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #12606
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    Sa critici Whiplash din motivele enumerate de tine e ca si cum ai critica Fight Club prin scenele violente si exagerate care au loc fara sa iei mesajul esential pe care filmul incearca sa ti-l transmita, iar Fight Club e cel mai bun film din istorie cand vine vorba de idei si mesaje filozofice.
    serios? ce mesaj filozofic ai gasit in Fight Club?
    beleafer

  7. #12607
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    vazut si eu Edge of Tomorrow. Merge un 6/10 . Tomita a lui Cruise s-a prostit, numa' SF-uri mananca, cam ca si will a lu' Smith in ultimul timp Emily Blunt much, much better than in "into the woods"
    Tot mai bun Ziua Cartitei
    beleafer

  8. #12608
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Tom Cruise de 20 de ani nu mai poate iesi din paradigma de Agent 007 care nu-i distribuit in celebra franciza. Nu-i de mirare ca singurele lui roluri adevarate au fost fie inainte de 1990, fie eventual cel din "The Last Samurai".
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  9. #12609
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Magnolia e din 1999

  10. #12610
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Tu ai opiniile tale eu le am pe ale mele. Problema mea cu acest tip de filme e ca ele chiar se iau in serios si doresc sa promoveze un model "real" de conduita sau filosofie in viata.
    Dar nu cred ca promoveaza nimic. Nu cred ca incearca sa spuna cum e sau nu e bine sa procedezi intr-o cariera.

    Eu ii dau filmului un 8 decent dar si mie pare putin overrated. E placut de urmarit deoarece e regizat si recitat binisor iar muzica este foarte buna: niste piese jazz destul de digerabile pentru necunoscatori.
    Filmul insa este prea extremist intradevar. Dincolo de ce spune Tenisfan (ce personal nu m-a deranjat), personal nu mi-a placut mesajul dat in film ca ori devii cineva important in elita jazz-ului, orice te apuci de alta meserie. Cand l-am vazut lucrand la un fast-food mi-am pus mainile in cap. Inteleg daca era mediocru sau un muzician oarecare insa tipul frecventa cea mai buna scoala de muzica din SUA si s-a dat de inteles ca avea talent si mult potential. Adica chiar daca nu ajungea cineva important, tot ar fi putut lucra in acest domeniu. E tipica mentalitate americana (pe ca n-o critic neaparat) "all or nothing"; in realitate nu e chiar asa totusi.

  11. #12611
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dextercioby View Post
    Tom Cruise de 20 de ani nu mai poate iesi din paradigma de Agent 007 care nu-i distribuit in celebra franciza. Nu-i de mirare ca singurele lui roluri adevarate au fost fie inainte de 1990, fie eventual cel din "The Last Samurai".
    eu cred ca, in timpul flimarilor, Tom la un moment dat nu mai stia daca are de jucat o scena din Edge of Tomorrow sau Oblivion De fapt, daca bagau la tocator cele dou scenarii, iesea un film traznet. iti dai seama, tipul se trezeste, vede o zi a catriteida' mai mult, nu e el, ci o clona Atunci sa vezi spaghetii de fir epic

    E ok ca si actor, a pus efort in ceva roluri nu zic nu, dar si multe le face "la norma" gen M:I.

    Perfect pentru el sunt rolurile de tipul Jerry Maguire (eu ii dau 10, mi-a placut mult) dar cand se forteaza sa devina pesronaj istoric, samurai sau ofiter german, pur si simplu nu-l prinde rolul. E clar ca a muncit la astfel de roluri in speranta ca primeste o statueta, ca faima are destula.

    Asa ca, play safe: scenarii cu aliens prind la public, box office, mai face un $$$$ in plus, sa-si plateasca impozitele.
    beleafer

  12. #12612
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Dar nu cred ca promoveaza nimic. Nu cred ca incearca sa spuna cum e sau nu e bine sa procedezi intr-o cariera.

    Eu ii dau filmului un 8 decent dar si mie pare putin overrated. E placut de urmarit deoarece e regizat si recitat binisor iar muzica este foarte buna: niste piese jazz destul de digerabile pentru necunoscatori.
    Filmul insa este prea extremist intradevar. Dincolo de ce spune Tenisfan (ce personal nu m-a deranjat), personal nu mi-a placut mesajul dat in film ca ori devii cineva important in elita jazz-ului, orice te apuci de alta meserie. Cand l-am vazut lucrand la un fast-food mi-am pus mainile in cap. Inteleg daca era mediocru sau un muzician oarecare insa tipul frecventa cea mai buna scoala de muzica din SUA si s-a dat de inteles ca avea talent si mult potential. Adica chiar daca nu ajungea cineva important, tot ar fi putut lucra in acest domeniu. E tipica mentalitate americana (pe ca n-o critic neaparat) "all or nothing"; in realitate nu e chiar asa totusi.
    Nu mai tin minte exact faza, dar renuntase cumva la scoala? Studentii mai lucreaza in chestii de genul asta ca sa se intretina, chiar 'prietena' lui lucra intr-un cinematograf, studenta fiind.

  13. #12613
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day --- 4/10
    Fury --- 6/10
    Predestination --- 3/10 http://www.gifdivision.com/uploads/4..._-_ovwyeh4.gif
    The Royal Tenenbaums --- 6.5/10
    The Theory of Everything --- 6/10
    The Imitation Game --- 7.5/10
    Before I go to sleep --- 4/10
    Birdman --- 8/10
    Dogville --- 8/10
    Horrible Bosses 2 --- 6/10
    Jack the Giant Slayer --- 2/10
    Nightcrawler --- 8.5/10
    Whiplash --- 8/10

  14. #12614
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    serios? ce mesaj filozofic ai gasit in Fight Club?
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  15. #12615
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    exact cum banuiam, nu poti sa definesti ce mesaj filozofic ai gasit, daca ai gasit, acolo.

    beleafer

  16. #12616
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Asta a fost prima mea reactie la intrebarea ta ridicola. In film exista idei filozofice despre life & death, despre propria identitate, despre societatea de consum si modul in care afecteaza fiecare individ in parte etc. Faptul ca tu ma intrebi ce mesaj (mesaj? sunt mai multe in film, lol) filozofic exista, imi da impresia ca nu ai inteles filmul, asa ca nu are rost sa vin si sa scriu un roman intreg despre ce si cum e in Fight Club. Prin urmare, mai uita-te o data la film, iar daca esti din nou pe langa, mai uita-te de 50 de ori daca e nevoie, iar daca tot nu te-ai prins, atunci exista acest fenomen al secolului 21 numit internet unde poti gasi foarte usor (profetiile lui Tyler Durden in special), desi e mai frumos sa-ti dai seama urmarind filmul pentru ca scenele au un rol important. Eu am sa respect prima regula din Fight Club si nu am sa vorbesc despre asta si dupa cum zicea un forumist odata, filmul e atat de tare incat nu poti sa zici gratuit despre ce e vorba.
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  17. #12617
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Raiden View Post
    Asta a fost prima mea reactie la intrebarea ta ridicola. In film exista idei filozofice despre life & death, despre propria identitate, despre societatea de consum si modul in care afecteaza fiecare individ in parte etc.
    Mda... eu zica ca filmul n-are nicio o treba cu filozofia, nu transmite absolut nici o idee filozofica, ci cu boala psihica de care sufera personajul principal.

    Este un excelent studiu de caz in ceea ce priveste un bolnav psihic. La fel ca si Shutter Island.

    In lunga ta explicatie in care bati campii, ai adus in discutie 3 chestiuni, pe care tu le crezi filozofie transmisa de film, le iau in ordine inversa:

    3) "despre societatea de consum si modul in care afecteaza fiecare individ in parte" => nu stiu unde ai vazut asta, dar astea nu-s idei filozofice.

    2) "despre propria identitate," => deloc, nici o idee filozofica aici, ci pur si simplu descrierea bolii de care suferea individul.

    1) "idei filozofice despre life & death" => hmm... aici are putea sa fie ceva- ceva, dar asa spus la general, cum spui tu fara sa detaliezi, pot si eu spune ca si filmul "live is beautiful" transmite idei filozofice despre life & death. De fapt, pot spune aste despre apropare orice film.

    Sunt de parere ca daca filmui iti da tie de gandit despre life & death, si nu contest asta, nu neaparat are in el idei filozofice. Ca un film sau altul te face sa meditezi, sa-ti miste ceva in constiinta nu inseamna ca transmite idei filozofice.

    Daca insisti ca filmul are idei filozofice despre life & death, te rog detaliaza! Pe ce abordate filozofica transmite ideile? Plato, Kant? ha?

    Eu am impresia ca, atunci cand vezi un film bun si vrei sa-l elogiezi, si in acelasi timp sa nu ratezi o ocazie sa pari impotrtant, bagi un text din asta care s alase lumea cu gura casacat " filmul transmite idei filozofoice" cand de fapt cred, spre ca ma insel, nu ai citit niciodata o carte de filozofie.

    Nu vreau sa ma dau mare, dar, sincer, citeste rogu-te din cel mai mare filozof romna, Cioran, citeste "trata de descompunere" si apoi compara-l cu Fight Club, si apoi, povesteste-mi ce idei filozofice transmite filmul.
    Nu trebuie ca eu sa-l mai vad o data ci ca tu sa citesti filozofie.
    beleafer

  18. #12618
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Bronson. Voma, pisat, ***** la superlativ. Mizerie de film, 3/10

    Lone survivor. Cativa soldati americani cad prada prastiilor pastorilor afgani. Un film de *****, 4/10.

    The maze runner. Toti pustii gaozari si cretini pe care-ti vine sa-i iei la pumni in alte productii sunt adunati laolalta pentru...pentru ceva. Nu stiu exact, am adormit pe la jumate. Pana atunci cam furaciune din Cube. 2,5/10?
    Last edited by Capitanu.Burcea; 22nd February 2015 at 09:13.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  19. #12619
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    809
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Mda... eu zica ca filmul n-are nicio o treba cu filozofia, nu transmite absolut nici o idee filozofica, ci cu boala psihica de care sufera personajul principal.

    Este un excelent studiu de caz in ceea ce priveste un bolnav psihic. La fel ca si Shutter Island.

    In lunga ta explicatie in care bati campii, ai adus in discutie 3 chestiuni, pe care tu le crezi filozofie transmisa de film, le iau in ordine inversa:

    3) "despre societatea de consum si modul in care afecteaza fiecare individ in parte" => nu stiu unde ai vazut asta, dar astea nu-s idei filozofice.

    2) "despre propria identitate," => deloc, nici o idee filozofica aici, ci pur si simplu descrierea bolii de care suferea individul.

    1) "idei filozofice despre life & death" => hmm... aici are putea sa fie ceva- ceva, dar asa spus la general, cum spui tu fara sa detaliezi, pot si eu spune ca si filmul "live is beautiful" transmite idei filozofice despre life & death. De fapt, pot spune aste despre apropare orice film.

    Sunt de parere ca daca filmui iti da tie de gandit despre life & death, si nu contest asta, nu neaparat are in el idei filozofice. Ca un film sau altul te face sa meditezi, sa-ti miste ceva in constiinta nu inseamna ca transmite idei filozofice.

    Daca insisti ca filmul are idei filozofice despre life & death, te rog detaliaza! Pe ce abordate filozofica transmite ideile? Plato, Kant? ha?

    Eu am impresia ca, atunci cand vezi un film bun si vrei sa-l elogiezi, si in acelasi timp sa nu ratezi o ocazie sa pari impotrtant, bagi un text din asta care s alase lumea cu gura casacat " filmul transmite idei filozofoice" cand de fapt cred, spre ca ma insel, nu ai citit niciodata o carte de filozofie.

    Nu vreau sa ma dau mare, dar, sincer, citeste rogu-te din cel mai mare filozof romna, Cioran, citeste "trata de descompunere" si apoi compara-l cu Fight Club, si apoi, povesteste-mi ce idei filozofice transmite filmul.
    Nu trebuie ca eu sa-l mai vad o data ci ca tu sa citesti filozofie.
    N-am dat nicio explicatie, prin urmare n-am batut campii, ci doar ti-am transmis ce era de transmis. Ai prins doar ideea de suprafata a filmului, oricum nu-ti mai zic sa te mai uiti o data la film, ci sa ramai la cartile tale de filozofie.
    [SIZE="2"][FONT="Times New Roman"]Chestia haioasa la aceasta semnatura este ca, in momentul in care realizezi ca acest text este fara sens, este prea tarziu pentru a te opri din citit[/SIZE][/FONT].

  20. #12620
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ce dracu' va uitati la filme d-astea complecse cu stelistii, ma?

    Daca Tyler si-a luat nick din Fight Club inseamna ca e pursange. Ati vazut voi ghiulestean sa poarte fake-uri?
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  21. #12621
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Whiplash - Daca te-ai uita la film strict din punct de vedere al entertainment-ului ai zice ca e un film fantastic. Daca te uiti din punct de vedere realistic/moral/logic poti spune fara probleme ca e o absurditate catastrofala. 1/10
    thank you, thank you !!! asta mi s-a parut cel mai prost film din cele considerate bune pt anul 2014 ( si competitia a fost grea, avand in vedere ca aproape toate filmele considerate bune din anul 2014 sunt proaste) . penibil nu incepe sa-l descrie,din toate motivele spuse de tenisfan si inca cateva. pt mine partea cu morala nu este importanta. in sine arta e amorala pt mine. ori e buna, ori e proasta. insa daca faci un film care nu se vrea science fiction atunci nu poti sa-mi zici ca nu pot comenta penibilul nerealist. simt nevoia sa plesnesc oamenii care vin cu scuza - but it's movie !!!! daca e un film care se vrea realist, daca prezentarea nu e suprarealista sau metaforica sau science fiction, atunci you are fucking bound by reality. si daca te pisi pe realitate atat de tare incat incepe sa-mi distraga atentia de la ce kkt incerci sa spui, atunci filmul are o problema si daca te-ai si pisat pe realitate major si nici macar nu ai vreun point interesant, care nu putea fi spus altfel, atunci pt mine filmul e de 2 lei. there, atat de tare m-a enervat filmul asta.
    [SPOILER="spoilwhip"] dincolo de orice alta chestie nerealista, faza este ca daca ai canta pana iti da sangele si in modul aratat in film, ai ajunge la artrita/artroza in f putini ani si bye bye cantat la tobe. it's fucking retarted !!!![/SPOILER]
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •