View Poll Results: credeti ca s-ar mai putea face aceste cuplaje, mai ales ca se mai construieste un sta

Voters
15. You may not vote on this poll
  • Da

    7 46.67%
  • Nu

    8 53.33%
Results 1 to 16 of 16

Thread: Cuplaje interbucurestene

  1. #1
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1

    Cuplaje interbucurestene

    pina prin '66 existau cuplaje interbucurestene care bineinteles ca umpleau stadionul (Republicii sau 23 August). Fara sa aiba loc evenimente -cum spune politia.

    Ar mai fi posibil astazi asa ceva?
    Eventual spuneti de ce da-daca "da" ,de ce nu, daca "nu".
    Last edited by <vasile>; 17th August 2004 at 19:15.

  2. #2
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Din motive de securitate mai ales. La cate capete seci si infierbantate exista prin galeriile bucurestene nu cred ca ar fi o idee buna.
    Si treaba cu noul stadion e un bluff. Mai bine renoveaza ca lumea Lia Manoliu.

  3. #3
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    E greu sa stringi la un loc trei galerii destul de violente....Steaua, Dinamo si Rapid....pentru ca sportistii si cei de la national sunt linistiti....
    Asa ca nu prea cred ca se poate.....
    In plus de cind cu televizarile e greu sa joci doua meciuri pe acelasi stadion unul dupa altul....daca nu transmite aceeasi televiziune meciurile....ceea ce nu se prea intimpla
    parerea mea.....

  4. #4
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    E interesant de ce galeriile se iau la bataie desi jucatorii celor trei cluburi se suporta relativ bine unii pe altii?
    Cred ca ar trebui gasita o competitie pentru galerii in care sa-si verse naduful in cadru organizat(ceva a la trasul fringhiei,aruncatul stilpului sau sa aiba o preocupare serioasa care sa-i faca sa-si dea seama ca de fapt ori fotbalul e un joc ori o treaba serioasa la care ei sint niste amariti de chibiti folositi pentru decor.)

    Ca sa sustii o echipa nu trebuie neaparat sa fi intr-un pilc numeros de persoane "ametite" cu un comportament periculos si un limbaj suburban (termenul e slab). Cred ca ce se intimpla pe gazon se poate produce si fara "galerii". Galeria e un sport separat in general pentru persoane cu prea mult timp liber.
    Lumea iubeste fotbalul nu galeriile. Dar nici macar in tarile "civilizate" in fotbal nu e rezolvata problema huliganilor care cauta pretexte in meciurile de fotbal.
    Oare sa nu aiba nici o solutie problema asta?
    Last edited by <vasile>; 18th August 2004 at 13:46.

  5. #5
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    O idee foarte buna, dar s-ar putea sa se bata galeriile galeriilor intre ele......
    parerea mea.....

  6. #6
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Pai daca galeriile aflate in concurs ar vedea ca in galeriile care le privesc eventuala intrecere nu se afla nici unul din fotbalistii pentru care se zbat atunci poate le-ar veni mintea la cap...

  7. #7
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Nu o sa fie nici un fotbalist si tot nu o sa le vina mintea la cap...
    Din pacate sunt prea multi fanatici....cu care nu te intelegi de loc...
    parerea mea.....

  8. #8
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Eu stiu de aceste cuplaje numai din "povesti" .

    Mi-ar placea sa se mai organizeze si astazi astfel de meciuri. Ar trebui ca intr-o etapa sa fie programate Steaua, Dinamo, Rapidu, Sportu sau Nationalu. Ultimele doua n-au galerii, iar pe 23 august, cele trei galerii mai "entuziaste" pot fi usor despartite. Oricum nu cred ca ar fi probleme.

    Ar fi totusi , interesant

  9. #9
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by <vasile>
    pina prin '66 existau cuplaje interbucurestene care bineinteles ca umpleau stadionul (Republicii sau 23 August). Fara sa aiba loc evenimente -cum spune politia.

    Ar mai fi posibil astazi asa ceva?
    Eventual spuneti de ce da-daca "da" ,de ce nu, daca "nu".
    eu n-am vazut nici un cuplaj din asta .... anii 66 .... i.e.n.
    dezavantaje ar fi destule, unele amintite pe aici dar ma tot gandesc care ar fi avantajul unui cuplaj si n-am gasit inca nici un motiv. Spuneti voi astia din 66 care era smecheria ca nu inteleg

    poate ca plateati un bilet si vedeati doua meciuri ca in rest.....
    oricum sint prea multe echipe bucurestene.... steaua si dinamo ar trebui sa fuzioneze ca au acelasi profil rusesc...... national cu sportul ca au acelasi profil ....tacut.
    Maxim trei echipe ar trebui sa aibe bucurestiul.
    Eu cred ca cuplajele alea se faceau pe vremuri de la o idee a lui ceasca, sa faca economie de stadioane sau de iarba sau de militieni
    Last edited by Gerson; 19th August 2004 at 07:01.

  10. #10
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gerson
    Eu cred ca cuplajele alea se faceau pe vremuri de la o idee a lui ceasca, sa faca economie de stadioane sau de iarba sau de militieni
    Plateai intr-adevar un bilet dar nici daca ai fi platit dublu nu s-ar fi simtit. Cam acelasi pret era si la cinematograf -2,5 lei-cat. I,cu "reducere pentru elevi,studenti, militari in termen".

    Din pacate in epoca lui Ceausescu cuplajele au disparut.

    Avantajele erau pentru spectatori ca vedeau doua meciuri fara sa alerge de la un stadion la altul. fiind o singura televiziune si ei ii era mai usor sa transmita.
    Astazi sint mai multe dar nu stiu daca toate transmisiile sau comentariile sint de calitate.
    Probabil ca era ceve mai multa educatie,bun-simt. Nu existau scandari obscene, nici distrugeri ale stadioanelor. Nu-mi mai amintesc cit de multa politie era dar cred ca nu foarte multa.

    Pe vremea aceea mai exista Stadionul Republicii (fost ANEF) care a fost distrus pentru constructii ceausiste. Nu avea Steaua pe vremea acea stadion dar juca fara probleme si pe Dinamo.
    Duminica mai puteai vedea curse de ciclism pe velodromul care atunci era bine intretinut. In principiu cam de dimineata pina la ora meciului erau tot felul de alte competitii -volei,handbal in 7 ,baschet ,afara pe zgura.

    Eu stateam pe Caderea Bastiliei asa ca nu prea imi aduc aminte de Giulesti.
    mergeam in special pe Dinamo,cel mai frumos parc sportiv din Bucuresti.

    Steaua avea un teren de antrenament vis-a-vis de Spitalul de copii Gr. Alexandrescu, acolo unde sint blocurile linga depoul de tramvaie.

    Deci construirea stadionului din Ghencea si faptul ca Progresul a retrogradat au fost citeva din cauzele disparitiei cuplajelor.

    In Bucuresti n-ar fi putut fi doar trei echipe pentru ca erau o gramada de cluburi sportive cu teren sau stadion propriu. Daca s-ar fi desfiintat S,D, si R (si ea tinea de un minister) ar fi promovat Vointa, Metalul, Olimpia, etc.
    Jucatorii ar fi trecut la alte echipe, atita tot. si nu cred c-ar fi preferat provincia...De altfel complexul sportiv Vointa, desi al unei echipe de fotbal de divizia C era foarte complet (ciclism,popice,scrima,-baschet,handbal,volei,tenis-initial de zgura si apoi bitum).
    Pina prin '980 avea un gazon excelent,comparabil cu cel de pe Gh, D, sau Giu.
    De altfel pe vremea aceea a mai aparut o echipa in Bucuresti,care a jucat doar unul sau doua campionate-Viitorul, formata din juniorii care au cistigat turneul UEFA din '62 de la Bucuresti.
    Echipa a fost prea tare si a fost desfiintata jucatorii fiind impartiti la alte cluburi. O parte din ei au facut parte din echipa nationala din '70 din Mexic.

    Pe vremea acea parca nu se urmarea cu atita ardoare cistigul material, se juca din dragoste pentru fotbal iar cei care veneau pe stadioane apreciau spectacolul sportiv, veneau sa vada sportivii si nu sa se rafuiasca cu cei care nu tineau cu echipa preferata de ei.

    Bineinteles ca e depasita ideea cuplajelor interbucurestene in era voastra.
    Last edited by <vasile>; 19th August 2004 at 16:38.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Problema nr. 1
    cine e a 4-a membra ? Sportul sau National ...
    eu as vrea cu Sportul ... e mai spectaculoasa cu Nayionalul indiferent daca castiga say pierde !

  12. #12
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1

    Question huh?

    Eu am votat DA , chiar daca nu shtiu ce inseamna . Pana la urama ce inseamna cuplaje interbucureshtene ?
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  13. #13
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Pe vremuri, pe Stadionul National se jucau 2 meciuri unul dupa altul, atunci cind erau programate 2 in bucuresti...intre echipe din bucuresti...
    Pe scurt cam asta e ideea cuplajelor....
    Sper ca nu am gresit ...eu asa imi aduc aminte...
    parerea mea.....

  14. #14
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    cipi, cu siguranta nu se jucau simultan pe acelasi teren

    vasile, suna ca un repros "era voastra" sa stii ca disputele si violentele nici macar nu au plecat din Romania, pe vremurile alea publicul era sportiv peste tot, pe urma englezii, italienii germanii si olandezi au inceput sa faca urat, acum aia s-au mai potolit si ultrasii sint mai periculosi in europa de est.Poate ca se va muta in China, unde te astepti mai putin si moda va trece ca valul.
    Important este sa vina moda fustelor supermini nu a cuplajelor bucurestene
    asa ca ideea unui cuplaj .... imi da alte idei , cuplaje intre echipele buxurestene suna ingrozitor
    Imi place totusi parfumul de epoca din mesajele tale, imi place
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #15
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Clafirificarea a fost facuta ca sa nu se inteleaga ca se juca unul la ora 13, de exemplu si celalalt seara la 20....
    Si ce...cred ca daca ar fi fost simultane pe acelasi teren ar fi fost si mai interesant....
    parerea mea.....

  16. #16
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Pacala]:
    vasile, suna ca un repros "era voastra"

    Era un raspuns la mesajul lui Gerson:
    "eu n-am vazut nici un cuplaj din asta .... anii 66 .... i.e.n."
    Fotbalul e doar un joc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •