Page 11 of 692 FirstFirst ... 9101112132161111511 ... LastLast
Results 211 to 231 of 14521

Thread: Filme pe care le-am vazut in ultima vreme

  1. #211
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    da. nu pare pro-bush stone. poate un pic pro-american-culture.
    poate am extins noi prea mult semnificatiile care apar in film si ajungem sa ne gandim la chestii care nici nu i-a trecut prin cap realizatorului.
    e foarte dezbatut alexander si citesc mult pe net despre el, dar nu imi pot face o imagine clara pt ca nu stiu cine sunt cei care scriu si cat ii duce capu. review-uri, pareri, forumuri etc. un singul lucru e clar. parerile sunt impartite cam 50-50 ! un stone autentic ! :p
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  2. #212
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    ar trebui sa citim noi si ceva despre alexnader, historic facts, poate o sa putem formula o parere mai clara
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  3. #213
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    am cetet draga, am cetet......
    pe scurt: ce mai era de arata in film si nu s-a aratat:
    - exact, cum a urcat pe tron
    - cum i-a calcat pe cap pe greci (de vreo 2 ori) si cat de tare i-a urat
    - cat de tare s-au bucurat grecii cand a plecat de nebun prin asia (la ani distanta de ei) si cum au cam inceput sa isi faca iara de cap omorandu-i oamenii lasati de el in cetatile grecesti
    - presiunile care s-au facut ca sa se intoarca in macedonia. sa cimenteze imperiul format deja si sa nu se mai avante mai departe in asia
    - cat de bun strateg era (si in batalii si in politica)
    - cat de important a fost rolulul lui Aristotel in educatia lui
    - cat de tare a evoulat de la plecarea din grecia pana cand a ajuns in india
    - cat de grea a fost intoarcerea acasa prin desert
    - o parte din generalii sai s-au intors pe mare acasa
    - a lasat pe drum multi din generalii sai ca guvernatori peste diferite zone

    nu stiam ca era blond, nu retin,... poate nici nu e asa important, dar stiu ca era mic de tot. bine, pe vremea aia, toti oamenii erau mai mici. am vazut armuri de la 1400-1500 si abia ar incapea un copil de 14 ani (din ziua de azi) in ea.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  4. #214
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    Bre dar in film zice la un moment dat ca isi lasa din generali sa guverneze provinciile cucerite (in speta veteranii); evolutia e vizibila si in film, desi devenise dictatorial (execute him! era fraza favorita); presiunile de a se intoarce in macedonia au fost facute de olimpia si in film (o prezentare putin unilaterala, zic eu); si dupa ultima batalie ii arata prin desert si Ptolemeu povesteste ca nu stie exact cati au murit, deci o trimitere la greutatea expeditiei. Asa ca ce a lasat Stone deoparte a fost rolul lui Aristotel, treaba cu grecii, si generalii pe mare dar si filmul ar fi avut 7 ore.
    Parerea mea
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  5. #215
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Ok, a trecut si ziua de sambata in care de obicei vizionez filme Nu am avut timp decat de Taking Lives din restante. Filmul - simpatic, Angelina - BELEA!

  6. #216
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Eu trebuie sa recunosc ca m-am uitat la el doar pt Angelina! dar pana la sf a inceput sa-mi placa!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  7. #217
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    Angelina e motivul pentru care am scris filmul ala
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  8. #218
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Daca tot discutam de Angelina, cred ca din toate filmele ei, m-am uitat asa atent (fara sa ma holbez doar la ea) la Alexander ca aparea mai putin... si era subiectul mult mai interesant decat ea!(poate, aici nu sunt sigur)
    Oricum abia astept s-a vad in filmul ala cu Brad Pitt ceva cu Smith...
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #219
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Apropo de Brad Pitt: am vazut Ocean 12. Diferit fata de primul, pare o parodie a aceluia si un motiv ca hoarda de actori cu nume sa se distreze copios impreuna. E haios, fara pretentii de opera de arta si merita vazut. Au fost scene la care chiar am ras cu lacrimi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #220
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    @Mihai:motivul pentru care crezi ca te-ai uitat la Alexander fiindca era subiectul interesant se datoreaza intr-adevar faptului ca Angelina apare mai putin in film
    Da' si cand apare...
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  11. #221
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    alpi: am vazut THE STEPFORD WIFES
    o sa iti placa.
    new addition togeher with NATIONAL TREASURE (oglinda), SAW si THE FORGIVEN. interested? :p
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #222
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    Ba bine ca nu, are you nuts?
    Cand te calc si cu cate CD-uri?
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  13. #223
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    cand vrei puisor ca is in sesiune si mi-am bagat concediu. sti ce insamna asta!?!!? is tot timpul acasa !!!! :p

    si ca sa nu fiu total of-topic: am vazut Soul Plane. "am vazut" este o exprimare mult prea generoasa, de fapt toti cei care ne uitam la film am adormit pe rand (including coco, bapsy, jose etc) - etc-u ala e colegu meu de camera, ca numa el mai era!:p

    DO NOT WATCH THAT MOVIE !!! doar daca sunteti snoop-dogg no #1 fan ca e singurul care mai are cate o replica cool. (cica el e pilotul avionului si dupa ce decoleaza zice:" i'm afraid of heights" - faze de genu asta)

    inca caut subtitrare sa pot si eu sa ma uit la merchant of venice ca e tot vorbit a la Shakespeare (ce coincidenta tzinand cont ca tot el a scris pisesa dupa care e adaptat scenariul). BOG_TOM !!!!! HEEEEEEEEEEELLLPPP. daca cineva poate sa gaseasca sub-ul la acest film - in engleza - tu esti omul. ca in turca si ceha am gasit si eu ,.. da' nu prea ma ajuta.

    in concluzie, am intrat in sesiune si m-am inarmat cu o kila de filme (Ca deh,... asa e in sesiune) asa ca cei care sunteti din tm, contactati-ma daca va intere ceva,.. eventual poate schimbam ceva filme :p
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #224
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    Vorba lu svaitarnegger: I'll be back diseara, ok?
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  15. #225
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpi
    @Mihai:motivul pentru care crezi ca te-ai uitat la Alexander fiindca era subiectul interesant se datoreaza intr-adevar faptului ca Angelina apare mai putin in film
    Da' si cand apare...

    Chiar ca! Si acum ma gandesc la la faza cand o tavaleste regele pe ea, si se taraste p-acolo in genunchi smotocita toata!!! Offff
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  16. #226
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    Si faza din Original Sin cand o smotoceste Banderas...
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  17. #227
    Rapidist Mihai's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Abydos
    Posts
    5,308
    Reputatie
    1
    Uite vezi alea sunt fimlele la care m-am uitat pt Angelina!
    [B][COLOR="DarkRed"]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="DarkRed"]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Silver"]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  18. #228
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by grig_jr
    cand vrei puisor ca is in sesiune si mi-am bagat concediu. sti ce insamna asta!?!!? is tot timpul acasa !!!! :p
    ce concediu grig ? concediu dupa concediu ? mai bine recunoaste ca te-ai pensionat

    Quote Originally Posted by grig_jr
    si ca sa nu fiu total of-topic: am vazut Soul Plane. "am vazut" este o exprimare mult prea generoasa, de fapt toti cei care ne uitam la film am adormit pe rand (including coco, bapsy, jose etc) - etc-u ala e colegu meu de camera, ca numa el mai era!:p

    DO NOT WATCH THAT MOVIE !!! doar daca sunteti snoop-dogg no #1 fan ca e singurul care mai are cate o replica cool. (cica el e pilotul avionului si dupa ce decoleaza zice:" i'm afraid of heights" - faze de genu asta)
    tare faza oricum ... ma "ameninta" si pe mine colegul de ap. care e fan Snoop ca tre' sa il vad ... dar daca am adormit eu la Manciurian, Alexander, samd nu ii dau mari sanse lui Soul Plane asta ... chiar si cu subtitrare

    Quote Originally Posted by grig_jr
    inca caut subtitrare sa pot si eu sa ma uit la merchant of venice ca e tot vorbit a la Shakespeare (ce coincidenta tzinand cont ca tot el a scris pisesa dupa care e adaptat scenariul). BOG_TOM !!!!! HEEEEEEEEEEELLLPPP. daca cineva poate sa gaseasca sub-ul la acest film - in engleza - tu esti omul. ca in turca si ceha am gasit si eu ,.. da' nu prea ma ajuta.
    in engleza ? ok ... daca tu vrei .... facem niste sapaturi mie mi-e lene sa ma uit in engleza la ele... eu mai intai caut subtitrarea si apoi iau filmul ! asta seara am program cu Leonardo Aviatorul ca tocmai l-au tradus baietii

    Quote Originally Posted by grig_jr
    in concluzie, am intrat in sesiune si m-am inarmat cu o kila de filme (Ca deh,... asa e in sesiune) asa ca cei care sunteti din tm, contactati-ma daca va intere ceva,.. eventual poate schimbam ceva filme :p
    te credeam baiat serios... lasa examenele si mergi la FM (adica forum meeting ca sa nu iasa discutii)
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  19. #229
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Am vazut aseara Das Boot. Foarte impresionant si foarte bine realizat. Foarte bine conturate personajele si situatia de pe submarinul U96. Ii acord 9/10..si il recomand tuturor iubitorilor de filme cu razboi. Pelicula este produsa in anul 1981.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #230
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Iar coloana sonora .....well...it will haunt U
    ex-alpopa

  21. #231
    Sportul Stud 90 ultras_sportul's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    In Regie
    Posts
    805
    Reputatie
    1

    Alexander este un film bun pe ansamblu

    Pentru primele doua ore acord doar nota 8 in schimb ultima ora de film pot sa o notez cu nota maxima fara sa exagerez cu ceva.
    Filmul ar fi trebuit insa sa aiba vreo 6 ore ca sa ma multumeasca cu adevarat. Ar fi trebuit sa includa la inceput si incursiunea din nordul Dunarii si sa prinda cumva si atmosfera din Macedonia in timpul lungii campanii din Orient!

    Trebuia poate facuta o serie TV de 6-7 episoade a 60 de minute pentru ca filmul sa intre cu adevarat si el in istorie aidoma lui Alex.
    [COLOR="Black"][B]Only two things are infinite, the universe and human stupidity [/B][/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •